Mi micsoda? A Halva (halwa) vagy halava

A halva szót az arabok előszeretettel írják halwa-nak, vagy akár halawa-nak mert kb. úgy ejtik, mint az angolok a w-t; inkább "wu"- nak. Ez ugyanis egy arab édesség, mely kétfelé osztja a világot. Halwa rajongókra és halwa utálókra.

A halva egy eredetrileg arab édesség, az iszlám térhódításával gyakorlatilag az egész keleten elterjedt. Hazánkban is többfelé ismert volt a török hódoltság kora óta, ám a múlt rendszerben szinte az egyetlen finom dolog, amit az oroszoktól hozni lehetett az apró „konfetti” vagyis csomagolt apró csokoládé mellett a halva volt. Bár aki kóstolta már az eredeti arab halvát, és visszaemlékszik az oroszra, bizony nem sok közöset talál a két finomságban. Jómagam mindkettőt megkóstoltam, s bátran voksolok a házi, arab halvára.


A szó gyöke amúgy is arab, egyszerűen édeset jelent, sőt egyes vidékeken még ilyen nevű nőkkel is találkozhatunk. Az arab világban legtöbbször tahini felhasználásával készítik. A tahinit a legtöbb arab –török boltban kapni lehet, ez egy szezámmag paszta.

Ám az egész keleten többféle elkészítési módja létezik.

Indiában egy szilárd állagú, kardamonnal fűszerezett grízpaszta vagy egy sárgarépával és sütőtökkel elkészített tejes felfújt sziruppal szervírozva.

A Közel-Keleten és a Balkánon a halva egy mézzel és cukorral édesített, szilárd tömb, mely mandulát, szezámot és/vagy pisztáciát (és újabban mogyorót is) tartalmaz.

Törökországban többféle variációja is létezik; van olyan amelyik puhább, s inkább vattacukor állagú.

Az orosz konyhában napraforgómagból készül, és nyírcukorral vagy mézzel édesítik.

Görögországban pedig búzadarából készítik, és szintén sziruppal édesítik. 

A halvához a krumplitól  magvakon át a sárgarépán keresztül a sütőtökig mindent felhasználnak a kreatív háziasszonyok. A receptek sokasága található az interneten. 

Az arab, illetve a keleti világban, ha édességgel – halvával – kínálnak meg, akkor az a háziak vendégszeretetét fejezi ki irányodban. Az édességek készítése és fogyasztása a háziasszony tiszteletét és szeretetét mutatja ki felénk. Ott nem illik visszautasítani.

Ha szeretnél halvát készíteni egy korábbi receptünket és most egy újabbat is kínálunk neked. Az újat a napokban eredeti arab forrásból kaptam és azonnal ki is próbáltam. Bizony nem sokáig maradt belőle…

Halwa - Hozzávalók:

10 dkg pisztácia (én kicsit többet vettem, mert ezzel szórtam meg a tetejét)
10 dkg fenyőmag
10 dkg mogyoró, mandula, vagy dió (én mogyoróval próbáltam)
1 nagy csomag teavaj
1-2 ek olaj
3 ek tahini
kb. 4-5 dl tej (nekem felvette a fél litert, Ha növényi tejjel készítjük, leginkánn magtejet, kesut, mandulát, vagy mogyorótejet használjunk hozzá!) 
cukor ízlés szerint
3 evőkanál gríz

Elkészítés: Az olajos magvakat megvágom, majd az olajon megpirítom szép lassan, hogy meg ne égjenek. Fokozatosan hozzáolvasztom a vajat, majd beleöntöm a cukrot, hogy karamellizálódjék. Hozzáadom a tahinit, elkeverem, majd Lassan felöntöm a tejjel, s közben fokozatosan hozzáadom a grízt, jól elkeverve. Addig főzöm, míg egységes állagú nem lesz, majd a tűzről levéve kivizezett szilikonos formába (esetleg üvegformába) helyezem, hagyom kihűlni és már fogyasztható is. Viszonylag drágább édesség, de nagyon-nagyon finom!