A 6 legjobb emésztésjavító fűszer

Az ünnepi lakomákat követően nem árt majd egy kis diétát tartani és kímélő ételeket fogyasztani. Ezek elmaradhatatlan kellékei az emésztést serkentő fűszerek, amelyeket az ételek ízesítésén túl gyógytea formájában is magunkhoz vehetünk. A jól fűszerezett ételek igencsak étvágygerjesztők, továbbá ínycsiklandó illatuk és megjelenésük, színük hatására már akkor megindul az éhségérzetet is fokozó gyomornedvtermelés, amikor még csak látjuk őket, vagy gondolunk rájuk. Vannak erős hatású és enyhébb hatású fűszerek. Betegeknek, diétázóknak sem kell lemondani teljes mértékben a fűszerekről, csak enyhébb hatásút, esetleg egy régen elfeledett fűszernövényt kell újra elővenni és használni.

A fűszereknek nagy általánosságban étvágyhozó, emésztést segítő hatásuk van, de jó néhányukat teaként más kellemetlen tünetek ellen is felhasználhatjuk.

Kömény
Ősidők óta használatos, Magyarországon is igen kedvelt fűszer és gyógynövény. Ízesíthetünk vele salátákat, sajtokat, péksüteményeket, sós süteményeket, főzelékeket, leveseket, húsételeket, káposztákat, burgonyás ételeket, vajas, túrós keverékeket, sülteket, italokat stb. Felhasználásának célja az ókortól kezdve szinte semmit nem változott, mindig emésztési zavarok, gázképződés, bélgörcsök enyhítésére használták. Gyenge forrázata csecsemőknek is adható.



Fahéj
A fahéjat Dél-Ázsiában honos örökzöld, fiatal fák ágairól hántják le. Régi kínai könyvek már több ezer éve említést tesznek róla. Az egész világon elterjedt fűszer és gyógynövény. Gyakran használják sütemények, tejes ételek, fánkok, almás, diós ételek, rizses ételek, befőttek, kompótok, gyümölcssaláták, szilvás, barackos ételek, forralt borok, fagylaltok, bólék stb. ízesítésére. Nálunk sajnos leginkább csak az „édességek fűszereként" ismert, pedig kiváló gyógynövény. Íz és szagjavító, étvágyat és emésztést serkentő. Különösen a zsiradékok emésztésében résztvevő enzimek aktiválásával fokozza a zsírlebontást.
Ki kell emelnünk fertőtlenítő tulajdonságát. Eredményesen gátolja a fogszuvasodást, elpusztítja a baktériumokat, gombákat. Külsőleg sebkezelésre használva nemcsak fertőtlenít és segíti a gyógyulást, de fájdalomcsillapító hatású is.
A fahéjból készült vizes kivonatok mérsékelten, de csökkentik a magas vérnyomást is.

Citromfű - Mézfű
A középkorban Európában annyira népszerű volt a citromfűből készült úgynevezett „Melissa-víz", hogy Nagy Károly elrendelte, hogy minden „gyógynövénykertben" termesszék. Jó lenne, ha most is minél több kiskertben jelenne meg ez az igénytelen, de rendkívül jól használható növény. Mint finom hatású fűszer diétázóknak melegen ajánlható, de mások is bátran fűszerezhetnek vele, különösen a friss növénnyel. Gyümölcslevesek, saláták, mártások, gombás ételek, növényi ecetek, szárnyasokból készült ételek, vadas ételek, üdítők ízesíthetők vele. Teájáról a XI. század kiemelkedő arab orvosa, Avicenna így ír: „A mézfű az ész és a szív boldogságának okozója.” Valóban teája ideg- és szívnyugtató, erősíti az idegeket, este fogyasztva elősegíti a nyugodt elalvást. Ezen kívül görcsoldó, fájdalomcsillapító, epeműködést elősegítő, emésztést serkentő, szélhajtó hatása is van. Teája kedvező lázzal járó betegségekben, elősegíti az izzadást és üdítő, jó folyadékpótló.
Külsőleg felhasználva kellemes, nyugtató fürdő készíthető belőle. Friss leveleivel sebeket kezelhetünk és fáradt, vérágas szemre téve jótékony, hűsítő hatású.

Majoránna
Természetes lelőhelye Spanyolország, Portugália és Észak-Afrika, de szinte az egész világon termesztik. A szárított virág és levél lemorzsolva adják a fűszert, ami aromás, egyedi ízű. Leveseket, burgonyás ételeket, főzelékeket, grillételeket, húsokat, májas ételeket, vadas ételeket, hurkákat, pácokat szoktak fűszerezni vele.
A majoránna étvágyhozó, szélhajtó, nyugtatja az emésztőrendszert, ezért a belőle készült tea ajánlható azoknak, akik rosszul tűrik a mozgó járműveken az utazást. Teájának idegnyugtató hatása is van, valamint enyhe köhögéscsillapító is. A majoránnából készült por külsőleg használva gátolja az ajakherpesz növekedését.

Kakukkfű
A franciáknál használt népszerű fűszer nálunk inkább gyógynövényként ismert növény. „Finomfűszerként" a magyaros ételekhez is érdemes kipróbálni: levesek, sültek, húsételek, savanyú káposzta, vadas mártás, burgonyás ételek, növényi ecetek, saláták ízesítésére. A kakukkfű hajdanán a leggyakrabban használt „gyógyszere" volt az úgynevezett szamárköhögésnek. Napjainkban is gyakran felhasználjuk a köhögésre kifejtett jótékony hatását, számos köhögés elleni szer alkotórésze. A kakukkfű hatóanyagai nyugtatják az emésztőrendszer simaizmait, ezáltal görcsoldó hatást biztosítanak, így gyomorerősítőnek, emésztést serkentőnek is felhasználhatjuk.
Ki kell emelnünk még a kakukkfű fertőtlenítő, baktériumölő, gombaellenes tulajdonságait is, melyeket kihasználhatunk sebkezelésnél, toroköblögetésnél, szájvizekben, stb.

Bazsalikom
Az olasz konyha egyik kedvelt fűszere, a magyar konyhában is használjuk levesek, fehérbabfőzelék, saláták, pácok, mártások, sültek, halételek, darált húsok, növényi ecetek, vizes uborka eltevéséhez, ízesítéséhez. A paradicsomlevesnek és paradicsomitalnak is kitűnő ízt ad.
A bazsalikom gyógynövényként is ismert. Nemcsak étvágyjavítóként és szélhajtóként, hanem teájának idegnyugtató, köhögéscsillapító hatását is felhasználják. A bazsalikom illóolajának bélféregűző hatása van. Külsőleg alkalmazva a bőrre, elpusztítja a baktériumokat és kelések érlelésére is bevált háziszer. Az immunrendszerre is kedvezően hat, növeli az ellenálló képességet.

[kapcsolodo_cikkek]