Neked melyik fogyókúra lesz a jó? A mediterrán diéta

A legnépszerűbb fogyókúrák egyesek számára csodálatosan hatékonyak, másoknál viszont eredménytelenek, esetleg többet ártanak, mint használnak. Melyik diéta mire jó? Fogyókúrák körképe: a mediterrán diéta.

Ma már szinte alig találkozom olyan emberrel, aki ne próbált volna ki valamilyen diétát. A férfiak általában a pocakjukról, a nők a popsiról, a combokról és szintén a hasukról szeretnének fogyni. Sokan próbálják ki a magazinokban oly kecsegetető „3 napos villámdiétát” vagy a szomszédtól, barátnőtől kapott „tutibiztos sikert ígérő diétát”.

Szinte már lehetetlenség követni a számtalan diétatípust, melyek közül válogathatunk. A leginkább népszerű fogyókúrák egyesek számára hatásosak, másoknál viszont nem járnak eredménnyel. Fontos tudni, hogy a fogyókúra sikere nagyban összefügg szervezetünk egészségi állapotával, az életmódunkkal, a stressz-szintünkkel, de még az esetlegesen alkalmazott gyógyszerekkel is.


A következő összeállításban igyekszem kitérni a leginkább népszerű diéta típusokra, azok előnyeire, hátrányaira, illetve javaslatokat teszek azok alkalmazására.

Elsőként kezdeném egy igazán egzotikusan hangzó diétatípussal, a mediterrán diétával.

A mediterrán étrend számomra azért is hangzik pozitívan, mivel tudományos kutatások bizonyítják, hogy az ezen az étrenden élő emberek körében alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, mint a más vidékeken élők körében. Az étrend magas flavonoid-tartalmánál fogva a daganatos betegségek kialakulásának esélyét is csökkenti.

A diéta alapja a bőséges zöldség- és gyümölcsfogyasztáson, a rendszeres tej- és burgonyafogyasztáson, valamint az olívaolaj felhasználásával készült ételeken és a mérsékelten fogyasztott vörösboron alapul. Fontosnak tartják továbbá a tengeri halak és diófélék fogyasztását is azok omega-3-zsírsav-tartalma miatt.

Kiemelten fontos az extraszűz olívaolaj fogyasztása, a zsír és a vaj elkerülése.

A sok gyümölcs és zöldség fogyasztásán túl a hüvelyesek is fontos szerepet játszanak e diétában.


A Földközi-tenger vidékén az emberek a durumbúzát használják mind a kenyérfélék, mind pedig a tésztafélék elkészítésénél. A durumbúza fantasztikus alapanyag, hiszen rosttartalma magasabb, mint a hagyományos búzáé, a vércukorszintet is lassabban emeli, a belőlük készült tésztákba pedig tojást sem kell rakni, így azok koleszterintartalma is nullára csökken.

A sovány húsok és a halak a mediterrán étrendnek mindennapos részét képezik. Segítenek fehérje-, vas- és B12-vitamin szükségletünk kielégítésében, a halak ráadásul az esszenciális zsírsavaknak is jó forrásai.



Szőke Marianna

Képek:
m_bartosch - FreeDigitalPhotos.net
marin - FreeDigitalPhotos.net