Mennyit kell a baba súlyának növekedni? Vajon elég a tejem? - A legfontosabb kérdések

Te is azok közé tartozol, akik aggódnak a szoptatás miatt? Felmerült benned is a kérdés, hogy biztos eleget eszik a baba? Netán naponta vagy hetente méred a súlyát és nem nagyon gyarapszik? Kezdesz aggódni? Vagy már fontolgatod, hogy biztos kevés a tejed és adni kellene tápszert? Ha már kapott, akkor azt tapasztalod, hogy utána édesdeden alszik? Ismerős kérdések, melyekre rengeteg válasz létezik. A szakemberek között sincs sajnos egyetértés ezen a kényes területen, ami pedig rendkívül fontos időszak, mind a gyermek, mind a család életében.

Mennyit hízott?
Halottad már ezt a kérdést anyaként? Ha igen akkor te is tudod, milyen amikor keresgéled a szavakat ha választ kell adnod, miközben esetleg arra gondolsz, hogy miért is fontos ez ennyire? – hiszen a múlt héten már mondtam mennyit növekedett a súlya. A legutóbbi kutatások, szerint a mamák nagy százaléka aggódik a baba fejlődése miatt, vagy mert a hozzátartozók adnak kelletlen tanácsokat, vagy, mert a védőnő és esetleg az orvos véleményével nem tud egyet érteni. Ez az aggódás pedig kihat a babára is aki nyűgösebb lesz, ezáltal kevesebbet fog szopizni és nyugtalanabbá válik. Így az orvosok azt ajánlják, hogy lehetőleg, minél kevesebbet aggódjon az anyuka.

Legújabb orvostudományi eredmények alapján, természetes, ha a szülés után visszaesik a gyermek súlya, de az anyatej belövellése után minden rendbe jön. Akkor sincs semmi baja a picinek, ha csak a harmadik napon indul be igazán a tejelválasztás, ugyanis a kialakuló előtej elegendő számára. A születés pillanatában már van a mellben kolosztrum (előtej), ami összetétele folytán a baba számára nagyon fontos védelmet biztosít. Rengeteg vitamin, ásványi anyag és fehérje van benne, könnyen emészthető, bevonja a beleket ezáltal megnehezíti a csírák, és az allergizáló anyagok bejutását a szervezetének erre az igen kényes területére, pontosan akkora adag termelődik belőle ami egy újszülött gyomrának elegendő, hashajtó hatása által pedig segít kiüríteni a magzatszurkot a pici gyomrából, beleiből, és kevésbé vagy nem sárgul be a baba.

Mennyit kell a súlynak növekednie hetente, havonta?

Régebbi nézetek szerint hetente átlagosan 200g-ot. A csecsemők általában fél éves korukra megkétszerezik, 1 éves korukra megháromszorozzák születési súlyukat. Ez azonban csak és kizárólag az átlagos súllyal (3 – 3,5 kg) és normál időre született babákra igaz. Az élet első 3 hónapjában a heti súlygyarapodás általában 20 dkg, ami a 3. hónap után lecsökkenhet akár heti 5-10 dkg-ra is és még ez is normális. A nagy súlyú babáknál, gyakran tapasztalható, hogy kezdetben még a heti 200dkg-os ütemben gyarapodnak, majd a későbbi hónapokban lelassul, esetleg 1 hétre leáll a súlygyarapodás. Ekkor még aggodalomra semmi ok, pláne ha mindenki azt mondja, hogy a pici egészséges. Ha azonban heteken keresztül (3-4 hétig) nem gyarapodik a súlya és nyűgös, sokat sír akkor tényleg valami nincs rendben, esetleg kevés a tej vagy nem megfelelő a szoptatási póz. Érdemes tanácsot kérni például a védőnőtől, gyerekorvostól, vagy a La Leche Liga helyi képviselőjét megkeresni, aki a szoptatás profi tudójaként segíthet leküzdeni a felmerülő problémát. Ajánlott olvasmány pedig a szoptatós füzet.

HarmoNet tipp: Hogyan legyek harmo-mama? - Szoptatás, tápszer, bűntudat >>

Elválasztás

Mikor és mivel kezdjem? – merül fel a kérdés. Szakértők védőnők és orvosok véleménye szerint a mai álláspont az, hogy 6 hónapos korig elég a kizárólagos szoptatás. De ezt nem kell szigorúan napra pontosan értelmezni. Érdemes figyelni a baba jelzéseit, hiszen nem vagyunk egyformák. Ha már látjuk, hogy érdeklődik az ételek iránt, figyel minket, amikor eszünk és megpróbálja, a kanalat a szájához emelni, akkor el lehet kezdeni a kísérletezést. Az is egy kritérium, hogy tudjon segítséggel ülni és már szépen tartsa a fejét.

Mivel kezdheted a hozzátáplálást?

Alma reszelve vagy egy kis sütőtök párolva, sárgarépa, fehérrépa. Ha pici vízben megfőzöd és turmixolod, keverhetsz bele rizspelyhet sűrítőként. Lehetőleg nem puffasztó és könnyen emészthető ételekkel indíts. És csak egy két kanállal kezdd, ha nem tetszik neki első nap nem baj, másnap ismét érdemes egy-két kanálnyival megkóstoltatni, hiszen szoknia kell az ízeket.

HarmoNet tipp: Feloldható a csecsemőtáplálással kapcsolatos szorongás >>

Mit ne kapjon a kicsi egy éves kor alatt

Tehéntejet, tejtermékeket és tejport, tejfehérjét tartalmazó ételeket, amennyiben a családban előfordul allergia. (Szülő, vagy nagyszülő) Tojást, tojásport tartalmazó készítményeket, szóját és egyéb szójatartalmú termékeket. Citrusféléket, narancs, mandarin, lime, citrom. Glutén tartalmú ételeket, főképp, ha a családban előfordul búza vagy kukorica allergia, esetleg gluténérzékenység. Apró magvas gyümölcsöket csak 18 hónapos kor után javasolnak, mivel ezeknek is allergizáló hatásuk lehet. Ide tartozik még a kukorica, méz, és a hal. Tehát egy éves korig a mézes tea sem megfelelő a mai tudományos álláspont szerint.