Szülői felelősség a gyermekért - már fogantatás előtt!

Különös tévhit társadalmunkban, hogy az anyaság a szüléssel, születéssel, vagy legalábbis a fogantatás időszakával kezdődik el. Valójában anyáról, szülésről, kismamáról fogantatástól beszélhetünk, de az anyaság, mint szimbólum, mint tartalom és hatás, már egészen kicsi korunkban elkezdődik. A gyermekünkért, jövőjéért, beleértve a korai szakaszban természetesen még leginkább egészségét és fittségét, szellemi épségét, nos a gyermekért tenni, már jóval fogantatás előtt is lehetséges, és kell is!

A kisgyermek, mint anya
A kisleányok rajzaikban, az ún. királylány-rajzban, de néha az állatos, vagy virágos, sőt tájképes rajzokon is megmutatkozik vágyuk, jelzik igényüket, erejüket, és identitásukat arra nézve, hogy szeretnének egyszer édesanyák lenni. A gyermek képeiben – ahogy Molnár V. József, a neves rajzelemző mondja – elsősorban szeplőtelen fogantatás és szűziség található meg, ám ez nem igazán áll ellentétben az anyaság képével, vagyis az anyaság lelki, tiszta, misztikus oldala jelenik meg. Anyának lenni a gyermek rajzaiban annyi, mint világfának, égig érőnek lenni, összekapcsolódni az Éggel, anya az, aki az Isten egy bárányát, e nehéz, de érdekes és különleges világra bocsátja, ahonnan a lélek majd tovább indulhat, csillagösvényén, égi útjára.
 
Az anyaságra való hajlam
Ez megint csak egy olyan dolog, ami nem feltétlenül felnőtt korban dől el, sőt, sokkal inkább kisgyermekkorban. Egyrészről születésünkkel, lelkünkkel hozunk egy hatást, egy karmát, melyet a horoszkópunk bolygói és aszteroidái gyakorlatilag mutatnak, jelölnek. Azok a jelek pedig, születésünktől fogva ott csücsülnek életre szóló ún. radix képletünkben. Anyai erőinkről a Hold, kevésbé, de előfordul, hogy a Vénusz, valamint a Ceres és a Juno tudósít. A negatívumokat jelezheti a Pallas, a Lilith és a Vesta is. Melyek sorrendben inkább bölcsességet, tudást, befogadást, mint adást és nevelést, sötét erőket és rossz emlékeket, elfojtásokat, rossz karmát, és Vestaként szűziességet, akár fogamzásképtelenséget hoznak.
 

Anyaságra való hajlamunkat ezek után meghatározza neveltetésünk, családi helyzetünk, élményeink és tapasztalataink édesanyánkkal és édesapánkkal. Szerettek minket gyerekként, szerették egymást, veszekedtek-e miattam, vagy megértették egymást? Híd voltam köztük vagy gát? - merülnek fel a kérdések. 
 
Végül, de nem utolsó sorban, a felnőtté válás során anyai érzéseinkre hat a kultúra. A baráti társaság, a környezet, ha konzervatív, hagyományos értékeket prédikáló, esetleg vallásos, vagy csak szellemileg támogatja az anyaságot, családiasságot, akkor jobban hajlunk erre, ilyenkor akár akkor is jó anya lehet egy szülött, ha egyébként kevésbé jelentős erre a hajlama. Ha azonban szinglik vesznek körül, és mentálisan elutasítja környezetünk az anyaság örömeit, bármilyen oknál fogva, mert ez felelősség, kötöttség, vagy csak sok félelmet szül bennünk a témával kapcsolatban, akkor sajnos még a legjobb képességek is visszaszoríthatók.  
Végül, de nem utolsó sorban szólni kell a társ szerepéről. Ha a társ apának való, felelősségteljes, biztonságot megadó, nyugodt, kommunikálni és segíteni képes, akkor a nőben felébrednek a vágyak és ösztönök, hogy eleget tegyen ennek a természetes, Istentől ráruházott kötelességének. Míg, ha bizonytalanná teszi, ha vad, durva, esetleg becsmérlő vagy infantilis, szélsőségesen rajongó, vagy nemtörődöm, akkor vélhetőleg a legjobb anyajelöltet is megijeszti és kitereli természetes medréből.
 
HarmoNet tipp: Milyen érzés gyerek nélkül élni? >>

Az anyaság ideje 
Fizikai szinten az anyaságra legalkalmasabb idő a 25-26 esztendős kor, ekkor ugyanis szervezetünk a legellenállóbb, legrugalmasabb, noha korábban a 17-18 esztendős kort javasolták, s a történelemben alig akadt olyan asszony, aki 20 esztendősen még nem nevelt gyermeket. Korunkban a szülés, fogantatás ideje egyre kitolódik. A karrier, illetve a tanulmányok miatt. Ma egzisztenciálisan az ún. jóléti, egyben általában nyugati társadalmakban azt tartjuk elfogadhatónak, ha a gyermek 1-2 diploma, 2 nyelvvizsga és egy jogosítvány után érkezik, miután történt párválasztás, próbaidő a párnak, lakásvásárlás, és egy esküvő, lehetőleg költséges, de még így sem megterhelő lagzival. Ez legelőbb 30 éves korra elérhető, kivéve, ha valaki a szerencsés 10%-ba tartozik, különleges indulótőkével az élet című darabhoz. 
 

Az ember élete során átalagosan 2-3 alkalommal éli át Szaturnusz ciklusát. Szaturnusz az a bolygó naprendszerünkben, amely még éppen látható szabad szemmel is csillagként az égbolton, megfelelő időpontokban. Az utolsó fizikailag, szabad szemmel is elérhető fényesség. Szaturnusz az idő, a karma, a korlátok, megszorítások, kényszerpályák, csonttörések, betegségek, terhek és távolságok bolygója. De a Szaturnusz az atya, a lemondás, a szilárdság, a magabiztosság, a belső lelki élethez szükséges befelé fordulás, állandóság, az örök, és kitartás bolygója is.  
 
28,5 évente éljük meg Szaturnusz ciklusunkat. Az első természetesen a legerősebb, legkatartikusabb. Ilyenkor, ha már készen állunk a változásokra, és letudtuk legfőbb kötelességeinket, karmánk egy részét, akkor megszilárdulást érhetünk el. Nagyon gyakran a nők többsége ebben az időszakban köt házasságot – ez még férfiakra is jellemző – vagy ilyenkor szüli meg első gyermekét. Ez az időszak kedvez ennek, hiszen az esküvő, a menyegző, szimbolikus lemondás a világ egy részéről, más emberek élvezetéről, megismeréséről intim szinteken, beirányozás egy ember felé, a család felé, szilárdságot és kitartást követel ez az életforma, valamint az anyaság, a gyermekkel való otthon tartózkodása, ápolása, és vele való törődés is egy korlát, egy begubózás, amely édes, természetesen türelmet és elhatározást kíván.
 
A második Szaturnusz ciklusra többnyire a már megszületett gyermeknek a leválása, a háztól való eltávozása esik. Nagy nehézségnek tartom, hogy ebben az időszakban, 56 esztendő körül vonulhatnak ma a férfiak nyugdíjba, amely amúgy is erősíti a kapuzárási pánik állapotát, a bezártság és nem vagyok már fontos – hamis érzetét. Szaturnusz éppen ezt képviseli, bezárást, elszigetelődést, de ha ezt a korszakot megspékeljük terhekkel, csak tovább nehezítjük a férfiak helyzetét.
 
A fogantatás előtti törődés
A gyermek érkezése csodás dolog, minden családban. Még ahol nem várt baba is születik, ott is hatalmas és sokszor pozitív eseményt, kavarodást, de egy örömteli kavarodást okoz a gyermek jelenléte. A fogantatástól számított pár héten belül a kismama többnyire már tudja, érzi hogy terhes, s ilyenkor tesztek elvégzése után elkezdi kialakítani az egészséges, baba számára is megfelelő életmódot. Ugyanakkor tévedés azt hinnünk, csak ez számít, és elegendő ekkor változtatnunk életünkön. 

A gyermek nem pusztán test, hús és vér, hanem lélek, utazó a sorskerék forgatagán. A lélek a testbe sokak szerint a fogantatás után érkezik, az ezoterikus elképzelés szerint azonban alélek karmája alapján, már a fogantatás előtt hónapokkal kiválasztja szüleit, és jelen van életünkben. Általában, mint vágy, mint szerelem, de olykor, mint félelem, szorongás, vagy éppen csak egy baljós sejtelem. Más, jóval hitelesebb, hagyományok tovább mennek. A gyermek lelke jól szervezetten választja meg, választja ki megérdemelt testét, és ezzel kapcsolatban családi helyzetét.
 
Ezért bátran állíthatjuk egyáltalán nem elegendő az édesanya, vagy akár az édesapa megfontoltsága, pusztán a terhesség hónapjaiban, nem árt erre már korábban készülni!
 
A modern kor pszichológiai elméletei között szerepel az ún. Mátrix-elmélet, melyről először egyébként a kiváló transzperszonális pszichológustól és buddhista tanítótól, Altmann Andreától hallottam. A Mátrix-elmélet a gyermek érkezésének 4 lelki (és egyben testi) stádiumát írja le. Ezek a (2. szakasz) fogantatás pillanatai, (3. szakasz) a kitolás, (4. szakasz) megérkezési szakasz. Külön nagy szerepet tulajdonítanak a vajúdásnak és születés során elszenvedett testi-lelki eseménynek. Ezen elmélet első állomása pedig a (1. szakasz) fogantatás előtti időszakra is felhívja a figyelmet.
 
A gyermek számára nem mindegy milyen lelki alkatba csöppen, vagyis az édesanya milyen tudatállapottal, milyen lelki stabilitással, örömkészséggel fogadja az utazót méhébe.
 
A védikus kultúra szintén felhívja a figyelmet, egy egészséges, boldog, sikeres, és akár vallásos, Isten-tudatos, vagyis érett, testileg, szellemileg kiváló gyermek érkezéséhez, előkészületekre van szükség.
 
Ezek az előkészületek fizikai szinten jelentik a fittséget, ruganyosságot, érdemes ezért sportolni. Esetleg a testalkat beszabályozásáért, sem a túlzott soványság, sem a túlzott kövérség nem egészséges, sem a baba, de főképp nem a mama számára. A betegségeket, egészségügyi hatásokat, esetleg genetikai bajokra való hajlamot időben ki kell szűrni és lehetőleg természetes módszerekkel korrigálni, arra a szintre hozni, ami a gyermek számára egészséges érkezést biztosít. A legfontosabb mind közül azonban talán a stressz helyes lekezelése, még időben! A stressz egy olyan jelenség életünkben, amely testi-lelki, finomfizikai szinten is megbetegíthet, és a legkülönbözőbb szimptómákat hozza. A stressz fesztültség formájában jelenik meg, és dühöt, haragot, elkeseredettséget szül, ez az, amelyre egyetlen gyermeknek sem lehet szüksége. Fontos megkeresni a forrását, és kineziológiai oldással, vagy akár gyógynövények alkalmazásával feloldani azt. A legjobb stressz levezető azonban a sport, amelynek naponta vagy hetente 4-5 alkalommal történő legalább 1 óra hosszan tartó végzése, bekalibrálja az elmét, és ezi a testet. Segíti az idegrendszer elektromos átvezetéseit, a helyes kémiát az agyban, ezáltal kialakít egy türelmet magunkkal és másokkal szemben is.

A védikus elképzelés
A védikus kultúra a gyermek érkezésére nem csak stressz és fizikai hatások miatt, hanem lelki okból is felkészült. Fő cél, hogy a gyermek Isten-tudatos legyen, vagyis ismerje, értse, és óhajtsa a végső célt, valamint képes legyen ezen elvet a hétköznapokban értelmezni, és alkalmazni. A védikusok, egy Isten-tudatos, egészséges és szellemileg, lelkileg is ép gyermek érkezéséhez, tisztító ceremóniákat, rituálékat, ún. szamszkárákat (vigyázat nem keverendő a szamszára szóval, amely az élet, a sors forgatagát jelöli a szanszkrit nyelvben, melyen belül az események, a karma, az ok és visszahatás törvénye szerint működnek a dolgok…) alkalmaznak, illetve javasolnak. Ezek legtöbbje pl. a fogantatás, vagy nemzés előtt javasoltak, mások a várandósság idején, vagy szülés, esetleg már a baba, gyermek életében. 
 
HarmoNet tipp: Nem szeretem a gyerekemet! - anyaság és érzelmek >>

Mindennek ellenére, a gyermek épségéhez, úgy tartják, a szülő hozzájárulhat azzal, hogy már évekkel az érkezése előtt, de lehetőleg akár egész életében, értsd minél korábban, helyes életet él. 
 
Ez az igény persze nem csak keleten, vagy éppen Indiában fogalmazódott meg, hanem a pszichológiai és élettani kutatások rávilágítottak fontosságára nyugati társadalmakban is. Elsősorban a helyes táplálkozást tartják fontosnak, ami ma reform étkezésként nevezhető meg. Az állati alapanyagok kiszűrését, általában lecsökkentését – de védikus elvek szerint, a tejtermékek kivételével, elhagyását – jelenti, a zsírok helyett olajok és vaj, vagy margarin használatát, az élelmiszerek nyers fogyasztását (a védikus ebben eltér, a feldolgozott ételeket javasolja) és a nyomelemek, vitaminok el nem pusztítását kéri. Emellett, ma a kutatók kitérnek az alvás minőségének, idejének és mikéntjének fontosságára: A Nappal fekszik, Nappal kel elképzelés ősi hatékonyságára, valamint a stresszmentes életmód létkérdés szintű lényegességére! 
Ide tartozik az, hogy egy nő akkor tud igazán öntudatos, de nem büszke, mégis boldog lenni, ha biztonságban érzi magát, ha elért egyfajta szakmai sikert, de hajszolás, sikerek feszültségétől mentes, ha vágyik anya lenni. Ki kell alakítani egy olyan életet és életteret, amely kedvez a párkapcsolat mindkét tagjának, és amely lehetőséget ad egy új, kis jövevény érkezésére is. 
 

Mikortól kell koncentrálni?
A fogantatás előtt gyakorlatilag 7 esztendővel érdemes a test tisztítását megtenni. Ez ahhoz kell, hogy a test minden egyes sejtje – amely csak képes – lecserélődjön, és a méreganyagok kiürüljenek szervezetünkből, lehetőség szerint. Itt kell megjegyeznünk, hogy ma, aki sok növényi részt fogyaszt, és nem maga termeli, ökológiailag tiszta növényvédelmi eljárásokkal a zöldségeket és gyümölcsöket, vélhetőleg egészséges termékek címén rengeteg vegyszert, kártékony-ellenanyagot fogyaszt, sajnos. Ezek kiürítéséhez minőségi víz szükséges, valamint időről időre, legalább félévente, tisztító kúrák, 3 hetes programok megtétele. A kúrák lehetőleg váltakozzanak, ne mindig ugyanazt a fajtát végezzük, mert minden tisztítókúra más és más módon, mást és mást ürít ki szervezetünkből.
 
A lélek szintjén, és egy fokkal alacsonyabb metódusban, kb. 3 évvel számolhatunk, főként az édesanya esetén. A fogantatás előtti 3 évben érdemes kiegyensúlyozott, stresszmentes életet élni, amennyire csak lehetséges. Az édesapánál (és a minimum az édesanyánál), amire figyelni kell, az a fogantatás előtti 1 esztendő. Pl. azok az apák, akik fogantatás előtt 1 évvel még drogokat, s főként gondolok itt mesterséges, szintetikus, esetleg nem tiszta, szennyezetlen, nem növényi drogokra, fogyasztottak, egy egészen más, feszültebb tudati minőséget adnak át gyermekeiknek. Igaz ez még akkor is, ha valójában a szülő intelligens fogyasztó, és a természet patikájából válogat – az egyébként e módon is törvénytelen! – utazásaihoz kísérőket. 
Ide tartozik az alkohol is. Ha már valaki alkoholt kíván fogyasztani, törekedjen a tiszta, minőségi, gyümölcsben gazdag, száraz vörösbor mértékkel történő (értsd alkalmanként 1-2 dl) fogyasztására. A bornak egyébként számos jótékony hatását ismerjük. Kiváló antioxidáns, és babát is védő anyagokkal rendelkezik, de erjesztettsége miatt, és alkoholtartalma miatt veszélyes is lehet. Az érzékenységi fok egyéni, nehéz meghatározni, ezért NE KÍSÉRLETEZZÜNK VELE, HA NEM MUSZÁJ!
 
A fogantatás előtti időszak tehát a baba életében később teljes egész felnőtt életében fontos és meghatározó. Mindez azért van így, mert a fogantatás tudatállapota függ a korábbi tudatállapotoktól a szülő, de még a nagyszülő és egyéb közvetlen környezet hatásaitól, eseményeitől is. Ha átesünk egy nem várt krízisen ebben az időszakban, vagy esetleg már várandósan történik valami szörnyűség, pl. a kismama szülőjének halála stb. – ami sajnos olykor előfordul – nem kell kétségbe esni. Gondoljunk arra, hogy ez az élet rendje és a feszültségeket természetes módokon oldhatjuk ezen esetekben is. A tervezés a fogantatás előtti években is akár pusztán arra szolgál, hogy amennyire csak lehetséges – de görcsösségtől mentesen – kivédjük ezeket a kellemetlen eseményeket, utakat, és törekedjünk ezáltal gyermekünk számára, egy fitt, egészséges, vidám élet biztosítására. 
 
Fodor Kata