Sült csemegék házilag - 2 könnyű recept bolti péksütemények helyett

A legtöbb csemege nem tízperces tennivaló, de egy óra alatt bármely ínyencség megvan. Megéri, mert friss, finom, minőségi étel, ami rostban és más tápanyagokban gazdag. A sült csemegék lényege, hogy kis batyuként, zöldséges táskakánt a bolti pékáruk helyett fogyaszthatók. Nagyon finom! A gyerek csak felkapja és viheti magával, oviba, suliba, edzésre!

A különféle csemegék a nap bármely szakában tálalhatóak, fogyaszthatóak. Csatnival – csípős szósz - párosítva különálló fogások lehetnek, de rágcsálnivalónak is beillenek csak úgy szólóban. Némelyik, például a pakóra pillanatok alatt elkészíthető, míg mások, pl. a szamósza vagy a kacsori elkészítése több időt vesz igénybe.

Kiváló vendégvárók és remek uzsonna vagy tízórai. A gyerek csak felmarkolja és viheti is. Csatnival párosítva különálló fogások lehetnek, de rágcsálnivalónak is beillenek csak úgy szólóban. Némelyik, például a pakóra pillanatok alatt elkészíthető, míg mások, pl a szamósza vagy a kacsori elkészítése több időt vesz igénybe.

Indiában a szamósza a legelterjedtebb csemege. Készítik édesen vagy sósan, minden esetben biztos sikert arat a legválogatósabb vendégnél is.

A csemegék elkészítésének lényeges alkotóeleme a ghí. Bár lehet használni helyette olajat, mégis ezeknek az ételeknek az igazi ízét akkor kapjuk meg, ha ghível készítjük el. Nem is beszélve a tisztított vaj áldásos élettani hatásairól.

Ha egyszer valaki megízlel egy jól elkészített szamószát, akkor biztosan megérti, hogy miért ez az étel az összes indiai csemege közöl a legnépszerűbb…

Őszi csemege: Szamósza
Hozzávalók:
HarmoNet tipp: Őszi-téli éléstár: Az immunbomba cékla - cukorbajra és gyors fogyásra! >>

Elkészítés

A lisztbe belekevered a sót, elmorzsolod az olvasztott vajjal vagy ghível. Lassanként hozzáadsz egy kis vizet, pont annyit, hogy lágy tésztát kapj. 5 percig lendületesen gyúrod, majd nyirkos konyharuhával letakarva félreteszed, míg a tölteléket készíted.

A római köményt, a koriandert, az édesköményt, a szegfűszeget és a fahéjat serpenyőben szárazon megpirítod, kihűtöd és durvára őrölöd. A karfiolt apró rózsákra szeded, és megpárolod. A borsót kifejted, és szintén megpárolod. 2 evőkanál ghít melegítesz, beleszórod a hinget, majd közvetlenül utána a párolt karfiolt, zöldborsót, a kurkumát, az őrölt fűszereket és a sót. Kicsit összemelegíted, majd lehúzod a tűzről és kihűtöd.


A tésztát még egyszer átgyúrod, 12 egyformanagyságú gombócot formálsz belőle, és nyirkos konyharuhával letakarva félreteszed. Az elsőből kb.15 cm átmérőjű korongot nyújtasz. Az egyik kört a kezedbe veszed, a közepére teszel tölteléket, félbehajtod, persze úgy, hogy a töltelék a tészta között legyen, majd a szélén, ahol a tészta összeér, két újjal összenyomod és csavarsz rajta egyet . Ezzel a mozdulattal végig „fonod” a szélét, és akkor nem fog szétjönni sütésnél. Ugyanígy járunk el a többi tésztával és töltelékkel. 180C-os ghíben vagy olajban 4-5 percig, arany-barnára sütöd őket, egyszerre 3-4 darabot (kis edényben, mert nagyobban mehet több is)

HarmoNet tipp: Cseresznyés-túrós sütemény >>

Kevésbé fűszeres tésztába gyümölcs is tölthető, édességnek.
Őszi rost-, és vitaminbomba: Pakóra – bundázott zöldségek
Hozzávalók:

A karfiolt közepes rózsákra szedjük, megmossuk és leszárítjuk. A sárgaborsólisztbe belekeverjük a fűszereket, és annyi vizet teszünk hozzá, hogy sűrű palacsintatészta állagot kapjunk. A karfiolokat egyesével belemártogatjuk a tésztába, majd bedobjuk a meleg olajba, és kb. 5-8 percet sütjük. Melegen tálaljuk.

VegaFOOD >>