A védikus horoszkóp felépítése

A védikus horoszkóp sokban hasonlít nyugati társára, de vannak egészen egyedi jellemzői is. Az alapot itt is a tizenkét csillagjegy jelenti, de a védikus asztrológia az egyenlő házak rendszerével dolgozik, és ez nagyban leegyszerűsíti az ábrázolást.

A védikus horoszkóp sokban hasonlít nyugati társára, de vannak egészen egyedi jellemzői is. Az alapot itt is a tizenkét csillagjegy jelenti, de a védikus asztrológia az egyenlő házak rendszerével dolgozik, és ez nagyban leegyszerűsíti az ábrázolást.


Vegyünk egy példát. Ez itt Jack Nicholson bolygóinak állása a sziderikus zodiákus szerint. (A sziderikus és tropikus zodiákus közötti különbségre egy másik cikkben térünk ki, itt csak a védikus horoszkóp felépítésével foglalkozunk.) A számok jelentik a jegyeket, 1 = Kos, 2 = Bika stb., az AC felirat pedig azt, hogy melyik jegyben van az aszcendens. A szokásos szimbólumok mellett megtalálható a Ráhu és a Kétu jele, a felszálló és leszálló holdcsomópont, melyek szerves részét képezik a védikus horoszkópnak. Ezt a térképet fogjuk most átrajzolni a dzsjótis (védikus asztrológia) szerint.


















A dzsjótis két eltérő, de tartalmában teljesen ekvivalens ábrázolást használ. Ez itt az Észak-Indiában használatos gyémántszerű rajzolat. Most csak a bal oldali térképre koncentrálunk, ez a rási, avagy magyarul jegy-térkép. Ezt a térkép közepén álló 1-es szám jelzi. A térkép közepén álló 9-es szám a navámsa térképre utal, mely főként az ember belső természetére és párkapcsolataira vonatkozik. A navámsa térkép megrajzolásával egy következő cikkben fogunk foglalkozni.

A dzsjótis az egyenlő házak rendszerét használja. Minden ház egy-egyértelműen megfelel egy jegynek, tehát elegendő vagy a házakat, vagy a jegyeket ábrázolni, és megmutatni, hogy melyik ház és melyik jegy tartozik össze. Az észak-indiai ábrázolásban a házak helyzete kötött. A felső középső rombusz mindig az 1. ház helye. Az ebben a rombuszban álló szám azt jelenti, hogy melyik jegybe került születéskor az aszcendens. Esetünkben itt 4-es van, mert az illetőnél a 4-es, azaz Rák volt az aszcendens. Ezt követően az óramutató járásával ellentétesen következnek a házak, és a bennük szereplő szám is sorban azt mutatja meg, hogy melyik jegy került az adott házba.

Láttuk, hogy a Szűz jegyben áll a személy Holdja. Itt ez azt jelenti, hogy a Szűz jegyet jelentő részbe kerül a Hold, ami Rák aszcendens esetén a 3. ház, hiszen az 1. ház a Rák, a 2. ház az Oroszlán, és a 3. ház a Szűz, stb. Így kell elhelyezni az összes bolygót az észak-indiai térképben. Szokásos módon a bolygó betűjele után írt R betű azt jelzi, ha az adott bolygó retrográd mozgású volt.

Az észak-indiai ábrázolás erőssége, hogy a házak egyértelműen, mindig ugyanott látszanak. Nagyon könnyű például azonosítani a belső házakat, melyek egymástól egy negyedre (kéndrában) vannak: ezek mindig a belső rombuszok. Hasonlóan jól látszanak az aszcendenstől harmadra álló házak is (trikónák), melyek egy álló háromszög csúcsai.

A dél-indiai ábrázolás

Bak János