3 természetes tipp felfázásra

Hogyha meghűlünk, felfázunk gyakran egészen természetesnek tűnik számunkra, hogy bekapunk egy bogyót, alkalmazunk egy vegyi krémet, erős fertőtlenítőt vagy valamilyen applikátorral bütykölendő folyadékot. A legtöbb esetben nem szükséges egyből ajtóstól rontanunk a házba, vagyis saját immunháztartásunkba, hanem enyhébb tünetek esetén helyrebillenthetjük az egyensúlyt természetes praktikákkal.

A felfázásokra legjobb, ha valamilyen finom gyógynövényes visszamelegítést alkalmazunk. Nem szabad a gyulladt területet túlhevíteni, de emésztőrendszerünk és kiválasztórendszerünket éppen ekkor ajánlatos a leginkább megkímélni a gyógyszerek mellékhatásaitól. A gyulladás, ha nem csak átmeneti meghűlésről van szó, mindenképp kezelendő a szakorvos által megnevezett módokon. A alábbi trükkök kiegészítő terápiás javaslatok. Teák, balzsamok, borogatások, fürdők – melyiket alkalmazzuk?

1. Ülőfürdő
Az ülőfürdő hagyományos módszer. Kb. fél órányi türelmet vesz igénybe, mintegy 15 perc alatt elkészíthető bármilyen gyógynövény főzete és további 15 perc alatt kikúrálhatjuk magunkat. Az ülőfürdők egyik rémsége, hogy nagy mennyiségű folyadék kell hozzá. Legalábbis elméletileg, hogyha egy lavórban szeretnénk ázni. Erre egyesek, akik nem idegenkednek ennek anyagától a vastagabb szemeteszsákokat javasolják. E helyett persze használhatsz átalakított gumilepedőt is. Nyisd szét és fektesd fel a zacskót a wc-csészére. Ez után már kész, kihűlt, jó testhőmérsékletű, enyhén meleg teát öntsd a zacskóba, majd ülj bele.
A teádba felfázás esetén legjobb ha fele fele arányban főzöl fel kamillát és cickafarkfű félét. Ha érzékeny nyálkahártyával rendelkezel kevés körömvirággal is kiegészítheted. Egy enyhe, kis koncentrációjú főzet is megteszi, 1 liter vízhez 2 evk. kamillát és 2 evk. cickafark füvet adagolj (összesen 4 evk.) A forrázatot 10 percig hagyd állni.
15 perc után ne mosd le magadról a folyadékot, csak törölközz meg. A folyadékot leürítheted, hogyha kiszúrod alul, így a főzeted kicsorog, a zacskó, a műanyag lepedő eldobható.


2. Gőz-ülőfürdő

Ez egy speciális, továbbfejlesztett változat. Legjobb akkor ha nem fertőződve inkább csak felfázva, alsó tájon áthűlve vagyunk. Alkalmazd ezt különösen akkor, ha derekadat nem védted eléggé, has és derék felől vagy a combodról fáztál fel. A gőz ülőfürdő meleg hőmérsékletű, de nem forró, semmiképp se égesd magad. Elegendő 10 percig alkalmazni. Ehhez legalább 2 liter folyadékra lesz szükségünk, amit célszerű egy nagy, kifertőtlenített lavórba tölteni. Legjobb ha borókabogyót és kamillát együttesen alkalmazol. 2 liter vízhez 3 evk. boróka és még 2 evk. kamilla szükséges. A forrázatodat 10 percig hagyd állni, majd kezdődhet a kúra. A gőzös ülőfürdő után mindenképp meleg pokrócba tekerve pihenjünk is egy kicsit. A boróka terhesség idején kerülendő!

3. Lábfürdő
Amennyiben lábról fáztál fel, beázott a cipőd, elfagyott a hóban a lábad, és már érzed, hogy egész alsó tájékod ettől érintetté vált, akkor a legjobb, ha rozmaringos, melegítő lábfürdőt alkalmazol. Ehhez fél liter sűrű rozmaring teát önts bele testednek már egészen meleg, 35 fokos vízbe. Tegyél hozzá két kiskanál sót és néhány csepp természetes bőrápoló olajat. Készíts magad mellé egy lábasba további forralt vizet. 15 perces kúrád során 3-5 percenként egy kevés meleg vizet adagolhatsz a fürdődhöz így fokozatosan emeled hőmérsékletét. A kúra után lábad töröld szárazra és kend be testápoló olajjal.
A rozmaring lábfürdő nem használható a terhesség első szakaszában, helyette alkalmazzunk kamillát, vagy levendulát.

Tippjeinket Birgit Laue Gyógynövények nőknek – Orvosságok a természet kamrájából című könyve alapján állítottuk össze nektek.

Szerkesztő: Fodor Kata

Kép:
piqs.de: Mary - Daylight Bath: Glow.