Emberi jogokat követelnek a delfineknek

Természetvédők, filozófusok, jogászok és etikai szakértők egy csoportja az élethez és a szabadsághoz való "emberi jog" elismerését követelte a delfinek és a bálnák számára, mivel egyre több a bizonyíték magas intelligenciájukra.

A Helsinki egyetemen tartott hétvégi tanácskozás résztvevői nyilatkozatot fogadtak el, hangsúlyozva, hogy a cetek "mint személyek rendelkeznek az élethez, a szabadsághoz és a jóléthez való joggal".

Ezt azzal támasztották alá, hogy egyre több tanulmány bizonyítja: a tengeri emlősöknek van öntudatuk, képesek kommunikálni egymással és bonyolult társadalmakat alkotnak. 


Japán, Norvégia és Izland, mint vezető bálnavadász hatalmak ezt vitatják, és azt állítják, hogy a cetek semmivel sem okosabbak, mint a tehenek vagy a disznók. Álláspontjukat persze magyarázza, hogy a cetek intelligenciájának és jogaiknak elismerése törvényen kívül helyezné vadászatukat, sőt még az aquaparkokban való fogva tartásukat is. 

Thomas White, a tanácskozáson résztvevő egyik kaliforniai tudós hangsúlyozta, hogy a delfinek felismerik magukat a tükörben. Ez egy olyan képesség, ami nagyon ritka az emlősök között és az emberek is csak másfél éves koruk után képesek rá.

A bálnavadászat szerinte erkölcsileg elfogadhatatlan. "Olyan öntudatuk van, amiről hagyományosan azt hittük, hogy csak az emberek sajátja."

Hal Whitehead, egy kanadai biológia professzor padig azt hangsúlyozta, egyre több a bizonyíték arra, hogy a bálnáknak kultúrájuk és erkölcsi érzékük van.