Mit egyen a baba? A táplálás lépésről lépésre

Csodálatos élmény szülővé válni, ám óriási felelősség is. Hiszen kisbabánk az első perctől kezdve számít ránk. Mi pedig a legjobbat szeretnénk neki mindenből adni. Hogy mi is a legjobb? Nos, ezt nem mindig könnyű eldönteni, hiszen annyi eltérő információ zúdul ránk nap, mint nap. Összeszedtünk minden alapvető tudnivalót, amelynek betartásával kialakíthatjuk a megfelelő étrendet babánk számára a születésétől egészen három éves koráig.

Születés után 1. korszak: 0-6. hónap
A baba életének első évei alapozzák meg a felnőttkort is. A megfelelő táplálásnak ekkor kiemelkedő szerepe van, hiszen négy hónapos korban a bevitt energia 30 százalékát fordítja szervezetünk a növekedésre. Csak összehasonlításul: ez a szám három éves korra mindössze 2 százalék lesz. Nagyon fontos tehát, hogy mit adunk enni babánknak az első három évben.

A születést követő első 4-6 hónapban az anyatej az ideális táplálék. Az anyatej biztosítja a megfelelő fejlődést, hiszen az anyatej könnyen emészthető, a benne lévő tápanyagok mennyisége optimális és hasznosulásuk ideális. Az anyatej emellett segíti a csecsemő egészséges bélflórájának kialakulását és megőrzését, számos, a baba fejlődését elősegítő anyagot tartalmaz, csökkenti az allergia kialakulásának veszélyét, és támogatja a kicsi immunrendszerét a kórokozókkal szemben. Az anyatej tehát az első 4-6 hónapban mind mennyiségben, mind minőségben is biztosítja a baba számára az optimális tápanyagellátást. A szoptatás azonban ennél sokkal több: ez a meghitt anya-gyermek kapcsolat első mérföldköve.

Mennyit egyen a baba?
A baba általában jelzi, hogy mikor éhes, és egyéni eltérések is lehetnek, de az optimális fejlődéshez szükséges anyatejmennyiség ennek ellenére nagy vonalakban meghatározható. Az első órában néhány csepp, majd az első napon körülbelül 70-125 ml az ideális mennyiség. A 2-5. napon 250-300 ml ajánlott, öt-tíz alkalomra elosztva, míg az első hónap hátralévő részében 750-800 ml-t esznek átlagosan a babák naponta.

Kezdjük a hozzátáplálást! 2. korszak: 6-8. hónap
Úgy tűnik, hogy a babánk mostanában már nem lakik jól csak anyatejjel? Nagyon érdeklődő lesz, amikor minket lát enni? Esetleg már rá is mutatott egy-egy ételre? Lehet, hogy eljött a hozzátáplálás ideje.

Az egyéni fejlődéstől függően 4-6 hónapos kor után már nem elég a babák számára eddig kizárólagosan adott anyatej vagy tápszer: ekkortól ajánlott a szilárd ételek fokozatos bevezetése a baba étrendjébe.

Lényeges, hogy a hozzátáplálás lehetőség szerint még a szoptatás ideje alatt elinduljon, és ne kezdődjön a 17. hétnél előbb, de ne is halasszuk a 26. hétnél későbbre, mert ezzel nagyban növeljük többek között az allergia kialakulásának kockázatát.

Hozzátáplálás során az új ételek adásának sorrendje nem szigorú előírások szerint történik, hanem a baba igényeinek és fejlettségének megfelelően. Azonban a kíméletes bevezetés érdekében jó, ha néhány szabályt azért betartunk.

Ehhez az időszakhoz érdemes megfogadni a tanácsot, hogy kezdetben napi 1-2 étkezés során adjunk új típusú ételt, és fokozatosan emeljük a mennyiséget.

Az új ételek egyenként kerüljenek bevezetésre és közöttük legalább 3-5 nap teljen el. Az új ételeket érdemes délelőtt megkóstoltatni, ugyanis ha fellép bármilyen allergiás reakció, akkor azt délután és este könnyebben észrevesszük, még az éjszakai pihenés előtt. Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy a babánk teljesen egészséges és nyugodt legyen, tehát lehetőség szerint ne utazás közben vagy számára idegen helyen kísérletezzünk új étellel. Az ideális mennyiség az első kóstoltatásra 10-20g, ami a következő napokban a baba igényeinek megfelelően növelhető. Ha az első próbálkozáskor úgy tűnik, hogy nem ízlik a babának az újdonság, próbáljuk meg másnap, vagy akár egy héttel később.

A népszerű kétkanalas módszert kipróbálhatjuk a hozzátáplálás kezdeti szakaszában. A kétkanalas módszer azt jelenti, hogy a kisbabánál és a szülőnél is van egy-egy kanál. Miközben a baba felfedezi a kanál használatát, a szülő ténylegesen is megeteti a picit. Etetés előtt készítsünk mindent a közelünkbe a bébiételtől a partedlin át a kiskanálig, hogy minél nyugodtabb körülmények között történjen az étkezés. Különösen, ha éppen egy új ízt akarunk mutatni a babánknak.

A hozzátáplálás első heteiben minél folyékonyabb állagú legyen az étel, amit a babánknak adunk: éppen elég neki az új ízeket kipróbálni, az étel állaga hasonlítson minél inkább az anyatejre. Ebben az átmeneti időszakban ezért praktikus a különböző tejpépeket kipróbálni: úgy kóstol meg új ízeket a babánk, hogy folyékony táplálékot vesz magához. Néhány hét múlva aztán adhatunk sűrűbb pürét vagy sűrűbbre készített tejpépeket is. A tejpépek után az első ételek lehetnek a gyümölcsök és a zöldségek, püré formájában.

Meddig folytassam a szoptatást?
Az új ételek bevezetése nem a szoptatás helyettesítése vagy befejezése miatt történik, hanem annak kiegészítésére: a folyékony, tejalapú táplálást 1 éves korig folytassuk továbbra is. Ha az anyatej mennyisége a hozzátáplálás ellenére sem elegendő, adjunk az életkornak megfelelő tápszert vagy tejpépeket.

 
  4-6 hótól 6-8 hótól 8-12 hótól 12 hó után
Gabonafélék rizs, kukorica, szentjánoskenyér búza, zab, árpa, rozs    
Gyümölcs alma, őszibarack, meggy banán, körte, gesztenye szilva, cseresznye, sárgabarack, sárgadinnye, görögdinnye áfonya, ribizli, málna, eper, déligyümölcsök: narancs, citrom, mandarin, kivi, mangó, ananász
Zöldség burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla saláta, cukkini, spárgatök, brokkoli, zöldbab, zöldborsó (csak passzírozva), fehérrépa, uborka kelbimbó, karalábé, karfiol, kelkáposzta, spenót, sóska, padlizsán, paradicsom, kukorica bab, lencse, felesborsó, csicseriborsó, tofu
Hús   csirke, pulyka, édesvízi hal, nyúl borjú, marha, sertés, máj (hetente egyszer), tojássárgája tojásfehérje, kacsa, liba
Tejtermékek     babajoghurt, natúr joghurt, kefir, sajt, túró: főzelék vagy gyümölcs kiegészítéseként gyümölcsös joghurt, túrókrém, túró rudi, tejföl, tejszín, juhtúró, kecskesajt, vaj
Fűszerek   petrezselyem, kapor, zellerlevél, metélőhagyma hagyma, fokhagyma sütve vagy főzve, bazsalikom, kakukkfű, lestyán  
Egyéb   növényi olaj (1 dl főzelékhez 1 kávéskanállal) rántás helyett sűrítésre rizs-kukoricapehely rágnivalók felügyelet mellett: kiflivége, kenyérhéja, főtt zöldség és gyümölcs őrölt olajos magvak, méz, gyógyteák

Gyümölcsök esetében az alma és az őszibarack után óvatosan idénygyümölcsként a sárgadinnye, a meggy, a cseresznye, a jó minőségű, hámozott szilva, majd a toleranciának és érzékenységnek megfelelően a körte és a déligyümölcsök következzenek. A gyümölcsöt lé, majd pép formájában adjuk. Ne cukrozzuk, ne adjunk hozzá kekszet vagy babapiskótát.


A zöldségek bevezetését burgonyával kezdjük, és a főzelékek sűrítése is ezzel történjen az első életévben. A burgonya után a sárgarépa, a cékla, a saláta, a sütőtök, a tök, a gesztenye, a brokkoli, a kelbimbó, a spenót, a zöldborsó, a zöldbab és a spárga következzék. Magas, nehezebben emészthető rosttartalmuk miatt a kelkáposztát, karalábét, karfiolt csak 8 hónapos kor után próbáljuk ki. Spenótot, sóskát magas oxalát-tartalmuk miatt csak hetente egy alkalommal ajánlott adni.

A pürék bevezetését szoptatást követően 1-2 kanállal kezdjük, a következő napon 3-4, majd 6-8 kanálnyira emeljük az adagot, és így folytatva mindig duplázva az előző napi mennyiséget. Ahogy növeljük a gyümölcs mennyiségét, arányosan csökkenjen az anyatejbevitel. Ezzel a tempóval 7-10 nap alatt kiválthatunk egy szoptatást. Általában 1 -3 hét alatt célszerű egy szoptatást teljesen helyettesíteni. Legutoljára a reggeli, illetve az esti szoptatást hagyjuk el.

Húst a tejpépek, a gyümölcsök és a zöldségek bevezetése után 1-2 hónappal, de leghamarabb 6 hónapos kortól ajánlott adni a babánknak. Lehetőség szerint zsírtalanított hús ajánlható. Húskészítményt, felvágottat ne adjunk a csecsemőnek. A szálkamentes, édesvízi hal adása táplálkozás-élettani szempontból hasznos.

(Cikkünk a második oldalon folytatódik!)Jöhetnek a darabosabb ételek! 3. korszak: 8-12. hónap
A rágás megtanulása fontos lépés a baba fejlődésében. Ez óriási feladat a kicsi számára, és nem is történik meg egyik napról a másikra. Azonban 8 hónapos kortól kezdve már elkezdhetjük bevezetni számára a puha és apró darabos ételeket. A rágás megtanulásában tehát úgy segíthetünk a leginkább, ha innentől már rendszeresen adunk babánknak darabos ételeket. A rágás azért is fontos, mert edzi a baba nyelvét, ajkait és az álkapcsa izmait, amelyeket aztán a beszéd tanulásához lesznek alapvető fontosságúak.

Ennek a korszaknak a kezdetétől be lehet már vezetni a rágcsálnivalókat is, amiket csak jól kell megválasztani, és akkor még hasznosak is, ugyanis ezek is rágásra ösztönzik a babánkat. Amikor már a szem, a száj és a kéz mozgása rendezett, felügyelet mellett puha zöldségdarabot, vékonyra szelelt gyümölcsöt, esetleg kiflivéget adhatunk a baba kezébe. Ilyenkor is legyünk végig vele, miközben eszik a pici, mert félrenyelheti őket.

Érdemes tudnunk, hogy a fogak előtörése idején jelentkezhet elutasítás a baba részéről a rágást igénylő ételekkel szemben, de ez hamar elmúlik. Sőt abban az esetben, ha nem térünk vissza a pépes ételekre, akkor gyorsabban és kevesebb kellemetlenséggel átsegíthetjük a picit ezen az időszakon.

A baba étrendjének legfőbb összetevője továbbra is az anyatej, a tápszer és a tejpép, de ebben a korszakban már több zöldséget és gyümölcsöt igényelnek, és számos új ételt próbálhatnak ki. A darabos állag újdonsága mellett tehát az ízek is újdonságot jelentenek ebben a néhány hónapban.

Ebben a korban egy kis örökmozgó a baba, folyton mozgásban van, egyre nagyobb energiát fektet a játékba, a környezet felfedezésébe. A sok mozgás meghozza az étvágyat is, egyre több energiára van szüksége a mindennapi kirándulásokhoz, felfedező túrákhoz. Emiatt jól jön a némileg nagyobb adag az étkezésekkor. Készüljünk fel rá, hogy ebben a korszakban már valószínűleg nem lesz elég a korábban megszokott mennyiség. Ennek kapcsán fontos szempont: minél aktívabb a baba, annál fontosabb a megfelelő vasellátás. A fehérjében gazdag húsok hozzájárulnak az izmok felépítéséhez, ezért ajánlott hetente többször húsos menüt adni babánknak.



Már majdnem, mint a nagyok: 12-36. hónap

Egy és három éves kor között az egykor kicsi babánk óriási változáson megy keresztül: átlép a csecsemőkorból a gyermekkorba. A csecsemőkorra jellemző intenzív növekedés és gyarapodás üteme az első születésnap után veszít lendületéből, ám ez nem azt jelenti, hogy az étkezés kevésbé lenne fontos. Ellenkezőleg: ez az életszakasz azért nagyon fontos, mert most alakítja ki gyermekünk a későbbi étkezési szokásait. Tehát amit és ahogyan eszik a pici egytől három éves koráig, az kihat az egész életére.

Az első év végére a gyermekek étrendje alapanyagaiban egészen hasonlóvá válik a felnőttekéhez, csak az ételkészítés módja és a fűszerezés más. Ez azonban nem akadálya, hogy a család azonos ételt fogyasszon, nem kell mást tenni, mint a fűszerezés előtt kivenni a baba számára egy adagot, vagy a kész ételt csak utólag, a fogyasztás előtt fűszerezzük meg magunknak. Így biztosítható az, hogy a gyermek látványban azonosat fogyasztva, mégis az ő szükségleteinek megfelelő ételt kapja.

Néhány dologra azonban még ekkor is oda kell figyelni: amíg gyerekünk nem eszik teljesen koordináltan, addig kerüljük az egész diót, mogyorót vagy például a cukorkákat a félrenyelés veszélye miatt. Egyelőre ne adjunk neki nyers tojást, húst vagy halat tartalmazó ételt sem, ahogy várjunk a csípős, erősen fűszerezett és a zsíros ételekkel is. Ebben az életkorban még ajánlott az 1-3 éves korú gyerekeknek szóló bébiételeket adni babánknak, mivel ezek változatos ízeket biztosítanak, de a kicsi életkori igényeinek megfelelő összetételben és elkészítési móddal.

Ebben a korszakban olyan húsos levesek fogyasztása ajánlott, amelyek egy adagban biztosítják a tápanyagokat, miközben kellemes ízükkel, fűszerezettségükkel és összetételükkel jóllakottság-érzetet biztosítanak. Ezek jellemzően a ragulevesek, az enyhe fűszerezésű gulyásleves vagy a húslevesek, amelyek zöldséget, húst és levesbetétet is tartalmaznak. A hús nélkül készülő, híg levesek nem alkalmasak arra, hogy megfelelő tápanyaggal lássák el a pici szervezetét, alacsony telítő-értékük pedig nem biztosítja kellően hosszú ideig a jóllakottság-érzetet.

Ebben a korszakban az étkezés passzivitása aktivitássá alakul át. Ekkor már alig kell etetni a kicsit, mert a falatokat maga teszi a szájába, a poharat is egyre ügyesebben felveszi és leteszi, illetve a kanállal is jobban bánik. Fontos, hogy mindig támogassuk ezeket az önállósodási törekvéseket.

A helyes étkezési szokásokat ideális esetben már megalapoztuk az első életév során, de ez alatt a két év alatt lesznek szinte annyira véglegesek, amit felnőtt korban csak minimálisan lehet megváltoztatni. Fokozottan figyeljünk tehát arra, hogy rendszeresítsünk a közel azonos időben történő, napi ötszöri étkezést és amikor csak lehet, biztosítsuk az étkezés nyugodt körülményeit. Érdemes arra is figyelni, hogy a pici lassan elkezdje használni az evőeszközöket, és hogy minél többször étkezzen együtt a család.

Mikortól adhatok tehéntejet?
Egy éves kor felett napi fél liter, gyermekek számára készített tejalapú ital elfogyasztása javasolt. Azonban a szokványos tehéntej sok szempontból továbbra sem felel még meg az

1-3 éves szervezetnek, mivel nagyon megterheli a gyermek veséjét és gyomrát. Ezért a natúr tehéntejet, vagy más kérődző állat tejét minél később vezessük be az étrendbe: 1 éves kornál semmiképp sem hamarabb, de a legújabb szakmai ajánlások szerint érdemes vele várni a pici 3. születésnapjáig. Helyette adhatunk például junior gyerekitalt vagy tápszert.
 
  Tehéntej Tápszer vagy junior gyerekital
Fehérje Túl sok fehérjét tartalmaz, amely a baba számára nehezen emészthető. Lassan ürül ki a gyomorból és megterheli a veséket. A baba életkorának megfelelően kialakított, könnyen emészthető és felszívódó fehérjetartalommal rendelkezik.
Zsír Kizárólag állati eredetű, kevésbé értékes összetételű zsírt tartalmaz. Egészséges, növényi eredetű zsírtartalom, amely esszenciális zsírsavakban gazdag.
Vas Igen kevés, rosszul felszívódó vasat tartalmaz. Az életkornak megfelelő mennyiségű és minőségű vassal dúsított.
Kalcium és foszfor Termékenként változó mennyiségű kalcium- és foszfortartalom jellemzi. Az állandó, optimális kalcium-foszfor arányával elősegíti a megfelelő csontosodást és fogzást.
Vitaminok A vitamintartalom nem fedezi a korosztály igényeit: A-, C-, D-, K- és E-vitaminból. Az életkori igényeknek megfelelő vitaminmennyiség és arány jellemzi, és emelt mennyiségű C-vitamint tartalmaz az immunrendszer erősítése érdekében.


A Nestlé idén elindította hazánk első átfogó babatáplálási programját, a Nestlé Egészséges Kezdet Egészséges Élet Programot. A program célja hiteles babatáplálási ismeretek átadása az anyák számára a terhességtől a gyermek 3 éves koráig, különös hangsúlyt fektetve az első életévre. Célunk, hogy ugyanazt a helyes tanácsot kapja az anya az orvostól, a védőnőtől és a kapcsolódó kiadványokból. Tudományosan megalapozott információkat adunk, de az anya nyelvén beszélünk minden fontos babatáplálási kérdésről.

További információ: www.mitegyenababa.hu

Nestlé Életmód Iránytű