Gyógyító illatok: 7 aromaterápiás ötlet

A szelíd gyógymódok között az egyik legcsodálatosabb az aromaterápia, amely számos betegség kiegészítő terápiájaként, de sokszor önmagában is igen hatékony. Sőt, még betegnek sem kell lennünk ahhoz, hogy áldásos hatásait élvezhessük: megelőzés, hangulatjavítás céljából is használhatjuk az illóolajokat.

Az emberi szervezet saját védekezőképességének erősítésére és beindítására irányuló szelíd gyógymódok között az egyik legcsodálatosabb az aromaterápia, amely számos testi-lelki betegség kiegészítő terápiájaként, de sokszor önmagában is igen hatékony. A legjobb benne mégis az, hogy még betegnek sem kell lennünk ahhoz, hogy áldásos hatásait élvezhessük: megelőzés, hangulatjavítás céljából is sokféleképpen használhatjuk a gyógyító, finom illóolajokat. Melyik illóolajat mire használd? Néhány tipp az otthoni felhasználáshoz.

1. Párologtatás

A párologtatáshoz, illatosításhoz használt olajok nagy választékban kaphatók, így mindig kiválaszthatjuk a hangulatunknak megfelelőt, arra azonban jobb, ha odafigyelünk, hogy erre a célra is érdemes tiszta, természetes olajat használni, mint az olcsóbb utánzatot.

Ezeket ugyanis sokszor mesterséges aromákkal helyettesítik vagy javítják fel, így elvész az egészségünkre, hangulatunkra, idegrendszerünkre gyakorolt finom hatás!

A párologtató edénykébe mindig öntsünk egy kis vizet, és ebbe cseppentsünk néhány csepp olajat – az égésveszély miatt jobb, ha nem használjuk az illólajokat tisztán. Az alábbi olajakkal kísérletezhetünk kedvünkre, egyéni ízlésünknek megfelelő keverékeket is összeállíthatunk, de ha komolyabb gyógyító célra szeretnénk használni az aromaterápiát, inkább forduljunk szakemberhez vagy nézzünk utána egy szakkönyvben.

2. Serkentő, élénkítő hatás

Ha agyunkat szeretnénk elmélyültebb koncentrációra serkenteni, párologtassunk borsmentaolajat, esetleg citromolajat. A citrom, citromfű olaja, a mentaolajak kiválóak a szagok semlegesítésére, a légtér frissítésére is.



3. Ha inkább ellazulnál

Nyugtató, lazító hatású a levendula és a narancs keveréke, érzéki atmoszférát teremt az ylang-ylang, a jázmin, a rózsa és a pacsuli olaja. A lassan beköszöntő hideg időben melengető hatást érhetünk el a narancs, fahéj, szegfűszeg olajának használatával – ezeket természetesen a párologtatás mellett használhatjuk bőrápolás céljából is.

4. Meghűlésre: párolgtatáshoz és gőzöléshez

A fenyő-, illetve citrusfélék olajai kiemelkedőek a meghűléses megbetegedések kezelésére ajánlható gyógyhatású szerek között. Ebben az esetben nemcsak párologtatóban használhatunk fenyő, eukaliptusz, borsmenta, citrom, grapefruit, citromfű illóolajokat, hanem forró gőzös inhalálással is sokat segíthetünk a beteg állapotán.

5. Fürdők készítése aromaolajokkal

A fent leírt kombinációkat használhatjuk a fürdővízben is. Ha illóolajos fürdőre vágyunk, mindig valamilyen hordozóanyaggal együtt tegyük a vízbe az illóolajat, hogy jól elkeveredjen. Száraz bőr esetén szóba jöhet tejszín, normál bőr esetén méz, de ha zsírosabb a bőrünk, válasszunk inkább tengeri sót. Vigyázzunk, hogy a fürdővízbe ne tegyünk néhány cseppnél többet, mert nagyobb mennyiségben az illóolajok viszketést, irritációt okozhatnak érzékenyebb bőrűeknél.

6. Krémek, testápolók, olajok

Kedvenc illóolajunkat illatmentes krémbe vagy olívaolajba, mandulaolajba, jojobaolajba keverhetjük, az így elkészített keverék kiváló masszázsolaj vagy testápoló is lehet.

Használjunk kamillaolajat érzékeny, gyulladásra hajlamos bőrre, ylang-ylang vagy grapefruitolajat zsíros bőrre, narancsot száraz bőrre.

7. Masszázshoz

Frissítő masszázs esetén szóba jöhetnek a citrusfélék, citrom, grapefruit, a fenyőolajok, és egy-két csepp borsmenta, fodormenta. Lazító, nyugtató masszázshoz a levendulát, rózsafát, narancsot ajánlatos használni. A narancsbőr és striák kezelésére alkalmas a rózsaolaj, ami igen drága, de helyettesíthető rózsafaolajjal.