Jön a baba! Mit egyek?

Megtudtad, hogy gyermeket vársz? Életed legszebb feladatára vállalkoztál, ami azonban felelősséggel is jár. Ez pedig már most elkezdődött. Az ételeidből nyeri a gyermeked a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat. Ha hiányt szenved, akkor tőled veszi el a szükséges dolgokat. A magad és magzatod egészsége érdekében egyáltalán nem mindegy, mi kerül a tányérodra.

A várandósok étrendje nem a mennyiségi, hanem a minőségi étkezésről szól. Nem kettő helyett kell enni, csupán a tápanyagok mennyiségét kell növelnünk, és formálnunk úgy, hogy a babánk minél egészségesebbé váljon.

A várandósság alatt az „ideális” súlygyarapodás mértéke 10-12 kg. Ha a terhesség kezdetén a kismama túlsúllyal rendelkezett, akkor ez a súlygyarapodás csak 9-10 kg legyen.  A súlygyarapodás mértéke kezdetben lassú, 1-10 hétig heti kb. 115 g, majd ezt követően 30 héten át heti 300 g.

Mi teszi ki ezt a súlygyarapodást?
A várandósság idején kb. 300 kcal-val kell többet fogyasztania naponta a kismamának. Ez kb. 2 zsemle energiatartalma. Ebből is látszik, hogy nem kétszer annyi mennyiségre van szükség, inkább bizonyos tápanyagok megnövelt bevitele szükséges.



Milyen tápanyagból kell mindenképpen többet fogyasztania a kismamának?
Ez a mennyiség gyakori, kis étkezésekkel, változatos alapanyagokkal fedezhető.

A terhesség alatt számos panasz is előfordulhat. Ilyen a hányás, hányinger, székrekedés, gyomorégés, tachykardia, kívánósság, aluszékonyság. Mit tehetünk ezek enyhítésére?

Hányinger:
A várandósok 70%-ánál tapasztalható. Felkelés előtt keksz, kétszersült fogyasztása javasolt. Ha az állandó, gyakori hányások miatt biztosak lehetünk benne, hogy nem sikerült megfelelő mennyiségű folyadékot, ételt bevinnünk, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

Székrekedés: A terhes anyák 50%-a tapasztalja. Megnövelt zöldségfogyasztással, napi 2 liter folyadék bevitelével, magas rosttartalmú péktermékek fogyasztásával enyhíthetünk a panaszokon.

Tachycardia: Gyakori kis étkezés javasolható, és a puffasztó hatású alapanyagok kerülése.

Kívánósság: Próbáljunk egészségesebb ételeket választani, korpás kekszet, gyümölcsöt rágcsálni.

A terhesség alatt az alkohol fogyasztása nem megengedett, a dohányzás tilos!