A nők alkoholfogyasztásának látható jeleit mutatja meg egy okostelefon-alkalmazás

A nők túlzott alkoholfogyasztásának arcon jelentkező hatásait mutatja meg egy új okostelefon-alkalmazás, amelyet Skóciában dobtak piacra a helyiek szeszimádatának visszaszorítását célzó kampány keretében.

A skót kormány megbízásából készült "ivótükör" elnevezésű fejlesztés célja, hogy megjelenítse a rendszeres és túlzásba vitt alkoholfogyasztás nyomán keletkező mélyebb ráncokat, pirosan izzó orcákat és a súlygyarapodást. A felhasználóról készített kép révén az alkalmazás érzékletesen szemlélteti, hogy az illető "kisebb pohárra váltással" miként befolyásolhatja arcának tíz évvel későbbi állapotát. Az alkalmazás "varázstükre" pedig azt mutatja meg, hogy "mennyivel jobban nézne ki az illető a jelenben, ha valamivel kevesebb alkoholt fogyasztana". 
 
A skót kormány szerint ahogy a fogyni vágyók néha kisebb tányérra váltanak, úgy a nőknek is kisebb pohárméretre kellene átállniuk az alkoholfogyasztás visszafogása érdekében. Az adatok szerint a Skóciában élő nők nagyjából 38 százaléka rendszeresen túllépi az ajánlott - heti 14 egységnyi - alkoholfogyasztási értéket. 
 
 
Skóciában az elmúlt húsz évben kétszeresére nőtt az alkoholfogyasztással összefüggő halálozások száma a 30 és 44 éves kor közötti nők körében, míg a krónikus májbetegség és májzsugorodás okozta halálozás aránya megháromszorozódott ennek a korcsoportnak az esetében az 1980-as évek közepe és vége közötti időszakhoz képest. 
 
A skót egészségügyi miniszter, Alex Neil szerint bizonyítékok támasztják alá, hogy a rendszeresen alkoholt fogyasztó emberek többsége, különösen azok, akik otthon iszogatnak, nincsenek tisztában azzal, hogy valójában mekkora mennyiséget pusztítanak el. Mint hozzátette, a kampány remélhetőleg bizonyítja számukra, hogy az alkoholfogyasztási szokásokba bevezetett apró változtatások is milyen jótékony hatással lehetnek az egészségre és a közérzetre.
 
Az általános orvosként dolgozó Samantha Robson aláhúzta, hogy nagyon sok nő nem gondol a féktelen ivászat hosszú távú következményeire, mint ahogy arra sem, hogy számukra átlagosan több időbe telik a regenerálódás egy átmulatott éjszaka után, mint férfi társaiknak. 
 
Az alkalmazás március végéig ingyenesen letölthető a www.drinksmarter.org oldalról.