Az árnyékunk segít megelőzni a bőrrákot!

Szinte elkerülhetetlen, hogy nyáron egyszer-egyszer le ne égjünk a napon. Az ilyenkor elszenvedett UV sugárzás pedig hozzájárulhat azoknak a génhibáknak a kialakulásához, amelyek tulajdonképpen a bőrrákot okozzák. Mi magyarok közepesen veszélyeztetettek vagyunk, általános szabályként fogadjuk el: ne menjünk a napra, amíg az árnyékunk nem hosszabb a testmagasságunknál!

„Évente közel 1000 melanomás megbetegedést regisztrálnak hazánkban. Köztudott, hogy az UV sugárzás nagymértékben növeli a betegség kialakulásának lehetőségét, ami a gén-állomány károsítása révén alakul ki. Közel 500 gént ismerünk, amelyek rákos megbetegedések kialakulásáért felelősek. A melanoma a legveszélyesebb bőrrákos megbetegedés, ami az esetek majdnem felében ugyanazon gén sérülésének a következménye, ami a vastagbélrák ritkább, de szintén közel 5%-ban előforduló okozója. A melanoma esetében az egyik legfontosabb környezeti kockázati tényező a napsütésben lévő UV sugárzás, ezért is nagyon fontos, hogy ezt tudatosan kerüljük” – hívja fel a figyelmet Dr. Schwab Richárd, a KPS Molekuláris Diagnosztikai Központ orvos igazgatója.


A betegség kialakulásáért egy speciális jelátviteli molekula meghibásodása okolható: ha egy ilyen fehérje „bekapcsolva marad”, az kóros szignálokat közvetít a sejtmagba, ami az osztódás-differenciálódás szabályozását eltéríti. Ugyanígy az esetek egy részében bizonyos jelátviteli „fékek” kiiktatása révén a funkció elvesztése okoz daganatot.

„Az orvosi statisztikák azt mutatják, hogy délen, ahol az emberek születésüktől fogva fokozottabb napsütésnek vannak kitéve, ritkább a melanomás megbetegedés. A legveszélyeztetettebbek az északiak, akik jellemzően szeplős, fehér, esetenként még gyulladásra is hajlamos bőrtípussal rendelkeznek. Számukra egy tengerparti nyaralás különösen nagy rizikófaktort jelent. Mi magyarok, közepesen veszélyeztetettek vagyunk, de megfelelő életmód mellett jó eséllyel elkerülhetjük a melanomás megbetegedést. Praktikus tanács, hogy akkor menjünk a napra, amikor az árnyékunk hosszabb, mint a testmagasságunk” – emeli ki a szakértő.


Szerencsére a betegség viszonylag könnyen felismerhető, rendszeres szűréssel korai stádiumban jól gyógyítható. Fontos, hogy folyamatosan figyeljük pigmentfoltjainkat, ha valamelyik nőni kezd vagy megváltoztatja az alakját, mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni.

Az előrehaladott rákos megbetegedések gyógyításában ugyanakkor új megoldást jelent a célzott kezelés
, amely során molekuláris diagnosztikával megállapításra kerülhet, hogy melyik gén okozza a megbetegedést, így a gén által kódolt fehérjét gyógyszeres úton lehet blokkolni, elősegítve a gyógyulást.


„Különösen fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a hatásos kezelések után is kialakulhat recidiv daganat, ill. rezisztencia. A legkorszerűbb gyógyszerek közül is van már hazánkban a TB keretei között elérhető, de a fejlődéssel – a jelen gazdasági helyzetben – az állami egészségügynek az egész világon nehéz lépést tartania. A megelőzés mellett tehát kiemelt jelentősége van az öngondoskodásnak. Szerencsére ma már Magyarországon is létezik olyan kiegészítő magánbiztosítás, amely fedezetet nyújt a megfelelő, akár külföldi gyógykezelés elérésére is" – hangsúlyozza Dr. Schwab Richárd.