Kalondzsi, te csodás!

A közösségi oldalakon keresztül remekül lehet irányítani az emberek figyelmét egy-egy termékre, "csodaszerre". Ha csak a saját területemet nézem, most éppen egy indiai fűszer, a kalondzsi (fekete hagymamag, nigella) a sztár. Néhány hete figyelgetem felfelé ívelő karrierjét, miközben a kurkumának már kezd leáldozni. Nincs is ezzel semmi baj, de jó tudni, hogy ezek nem újkeletű, zseniális felfedezések! Amennyire a kalondzsinak vagy a kurkumának gyógyhatása van, annyira a fűszerkészletem többi tagjának is. Ezek sem csodaszerek és azok sem, viszont mindegyik hasznos. Ha csak futó pillantást vetek az indiai fűszerdobozomra - a teljesség igénye nélkül: Az adzsvain elősegíti az emésztést és enyhíti a gyomorproblémákat. A római kömény szintén az emésztőnedvek kiválasztását serkenti, méregteleníti az emésztőrendszert, oldja a hasi görcsöket.

Nincs is ezzel semmi baj, de jó tudni, hogy ezek nem újkeletű, zseniális felfedezések! Amennyire a kalondzsinak vagy a kurkumának gyógyhatása van, annyira a fűszerkészletem többi tagjának is. Ezek sem csodaszerek és azok sem, viszont mindegyik hasznos.
Ha csak futó pillantást vetek az indiai fűszerdobozomra – a teljesség igénye nélkül:

Az adzsvain elősegíti az emésztést és enyhíti a gyomorproblémákat.

A római kömény szintén az emésztőnedvek kiválasztását serkenti, méregteleníti az emésztőrendszert, oldja a hasi görcsöket.

A koriander segít hasmenés esetén, puffadásnál, hányingernél. Csökkenti a feszültséget, csillapítja a fájdalmat. Régen, arab területen szülési fájdalmakat csökkentettek vele, és vérhas gyógyítására használták. Fokozza az immunrendszer működését.

A lepkeszegmag gátolja a koleszterin felszívódását, segíti a vércukorszint csökkentését.
A gyömbér számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, enyhíti a gyomorgörcsöt és az émelygést, még kemoterápia esetén is.

Fájdalomcsillapító és antibakteriális hatással rendelkezik. Gyulladáscsökkentő, és a magas vérnyomást is csökkenti. Vérhigító hatása csökkenti a szívbetegség kockázatát.
Az asafoetida (hing) emésztést elősegítő, a légcsőhurut ellenszere.

És akkor most jöjjön egy recept az említett „csodaszerrel”, a kalondzsival.

India nemzeti szenvedélye, a pakora
A pakora egy sós csemege, hasonlatos a nálunk ismert rántott zöldséghez, de a zöldségeket nem panírozzuk, hanem fűszeres csicseriborsólisztből készült tésztába mártogatjuk sütés előtt. Szinte minden zöldségfajtából készíthető, mégis a karfiolpakora a legnépszerûbb. A városi utcáktól kezdve a vasútállomásokig mindenhol megszokott látvány egy-egy kis pakorás kézikocsit körülvevõ csoport. Könnyedén és gyorsan elkészíthető vendégváró, vagy paradicsom csatnival tálalva ízletes vacsora a családnak.

Hozzávalók:
20 dkg csicseriborsó liszt
3 kávéskanál kalondzsi
1/4 kávéskanál chilipor (ízlés szerint)
2 kávéskanál őrölt koriander
2 kávéskanál őrölt római kömény
1,5 kávéskanál kurkuma
1/4 kávéskanál asafoetida (hing)
3 kávéskanál só
2-2,5 dl hideg víz
70 dkg karfiol
olaj a sütéshez

A csicseriborsó lisztbe belekeverjük a fûszereket. Kevés vízzel csomómentesre keverjük, majd folytonos kevergetés közben annyi vizet adunk hozzá, hogy sűrű palacsintatészta legyen, amely nem folyik majd le a zöldségekről. 10-15 percig pihentetjük. Közben közepes méretű rózsákra vágjuk a karfiolt, majd habverõvel alaposan megkeverjük a tésztát. Egyenként belemártogatjuk a karfiolrózsákat, majd azonnal beledobjuk a felmelegített olajba. A zsiradék ne legyen túl forró, mert belül nyers marad a pakora, ám ne legyen hideg sem, mert akkor megszívja magát a zöldség. Aranybarnára sütjük, és forrón, csatnival tálaljuk.

Tippek:
Örömteli főzést kívánok!

Hémangi
vegavarazs.hu