Csökkenő étvágy műtéti segítséggel

Az elhízást kezelő gyomor-bypass műtétek rövid távú veszélyei sokkal nagyobbak, mint azt a korábbi vizsgálatokban közzétették, de hosszú távú előnyei jócskán ellensúlyozzák a kockázatot.

Az elhízást kezelő gyomor-bypass műtétek rövid távú veszélyei sokkal nagyobbak, mint azt a korábbi vizsgálatokban közzétették, de hosszú távú előnyei jócskán ellensúlyozzák a kockázatot.

A gyomor-bypass műtétek első vizsgálati eredményei
2004 őszén két vizsgálati eredmény is napvilágot látott, mindkettő az elhízott betegek fogyását segítő gyomor-bypass műtétek veszélyeit és kedvező hatásait vette górcső alá.



Az elsőből kiderül, hogy a műtét utáni 30 napban előforduló halálesetek száma legalább négyszer annyi, mint arról korábban beszámoltak, de a kutatók egyben arra is rávilágítottak, hogy a halálozás hosszú távú kockázata sokkal kisebb, mint azoké az elhízott betegeké, akik nem estek át a testsúlycsökkentő műtéten. Ezeket a tartós előnyöket visszhangozta a második vizsgálat is, amely azt találta, hogy a beavatkozás a következő öt évben 89%-kal csökkentette a súlyosan elhízott betegek halálozási rátáját

A túlsúly mint rizikófaktor
A túlsúly és az elhízás korunk egyik legjelentősebb egészségügyi problémája. Olyan kockázati tényező, amely növeli a magasvérnyomás-betegség, a szív-és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség és a daganatos betegségek előfordulásának lehetőségét, nem beszélve a depresszióról, amely a kövérség egyik legkárosabb következménye. A WHO szerint az elhízás - a dohányzás után - a második legjelentősebb megelőzhető rizikófaktor. Magyarországon a lakosság több mint 20%-a tekinthető elhízottnak, 30-40%-a túlsúlyosnak

A gyomor-bypass műtét azoknak nyújt segítséget a testsúlycsökkentésben, akik elhízása súlyos fokú, illetve állapotuk egészségügyi problémákat okoz. Az elhízás számszerűsítéséhez a BMI, a testtömeg-index áll rendelkezésünkre. Ha a m-ben mért magasság négyzetével elosztjuk a testsúlyunkat, megkapjuk a testtömeg-indexet, amely nőknél 19-től 25-ig, férfiaknál 20-26-ig tekinthető ideálisnak. A műtét mindenképp megfontolandó 40-es BMI felett, illetve 35 és 40 között, ha a betegnek 2. típusú cukorbetegsége vagy életet veszélyeztető, elhízás indukálta szív-érrendszeri megbetegedése van.

Testtömegindex kalkulátor
Házipatika