Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Makrobiotika
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Életmód - Wellness
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Gonzales
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 08:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziámi cica írta:
Akkor senkinek sincs semmi tapasztalata? Ki hogy csinálja? Ki milyen irányzatára esküszik?
Az egyik ismerősöm makrobiotikázik. Azt mondja, hogy ránézésre meg tudja mondani valakiről, hogy milyen tipusú ételeket ehet. Ez hogy van? Ő pld. nem ehet paradicsomot, burgonyát, padlizsánt.
Question

A hozzászólás legutóbb Gonzales által 2007. 09. 22. 13:45-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 08:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Gonzales írta:
Sziámi cica írta:
Akkor senkinek sincs semmi tapasztalata? Ki hogy csinálja? Ki milyen irányzatára esküszik?
Az egyik ismerősöm makrobiotikázik. Azt mondja, hogy ránézésre meg tudja mondani valakiről, hogy milyen tipusú ételeket ehet. Ez hogy van? Ő pld. nem ehet paradicsomot, burgonyát, padlizsánt.
Question

Ez a "ránézésre megmondom hókuszpókusz" nekem mindig kissé gyanús.
A makrobiotika legjobb tudomásom szerint nem elválasztó diéta mint pl. a testkontrol vagy a vércsoport diéta, az alapja inkább az élelmiszerek feldolgozásán van. Mindent főznek, párolnak( magyarán előemésztenek) és nem esznek nyers zöldséget maximum a magokat... Rolling Eyes
Persze a feldolgozásnak is vannak előnyei: vagyesgyümölcs kisüsti, sör..stb. Twisted Evil

Ha valakinek kellő tapasztalata és gyakorlata van, akkor a bőr színéből, állapotából stb tud bizonyos ásványi anyagok hiányára/túltengésére következtetni (ahogy például köszörülésnél keletkező szikrából megállapítható az anyag összetétele...). Szóval nem érzem annyira hókuszpókusznak, csak - mint mindennel -, ezzel is vissza lehet élni... Nagyon-nagy tudás kell ahhoz, hogy megbízható legyen a megállapítás...
Gonzales
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 09:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sieglinde írta:
Gonzales írta:
Sziámi cica írta:
Question

A makrobiotika legjobb tudomásom szerint nem elválasztó diéta mint pl. a testkontrol vagy a vércsoport diéta, az alapja inkább az élelmiszerek feldolgozásán van. Mindent főznek, párolnak( magyarán előemésztenek) és nem esznek nyers zöldséget maximum a magokat... Rolling Eyes
Persze a feldolgozásnak is vannak előnyei: vagyesgyümölcs kisüsti, sör..stb. Twisted Evil

Ha valakinek kellő tapasztalata és gyakorlata van, akkor a bőr színéből, állapotából stb tud bizonyos ásványi anyagok hiányára/túltengésére következtetni (ahogy például köszörülésnél keletkező szikrából megállapítható az anyag összetétele...). Szóval nem érzem annyira hókuszpókusznak, csak - mint mindennel -, ezzel is vissza lehet élni... Nagyon-nagy tudás kell ahhoz, hogy megbízható legyen a megállapítás...

A hozzászólás legutóbb Gonzales által 2007. 09. 22. 13:44-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Kirana
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 09:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Utánna kerestem a neten, mert ugyan hallottam róla de kevés a tudásom . Ezt találtam, szerintem mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy miképpen táplálkozik.

"A zen konyhaművészetet buddhista szerzetesek fejlesztették ki Japánban, s részben ennek a harmonikus, testre szabott táplálkozási kultúrának köszönhették hosszú életüket. Ám a nyugati hatások miatt ma már egyre kevesebb ázsiai ember követi a régi bölcsek étkezési tanácsait. Az ősi hagyományhoz visszavezető út lerakása George Ohsawa nevéhez fűződik, aki nyugati neveltetése ellenére hitt abban, hogy a zen étkezési kultúra feltámasztható, s a nyugati embernek is átadható.

Ajánlat
George Ohsawa Macrobiotic Foundation

Terebess Gábor: A zen meditáció pszichofiziológiája

George Ohsawa a szerzetesek speciális szakácsművészetét a nagy (hosszú) bioéleterő (megszerzésének) technikájává (makro-bio-tika) keresztelte át, s tette így egyetlen szóval érthetővé az irányzatot (pontos jelentése: hosszú életet adó és az egészséget folyamatosan megújító szakácsművészet). A nyugati kultúra nagy fővárosaiban is egyre több hasonló bolt és vendéglátóhely nyílik, ahol a betérő vendég nemcsak a makrobiotikus táplálkozás alapanyagait - barna rizst, sós zöldségeket, szójaféleségeket, zöld teát - vásárolhatja meg vagy fogyaszthatja el a belőlük készített ételeket, de ízelítőt kap a zen szellemiségből is. Az ősi testi és lelki tápláléknak köszönhetően a tönkrement egészségű, elnyugatiasodott japánok visszanyerik életerejüket, hitüket, de az elhízott, megcsömörlött, renyhe életmódot folytató nyugatiak is szinte újjászületnek Ohsawa makrobiotikus étrendjétől.

Átültetett filozófia

A zen filozófia a jin és a jang ellentétes energiák kiegyenlítését, harmóniába hozását célozza mind az étkezésben, mind az életvezetésben. (A jang a férfi, a középpont felé tartó energia, a jin épp ellenkezőleg, a középpontból kifelé tartó, felszínre törő nő.) Ohsawa szerint az élet az ellentétek találkozásának színtere, s az élet titka az ellentétek boldog egységében, ügyesen megteremtett egyensúlyában rejlik. Az egyensúly teremti meg a harmóniát és a szépséget, s az egység eredményezi a békét és az erőt. A zen makrobiotika figyel az emberen belüli és az ember és a környezete közötti harmónia megteremtésére is.

A zen szerzetesek vegetáriánusok voltak, elsősorban barna rizsen s az ebből készített ételeken éltek. Környezetükben ehhez az élelemhez jutottak hozzá, természetes, hogy ezt fogyasztották, ezt szerették legjobban. Ohsawa makrobiotikáját már mindenkihez el szeretné juttatni, modernizálja a tradíciót, s megengedetté teszi a hal és a csirkehús fogyasztását. Figyel az egyéni különbségekre is, arra, hogy minden emberben különböző arányokban hozhatók harmóniába az ellentétek, tehát minden embernek egyéni szükséglete szerint kell táplálkoznia az adott földrajzi viszonyoktól, éghajlattól, időjárástól (hideg, meleg, száraz, nedves, szeles), a hónapok változásától, munkavégzéstől, gondolkozástól, műveltségtől függően. Emiatt a makrobiotika semmit sem tilt, mindent lehet fogyasztani, csak a megfelelő párosításokra kell figyelni. Így például a szezonális zöldségek, gyümölcsök fogyasztása mellett ügyelnünk kell az ízek (savanyú, keserű, sós, csípős, édes) harmóniájára, különböző élettani hatásaikra s a táplálékok színének (zöld, sárga, piros, fehér, fekete) egyensúlyba hozására is. A zöldségeket nem hámozzák meg, s főzésükhöz, sütésükhöz vaslábast vagy agyagedényt használnak

A makrobiotikus táplálkozás alapgabonája a ma már mindenhol kapható vegyszermentes barna rizs.
Ha a rizshez húst is eszünk, ezzel a jang, vagyis a lúgosság felé billentjük a mérleg nyelvét. A harmónia visszaszerzéséért a rizs és a hús mellé valamilyen jin típusú zöldséget is fogyasztanunk kell, ami savassága révén helyreállítja a harmóniát. Az emberi szervezet egészséges működéséhez 5:1 arányú jin-jang, savas-lúgos, kálium-nátrium táplálékra van szükség, de az arány alkattól függően 10:1 között is mozoghat. Testünkbe nem csak a táplálékkal, de a levegővel és a sugárzással is bekerülnek ellentétpárok, döntően jin hatású vegyi anyagok, sugárzások, mely tényezőt a táplálkozásnál is figyelembe kell venni: a kiegyenlítés leginkább a jang típusú gabonafélékkel valósítható meg.
A tél hideg típusú energiát, tehát jint ad, a nyár éppen ellenkezőleg, jang energiát. Ezért télen meleg ételeket érdemes enni, nyáron pedig a legjobb a nyers, gyümölcsökre, zöldségekre épülő koszt. A tél a főtt gabonafélék, olajos magvak, fűszerek, sült tök, gesztenye szezonja. A makrobiotika szerint nyáron kerülni kell a hideg italokat, s meleg gyógynövényteát kell innunk. Az ősz a főzés idejének kezdete, az alapanyagok nagyobb darabokban kerülnek a fazékba, s szükség van a fűszerezésre is. A legújabb makrobiotikus irányzat szerint a termesztett növények helyett vadon fejlődő zöldségekkel (állatokkal) kell helyettesíteni, de ezeket pótolhatják a tengeri növények (állatok) is. (Az érintetlen táplálékok biológiai értelemben dinamikusabbak és tisztábbak, mint a termesztettek.)

A legjobb, szörpnek is elkészíthető vadnövények a gyermekláncfű, a bodza, a cickafark, a körömvirág és a százszorszép, a magvak, termések közül elérhető a bagolyborsó, a sulyom, a lednek, a tarlórépa, a zsázsa, a szelídgesztenye, a japán birs, a naspolya, a szamóca, a vadalma és a vadkörte. Főzeléknek is kiváló a csalán, a fényes laboda, a salátaboglárka, a mezei sóska és a szurokfű, míg a gumók és gyökérfélék közül többek közt a mezei katáng, a lapubojtorján, a macskahere és a vadmurok ajánlható, míg a fűszerek közül kiemelhető a kakukkfű, a gyömbér, a metélőpetrezselyem, a szerecsendió, a vanília és a citromhéj.

A termesztett gabonafélék közül az említett barna rizsen kívül kiemelkedik a jang típusú köles, a jin típusú, zsírban és ásványi sókban gazdag zab és a fehérjékben nagyon gazdag hajdina. De ebben a szakácsművészetben hangsúlyt kap a búza, az árpa, a köles, a rozs és a lencse feldolgozása is. A zöldségek közül a legfontosabb alapanyag a sárgarépa, a vöröshagyma és a saláta, a tejtermékek közül pedig előnyt élvez a kecskesajt."
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 09:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

[quote="Gonzales"]
Sieglinde írta:
Gonzales írta:
Sziámi cica írta:
Question

Ha valakinek kellő tapasztalata és gyakorlata van, akkor a bőr színéből, állapotából stb tud bizonyos ásványi anyagok hiányára/túltengésére következtetni (ahogy például köszörülésnél keletkező szikrából megállapítható az anyag összetétele...). Szóval nem érzem annyira hókuszpókusznak, csak - mint mindennel -, ezzel is vissza lehet élni... Nagyon-nagy tudás kell ahhoz, hogy megbízható legyen a megállapítás...[/quote]

A köszörülésből max az anyag keménységére lehet következtetni, az összetételére nem igazán. Ugyanez érvényes az emberre is. Nyilván egy láncdohányost meg lehet ismerni az arcbőréről, de ez szélsőséges eset. Ezek a kijelentések csak arra jók, hogy a páciensben alaptalan félelmeket gerjesszen a "hozzáértő" gyógyító. Az ember egy nagyon bonyolult szerkezet, a génjeiben örökletes kódokat hordoz az életmódja és a betegségei, a lelki állapota nincs a homlokára írva. Felelőtlenség diagnózist kiállítani ránézésre. Ilyen esetben inkább az a beteg aki elhiszi magáról, hogy ezt megteheti Confused

Esetleg azt tudom elképzelni, hogy ha valaki tényleg nagy gyakorlattal és tudással is rendelkezik (orvos, természetgyógyász), akkor neki feltűnhet egy-két betegség kívülről is látható jele.
Pl a vesebetegeknek, májbetegeknek stb. van egy bizonyos színük, és a bőrük is kicsit más, mint az egészségeseknek.
De ettől függetlenül egyetértek veletek

A hozzászólás legutóbb Xifu által 2007. 09. 21. 09:59-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Dorkababa
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 09:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Amit eddig olvastam,arról nekem is a japán konyha jut eszembe!Van is egy könyv,amire pályázom(remélem valaki a családomból jegyzeteli a karácsonyi listámat)ami a japán nők táplálkozásáról ír,persze receptekkel,hohy hogyan maradnak egésszégesek és fiatalosak!!!! Wink
(Fodor Ákos)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Gonzales
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 09:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Idézet:
Esetleg azt tudom elképzelni, hogy ha valaki tényleg nagy gyakorlattal és tudással is rendelkezik (orvos, természetgyógyász), akkor neki feltűnhet egy-két betegség kívülről is látható jele.

A hozzászólás legutóbb Gonzales által 2007. 09. 22. 13:43-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 09:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Gonzales írta:
Idézet:

Igen, de utána szépen elvégzi a szükséges laborvizsgálatokat Exclamation
Csak egy példát had mondjak neked: pajzsmirigy.
A tünetek lehetnek kissé kidülledt, táskás szem, nyugtalanság, gyors és kordinálatlan mozgás. Mit vont le az illetékes kuruzsló a tünetekből Question A páciens tiltakozása ellenére be akarta bizonyítani, hogy az illető drogozik.
Ez nem kitaláció, az eset megtörtént. Még szerencse, hogy az emberke ezek után elment egy rendes orvoshoz aki tényleg ránézésre megmondta, hogy mi a baj. Csak hát az illető már 30 éve volt orvos, igaz közel sem annyi pénzért mint a pár éve kuruzsló "természetgyógyász" barátunk.
Látod Xifu, ezért drukkolok én a Vágónak, hogy ezt a söpredéket kitakarítsa innen Evil or Very Mad

Értelek, és ahogy írtam is, egyet is értek veletek.
Mert ha jónak is bizonyulna a tippelése akármilyen betegségre vonatkozólag, akkor sem lehet ezt így.Nem is etikus, és én emberileg sem tudom elfogadni, úgy ahogy Te sem.Ráadásul abszolut az illetőről magáról szól a dolog, a "beteg" inkább csak a második helyre szorul.
Igen, az nagyon jó lenne, ha eltűnnének a kontárok.
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 09:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Gonzales írta:
Idézet:

A tünetek lehetnek kissé kidülledt, táskás szem, nyugtalanság, gyors és kordinálatlan mozgás. Mit vont le az illetékes kuruzsló a tünetekből Question A páciens tiltakozása ellenére be akarta bizonyítani, hogy az illető drogozik.
Ez nem kitaláció, az eset megtörtént. Még szerencse, hogy az emberke ezek után elment egy rendes orvoshoz aki tényleg ránézésre megmondta, hogy mi a baj. Csak hát az illető már 30 éve volt orvos, igaz közel sem annyi pénzért mint a pár éve kuruzsló "természetgyógyász" barátunk.
Látod Xifu, ezért drukkolok én a Vágónak, hogy ezt a söpredéket kitakarítsa innen Evil or Very Mad

Gonso, én meg még annak is szurkolok, hogy a neve előtt dr titulust viselő kóklerek is tűnjenek el. Sajátos egyébként, hogy érveléseddel éppen azt támasztottad alá, amit én állítottam...
Nincs kellő tapasztalatom és gyakorlatom, de érzékeny bőrű csemetémnél számomra is látható volt, mely ételek rontanak és melyek javítanak állapotán... (A drága nagyi pl így bukott le, mikor csokival tömte kisunokáját... Laughing )
Gonzales
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 10:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sieglinde írta:
Gonzales írta:
Idézet:

Gonso, én meg még annak is szurkolok, hogy a neve előtt dr titulust viselő kóklerek is tűnjenek el. Sajátos egyébként, hogy érveléseddel éppen azt támasztottad alá, amit én állítottam...
Nincs kellő tapasztalatom és gyakorlatom, de érzékeny bőrű csemetémnél számomra is látható volt, mely ételek rontanak és melyek javítanak állapotán... (A drága nagyi pl így bukott le, mikor csokival tömte kisunokáját... Laughing )

A hozzászólás legutóbb Gonzales által 2007. 09. 21. 14:00-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 13:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Gonso, a fekete-fehér megközelítés inkább a te hozzászólásaidra jellemző... Evil or Very Mad
Most nincs időm a kivesézésre, de gyakorlatilag - más kiindulópontról, természetesen, - ugyanazt mondjuk... Laughing
Gonzales
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 13:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sieglinde írta:
Gonso, a fekete-fehér megközelítés inkább a te hozzászólásaidra jellemző... Evil or Very Mad
Most nincs időm a kivesézésre, de gyakorlatilag - más kiindulópontról, természetesen, - ugyanazt mondjuk... Laughing

Confused
Minek Question Confused
Vissza az elejére
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 13:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Gonzales írta:
Sieglinde írta:

Confused
Minek Question Confused

Mit minek ? Shocked
Kivesézést? Bizonyításnak... Laughing
Sziámi cica
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 09. 21. 14:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ó, de jó, hogy felpörgött a topic! Köszönöm a hozzászólásaitokat. Smile
Nevezett ismerősöm Dr. Bakács Viktória könyvét tartja forrásnak.
Mert a szerelem erősebb, mint a halál"

Oldalam: www.csodakert.eoldal.hu
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Életmód - Wellness Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2
2 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.