Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Bábel tornya, avagy...
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Lélekemelő
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 20. 20:38    Hozzászólás témája: Bábel tornya, avagy... Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz kedvéért akkor itt az új topic.

Előzmények:

https://harmonet.hu/forum/hn_vtopic.php?t=1677&hnp_nap=0&hnp_sorrend=asc&start=60

(Remélem tetszik a topic cím Smile)
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 20. 21:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egy kis emlékeztető: Jadis és Titusz

Jadis írta:

Gimnáziumban kerültem kapcsolatba vele. Első idegen nyelvként németet tanultam és kellett hozzá választani egy másodikat a francia, spanyol, orosz, latin és német nyelvek közül. Az utóbbi eleve kizárt volt, hiszen már azt tanultam első nyelvként, a maradékból a spanyol annyira nem vonzott, franciából pedig tudható volt, hogy lutri, melyik tanárt kapjuk és a 3-ból 2 nem volt túl jó. Úgyhogy szépen bejelöltem első helyen az oroszt, másodikon a latint. Ámde, gondolom a régi beidegződések miatt, nagyon kevesen jelentkeztünk oroszra, ezért nem indult csoport. Nos, így maradt a latin. Smile
(Hozzáteszem, sosem bántam meg, életem legjobb tanára tanította.)

A nyelvészet pedig "családi ártalom", ugyanis a nagyszüleim magyartanárok voltak, a nagypapám ráadásul az egyetemen is tanított a Mai Magyar Nyelv Tanszéken. Úgyhogy nálunk megkerülhetetlen volt a nyelvtan pontos és mélységekbe menő elsajátítása. Ehhez jön hozzá az én analitikus gondolkodású fejem, ami ezt rendszerezi, táblázatosítja stb. Maradjunk annyiban, hogy érdekel, de nem vagyok szakértő. Smile
Nem törnék pálcát egyik elmélet mellett sem, de ami biztosnak látszik, hogy ez sokkal összetettebb kérdés, mint ahogy tanítják. A töröknek hatása volt a magyarra, az biztos és nem csak az itteni 150 év alatt, hanem akár már korábban, Ázsiában is. Biztos vagyok benne, hogy valamilyen kölcsönhatás volt a finnugor nyelvekkel is (akár egészen hosszú ideig), de szerintem nem egy "nyelvcsalád".
Ezekkel a nyelvcsaládokkal az a "baj", hogy utólag már nem lehet megmondani, hogy a hasonlóságok azért vannak, mert együtt alakultak ki és utána váltak szét, vagy azért vannak, mert sokáig voltak egy területen és hatottak egymásra, majd szétváltak.

A nyelvtani hasonlóságokból pedig akár egész vad elképzelések is születhetnek, illetve nem annyira elrugaszkodott, de nem feltétlen igazak is. Ahogy egy nyelvészetet tanult csapattársam szokta mondani: a nyelvtannak véges sok variációja van, vagyis csak néhányféleképpen alakítható ki. Például egy ige idejét kifejezhetjük úgy, hogy hozzárakunk egy toldalékot (pl. magyarban), úgy hogy megváltoztatjuk a szóalakot (pl. latin) vagy úgy, hogy segédigét használunk (pl. angolban tagadó mondatban). Vagy akár a jelző és a jelzett szó: a jelző állhat a szó előtt (pl. magyar) vagy mögött (pl. latin, de a latin is használja alkalmanként előtte). Ezekből érezhető, hogy a világ 6500-7000 (a szám folyamatosan csökken) beszélt nyelvében mindenféle történelmi kapcsolódás nélkül is lehetnek azonos vagy nagyon hasonló nyevtanúak. Pl. van olyan indián nyelv, aminek a nyelvtana majdnem teljesen egyezik a magyaréval.
"A kecsua és az ajmara is ragozó nyelv, akárcsak a legtöbb amerikai indián nyelv, és nincsen bennük nyelvtani nem sem. Az kecsua igék ragozásának logikája is eléggé hasonlít a magyar nyelv ragozására, és az egyeztetés nélküli melléknevek a főnevek előtt állnak. A kecsuában is nagyon sok esete van a főneveknek, szám szerint 19 a magyar nyelv 18 esetéhez képest."

Vagyis a nyelvtani hasonlóságra alapozni egy elméletet eleve nagyon sok buktatót rejt magában.

Titusz írta:

Igen...Énis azon a nézeten vagyok mindig, hogy a MAGYAR nyelv az valójában NEM TARTOZIK a finnugor nyelvcsaládba, max. annyi lehetett egykoron, hogy a magyar nép ősei HOSSZÚ IDŐN KERESZTÜL éltek az ősi finnugor népek közelében, és így ragadt valamennyi finnugor hatás a mi nyelvünkre is, már amennyiben valóban ragadt...(Az erröl szóló nyelvi bizonyítékok ugyanis számomra kicsit eröltetettnek, és nem túl meggyőzőnek szoktak azért tünni...)És igen...Igazad van a tekintetben is, hogy ILYEN ALAPON rengeteg más nyelvvel is kapcsolatba lehetne hozni a magyart, sokszor egészen extrém eseteket is előidézve, nemcsak a finnugor nyelvekkel...Pl. olvastam már olyat is, hogy pl. a SUMER, vagy a JAPÁN nyelvvel is LEGALÁBB ANNYI, ha nem több azonosság kimutatható a magyar nyelv esetében, mint a finn tekintetében...Aztánmeg UGYANAZOK a nagy "nyelvi szaktekintélyek" akik a finnel való rokonságot propagálják nagy beleéléssel, mondom, UGYANEZEK a figurák viszont már bőszen őrjöngenek, és tiltakoznak olyankor, amikor pl. a magyar nyelvet a sumérral, a japánnal, a mongollal, vagy a törökkel rokonítaná valaki...Érdekes ez a dolog nekem...Nagyon érdekes...

A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.

A hozzászólás legutóbb Samantha által 2018. 02. 20. 21:21-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 20. 21:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egy kis emlékeztető: Hangya és Titusz

hangya írta:
Titusz, értem én, hogy a magyar nyelvet tartod a világon a legszebb, legkifejezőbb nyelvnek. De had legyek pimasz: honnan tudod, mit lehet oroszul tömören és nagyon plasztikusan kifejezni, amit magyarul nem? Hidd el, hogy egy orosz szövegnek egészen más hangulata tud lenni, mint a magyar, a jó magyar fordításának.
Van pl. az oroszban egy lehetőség, a kicsinyítés. Teljesen normális beszédben, affektálás nélkül egy tárgyat, egy embert kicsinyítő képzővel láthatsz el. Nem azt mondod, hogy szék, hanem székecske. Ezzel, többek között, a magad viszonyát, érzelmi viszonyát tudod jelezni, amivel a szék felé fordulsz. Ezt pl. a magyarban sehogyan nem tudod így kifejezni. Ugyanígy van nagyító képző, amit már nem is lehet egyszerűen lefordítani.
Nem azért... csak mondom... Wink

Titusz írta:
Hát...Szerintem azért a magyarban is megvan ez a jellegzetes "kedves,kicsinyítő képzés"...Pl. amikor azt mondjuk, hogy "Zolika", vagy "anyuka", vagy "madárka"...Látod Hangya,a magyarban megvan minden olyan dolog, ami "szépen hangzik" az idegen nyelvekben, ráadásnak bármely másik idegen nyelvnél KIFEJEZŐBB erejü szerintem a mi szép nyelvünk...Az viszont igaz, hogy állítólag a VILÁG LEGNEHEZEBBEN MEGTANULHATÓ, és legbonyolultabb nyelve is egyben a mienk, de annyi baj legyen...Szóval nekem világ életemben az volt mindig az elvem, hogy A VELEM KAPCSOLATBA KERÜLŐ KÜLFÖLDI tanuljon meg magyarul, ha kommunikálni akar velem...A manapság ebbe a népbe sulykolt szolgalelküség sohasem volt rám jellemző, és ma sem jellemző...

A hozzászólás legutóbb Samantha által 2018. 02. 20. 21:23-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 20. 21:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egy kis emlékeztető: Hangya és Titusz

hangya írta:
Titusz, kérdezed, hogy hogyan kerültem orosz iskolába. Hosszú leszek.

Az 1940-es évek vége, az 50-es évek eleje egészen más világ volt. A sajtóból az ömlött, hogy a tudás érték, hogy a munkások gyerekeinek soha nem látott lehetősége van tanulni. Az ömlött ránk, gyerekekre, hogy mi vagyunk a jövő, mi vagyunk az ország reménysége. Tanuljunk, mert az országnak kiművelt emberfőkre van szüksége. Minden lehetőség adott ahhoz, hogy tanuljunk.
Más, mint manapság...

A mi családunkban anyámnak voltak rossz érzései azzal kapcsolatban, hogy jó eszű szegény gyerekként nem tanulhatott, pedig szeretett volna. Felnőtt fejjel pótolta esti iskolában, munka és háztartás mellett.
A gyerekének sokkal többet, jobbat szeretett volna.

Az orosz tannyelvű iskolát a pártkáderek gyerekeinek hozták létre, elit iskola volt. Mind a tanárok, mind a környezet, mind a tananyag tekintetében elit iskola volt. A tanulóknak bő 80%-a pártfőkorifeusok, miniszterek és hasonlók gyerekeiből állt. De mint minden időben, minden elitiskolában (az egyháziakban is!) fenntartottak 20 %-ot az egyszerű nép gyerekei számára. Ezen a 20%-on demonstrálták, hogy a főelvtársak gyerekei pont ugyanolyan bánásban és megítélésben részesülnek, mint az egyszerű nép gyermekei. Ez fontos elve volt a nevelésüknek.
Tekintve, hogy az én apám egyszerű munkás volt, nyugdíjazása előtt csoportvezetőségig jutott az Óbudai Hajógyárban, engem a 20% terhére vettek fel az iskolába. Very Happy

A szüleim részéről kizárólag az elit iskola volt szempont, amikor oda írattak, az orosz nyelv talán kevésbé. Illetve az, hogy a gyerek nyelvet tanul, az komoly szerepet játszhatott. Azt hiszem, hogy pont orosz nyelvet tanultunk, az nem játszott nagy szerepet.

Titusz írta:

Gondolom akkor beszéled még mindig az oroszt...Az orosz nyelvü filmeket, rádióműsorokat szoktad időnként nézni illetve hallgatni? A nejem éjjel-nappal orosz nyelvi környezettel veszi körül magát a mai napig is, filmek-könyvek-zenék tekintetében...

Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 20. 21:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egy kis emlékeztető: Samantha és Titusz

Samantha írta:

A dolognak csak az a hátulütője, hogy amióta ismerem ezt a történetet, és utazom a buszon, metrón, villamoson, és megáll mellettem egy színesbőrű fiatalember (ami manapság már nem is annyira ritka) mindig eszembe jut, hogy :"ott vajon milyen színű lehet?"
Pedig konkrétan nem érdekel a dolog - sosem vonzódtam hozzájuk - csak ez, emiatt a megmosolyogtató szituáció miatt mindig eszembe jut.

Titusz írta:

Érdekes dolog az amúgy, hogy ha minden igaz, a négereknek a tenyere és a talpa az MINDIG FEHÉR SZÍNÜ...Minden más testrészük koromfekete, de a tenyerük és a talpuk az nem...Kicsit furcsálni szoktam azt, hogy egy ilyen apróság sohasem zavarja pl. a darwinista nagy koponyákat...Hogy ha a négerek bőre AZ ERŐS NAPSÜTÉSHEZ ALKALMAZKODOTT az évezredek alatt, akkor a tenyerükön, és a talpukon MIÉRT fehér, erősen pigmenthiányos a bőrük? Főleg úgy, hogy közben még a fejük tetején is fekete a bőrük...A sűrű hajkoronájuk alatt....Pedig OTT nemis éri őket a napfény...Érdekes dolgok szerintem ezek...Nagyon érdekesek...

A hozzászólás legutóbb Samantha által 2018. 02. 20. 21:33-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 20. 21:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jadis írta:

Igen, szerintem is nagyon érdekfeszítő téma a nyelvek kialakulása, változása akár a nyelvtan, akár a szavak szintjén. Vajon egymástól függetlenül jöttek létre vagy volt egy ős-nyelv, amiből az összes többi ered?

Nyelvekről amúgy is szívesen beszélgetek, szóval ez a téma pl adta magát. Very Happy
Bedobok egy újabb kérdést. Amikor kerestem az indiány nyelvet, aminek a nyelvtana hasonlít a magyarra, akkor olvastam, hogy évről-évre dolyamatosan csökken a Földön a beszélt nyelvek száma. Mit gondoltok erről? Ez jó, semleges vagy rossz tendencia?

Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 20. 22:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Samantha írta:

A dolognak csak az a hátulütője, hogy amióta ismerem ezt a történetet, és utazom a buszon, metrón, villamoson, és megáll mellettem egy színesbőrű fiatalember (ami manapság már nem is annyira ritka) mindig eszembe jut, hogy :"ott vajon milyen színű lehet?"
Pedig konkrétan nem érdekel a dolog - sosem vonzódtam hozzájuk - csak ez, emiatt a megmosolyogtató szituáció miatt mindig eszembe jut.

Titusz írta:

Érdekes dolog az amúgy, hogy ha minden igaz, a négereknek a tenyere és a talpa az MINDIG FEHÉR SZÍNÜ...Minden más testrészük koromfekete, de a tenyerük és a talpuk az nem...Kicsit furcsálni szoktam azt, hogy egy ilyen apróság sohasem zavarja pl. a darwinista nagy koponyákat...Hogy ha a négerek bőre AZ ERŐS NAPSÜTÉSHEZ ALKALMAZKODOTT az évezredek alatt, akkor a tenyerükön, és a talpukon MIÉRT fehér, erősen pigmenthiányos a bőrük? Főleg úgy, hogy közben még a fejük tetején is fekete a bőrük...A sűrű hajkoronájuk alatt....Pedig OTT nemis éri őket a napfény...Érdekes dolgok szerintem ezek...Nagyon érdekesek...

Jaj, Titusz, tudod, hogy erről egy vicc jutott eszembe?...nagyon nem szép vicc, de hát...szóval Hangya azt mondta, nyugodtan mondjuk ki pontosabban írjuk le, ha eszünkbe jut valami az előző hozzászólásról.
Nos:
"Miért fehér a négereknek a tenyere és a talpa?
Mert a padlón álltak füstöléskor, és kapaszkodniuk kellett a csőbe..."

És amint Te is hallottad az általam mesélt történetből: más testrészük is lehet még rózsaszínű.
És azért a tenyerük sem olyan rózsaszínű, mint egy fehér bőrű embernek.
De mindentől függetlenül egy kérdés: láttál már fehér bőrű embert, aki leégett a napon? Milyen színű volt a bőre?
És a tenyerén, meg a talpán???
Nos???
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 21. 16:49    Hozzászólás témája: Re: Bábel tornya, avagy... Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz kedvéért akkor itt az új topic.

Előzmények:

https://harmonet.hu/forum/hn_vtopic.php?t=1677&hnp_nap=0&hnp_sorrend=asc&start=60

(Remélem tetszik a topic cím Smile)
Igen...Remek lett a topik címe, gratula neked a részemröl...Egy ilyen címbe sokminden téma belefér, de főleg nyelvészettel kapcsolatos dolgokrol szeretnék majd elmélkedni benne idővel,persze ahogy majd az időm engedi...
Titusz
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 21. 17:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Jadis írta:

Igen, szerintem is nagyon érdekfeszítő téma a nyelvek kialakulása, változása akár a nyelvtan, akár a szavak szintjén. Vajon egymástól függetlenül jöttek létre vagy volt egy ős-nyelv, amiből az összes többi ered?

Nyelvekről amúgy is szívesen beszélgetek, szóval ez a téma pl adta magát. Very Happy
Bedobok egy újabb kérdést. Amikor kerestem az indiány nyelvet, aminek a nyelvtana hasonlít a magyarra, akkor olvastam, hogy évről-évre dolyamatosan csökken a Földön a beszélt nyelvek száma. Mit gondoltok erről? Ez jó, semleges vagy rossz tendencia?
Én a magam részéröl nem hiszek semmilyen "ősnyelv" teóriában...Mint ahogy "közös emberelőd" teóriában sem...Mivel én nem vagyok "darwinista", és így akkor nemis látom sohasem darwinista szemmel a világot, úgyhogy ebböl kiindulva én úgy vélem a dolgot, hogy a ma beszélt nyelvek ősei EGYMÁSSAL PÁRHUZAMOSAN alakultak ki, pontosan úgy, mint teszem azt az "emberelődök" is...De ezeket a dolgokat nem én találom ki,csakúgy a hasamra ütve, hanem hosszas tanulmányozás után jutottam erre az álláspontra...Ugyanis a nyelvek esetében is megvan az a TÉNY, akárcsak az emberelődök esetében, hogy vannak olyan nyelvek a világon, AMIKET NEM LEHET BESOROLNI SEHOVA SEM rokonság szintjén...És ez a dolog bizony ERŐSEN ELGONDOLKOZTATÓ tény...(Ilyen nyelv állítólag több amerikai indián nyelv...Mint pl. a "navahó"...A II. világháború csendes óceáni hadszínterén az amik REJTJELZÉSRE használták ezt a nyelvet, és olyan remekül bevált, hogy a japánok, de még maguk az amerikai, tesztelésre alkalmazott kódfejtők sem voltak képesek még csak megközelítőleg sem megfejteni a navahó nyelvü üzeneteket...Mivel egyszerűen nem voltak támpontjaik a rejtjelfejtőknek az akkor beszélt nyelvekkel való hasonlóságot illetően...) Szóval szerintem NINCS "ősnyelv"...Vagy ha van is, akkor TÖBB ILYEN ŐSNYELV is volt, nemcsak egy...A nyelvek eltünéséhez én annyit mondanék, hogy ez teljesen természetes folyamat, meghát az ellenkezője is...Mármint értem ez alatt azt, hogy a MAI NAPIG IS FOLYAMATOSAN KELETKEZNEK ÚJ NYELVEK, nemcsak a régiek tünnek el...Erre jó példa pl. az AMERIKAI angol, és az ANGOL angol folyamatos távolodása egymástol...Állítólag mára ott tart már a folyamat, hogy lassan KÜLÖN NYELVKÉNT lehet beszélni az esetükben, ugyanis mára már egy angol úr, és egy amerikai csóka már alig érti meg egymást, holott elviekben mindketten "angolul" beszélnek ugye...De ugyanez az elv érvényes volt a múltban is sok más nyelvre is...Pl. régen Kínában egy észak-kínai meg sem értette egy dél-kínai beszédét, (Valszeg még ma sem értik egymást...)de mivel az ÍRÁSJEGYEK azok tökéletesen ugyanazok mindkét félnél, úgy egyértelmü a dolog, hogy a két kínai "nyelvjárás" az bizony közös őstöl eredt...Szóval attol tartok, hogy ahogy tünnek el régi nyelvek a közbeszédböl, úgyanúgy keletkeznek is újak,időtlen idők óta...Ahogy mondani szokás:Sajnos semmi sem állandó...Minden mozgásban van körülöttünk...És ez akkor igaz a nyelvekre is...
Titusz
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 21. 17:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Samantha írta:

Samantha írta:

Titusz írta:

Jaj, Titusz, tudod, hogy erről egy vicc jutott eszembe?...nagyon nem szép vicc, de hát...szóval Hangya azt mondta, nyugodtan mondjuk ki pontosabban írjuk le, ha eszünkbe jut valami az előző hozzászólásról.
Nos:
"Miért fehér a négereknek a tenyere és a talpa?
Mert a padlón álltak füstöléskor, és kapaszkodniuk kellett a csőbe..."

És amint Te is hallottad az általam mesélt történetből: más testrészük is lehet még rózsaszínű.
És azért a tenyerük sem olyan rózsaszínű, mint egy fehér bőrű embernek.
De mindentől függetlenül egy kérdés: láttál már fehér bőrű embert, aki leégett a napon? Milyen színű volt a bőre?
És a tenyerén, meg a talpán???
Nos???
Most nemazért, de ha megnézel mondjuk egy pornófilmet néger urakkal és hölgyekkel, akkor látni fogod majd, hogy mind az urak férfitagja, mind a nők női testrészei bizony koromfeketék...(Szóval a hajdani néger bácsi bizony aligha mondott igazat, amikor kérdezés nélkül megjegyezte anno hogy "razsaszín"...)De ez a tenyér és talp ügy tényleg egy érdekes téma...És igazad van, az embernek a tenyere és a talpa SOHASEM SZOKOTT LEÉGNI A NAPTOL...Vagy legalábbis én nem emlékszem ilyen esetre magamat illetően...De ennek van egy egyszerű,és minden bizonnyal igaz magyarázata:Az emberi bőr NEMCSAK melanin felhalmozással tud és szokott védekezni a túlzott napsugárzás ellen, hanem BŐRMEGVASTAGODÁSSAL IS...Sőt...Ez utóbbi védekezési forma JÓVAL HATÁSOSABB VÉDELMET AD, mint a melanin felhalmozás...Ez a dolog áll a hátterében annak, hogy köztudottan vannak olyan FEHÉR EMBEREK, akik nyugodtan napozhatnak akármennyit, se le nem ég a bőrük, se le nem barnulnak...Érdekes akkor az, hogy a természet UGYAN MIÉRT NEM KIZÁRÓLAG A BŐR MEGVASTAGODÁS útján védekezik az ember esetében a leégés ellen? A válasz szerintem csak egy lehet:Azért van KÉTFÉLE,egymással PÁRHUZAMOS napfény elleni védelem az embernél, mert eredetileg a FEHÉR EMBER ŐSEI, és a NÉGEREK ŐSEI párhuzamosan fejlődtek, két különböző őstöl, és csak idővel keveredtek össze valahol a vándorlásaik során...Mint pl. az történt több "emberelőd" esetében is bizonyítottan...Mit szólsz ehhez a meglátáshoz?
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 21. 20:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ti tudtátok ezt?
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 22. 09:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz, kétségbe vonod egy ősnyelv létezését.
Nem beszélek a zsidó - keresztény - muszlim teremtés hagyományról, ami szerint egy emberpár népesítette be a Földet.
Arról a nagyon nagy számban végzett DNS vizsgálatról beszélek, ami a Földön a népesség minden csoportját érintette. Ennek a vizsgálatnak az eredményeként azt hozták ki, hogy minden jelenleg élő ember négy ( NÉGY, 4) közös őstől származik. Gyorsan hozzátették, hogy ezzel nem az ember teremtését támasztják alá. Ugyanis nem zárják ki, hogy a 4 közös őssel egy időben éltek más emberek is. De ez a 4 ember hozott létre olyan utódokat, akik végül benépesítették a bolygónkat. A többiek szépen kihaltak.
Namostan ha négyen voltak, akkor feltehetően egy nyelvet beszéltek. És máris muszáj ősnyelvnek lenni. Gondolom.
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 22. 09:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Ti tudtátok ezt?

Érdekes megtalálás!
Első reakcióm: A Kossuth rádió (amit rendszeresen hallgatok) megemlékezik a lócitromban magokat kurkászó verebek napjáról is. Az anyanyelv napjáról nem hallottam semmit. Persze nem kizárt, hogy akkor éppen nem volt bekapcsolva. De nagy felhajtás esetén sokszor ismétlik, így eljut hozzám, hogy minek a napját tarjuk éppen.

Második reakcióm: Drámai a 70 000 szótári szó és az 1 000 000 létező szó közötti különbség. Ráadásul ezt a 70 000-et sem használja a legeslegműveltebb, legesleg nyelvtisztelőbb ember sem.
Párszáz szóval el lehet boldogulni, 2 - 3 - 4 ezer már tisztes szókincs, nem tudom, létezik-e ember, aki nem hivatásszerűen használja a nyelvet és eléri a 10 000 szót...

HMMM... Vajon hogyan becsülték meg az egymillió létező szót?
Titusz
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 24. 11:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Titusz, kétségbe vonod egy ősnyelv létezését.
Nem beszélek a zsidó - keresztény - muszlim teremtés hagyományról, ami szerint egy emberpár népesítette be a Földet.
Arról a nagyon nagy számban végzett DNS vizsgálatról beszélek, ami a Földön a népesség minden csoportját érintette. Ennek a vizsgálatnak az eredményeként azt hozták ki, hogy minden jelenleg élő ember négy ( NÉGY, 4) közös őstől származik. Gyorsan hozzátették, hogy ezzel nem az ember teremtését támasztják alá. Ugyanis nem zárják ki, hogy a 4 közös őssel egy időben éltek más emberek is. De ez a 4 ember hozott létre olyan utódokat, akik végül benépesítették a bolygónkat. A többiek szépen kihaltak.
Namostan ha négyen voltak, akkor feltehetően egy nyelvet beszéltek. És máris muszáj ősnyelvnek lenni. Gondolom.
Nem...Szerintem nem "muszáj" ősnyelvnek mindenképpen léteznie, ugyanis amit leírtál most Hangya, az nem bizonyít semmit sem...Legalábbis szerintem nem...A "négy embertöl származik az emberiség" címü tanulmányrol énis hallottam már, de szerintem ez csak egy szenzációhajhász kamuhír...És ha logikusan végiggondoljuk a tanulmány állítását, rögtön észre kell vennünk, hogy MICSODA MÉLYSÉGEKBE sülyedt mára a tudomány némely területe...Ha jól emlékszem, a nevezett vizsgálat azt mutatta ki, hogy egész pontosan 4 NŐTÖL származik a mai emberiség úgymond...Csak ezzel a megállapítással van ugye egy kis gond..."4 nőtöl"...Most így elképzelem magamnak azt, hogy ez a 4 nő CSAKÚGY MAGÁBAN LETT TEREMTVE VAGY MI???? Nem volt nekik APJUK-ANYJUK-NAGYANYJUK, meg századrangu felmenőik? Minden bizonnyal voltak...AKKORMEG HOGY LEHET AZT MONDANI, hogy 4 nőtöl származik az emberiség? Egy ilyen állítás teljes logikai-biológiai képtelenség...(Mivel már első lépcsőben is ŐK ugye az APJUKNAK-ANYJUKNAK a leszármazottai, pont úgy,mint ahogy az ő utódaiknak ők...)Szóval egy ilyen állítás szerzőit én úgy kivágnám a tudomány berkeiböl, hogy a lábuk sem érné a földet, és a kezükbe nyomnék egy kapát, és kiállítanám őket az árokpartra kapálni a füvet, mert jól láthatóan máshoz nem értenek...Nade ha elis fogadjuk ezt az eszeveszett marhaságot, hogy 4 nőtöl származik az emberiség, akkorsem lehet azt feltételezni, hogy ez a dolog úgy történt, hogy "ült 4 kőkorszaki hölgyemény egy tábortűz körül valahol a világ valamelyik szegletében, és tőlük származott akkor minden ember a későbbiekben", hanem legjobb esetben is úgy értendő a dolog minden jel szerint, hogy az egyik nőci élt ezelőtt vagy 15 ezer évvel, a másik meg ezelőtt vagy 18 ezer évvel, a harmadik meg ezelőtt vagy 20 ezer évvel, a negyedik meg mondjuk 12 ezer évvel...És egymástol földrajzilag is távol kellett hogy éljenek, máskülönben az utódaik álltal HAMAR ROKONSÁGBA KERÜLTEK VOLNA EGYMÁSSAL, és ez esetben már nem 4 alap ősröl beszélnének az elmebeteg és semmihez sem értő "tudósok és kutatók", hanem csak EGYRÖL...(De modom mégegyszer:A legalapvető logikai gondolkodás szerint is ez a "4 ős elmélet" egy akkora marhaság, amekkora csak lehet...) Viszont az a TÉNY hogy vannak olyan nyelvek a Földön amely nyelveknek gyakorlatilag NINCS ROKONNYELVE az ékes bizonyítéka annak, hogy NEM VOLT ŐSNYELV a történelem folyamán...Csak egymástol függetlenül kialakuló nyelvek...
Titusz
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 02. 24. 11:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szóval én bátorkodnék továbbra is olyat mondani, hogy NEM VOLT OLYAN SOHASEM hogy "ősnyelv"...Pont úgy nem, mint ahogy "ősírás" sem volt...Ha másnem, az írásbeliség ügyében legalább nincs vita tudomásom szerint arrol, hogy nem volt sohasem olyan hogy "ősírás"...Mivel jól látható az, hogy a világ írásbelisége EGYMÁSTOL FÜGGETLENÜL alakult ki, és minden jel, és logikai érv azt mutatja, hogy a nyelvek esetében is ez volt a helyzet...
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Lélekemelő Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5  Következő
1 / 5 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.