Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Nyelvtanulás gyerekeknek - van értelme?
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 13:14    Hozzászólás témája: Nyelvtanulás gyerekeknek - van értelme? Hozzászólás az előzmény idézésével

Ha valakinek van tapasztalata, kérem, ossza meg velem! Van értelme kicsiknek idegen nyelvet tanítani? Akkor is, ha nem kétnyelvű családban nő fel? Tud valaki valamit erről a témáról?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
linus
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 13:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én ismerek valakit, aki a 14 hónapos kislányát viszi angolra. Ilyen korban még korainak tartom, hiszen még magyarul se nagyon szólal meg, viszont oviban elkezdeni már nem túlzás. Na persze nem rögtön komoly nyelvtanulásra gondolok, játékok, dalok..csak, hogy szokja. Szerintem ez mindenképp előnyére válik a gyerekeknek a későbbi valódi nyelvtanulásnál.
Csoda, hogy jókedvű vagyok."
(Magister Martinus)
Vissza az elejére
Caravell
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 14:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A fiam elsős kora óta tanul angolul, most hetedikesen a középfokú nyelvvizsgájára készül. szemmel láthatóan könnyebben megy neki, mint a nagyobb korban kezdőknek. De ehhez az is kell, hogy az iskolai angol óra idejében a különtanár tovább folytassa az oktatást, amikor már tananyag az angol (vagy más idegennyelv) is, mert,ha a gyerek előről kezdi a többi kezdővel, akkor nem sok értelme volt...
Skar
Lucy Skywalker

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 15:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Helen Doron bandájától őrizkedjetek. Csak úgy szólok. Nettó pénzkidobás.
Ja, ésnálunk a tanszéken egyik tanár sem a bölcsiben kezdte a nyelvtanulást, mégis van, aki annyi nyelven ír, olvas,beszél (tanít, publikál, összes nyelvjárást vágja stb.), hogy belefáradsz, mire összeszámolod.
Én még a kéttanyelvű középiskolát sem javasolnám, az is csak a szülő sznobizmusának tesz jót, tisztelet a ritka kivételnek.

Elárulod, mi vele a célod?

"De nem lehet a vége felé sem ilyen a világ
Ébresszük fel, nézze már meg magát
Úristen mért ordít úgy ez az állat
Jó egyedül van, de mások ám aludnának"
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 15:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm mindenkinek az eddigi segítséget!

Nos, azért érdekel a dolog, mert nemrég nővéreméknél jártunk, és Koppány pár nap után már mondogatott ezt-azt franciául. Csak kíváncsi vagyok, hogy esetleg akinek van hasonló tapasztalta, mit gondol arról, érdemes-e direktben tanítani kicsiket, akik nem kétnyelvű családban élnek, vagy egyszerűen csak örüljek, hogy fogékony a nyelvtanulásra, és majd ha eljön az ideje, akkor ráér.

Nagyon eltérő véleményeket hallottam, és van, aki szerint jó, ha már a "pólyában" több nyelvet tanul a baba, mert akkor még mindenre fogékony, mindent elraktároz, és később könnyebben tanul, vagy felesleges az egész, és elég, ha majd az iskolában megtanul ahány nyelvet csak akar.

Persze olyan családban, ahol több anyanyelv létezik, egészen más a helyzet.
Vissza az elejére
bbemes
Lepke

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 16:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szerintem ez gyerektől, és az ő nyelvérzékétől is függ.
Én pl. már az oviban kezdtem a németet, tanultam utána még 12 évig, de sajna nem tudok beszélni (eladni ugyan nem tudnának, de beszélni nem tudok).

Emese óvónői azt mondták, hogy nem jó ötlet terhelni korán a gyereket, max. játékos formában.
Olvastam most a neten, hogy nyelviskolák már a tizenegy-két hónaposaknak is tartanak nyelvórákat... hát nem tudom, én nem tartom jó ötletnek.
(Tudom, hogy a mai rohanó világ megköveteli, hogy a gyerek már ovis korban járjon edzésekre, különórákra, zenére stb.... de szerintem egy gyereknek meg kell hagyni azt a pár évet, amikor még zavartalanul lehet gyerek, amikor még kiélheti magát, a szabadságát, épp elég lesz neki később a sok feladat. Hallottam nem egy felnőttről, akit gyerekkorában "megpakoltak" a szülők mindenféle külön órákkal, aztán most járja az idegosztályokat, mert nem bírta a terhelést.
Tényleg gyerek-függő a dolog.)

Most az iskolában, Emesének van egy osztálytársa, akinek az anyukája évekig dolgozott, tanult kinn Angliában, és jelenleg gimiseket tanít angolra... ő pl. a szülői értekezleten határozottan elmondta, hogy ellenzi a kiskorban elkezdett nyelvtanítást. A saját fia sem tud még angolul, és nem is szándékozik még tanítani a nyelvre.
Emese tanárai is azt mondják, hogy előbb magyarul tanuljon meg az elsős olvasni-írni, aztán majd másodikban lehet kezdeni a nyelvet.

De Timi szerintem ez Koppánytól is függ. A francia nyelv nem egyszerű, de ha van kedve, akkor játékosan lehet vele foglalkozni. Bár az a kérdés, hogy fogja-e használni a mindennapokban, hiszen a nyelvtanulásnak úgy van értelme, ha az ember sűrűn használja, hiszen így rögzül...

A kétnyelvű családokban tényleg más a helyzet, ott jó, hogy ha a külön nyelven beszél hozzá a két szülő, mert így értelemszerűen a gyerek is mindkét nyelven tud beszélni napi szinten valakivel.
/Fodor Ákos: Jókívánság/
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
tsssh¨w
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 16:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Vajon ha egész kicsi gyereknek megy a háttérben valami idegen nyelvű szöveg, tv rádió stb, abból tanul-e? Hiszen az anyanyelvet is hallás után tanulja, csak ott van lehetőség interaktivitásra.
Vissza az elejére
Caravell
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 29. 17:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

skar mkhan írta:
Helen Doron bandájától őrizkedjetek. Csak úgy szólok. Nettó pénzkidobás.
Ja, ésnálunk a tanszéken egyik tanár sem a bölcsiben kezdte a nyelvtanulást, mégis van, aki annyi nyelven ír, olvas,beszél (tanít, publikál, összes nyelvjárást vágja stb.), hogy belefáradsz, mire összeszámolod.
Én még a kéttanyelvű középiskolát sem javasolnám, az is csak a szülő sznobizmusának tesz jót, tisztelet a ritka kivételnek.

Elárulod, mi vele a célod?

A lányom kéttannyelvű gimibe járt és felsőfokú nyelvvizsgája is van spanylból (meg közép angol és portugál). Jelenleg is kint jár Spanyolo.ban egyetemre. Szóval én jó véleménnyel vagyok (erről) a kéttannyelvű gimiről, nagy találmánynak tartom.
imelda
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2009. 09. 30. 07:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

[quote="tsssh¨w"]Vajon ha egész kicsi gyereknek megy a háttérben valami idegen nyelvű szöveg, tv rádió stb, abból tanul-e? [quote]
itt a lényeg szerintem is! én úgy vélem, hogy ha a gyermek amúgy is többnyelvű környezetben van, akkor természetesen van értelme egészen pici (akár egy éves kor alatt) korban is „tanulni”. ugyanis ez tényleg elraktározódik a piciben, és ha folyamatos a dolog, és az ő növekedésével arányosan bővül a tanulás (zenehallgatás, tv, játék stb.), akkor érhet is valamit. viszont azt fontos tudni, hogy ebben az esetben az adott gyermek jóval később fog beszélni, mint az egynyelvű környezetben élő társai..
amennyiben viszont nincs többnyelvű környezet, úgy teljesen felesleges leterhelni a gyermek agyát efféle nagyon trendi (Helen Doron stb.) dolgokkal! bőven ráér 6-7 (vagy érettségi foktól függően akár még később) is elkezdeni nyelvet tanulni
az én gyermekem 6 évesen került egy teljesen idegen nyelvű környezetbe és hallás után tanulta a nyelvet. ment is neki annyira jól, hogy sokszor hamarabb jutott eszébe az idegennyelvű szó, mint a magyar.. viszont mihelyst visszatértünk kishazánkba és visszatért az egynyelvű környezetébe, úgy fogyott rohamosan ezen tudása.. a mai napig küzdeni kell érte, hogy ne felejtse a dolgokat..
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 01. 08:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én is elfelejtettem már jórészt, amit suliban tanultam, mert nem használom, talán csak könnyebb feleleveníteni, ha előkerül, mintha sosem tanultam volna.

Sok országban (Tunézia, amit konkrétan ismerek és Mali) a gyerekek szinte születésüktől fogva két nyelvet beszélnek: a saját (arab vagy törzsi nyelv) és a hivatalos nyelvet (francia ebben a két esetben). 6 évesen mennek suliba, akkorra már mindkettőt teljesen jól beszélik, itt aztán kötelező az angol és még egy választott nyelv, ez ált. a német. Mire végeznek az ált. sulival, kiválóan beszélnek négy nyelven. (kevés kivétel van, akik nem járnak suliba, de ez is inkább csak Maliban fordul elő, Tunéziában nagyon szigorúan veszik a tanulást) Érdekes, hogy pl. ezeknek a gyerekeknek mennyire jó a nyelvérzékük, és amit megtanultak, azt évtizedek múltán is tudják, akkor is, ha nem nagyon használták, és új nyelveket is pillanatok alatt tanulnak meg, akár a magyart is. Pedig a családok nem kétnyelvűek.

Nekem nagyon nehéz volt idegen nyelvet megtanulni, persze lehet, hogy csak én vagyok így ezzel. Egyébként én is azt gondolom, hogy egy kicsi gyerek inkább futkosson, játsszon, a tanulás ráér játékos formában is, és elsősorban most még azzal foglalkozzon, ami érdekli. Koppányt pl. a műszaki dolgok. Az viszont nagyon tetszett, hogy ő tényleg szinte pillanatok alatt alkalmazkodott az új nyelvi környezethez, és azonnal elkezdte mondani, alkalmazni a hallottakat, olyasmiket is, amiket itthon nem használ.
Vissza az elejére
hana
tünde

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 01. 09:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szerintem meg had' tanuljon. Szerintem nem azzal van a gond, hogy a gyerek sok szakköre mifenére jár, én örültem volna, ha járhatok, hanem azzal, ha ezzel kapcsolatban elvárásokat támasztanak felé.

Nem kell elvárás, semmi. Azért járjon, hogy élvezze. Ha ezt tudatod a tanárral is, - hogy ne ugráljon a gyerek fején a háziért, ezért-azért - akkor szerintem egy nagyon jó dolog, hogy elmegy karatézni, hegedű órákra, angolt tanulni meg úszni.

Gyerekként sokkal több energia van bennünk, amit ki kell használni, nincs azzal semmi baj, ha kreatív dolgokkal használja ki.

A kínaiak azt mondják, hogy azt hiszem négy éves korig az emberben minden megmarad, mint egy lenyomat. ( A gyermek lelke olyan, mint egy üres lap a földön - minden arra járó nyomot hagy rajta.)

Teljesen biztos vagyok benne, hogy az, ami az első öt évben történik velünk nagyon meghatározó. Lehet, hogy nem emlékszik valaki konkrétan azokra a dolgokra, amit ilyen nagyon fiatalon történik, de formáló hatása száz százalék, hogy van. Azt akarom kinyögni, hogy lehet, hogy nem emlékszik a zongora órákra, de lesz "zenei érzéke", amit "biztos a nagyapjától örökölt". Wink

Én hagynám, had tanuljon a gyerek másik nyelvet. Ha nem követelsz tőle, egész biztos nem árt.
kiscipő
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 05. 08:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Timi!
Mindenképpen Neked kell döntened, mit tartasz helyesnek ott legbelül Smile a nyelv-tanulással,tanítással kapcsolatban.

Nálunk az a jól bevált módszert bizonyult helyesnek miszerint a hétköznapi teendőkbe épitettük be a nyelvtanulást, -beszéd formájában - /ébredés,reggelizés,játék,séta, többi napi tennivaló és nem utolsó sorban a külföldön élő rokonnal a lehető legtöbb intenziv kapcsolatfelvétel msn-skype,sima telcsi /feleslegesnek tartom megkeverni őket ,a nyelvtani helyzetekkel összezavarni, mert igazából az szokta a problémát okozni.

Kis korban nagyon fogékonyak a gyermekek ezt mindannyian tudjuk. Viszont csak azt szabad tenni amit ők is szeretnének, erőltetni semmiképpen. Nagylányom idén teszi le a középfokú nyelvvizsgáját amit már annyira szeretett volna- hiszen TERVEI vannak a jövővel kapcsolatban. Sajnos betegsége miatt jóval nehezebben indult be nála a jövőépítése.Viki lányom az iskolai /alsós/ nyelv szakkörről hallani sem akar miután egy hónapot végigszenvedett.
Számomra a tapasztalat az, hogy az iskolai nyelvtanítás az tankönyv-leckeirás-magolásból áll, semmiképpen sem arról szól, hogyan is használják a gyerekek a - valós életben - Ezért sem tartom helyesnek a többtízezres nyelvtanfolyamokat a kicsiknek.

Viszon a nyelvi óvodákról csak jót hallottam.Pécsett nem tudom, hogy vannak -e hasonlóak mint Bp-n /szerintem igen Smile/.

Valaki irt a kéttannyelvű gimikről meg a sznobizmusról /bocsi ha nem igy volt megfogalmazva/.
Azt gondolom hogyha egy nagyon jó eszű gyermekünk van akinek nagyon jól ment a nyelvtanulás és szereti is, ez csakis előnyére válik, hiszen a továbbtanulásnál két lépéssel előbbre van a többiekkel szemben. Barátnőm gyermeke orosz-magyar gimibe járt, utánna szakmát tanult és vígan megél belőle, pedig hányszor hallgatta hogy oroszul tanitattod a gyereked? Megjegyezném, ezt a gyereke választotta.
Persze biztosan vannak olyan szülők, akik sajnos ráerőltetnek bizonyos iskolát/kat/ nyelvet a gyermekükre és csodálkoznak hogy félúton problémássá válik az egész szülő általi karrierépités.

Saját tapasztalat szerint minél kisebb korban , családban történik a kétnyelvűség kialakitása, vagy csak a nyelvtanitás /egyéni döntések miatt/ azt mindenképpen a gyermekhez kell igazitani és nem a : bezzeg a Géza lánya már a Mary had a little lamb-et fujja......
Biztos vagyok abban, hogy nálatok is csak előnyére fog válni Koppánynál az, ha megoldjátok a francia nyelv tanítását, mellyel ha nem is most azonnal de a későbbiekben akár ha testvéredékhez utaztok, vagy még később - Smile amikor már nagyobb lesz és egy magabiztos nyelvtudással egyedül fog eltölteni egy hetet vagy pár napot náluk. Mi is így oldjuk meg a nyári, őszi,téli szünet pár napját, hetét egyszer az én lányom/nyaim/ mennek máskor a két család gyereke jön hozzánk, frissíteni a magyart.

Nem utolsó sorban említeném meg azt, hogy gyermekeinket is segítjük abban, hogy összetartsuk a családot.

Puszillak Benneteket!
Kriszti
Vissza az elejére
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 06. 12:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hana, Kiscipő, köszönöm!
Vissza az elejére
hana
tünde

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 06. 12:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egyébként mit nem adnék érte, ha nekem annak idején lett volna lehetőségem... Most is több nyelvet tanulok párhuzamosan - de hát ez klasszisokkal nehezebb így.
Lon
Dzsedi (dövanendónli;-)

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 07. 09:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hana írta:
Egyébként mit nem adnék érte, ha nekem annak idején lett volna lehetőségem... Most is több nyelvet tanulok párhuzamosan - de hát ez klasszisokkal nehezebb így.
dettó. azért annak örülök, h elég korán elkezdtem a németet, így az általános iskolai "tanítás"-sal együtt v annak ellenére azért tudok vele mit kezdeni. és bár most voltak sikerélményeim az angoltanulással kapcsolatosan, azért jobb lenne, ha már a többi vágyam után mehetnék Smile
én is úgy hallottam ismeretségi körből, h az óvodai játékos nyelv"tanulás" nem hátrányos. sztem ha már korán megszereti, az iskolai leckeírásos-számonkérős tanítás sem veszi el a kedvét.
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5  Következő
1 / 5 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.