Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Beszélgetések a tarotról
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Asztro - Ezo
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 11:13    Hozzászólás témája: Beszélgetések a tarotról Hozzászólás az előzmény idézésével

Valamiért nem megy a téma szétválasztása, ezért csak olyan barkács módon áthozom a Mágusból a beszélgetést.
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 11:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Te ajánlottad ezt a topicot.
Hangya írta:
Amikor elkezdtem a Tarot-val foglalkozni, akkor volt itt pár emberke, akikkel úgy gondoltam, feléleszthetjük a fórumot. Nem jött össze. Sad
https://harmonet.hu/forum/hn_vtopic.php?t=1689
Kevesen voltunk már. És talán nem a megfelelő módon képzeltem el.

Meg tudod, hogy örökös mániám itt a Harmón a "rendrakás"... ezért most itt kérdezem meg:
Én semmit az ég egy adta világon nem tudok a Tarot-ról. Számodra mit jelent, miért kezdtél el foglalkozni vele, mikor, és milyen szinten műveled?

Hangya írta:

A botok hetes. Áll a pali egy hepehupás dombon. Stabilan áll, de ha odébb lép, bizonytalanná válhat a pozíciója. Van ott egy patak. A víz érzelmet jelez. A dühödt arcú pali két kézzel fogja a botját és harcol. De ki ellen harcol? Ellenség se közel, se távol. Csak a harcos hozzáállás.

Mit gondolsz, ha éppen meg vagyok sértve valamiért és ezt a lapot húzom, akkor mire gondolok elsőnek? Very Happy

1. értelmezés:
A Botok Hetes azt jelenti, hogy támadás ér bennünket, és vetélytársakkal, irigyekkel vagy más ellenfelekkel találjuk szemben magunkat, akik gyakran erősebbek nálunk, vagy többségben vannak. Ugyanakkor azt is kifejezi a kártya, hogy mégis jó kilátásaink vannak a sikerre, mert harcunkat kedvező pozícióból vívjuk. Egyben arra is figyelmeztet, hogy legyünk ügyesek és éberek, ne játsszuk el könnyelműen helyzeti előnyünket. Természetesen ez a legritkább esetben jelent tettleges támadásokat, inkább személyes világunkba való beavatkozásról van szó, vagy azt fenyegeti valami, amit elértünk vagy el akarunk érni.

2. értelmezés
Néha úgy működünk, mint egy probléma-generátor. Ez nagyon furcsán hangzik, de azzal, hogy rendszeresen magyarázkodunk, mit miért teszünk, vagy mindig azon aggódunk, hogy másokat nehogy megbántsunk saját döntéseinkkel, felelevenítjük magunkban a védekezés frekvenciáját. Ezek a hullámok pedig arra késztethetnek egyeseket – főleg a legközelebb állókat-, hogy támadjanak. Egyszerűen provokatív számukra ez az energia. Annyira képesek elveszíteni a türelmüket velünk szemben, hogy könnyen megbánthatnak. Így pont ott kötünk ki, ahol nem akartunk. Bármit teszel, bármit mondasz, bárhogy döntesz, azt neked kell jóváhagynod. A saját kiegyensúlyozottságod szolgálata az elsődleges feladatod, nem pedig a létjogosultságod bizonygatása. Te hívod párbajra a többieket, még akkor is, ha nem ez a szándékod vagy éppen nincs kit. Mondd ki, amit szeretnél, tegyél pontot mondat végére, és aztán tartsd meg az önmagad iránt érzett tisztelet friss és új érzését, amíg csak lehet.

Az én érzéseimhez a második értelmezés áll közelebb, az, hogy apró gondért száll valaki hatalmas eszköztárral harcba.
És az is szép a tarotban, hogy mindenkinek azt jelent egy kártya, amit ő lát benne. Leírhatja tudós szakértő, hogy szerinte mi van a kártyában, nekem nem kötelezően jelenti ugyanazt.

Samantha írta:

Azért kérdeztem, mert úgy kezdted:
Idézet:
Mit gondolsz, ha éppen meg vagyok sértve valamiért és ezt a lapot húzom, akkor mire gondolok elsőnek?
, és mielőtt végig olvastam az elemzésed én már gondoltam valamire...mégpedig az első gondolatom az volt, hogy az ürge fél valamitől.De el van zárva és nem tud menekülni. Ugyanolyan bot van a kezében, amilyenek körül veszik, tehát arra gondoltam, hogy: egyet már kitépett a földből, kitépheti a többit is , és kiszabadul...vagy fordítva... mivel az a bot ami a kezében van, ugyanolyan, mint amik a földben vannak, esetleg most bástyázza körül magát velük.
Nem értelmeztem úgy, hogy ő támadna. Aki támad, annak nem ilyen riadt a tekintete. Lényegében sztem védekezés az egész.

Tehát még vagyok sértve, és védekezem...visszahúzódom.

A vizet nem is láttam volna, ha nem mondod...
Azt viszont látom, hogy friss rügyek vannak az ágakon, nem holmi száraz régi botok.
(Na haragudj, nem viccet akarok ebből űzni, csak elszabadult a fantáziám...)

Hangya írta:
A "mester", akitől tanultam, mindig azt adta feladatnak, hogy meditáljak rá egy-egy kártyára, és írjam le, hogy mi jutott eszembe róla. Utána beszélgettünk, mondott még szempontokat. Hasonlóan, ahogyan te nézted a lapot, és leírtad, hogy mit gondolsz.

Akkor mi jön most??? Smile
(Bár nem tudom, mennyire leszek jó tanítvány...hisz ismersz! Laughing )

hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 11:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
1. Próbálok visszaemlékezni, hogy konkrétan a Tarot hogyan kezdett foglalkoztatni, de nem emlékszem.
2. Kutyaütő vagyok benne.
Az egyes lapok beszélnek hozzám. Helyzeteket, történeteket mondanak el. Ha több lap van, akkor nincsenek megérzéseim, nem érzékelem az együttes jelentésüket.

Ennek feltehetőleg régesrégi oka van. A kártya és a kártyavetés mindig érdekelt. Zsenge ifjúságomban egy cigánylány elmondta a magyar kártya lapjainak a jelentését. Emlékezetből felírtam a lapokra. Olyanokat, hogy "idősebb nő" "nagy fáradság". És a cigánylánytól tanult vetési módokkal szórakozásból, tényleg szórakozásból kártyát vetettem. Akiknek vetettem, azok is hasonlóan vették komolyra a dolgot.

Történt egyszer, hogy egy felületes ismerősnek vetettem kártyát. Valami történt velem. Láttam a lapokat, és nem darabonként, mondhatni szótagolva olvastam össze, ahogyan szoktam, hanem megindult valami bennem, gondolkodás nélkül (az értelmem használata nélkül) elkezdtem beszélni. A szó jött belőlem és közben nem tudtam, hogy honnan veszem, amit mondok. Az értelmem tudta, hogy nem tudom. Ez elég érdekes volt. De ami baj volt: olyan dolgokat mondtam, amikről nem tudhattam és igazak voltak. Olyan dolgokat mondtam, amik rövidesen bekövetkeztek. És ami a legnagyobb baj volt, a szerencsétlen nő megfogadta amit mondtam neki.
Sokkos állapotba kerültem, évtizedekig nem nyúltam kártyához.

Úgy gondolom, a tarottal kapcsolatban is ez az az emlék, ami gátol a továbblépésben, hogy kirakásokat értelmezzek.
De én fatalista vagyok, pláne ilyen dolgokban. Amire szükségem van, az szembe jön velem az úton és kikerülni sem tudom. Ha egyszer szükségem lesz arra, hogy rendesen tudjam a kártyavetéseket értelmezni, akkor megjön a lehetőségem is rá.

Ha magam vagyok bizonytalan valamiben, akkor egy lapot szoktam húzni és az többnyire elég. Na, a maximum a 3 lap, amikor a kérdés, hogy a múltban mi vezetett a jelenlegi helyzet kialakulásához és mi lesz a kimenetele. Ebben az esetben is egyenklnt értelmezhetők a lapok, bár nem ártana a kölcsönhatást sem érzékelni.

Ha tanulni szeretnél, akkor mesterre lenne szükséged. Vannak a neten, nem túl bonyolult rájuk akadni. Ha komolyan gondolod, akkor összeszedek majd néhány linket, ahonnan érdemes a gondolatokat összeszedni.

http://www.tarrdaniel.com/documents/Hermetika/tarot_joslas.html
Jó oldal. Szépséghibája, hogy a Crowley kártyát használja, aminek a szimbolikája a hétköznapi embernek magas.

http://www.dudus.hu/rider/index.html
Ez viszont számtalan kártyát használ, köztük a Rider-Waite lapokat, amikről azt mondtam, hogy a szimbolikájuk érthetőbb.

Miután a Dudus nem túl nagy és nem túl részletes rajzú kártyákat használ, ajánlom ezt az oldalt:
http://www.albideuter.de/
Minden tarot kártya rajta van, a Rider-Waite is a legrészletesebb rajzolattal és jó nagyban. Nem mindegy, ha az ember éppen nézegetni akarja.

Botok hetes Albideuter:

Ugyanez Dudus:

És hogy érzékeld a különbséget, a botok hetes az alap tarot kártyában, a Crowley-ban:

hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 11:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Szia hangya!
Köszönöm ezt a hosszú választ!
Külön köszönöm azt, hogy éjt nappallá téve itt maradtál, időt, fáradtságot nem kímélve, hogy nekem válaszolj. (Igaz én is nehezen aludtam el, lehet valami volt a levegőben.)
Nem is tudod, hogy milyen gondolatokat, és milyen régi emlékeket idéztél fel ezzel.
Tudod, én annyira szeretném ezt tanulni, amennyire Te át szeretnéd NEKEM adni. Smile
Mint írtam, tetszik az a része, hogy elemezgetem/értelmezgetem VELED, ITT a lapokat, mert elemző természet vagyok, szeretek figyelni a részletekre, gondolkozni, asszociálni. S ha ezt egy olyan szakértővel tehetem, aki ki tudja 'javítani" a hibáimat, a helyes útra terel, ha nagyon másfelé járok, az nagyszerű.
Viszont, ha te "komolyabban" gondolod, akkor úgy érezheted, hogy én "csak játszadozom itt, pedig ez komoly dolog".
Ezért is kérdeztem, hogy Te hogy viszonyulsz hozzá. Mert én ennél "komolyabban" nem tudnám, (vagy nem akarnám ?) venni. Arra sem energiám, sem lelkierőm nem lenne. Sőt, hogy őszinte legyek, nem is tudom, hogy MENNYIRE HISZEK benne. Pontosabban inkább valahogy nem akarok hinni, azt hiszem félnék is ennél mélyebben belemerülni, félnék jósoltatni a lapokból, vagy attól, hogy jóslásra adnám a fejem.
Így is "megkaptam" már párszor - mert jók a megérzéseim, "bejött" néhány álmom - hogy boszorkány vagyok...szóval nem szeretném ezt még fokozni.
Most mennem kell, a részletekkel jövök majd estefelé.
puszi

hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 11:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Smile Akkor innen folytathatjuk. A Mágus topik ugyanis a tarot Mágus elnevezésű lapjáról szól és tiszta véletlenül nem offolódott szét. Very Happy Jobb, ha itt beszélgetünk.
Titusz
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 16:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Beleolvastam ebbe az új topikba egy kicsit, és örömmel látom hogy Hangya személyében egy IGAZI TAROT SZAKÉRTŐT tisztelhetünk ezen a fórumon...Nemcsak Szami, hanem énis szeretném azt Hangya, ha beavatnál minket egy kicsit a Tarot rejtelmeibe és lényegébe, mivel bár mondjuk én sokat hallottam már erröl a kártyaféléröl, de eddig halvány elképzelésem sem volt arrol, hogy mi is ennek a lényege, és hogy hogyan kell használni ezt a paklit...(Csak annyit hallottam eddig a Tarotrol,hogy "jóslásra" szokták legfőképpen használni...) Szóval engem is módfelett megtisztelnél azzal Hangya, ha írnál minnél többet a továbbiakban is erröl a paklirol, és a használatának a rejtelmeiröl...Ugye megteszed ezt a kedvünkért?
Samantha
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 20:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Smile Akkor innen folytathatjuk. A Mágus topik ugyanis a tarot Mágus elnevezésű lapjáról szól és tiszta véletlenül nem offolódott szét. Very Happy Jobb, ha itt beszélgetünk.

Köszi... igazából nekem sem tetszett ott annyira, hisz éreztem, hogy a topic címe nem megfelelő...így most sokkal jobb. Smile
Főként, hogy azt is akartam, hogy te általad létrehozott topicban legyen... flower

Szóval...amit igencsak negatív élménynek éltem meg. 17 éves voltam, mentem hazafelé és egyszercsak egy cigánylány elém penderült. Azt hittem, meg akarja kérdezni, hogy mennyi az idő, vagy útbaigazítást kér, de hipp-hopp azon kaptam magam, hogy megfogta a karomat, elkezdte nézni a tenyerem, és sebtében jósolt nekem...én el kezdtem hebegni, habogni, hogy nem érek rá, engedjen el...nincs pénzem...hagyja abba...nem tudok neki adni semmit...mire az mondta, hogy nem is kell, és nem engedte el a kezem, hanem elhadart egy fél mondatot, hogy mi vár rám a közeljövőben."meg fogok ismerni valakit, aki..." Iszonyatosan megijedtem, és rángattam a kezem, hogy engedjen el...csak jó dolgokat mondott, hogy mi fog velem történni, én akkor is remegve mentem tovább.
(Pár nappal/héttel (?) azelőtt "átkozott el" engem egy cigányasszony: "A rák egye meg a májadat!"- felkiáltással, mert nem akartam tőle ágyneműt venni az aluljáróban. Szóval féltem attól is, hogy mi lesz, ha ez is megátkoz...)
Nos, remegve távoztam, ő még utánam kiáltott, hogy ne féljek tőle...
Pár nap múlva elfelejtettem, de amikor pár hét múlva az történt, amit mondott, akkor meglepődtem. Vajon mennyire befolyásolt az amit mondott? De ha akarom, azt is lehet mondani - hogy volt annyira "általános dolog" ez a jóslat, hogy amiatt is bejöhetett. Hisz ugye fiatal lányok esetében elég nagy az esélye, hogy megismerkedjen valakivel...sőt, tulajdonképpen bármikor, bárkivel előfordulhat...hisz végülis BÁRMIT mondok neked, annak 50% a matematikai esélye, hogy úgy lesz. És ha egy vagy két év múlva teljesült volna? A jóslat úgy szólt, hogy a közeljövőben...az idő relatív. Lehet, hogy ha 2 év múltán történik mindez, és eszembe jut, hogy mit jósoltak nekem, akkor is mondhatom, hogy: "hát ezt megjósolták!" (vagy elfelejtem addigra, és akkor nem is kérdés...)
(Csakhogy - utólag belegondolva - elég jól jellemezte azt az akkor még számomra ismeretlen illetőt...)
És pont emiatt vannak bennem kételyek. Mert mi van akkor, ha : azért válik be egy jóslat, mert megjósolták, és én is akarom, hogy teljesüljön, így tehát valahol egy önszuggesszió az egész. Vagy ha személyesen jósol nekem valaki, akkor ott ül velem szemben, érzi minden rezdülésem, és olyan általánosságokat mond, ami "mindenkire" igaz lehet, s a reakcióimból érzi, hogy "mit akarok hallani" és utana azt mondja...értesz engem, értitek amit mondok?

Botos hetes.
A Crowley-féle kártyán már egyértelműen látom, hogy a 7. bot "szemben, harcban áll" a másik hattal. Azt mondom, hogy az a hat szinte egyforma, legalábbis, ha nem a botok "díszítését", a "fejét" nézem, hanem a "testét". A másik hat egyenes, határozott és erőteljes, míg az "enyém", a hetedik girbe-gurba, göcsörtös.
(Az Albideuter és Dudus kártyáknál mind a 7 bot egyforma. Talán a hetes hosszabb, de nem biztos, mert a többi a földben van)
És az, hogy szikrákat, lángokat is látok, egyértelműen harcot, haragot sugároznak. És a jelek? Asztrológiai jelek? Mars és Oroszlán? Vagyis Tűz jelek???
Látom még, hogy a másik hat az tulajdonképpen három pár...nem tudom jelent-e ez valamit, illetve az, hogy a párok sem tökéletesen egyformák.
De azt látom, hogy ők hatan összefognak, összekapcsolódnak, míg én, a hetedik, kívül rekedtem...az talán lehet pozitív, hogy nem mögöttük vagyok, hanem felül, kívül állok, (még nem győztek le. Én harcolok ellenük?)

Most látom, hogy az Albideuter és Dudus kártyáknál a pasi két lábbelije sem egyforma. Ha akarok vele foglalkozni, ez is mutathat bizonytalanságot.
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Samantha
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 02. 20:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Beleolvastam ebbe az új topikba egy kicsit, és örömmel látom hogy Hangya személyében egy IGAZI TAROT SZAKÉRTŐT tisztelhetünk ezen a fórumon...

Titusz, némi előzmény van a '80-asban... flower
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 03. 14:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz írta:
Beleolvastam ebbe az új topikba egy kicsit, és örömmel látom hogy Hangya személyében egy IGAZI TAROT SZAKÉRTŐT tisztelhetünk ezen a fórumon...

Titusz, némi előzmény van a '80-asban... flower

Buta voltam, hogy nem hoztam ide azt is.

Mivel dúlni látom az érdeklődést a tarot iránt, hozok anyagokat. Ne hatódjatok meg, nem az én megfogalmazásom, könyvekből, innen-onnan szedem össze. Hogy akit érdekel, olvashassa.

A hozzászólás legutóbb hangya által 2017. 11. 03. 14:46-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Yahoo Messenger MSN Messenger
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 03. 14:29    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A Tarot rendszere.

A ma használatban lévő Tarot 78 lapja szimbolikus térképnek, belső utazás során útmutatónak és
mérföldkőnek tekinthető.
A kártya felosztása: 22 Nagy Arkánum (0-tól XXI-ig), 16 Udvari Figura és 40 Kis Arkánum. Az
Adunak is nevezett Nagy Arkánum – a kérdező mindenkori helyzetére vonatkozó jelentése mellett –
a Kozmikus törvényen alapuló magasabb rendű, univerzális tanítást közvetíti.
Az Udvari Figurák gyakran életünk fontos szereplőit képviselik. Elénk tárják, mit kell
megtanulnunk, milyen kihívásoknak akarunk megfelelni. Megmutatják, miben vagyunk különösen
tehetségesek.
A Kis Arkánum az élet kisebb, közvetlen feladataira vonatkozik. Ez a rész a Botok, Kelyhek,
Kardok és Korongok 10-es csoportjaiból áll.
A Botok a Tűz elemhez tartoznak, általában az energiát képviselik. Elsősorban a szexualitás férfi
aspektusa, a tetterő, érzékelés, intuíció, intenzitás és dinamika tartozik ide.
A Kelyhek a Víz elemhez tartoznak és a belső, érzelmi valóságra vonatkoznak. A szeretet, érzések,
emberi kapcsolatok, a szexualitás női aspektusa és az odaadás tartozik körükbe.
A Kardok a Levegő elemhez tartoznak, mentális, gondolati állapotokat és folyamatokat tükröznek.
Ez a mentális terület a legvédetlenebb azokkal a zavarokkal szemben, amelyek újra és újra próbára
teszik, amit már magunkénak tudunk. A Kardokat ábrázoló kártyák szimbolizálják azokat a szellemi
erőket is, melyekkel életünket – többnyire öntudatlanul – alakítjuk.
A Korongok a Föld elemhez tartoznak és a külső, anyagi, fizikai valóságra vonatkoznak. A külső a
belső tükörképeként jelenik meg. A Földdel a test, az egészség, a táplálkozás, a ruházkodás, a
tulajdon, az anyagi javak, a szegénység és a gazdagság kapcsolatos.

A Tarot rendszere

A Tarot a tudás ősi rendszere, melyet titkos tanokkal foglalkozó iskolák örökítettek át korról-korra. A hatásos ábrák láthatóan, bár részben csak szimbólumok útján megfejthető formában fejezik ki az alapos tudást. Minden kártya szimbólumtartalmának megfelelő energiát hordoz. A Tarot-t eredetileg - a kínai "I Ging"-hez hasonlóan - bölcsességek gyűjteményének tekintették és tanácsért folyamodtak hozzá. Ezért léteznek olyan definíciók is, mint Kerék, Út, Térkép, Törvény stb. A Tarot eredetileg az önmegismerés szövevényes útján szolgálta a tájékozódást, a lelki átalakulás területén segítette az embert, titkokat leplezve le, kaput tárva a belső világ és a kozmosz megismerése felé. Csak sokkal később fordították le ezt a bölcsesség gyűjteményt képi rendszerré.

A ma használatban lévő Tarot 78 lapja szimbolikus térképnek, a belső utazás során útmutatónak és mérföldkőnek tekinthető. Helyes használatával új felismerések segítségével tisztázódnak a kérdéses élethelyzetek. Jelentős átalakító ereje révén a Tarot értékes áttöréseket segít elő, világosabb megértéshez és finomabb érzékeléshez vezet a minket leginkább foglalkoztató és legmélyebben érintő dolgokban. Megmutatja erősségeinket és felfedi a hiányosságokat, amennyiben készek vagyunk elfogadni létezésüket. A Tarot kizárólag személyes fejlődésünk céljára, semmiképpen sem másoknak, vagy magának a sorsnak manipulálására szolgál.

A kártya felosztása: 22 Nagy Arkánum (0-tól XXI-ig), 16 Udvari Figura és 40 Kis Arkánum:

Az Adunak is nevezett Nagy Arkánum – a kérdező mindenkori helyzetére vonatkozó jelentése mellett – a Kozmikus törvényen alapuló magasabb rendű, univerzális tanítást közvetíti.
Az Udvari Figurák gyakran életünk fontos szereplőit képviselik. Elénk tárják, mit kell megtanulnunk, milyen kihívásoknak akarunk megfelelni. Megmutatják, miben vagyunk különösen tehetségesek.
A Kis Arkánum az élet kisebb, közvetlen feladataira vonatkozik. Ez a rész a Botok, Kelyhek, Kardok és Korongok 10-es csoportjaiból áll.
A Botok a Tűz elemhez tartoznak, általában az energiát képviselik. Elsősorban a szexualitás férfi aspektusa, a tetterő, érzékelés, intuíció, intenzitás és dinamika tartozik ide.
A Kelyhek a Víz elemhez tartoznak és a belső, érzelmi valóságra vonatkoznak. A szeretet, érzések, emberi kapcsolatok, a szexualitás női aspektusa és az odaadás tartozik körükbe.
A Kardok a Levegő elemhez tartoznak, mentális, gondolati állapotokat és folyamatokat tükröznek. Ez a mentális terület a legvédetlenebb azokkal a zavarokkal szemben, amelyek újra és újra próbára teszik, amit már magunkénak tudunk. A Kardokat ábrázoló kártyák szimbolizálják azokat a szellemi erőket is, melyekkel életünket – többnyire öntudatlanul – alakítjuk.
A Korongok a Föld elemhez tartoznak és a külső, anyagi, fizikai valóságra vonatkoznak. A külső a belső tükörképeként jelenik meg. A Földdel a test, az egészség, a táplálkozás, a ruházkodás, a tulajdon, az anyagi javak, a szegénység és a gazdagság kapcsolatos.
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 03. 20:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A tarot eredete

A Tarot kártyák származása homályba vész. Újrafelfedezésük a XVIII. században Antoine Court de Gébelin (1725-1784) nevéhez fűződik, aki "Monde Primitif" című átfogó művét (1775-1784) "az alexandriai könyvtár elveszett kincsének egyetlen megmaradt könyve"-ként mutatta be az olvasónak.
Azóta többen osztották feltevését, mely szerint Izrael népe a kapocs a régi Egyiptom és a nyugat között. Ezt a hipotézist alátámasztandó előszeretettel nyúlnak a 22 Nagy Arkánum és a héber ábécé 22 betűjének kabbalisztikus jelentése között felfedezhető azonosságokhoz. Különösen a nagy francia okkultista Alphonse-Louis Constant (1810-1875), vagy ismertebb (ál)nevén Eliphas Lévi (Zahed) állítja A mágia dogmája és rituáléja című fő művében (1856), hogy a Tarot az a könyv, melyet a héberek Henochnak, az egyiptomiak Hermes Trismegistosnak, a görögök pedig legendás városalapítójuknak, Kadmosnak tulajdonítanak. Megint mások indiai eredetűnek vélik a játékot, mivel a kártya lényegi jelképei indiai istenségek ismertetőjeleivel azonosak. Roger Tilley "Playing Cards" című munkájában (1973) arra az érdekes párhuzamra figyelmeztet, hogy a Kis Arkánum négy fő szimbóluma (Botok, Kardok, Érmék, Kelyhek) Adhanari főisten jelképe, kinek bal oldalát Shiva, jobb oldalát az isteni Shakti jeleníti meg.
A XIII. században viszont minden nyom elvész. Bár 1240-ben a Worcester-i Zsinat megemlíti a "király és királyné játéká"-t, de végül is nem derül ki, hogy kártyajátékról van-e szó. Először régi nevén "Naibi"-ként említik a kártyát 1299-ben a "Trattato del governo della familia di Pipozzo di Sandro" című munkában. A XIV. századból származó írásos emlékekből kiderül, hogy a kártyajátékot betiltották. Példa erre az 1369-es dekrétum, melyet V. Károly, Franciaország királya látott el kézjegyével. Továbbá ismeretes a londoni British Museum gyűjteményéből egy brefeldi (Svájc) szerzetestől, Johannes testvértől származó latin nyelvű feljegyzés, melyben így ír: "Egy bizonyos, kártyajátéknak nevezett játék az Úr 1377. évében vált nálunk ismertté. Ez a játék képek segítségével tökéletesen ábrázolja a világ mostani állapotát. De hogy mikor, hol és ki találta ki, az teljesen ismeretlen előttem." A továbbiakban egy 4 sorozatra felosztott, legalább 52 lapból álló kártyajátékot ír le.
Egy meggyőző elmélet szerint csak a 22 Nagy Arkánum eredete vezethető vissza régmúlt időkre, az 56 Kis Arkánum keletkezése a középkorra tehető. Ennek megfelelően a Kis Arkánum a középkori rend jelképe: Kardok = lovagok, Kelyhek = papság,, Érmék = kereskedők, Botok = parasztság.
Eredetüknek megfelelően közkedveltek azok a feltételezések, melyek szerint a kártyát a keresztes lovagok (egyiptomi eredet) vagy a cigányok (indiai eredet) hozták magukkal Európába. Ezek a feltételezések aligha egyeztethetők össze a fenti adatokkal. A keresztes hadjáratok ideje túlságosan távolra nyúlik vissza, és magát az ezen szellemi értéket támogató templomos rendet IV. Fülöp már 1307. október 13-án feloszlatta. A cigányok viszont az 1400-as években bukkantak fel Európában, így csupán a kártyák terjesztőiként, de semmi esetre sem forrásaiként jöhetnek szóba.
Lényegtelen, hogy ezek a kártyák "mindössze" 500 évesek, vagy sokkal hosszabb múltra tekintenek vissza. Kétségtelen, hogy a szimbólumok és képek, amelyek elsősorban a 22 Nagy Arkánumon jelennek meg, a nyugati lélek archetípusai, melyek már az emberiség korai történetében elevenen éltek.

A kártyákat eleinte "Naibi" néven említették, ebből eredt később a "Naibis" és "Naipes" név. Ez a megnevezés állítólag Kasztiliából származik, a "Nabab" szóra vezethető vissza, ami szanszkrit nyelven alkirályt, helytartót és kormányzót jelent. Mai elnevezése a "Tarochino", "Tarocco" vagy Tarocchi" jelöléseknek felel meg, melyek már nagyon régen használatosak voltak Olaszországban, és melyeket egyesek a Po egyik mellékfolyójának nevére, a Tarora vezetnek vissza. Megint mások a játék titokzatos eredetére való utalást látnak a négy betű számos kombinációs lehetőségében. Így állította össze az amerikai okkultista Paul Foster Case (1884-1954) ebből a tetragrammatonból a következő mondatot: "ROTA TARO ORAT TORA ATOR", melynek jelentése: "A Tarot kereke Athor törvényét hirdeti." Megdöbbentő az a megfelelés, amely a Taro és a Tora, Mózes öt könyvének, a zsidók törvénykönyvének neve között fedezhető fel.

A játék felépítése

A korai kártyajátékok különböző számú lapokból álltak. A firenzei játékban 41 ütőkártya és 56 közönséges lap, a bolognaiban 62 lap volt. A mantuai Andrea Mantegnától származó legszebb csomag 50 kártyából állt. Voltak játékok, melyek 12, egyenként 12 lapos sorozatból álltak, de voltak egyenként 12 lapból álló, 8 sorozatot tartalmazó csomagok is. Csak 1600 körül ír az itáliai Garzoni olyan játékról, amely a mai Tarotnak megfelelően 22 Nagy Arkánumot és 56 Kis Arkánumot foglal magába. Ebben a formában nevezték velencei csomagnak vagy marseille-i Tarotnak.
A Nagy Arkánumnak a Bolondtól (0) a Világig (21) terjedő 22 kártyája olyan képeket jelenít meg, melyek mítoszokból és más hagyományokból meglepően ismerősnek tűnnek. A többi lap, az 56 Kis Arkánum négy sorozatra van felosztva, mint ahogy a mai kártyajátékokból ismerjük: Botok = treff, Kardok = pikk, Kelyhek = herc, Érmék = káró. Minden sorozat 14 lapból 10 számozott (Ász = 1-től 10-ig) és 4 udvari figurát ábrázoló kártyából (Király, Királynő, Lovag és Apród) áll.
A századforduló körül egyre nőtt az érdeklődés a Tarot kártyák iránt, sőt, Arthur Edward Waite (1857-1941) azokat nagymértékben tovább gazdagította. Waite, aki Amerikában született, de Angliában nevelkedett, az okkultizmus nagy ismerője volt. Tagja, később nagymestere lett a befolyásos, mágikus rendnek, az "Aranyló hajnal titkos rendjé"-nek, melyet 1888-ban alapított többek között Samuel McGregor Mathers, Dr. Wynn Westcott és Dr. William Woodman. A rendnek ismert tagja volt a költő William Butler Yeats és a híres mágus Aliester Crowley. Waite a szellemi atyja egy új tarot kártyának, amelyet egyik rendtársa, Pamela Coleman Smith rajzolt. A művész kézjegye "PCS" mind a 78 lapon szerepel. Míg az eddigi Tarot kártyákon csupán a Nagy Arkánumon, az udvari figurák lapjain és esetleg az Ászokon szerepelt illusztráció, a Waite által megálmodott csomagban a fennmaradó 36 lapon is láthatók az értelmezésüket inspiráló képek. Ezen gazdagítás eredményeként az ő Tarotja ma a legelterjedtebb, könyvem alapjául is szolgáló játék.

(Forrás: Hajo Banzhaf: TAROT kézikönyv)
Samantha
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 04. 13:29    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Buta voltam, hogy nem hoztam ide azt is...

Ne foglalkozz ezzel, mindenki oda tud lapozni, akit érdekel Smile
hangya írta:

Mivel dúlni látom az érdeklődést a tarot iránt, hozok anyagokat. Ne hatódjatok meg, nem az én megfogalmazásom, könyvekből, innen-onnan szedem össze. Hogy akit érdekel, olvashassa.

Huhhh, hát köszönjük szépen!
Információ áradat a köbön.
puszi
De meghatódtam Smile
Lehet, hogy nem te fogalmaztad meg így, de összeollózni sem két perc volt.
Akkor nekilátok olvasgatni, tanulmányozni, ha valami nem világos, vagy újabb információra szorulok, jelzem.

Akkor neked melyik típusú kártyád van meg konkrétan?
Létezik olyan, hogy "kedvenc lapod", vagy amit "nem szeretsz"?
Vagy butaság ilyen jellegű kérdést feltenni?
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 04. 17:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Van egy Crowley paklim, ami ugye az alap tarot kártya. Van egy Rider-Waite-em, ami ugye használható kutyaütőknek is. Van egy Kathleen McCormac csomagom, ami a boltban rám szólt, hogy ne hagyjam ott. Vágyom még egy Bosch tarotra. Csuda jópofa rajzok, szörnyecskék szerepelnek a lapokon.
Csak mutatvány: az Érmek 10-es, ami ugye az anyagi javak, gazdagság tetejét jelenti:

Aki ebből nem veszi le azonnal, hogy mit üzen a lap, az ne foglalkozzon vele tovább. Very Happy

Abban az értelemben, hogy kedvenc lapom, olyan nincs. Mindegyikkel megküzdöttem, mindegyik szerzett örömet és bánatot, miközben foglalkoztam vele.
Amivel nehézségeim vannak, azok az udvari lapok (a Bubi, Dáma és Király megfelelői, csak a Tarotban négyen vannak.)
Az első gond mindjárt a megnevezésnél van.

Crowley: Hercegnő, Herceg, Királynő, Lovag
Rider: Apród, Lovag, Királynő, Király

Ha valaki beszél a lapokról, el kellene mondania, melyik csomag udvari lapjairól beszél. Az első és a harmadik lap egyértelmű, még ha nem is mondjuk meg, honnan való. Az Apród és a Hercegnő elnevezés alatt ugyanazt a lapot értik. A Királynő, az hálistennek mindenkinek Királynő. NODE a Rider Lovagja, az Crowleynál Herceg, és a Crowley Lovag, Ridernél Király.
Nem mindegy.
A jelentésüket nehezen kötöm konkrét emberekhez, nehezen birkózom meg velük.
Találtam a Tarot rendszerének még egy leírását, talán nem haszontalan hoznom.
Nem vagyok tisztában vele, hogy ez a többféle, de sok helyen egyező leírás dömping jót tesz-e kezdőknek, vagy csak bezavar, esetleg nem is érzékelhetőek a különbségek.

A hozzászólás legutóbb hangya által 2017. 11. 04. 18:04-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Yahoo Messenger MSN Messenger
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 04. 18:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A Tarot rendszere

A Tarot a tudás ősi rendszere, melyet titkos tanokkal foglalkozó iskolák örökítettek át korról-korra. A hatásos ábrák láthatóan, bár részben csak szimbólumok útján megfejthető formában fejezik ki az alapos tudást. Minden kártya szimbólumtartalmának megfelelő energiát hordoz. A Tarot-t eredetileg - a kínai "I Ging"-hez hasonlóan - bölcsességek gyűjteményének tekintették és tanácsért folyamodtak hozzá. Ezért léteznek olyan definíciók is, mint Kerék, Út, Térkép, Törvény stb.
A Tarot eredetileg az önmegismerés szövevényes útján szolgálta a tájékozódást, a lelki átalakulás területén segítette az embert, titkokat leplezve le, kaput tárva a belső világ és a kozmosz megismerése felé. Csak sokkal később fordították le ezt a bölcsesség gyűjteményt képi rendszerré.
A ma használatban lévő Tarot 78 lapja szimbolikus térképnek, a belső utazás során útmutatónak és mérföldkőnek tekinthető. Helyes használatával új felismerések segítségével tisztázódnak a kérdéses élethelyzetek. Jelentős átalakító ereje révén a Tarot értékes áttöréseket segít elő, világosabb megértéshez és finomabb érzékeléshez vezet a minket leginkább foglalkoztató és legmélyebben érintő dolgokban. Megmutatja erősségeinket és felfedi a hiányosságokat, amennyiben készek vagyunk elfogadni létezésüket.
A Tarot kizárólag személyes fejlődésünk céljára, semmiképpen sem másoknak, vagy magának a sorsnak manipulálására szolgál.

A kártyák felosztása: 22 Nagy Arkánum (0-tól XXI-ig), 16 Udvari Figura és 40 Kis Arkánum. Az Adunak is nevezett Nagy Arkánum - a kérdező mindenkori helyzetére vonatkozó jelentése mellett - a Kozmikus törvényen alapuló magasabbrendű, univerzális tanítást közvetíti. Választ ad a pillanat felvetette speciális kérdésre, de ugyanakkor a Tarot-hoz forduló személy életének jelentős összefüggéseit is feltárja.

Az Udvari Figurák gyakran életünk fontos szereplőit képviselik. Elénk tárják, mit kell megtanulnunk, milyen kihívásoknak akarunk megfelelni. Megmutatják, miben vagyunk különösen tehetségesek.

A Kis Arkánum az élet kisebb, közvetlen feladataira vonatkozik. Ez a rész a Botok, Kelyhek, Kardok és Korongok 10-es csoportjaiból áll.
A Botok a Tűz elemhez tartoznak, általában az energiát képviselik. Elsősorban a szexualitás férfi aspektusa, a tetterő, érzékelés, intuíció, intenzitás és dinamika tartozik ide.
A Kelyhek a Víz elemhez tartoznak és a belső, érzelmi valóságra vonatkoznak. A szeretet érzések, emberi kapcsolatok, a szexualitás női aspektusa és az odaadás tartozik körükbe.
A Kardok a Levegő elemhez tartoznak, mentális, gondolati állapotokat és folyamatokat tükröznek. Ez a mentális terület a legvédtelenebb azokkal a zavarokkal szemben, amelyek újra és újra próbára teszik, amit már magunkénak tudunk. A Kardokat ábrázoló kártyák szimbolizálják azokat a szellemi erőket is, melyekkel életünket - többnyire öntudatlanul - alakítjuk.
A Korongok a Föld elemhez tartoznak és a külső, anyagi, fizikai valóságra vonatkoznak. A külső a belső tükörképeként jelenik meg. A Földdel a test, az egészség, a táplálkozás, a ruházkodás, a tulajdon, az anyagi javak, a szegénység és a gazdagság kapcsolatos.

Forrás: Gerd B. Ziegler: TAROT - A lélek tükre
Samantha
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2017. 11. 04. 20:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hangya írta:
(a Bubi, Dáma és Király megfelelői, csak a Tarotban négyen vannak.)

Oh, hát persze!!! Idea
Hát a francia kártya!!! Na, most állt össze a kép!!! Kigyulladt a kis lámpa az agyamban. Idea Hát a Kis Arkánum lapjai az Udvari Figurákkal szinte a francia kártya lapjai!!!
Elkezdtem leírogatni magamnak, meg, ugye már idézted is valahol.
Botok (treff) - tűz, Kardok (pikk) - levegő, Kelyhek (szív) - víz, Érmék (Korongok?) (káró) - föld.
1-10-ig ez ugye 40 lap, és az egyes egyben az Ász. (akárcsak a römiben...)
A 4x4 figurával pedig + 16 = 56 lap.

Ehhez jön a Nagy Arkánum 22 lapja.

Nagyon leegyszerűsítve a Nagy Arkánum magasabb rendű univerzális tanítást közvetít, a Kis Arkánum ez élet kisebb közvetlen feladataira vonatkozik, míg az Udvari Figurák elénk tárják, mit kell megtanulnunk, milyen kihívásoknak akarunk megfelelni. Így van?

Hangya írta:
Nem vagyok tisztában vele, hogy ez a többféle, de sok helyen egyező leírás dömping jót tesz-e kezdőknek, vagy csak bezavar, esetleg nem is érzékelhetőek a különbségek.

Látod, hogy csak összerakom valahogy.
Egyéni, hogy kinek hogy érthetőbb, hogy egyszerűbb. Én keresem az összefüggéseket...nézd el nekem, hogy így leegyszerűsítettem, és remélem nem vétettem közben nagy hibát, és nem értettem félre semmit...jelzem, ha lenne egy pakli kártya a kezemben, biztosan könnyebb dolgom lenne. Ez az én hibám...

Ami nagyon különbözik...már ahogy a neten kutakodok, (de már nem tudom követni, hogy mely oldalakat ajánlottad és melyeken böngészek csak úgy), de a Nagy Arkánum lapjait keresve: hol így hívják őket, hol úgy. Megvallom, arra már nincs energiám, hogy keresgéljem, ahhoz meg tudásom nincs, hogy tudjam, hogy melyik, melyik fajta pakliban van így. Nagyjából természetesen megegyeznek. Már ahol... Smile

http://www.kartyajoslasok.hu/blog/a-nagy-arkanum-lapjainak-jelentese/

http://www.tarotvilag.eoldal.hu/cikkek/tarot-nagy-arkanum-lapok/

http://tarot-webshop.hu/index.php/a-nagy-arkanum

http://www.dudus.hu/nagyark1.htm

http://www.tarrdaniel.com/documents/Hermetika/tarot_analogia.htm

hangya írta:

Aki ebből nem veszi le azonnal, hogy mit üzen a lap, az ne foglalkozzon vele tovább. Very Happy

Laughing Laughing Laughing
Tényleg nagyon szép kártya...

hangya írta:

Az első gond mindjárt a megnevezésnél van.

Crowley: Hercegnő, Herceg, Királynő, Lovag
Rider: Apród, Lovag, Királynő, Király

Ha valaki beszél a lapokról, el kellene mondania, melyik csomag udvari lapjairól beszél. Az első és a harmadik lap egyértelmű, még ha nem is mondjuk meg, honnan való. Az Apród és a Hercegnő elnevezés alatt ugyanazt a lapot értik. A Királynő, az hálistennek mindenkinek Királynő. NODE a Rider Lovagja, az Crowleynál Herceg, és a Crowley Lovag, Ridernél Király.
Nem mindegy.

Nem csak a Lovag-gal van gond? Hisz Király csak Ridernél lehet, Herceg meg csak Crowley-nál.
Ha több lapot említenek, és nem csak Lovag és/vagy Királynő, hanem egyéb Udvari Figura is van közte, akkor megint lehet tudni, hogy melyik pakliról van szó.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Asztro - Ezo Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4  Következő
1 / 4 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.