Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Mi lesz velünk a jövőben?
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Életkérdések
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 16. 19:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Samantha írta:

Én is ezt mondtam...kicsit nőiesebben, és nem ilyen lekezelően álltalában a nőkre nézve...de mindegy...
Igen, Titusz, tudom, ott volt...a "sok" és az "okos" is...
Így van...Szóval látod, emlegettem fentebb "sok", és "okos" hölgyeket is, úgyhogy ne kezdj nekem megint minden negatív jelzőt magadra venni egyböl, és sértőnek érezni...Vedd úgy, hogy te az "okos" hölgyek kategóriájába tartozol, (Ami szerintem is így van...) aztán mindjárt nem érzed majd "lekezelő" szellemiségünek a fentebbi hsz-emet...Amúgy nem szántam lekezelő jellegünek az ott írtakat,csak egyszerű tény megállapításnak...Miszerint vannak "ilyen" nők is a világon, és vannak "olyanok" is...A polkorrektség meg menjen szokás szerint ahova való...Pontosan oda...

Nem vettem személy szerint magamra.
De nem tudom, mennyire baj, vagy nem baj az, hogy általánosságban kihallom a soraid közül a megvetést. Mert ugye nem tagadhatod, hogy nagy %-ban "úgy álltalában" a nőkről leginkább negatív véleménnyel vagy?
A kérdés tulajdonképpen költői. Nem szükséges rá válaszolni...
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.

A hozzászólás legutóbb Samantha által 2018. 01. 20. 07:31-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 16. 19:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Samantha írta:

Hm. Roppant érdekes, amit mondasz. Én ugyanis ezzel pont fordítva vagyok...inkább legyen egy férfi külsőleg kevésbé vonzó, de az egyénisége passzoljon hozzám. Hiába Adonisz valaki, ha egy bunkó tahó, vagy épp alázza, megveti a nőket. Ennyi.

Ha CSAK SZEXRE VÁGYNÉK, jöhetne az Android. De ha férfire...
Sandra csak szexre vágyott. (Ennyi erővel kaphatott volna egy szuper vibrátort is... dettó...azt is szeretné ennyire)
Én aztán lehetnék bármennyire is kéjvágyó, nem tudnék egy olyan sem emberrel, sem androiddal lefeküdni, akit (amit) megvetek, lenézek.

(Persze az is lehet, hogy 12-14 évesen annyira tomboltak (már Smile ) a hormonjaid, hogy azért nem érdekelt csak a külső, és másodlagos volt a többi. Az logikus lenne. Főként, hogy nem feleségül akartad venni a tanárnőt, csak a bájairól ábrándoztál.) Fiatal lányoknál meg azt szokták mondani, hogy nem is a fiúba szerelmes még, csak a szerelembe.
Nem, én nem voltam szerelmes a szerelembe. Annál mindig sokkal racionálisabb voltam.
De látod, ÉN LE TUDTAM VOLNA GOND NÉLKÜL FEKÜDNI olyan nővel, akit "mint embert",mélységesen megvetettem, és utáltam...De látom,nem érted továbbra sem azt, hogy miként lehet ilyen valaki...Akkor megpróbálom egy másik példán keresztül...Gondolom hallottál már te is olyan nőkröl, akik úgymond "se vele,se nélküle" kapcsolatban élnek a párjukkal...Akik állandóan veszekednek,verekednek, civakodnak, aztán meg mégsem bírnak egymás nélkül ellenni...(Az én anyám, meg apám pont ez a kategória volt...)ITT SZERINTED AKKOR MILYEN HELYZET ÁLL FENN? Szerintem pont ugyanaz, mint ami Szandra és az android kapcsán...Miszerint Szandra EGYSZERRE gyűlölte, és imádta az androidot...Imádta mert "szuperférfiként" viselkedett vele kapcsolatosan, és gyűlölte, mert "csak" egy android volt...Szerintem ezt a jelenséget, és folyamatot, illetve a HELYZET CSAPDA JELLEGÉT pompásan vezette le a regényben L.L.L...És HITELESEN...Szóval én továbbra is nagy rajongója maradok ennek a regénynek, de azért ugye nem haragszol meg érte?

Lehet, hogy igazad van, de mivel én nem tudnék élni egy "se veled, se nélküled" kapcsolatban, mert számomra felfoghatatlan, teljesen ellentétes a mentalitásommal, és tiltakozok ellene minden porcikámmal, ezért elfogadni sem tudom.
Úgysem jutnánk ötről-hatra, mert egyikünk sem adja alább. Nem probléma. De most már valóban feleslegesen rágjuk a témában a gittet. Smile
Azért, mert más a véleményünk egy regényről, nem jelent semmi különöset. Én is ettől függetlenül változatlanul kedvelem ezt is és LLL minden regényét... Wink
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 07:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
hangya írta:
http://hvg.hu/tudomany/20171127_mesterseges_intelligencia_ipar_40_gepi_latas

http://hvg.hu/tudomany/20180110_google_street_view_mesterseges_intelligencia_gepi_latas_nepszamlalas

Ezt a két cikket találtam ma reggel. Titusz, a te érveidet támasztják alá a robotok alkalmazásáról.
Ha logikusan végiggondoljuk ezt az egész android témát, más következtetésre szerintem amúgysem lehetne jutni, csak arra, hogy "még néhány év, és egyszerűen nem lesz szükség sehol sem a humán munkaerőre"...De ebben szerintem nincs semmi ördögtöl való dolog...Ez a jelenleg uralkodó "világnézet", miszerint az "ember életének értelme és célja a MUNKA, A MUNKA, MEG A DOLGOZÁS, ÉS A DOLGOZÁS", egy elmebeteg, néphülyítő szlogen csak, amit ugye a kapitalizmus hajnalán ötlött ki néhány gátlástalan,pénzéhes nagytőkés, hogy IDEOLÓGIÁT tudjanak kreálni a sok megvezetett szerencsétlen munkás számára, hogy "örömmel" robotoljanak látástol-vakulásig a gyáraikban...Érdekes módon addig elvoltak évezredekig az emberek és társadalmak úgy, hogy "lealacsonyító dolognak" tartották a dolgozást, és olyan dolognak, ami csak elvonja az emberek idejét-energiáját a hasznos és kellemes időtöltéseiktöl...Ez az elv volt az ókori Görögországban, Rómában, az arab-iszlám civilizációkban, sőt,még a feudalizmusban is...És mégis elvoltak maguknak vígan ezek a civilizációk, sőt, rengeteg értékes és hasznos dolgot adtak ezek a hajdani országok-civilizációk a világnak...Meghát ugye önmaguknak is...Szóval valójában szó sincs arrol, vagy legalábbis normális esetben nem kéne hogy ez történjen, miszerint "jaj mi lesz az emberrel, az emberiséggel, ha a robotok elvesznek tőlünk minden munkát"...A régi RÓMÁBAN és ezer más helyen is vígan éltek az emberek úgy, hogy közben MINDEN MUNKÁT A RABSZOLGÁK végeztek helyettük...És mégsem omlott ösze a civilizációjuk...(Amikor meg összeomlott sok száz év után, az pedig nem a "munkakerülés" okán történt meg,hanem egyébb okok miatt...) Sőt...Hosszú ideig bámulatosan fejlődött...Szóval szerintem ideje lenne lassan elavultá tenni ezeket a hülye,valójában csak a KAPITALISTA szellemiségböl ki induló szólamokat a "munka mindenek felettiségéröl"...Ahogy régen ott voltak a rabszolgák és a jobbágyok a "dolgozásra", úgy a jövőben itt lesznek majd a ROBOTOK ugyanerre a feladatra aztán ennyi...Szerintem mindezzel csak jól jár majd minden ÉRTELMES, magát intelligens,hasznos hobbikkal,elfoglaltságokkal lefoglalni tudó ember...Gond szerintem csak a MAGÁT LEFOGLALNI MAJD NEM TUDÓ, primitív, idióta emberekkel lesz, de ezekkel meg normális embernek nem kell foglalkoznia...

Hangya,Titusz!
Ti tényleg ennyire optimistán látjátok ezt a dolgot?
Idézet:
más következtetésre szerintem amúgysem lehetne jutni, csak arra, hogy "még néhány év, és egyszerűen nem lesz szükség sehol sem a humán munkaerőre"..

Ne persze, mert az csak úgy megy! Csak én látok ezekben negatív dolgokat is? Hogy nem lesz ám az olyan fenékig tejföl? Képzeljünk már bele, hogy milyen lenne ez pl. saját magunkra, egy átlagemberre vetítve?
Sorolom:

1. Mi a garancia arra, hogy egy mai átlagember nem ugyanolyan rabszolga lesz, mint egy robot? A régi Rómában sem volt mindenki császár...
Mindig voltak és lesznek szegényebbek, elnyomottak, és gazdagok meg kizsákmányolók. MINDIG. Akinek most sok pénze van, az fog tudni robotokat tartani, az fogja tudni olyan modern cégekké fejleszteni a mostaniakat, hogy azok robotokkal működtethetőek legyenek . De ha nem is az egyes embereket nézzük: nem hasonlíthatjuk össze a mi kicsiny országunkat Japánnal, vagy Svájccal!

2. És mi van az átállás időszakával? Egy takarító ember helyére csak beállítasz egy takarító robotot és annyi. Néhány év múlva ez mondjuk megoldható. Meg ahol mondjuk monoton műveleteket kell végezni, erős fizikai munkát kifejteni. De nehogy azt mond, hogy pár éven belül ez minden területre igaz lesz. Mondjuk a gyerekeink és az utánuk jövő generáció dolga lesz ez az átállítás. Úgyhogy ÉN (oh, hogy az ember miért is magára gondol elsőnek...) nem nagyon örülhetek majd annak, hogy talán öt év múlva nem kell dolgoznom. Mert biztos, hogy kell még akkor. De talán 50 év múlva, majd az unokámnak nem kell. Ha majd 30 év múlva abban gondolkozik, hogy úgy tanuljon tovább, hogy olyan területen tudjon majd "nem elhelyezkedni a jövőben", ahol robotok alkalmazhatóak. Ha olyan körökben fog tudni mozogni...
(Mert most is az kap jó állást, akinek vannak összeköttetései...a jövőben, majd annak nem lesz munkája, pontosabban annak nem kell majd kétkezi munkát végeznie...)

3. Változatlanul fenntartom azon állításom, hogy MINDIG lesznek olyan területek, ahol EMBEREKET kell alkalmazni. És ez is egyenlőtlenséget szül. Ismét csak a saját munkatarületemre tudok gondolni. Tudom, hogy folytak már olyan jellegű kutatások, melyek a mesterséges intelligenciát használnák, eddig ezen a területen sikertelenül, mert nagyon összetett. Igen, tudom, mert speciális.

4. Tuti nagyon sokáig azért nem fognak robotokat alkalmazni, mert többé kerül a leves, mint a hús. A takarításra visszatérve. Ha nem 100 emeletes toronyházak ablakait kell kívülről pucolni, minden mas takarítási területen töredékébe kerül egy takarító embert alkalmazni, mintsem fenntartani HELYETTE egy robotot, és a volt takarítónak odaadni azt a pénzt, amit eddig kapott a munkájáért. Mert a takarító JÓVAL kevesebbet kap, mint amennyibe a robot fenntartása, karbantartása, ellenőrzése stb kerül.
Lehet, hogy 50-100 év múlva már nem így lesz. Csakhogy azt mi már nem fogjuk megérni. Úgyhogy a "néhány év" az átlagember számára mindenképp utópisztikus gondolat.
Max. ennyi idő alatt lesz Japánban néhány cég, amely ezt megengedheti majd magának. Leginkább szórakozásból, mert az "olyan jó buli..."
Vagy sznobériából egyes luxusháztartásokban akár ugye itthon is.

Remélem, így akkor már érthető, hogy miért is vagyok most ez esetben kissé szkeptikus.
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 11:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz írta:
Samantha írta:

Én is ezt mondtam...kicsit nőiesebben, és nem ilyen lekezelően álltalában a nőkre nézve...de mindegy...
Igen, Titusz, tudom, ott volt...a "sok" és az "okos" is...
Így van...Szóval látod, emlegettem fentebb "sok", és "okos" hölgyeket is, úgyhogy ne kezdj nekem megint minden negatív jelzőt magadra venni egyböl, és sértőnek érezni...Vedd úgy, hogy te az "okos" hölgyek kategóriájába tartozol, (Ami szerintem is így van...) aztán mindjárt nem érzed majd "lekezelő" szellemiségünek a fentebbi hsz-emet...Amúgy nem szántam lekezelő jellegünek az ott írtakat,csak egyszerű tény megállapításnak...Miszerint vannak "ilyen" nők is a világon, és vannak "olyanok" is...A polkorrektség meg menjen szokás szerint ahova való...Pontosan oda...

Nem vettem személy szerint magamra.
De nem tudom, mennyire baj, vagy nem baj az, hogy általánosságban kihallom a soraid közül a megvetést. Mert ugye nem tagadhatod, hogy nagy %-ban "úgy álltalában" a nőkről leginkább negatív véleménnyel vagy?
A kérdés tulajdonképpen költői. Nem szükséges rá válaszolni...
Hát...Lehet hogy igazad van, és nem vagyok túl jó véleménnyel a nőkröl úgy álltalában, de vígasztaljon a tudat, hogy a férfiakrol sincs túl jó véleményem manapság...Szóval meglátásom szerint egyik nem tagjai sem jobbak a deákné vásznánál...(Minden tiszteletem az esetleges kivételeknek mindkét oldalrol...)
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 11:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Lehet, hogy igazad van, de mivel én nem tudnék élni egy "se veled, se nélküled" kapcsolatban, mert számomra felfoghatatlan, teljesen ellentétes a mentalitásommal, és tiltakozok ellene minden porcikámmal, ezért elfogadni sem tudom.
Úgysem jutnánk ötről-hatra, mert egyikünk sem adja alább. Nem probléma. De most már valóban feleslegesen rágjuk a témában a gittet. Smile
Azért, mert más a véleményünk egy regényről, nem jelent semmi különöset. Én is ettől függetlenül változatlanul kedvelem ezt is és LLL minden regényét... Wink
Na igen, csakhogy fentebb nem rólad vitatkoztunk, hanem a regénybeli Szandrárol...Szóval valszeg L.L.L valós életbeli mintákrol alkothatta meg "Szandra" személyiségét, mégha leszámítjuk is itt az android figuráját, ami alighanem tényleg csak L.L.L. fantáziájának a terméke...De Szandrához hasonló viselkedésü nők valóban léteznek a világon, mivel mondom, énis sok ilyet láttam már...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 12:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Hangya,Titusz!
Ti tényleg ennyire optimistán látjátok ezt a dolgot?
Idézet:
más következtetésre szerintem amúgysem lehetne jutni, csak arra, hogy "még néhány év, és egyszerűen nem lesz szükség sehol sem a humán munkaerőre"..

Ne persze, mert az csak úgy megy! Csak én látok ezekben negatív dolgokat is? Hogy nem lesz ám az olyan fenékig tejföl? Képzeljünk már bele, hogy milyen lenne ez pl. saját magunkra, egy átlagemberre vetítve?
Sorolom:

1. Mi a garancia arra, hogy egy mai átlagember nem ugyanolyan rabszolga lesz, mint egy robot? A régi Rómában sem volt mindenki császár...
Mindig voltak és lesznek szegényebbek, elnyomottak, és gazdagok meg kizsákmányolók. MINDIG. Akinek most sok pénze van, az fog tudni robotokat tartani, az fogja tudni olyan modern cégekké fejleszteni a mostaniakat, hogy azok robotokkal működtethetőek legyenek . De ha nem is az egyes embereket nézzük: nem hasonlíthatjuk össze a mi kicsiny országunkat Japánnal, vagy Svájccal!

2. És mi van az átállás időszakával? Egy takarító ember helyére csak beállítasz egy takarító robotot és annyi. Néhány év múlva ez mondjuk megoldható. Meg ahol mondjuk monoton műveleteket kell végezni, erős fizikai munkát kifejteni. De nehogy azt mond, hogy pár éven belül ez minden területre igaz lesz. Mondjuk a gyerekeink és az utánuk jövő generáció dolga lesz ez az átállítás. Úgyhogy ÉN (oh, hogy az ember miért is magára gondol elsőnek...) nem nagyon örülhetek majd annak, hogy talán öt év múlva nem kell dolgoznom. Mert biztos, hogy kell még akkor. De talán 50 év múlva, majd az unokámnak nem kell. Ha majd 30 év múlva abban gondolkozik, hogy úgy tanuljon tovább, hogy olyan területen tudjon majd "nem elhelyezkedni a jövőben", ahol robotok alkalmazhatóak. Ha olyan körökben fog tudni mozogni...
(Mert most is az kap jó állást, akinek vannak összeköttetései...a jövőben, majd annak nem lesz munkája, pontosabban annak nem kell majd kétkezi munkát végeznie...)

3. Változatlanul fenntartom azon állításom, hogy MINDIG lesznek olyan területek, ahol EMBEREKET kell alkalmazni. És ez is egyenlőtlenséget szül. Ismét csak a saját munkatarületemre tudok gondolni. Tudom, hogy folytak már olyan jellegű kutatások, melyek a mesterséges intelligenciát használnák, eddig ezen a területen sikertelenül, mert nagyon összetett. Igen, tudom, mert speciális.

4. Tuti nagyon sokáig azért nem fognak robotokat alkalmazni, mert többé kerül a leves, mint a hús. A takarításra visszatérve. Ha nem 100 emeletes toronyházak ablakait kell kívülről pucolni, minden mas takarítási területen töredékébe kerül egy takarító embert alkalmazni, mintsem fenntartani HELYETTE egy robotot, és a volt takarítónak odaadni azt a pénzt, amit eddig kapott a munkájáért. Mert a takarító JÓVAL kevesebbet kap, mint amennyibe a robot fenntartása, karbantartása, ellenőrzése stb kerül.
Lehet, hogy 50-100 év múlva már nem így lesz. Csakhogy azt mi már nem fogjuk megérni. Úgyhogy a "néhány év" az átlagember számára mindenképp utópisztikus gondolat.
Max. ennyi idő alatt lesz Japánban néhány cég, amely ezt megengedheti majd magának. Leginkább szórakozásból, mert az "olyan jó buli..."
Vagy sznobériából egyes luxusháztartásokban akár ugye itthon is.

Remélem, így akkor már érthető, hogy miért is vagyok most ez esetben kissé szkeptikus.
Látom,még mindig nem érted ennek a jelenleg folyó "robotforradalomnak" a lényegét...És még mindig csak "automata gépekben" tudol gondolkodni...Pedig ezek a most fejlesztés alatt álló androidok már NEM automata gép kategóriák, hanem inkább már "mesterséges emberek"...Nézz csak meg néhány erröl szóló videót a neten! Ha jól tudom, az elmúlt év "legnagyobb robotsztárja" egy "Sophia" nevezetü android volt, ami már szinte hátborzongatóan emberi megjelenésü, és viselkedésü...Amikor én néztem ezeket a "Sophia" videókat, percekig szóhoz sem jutottam az ámulattol, és a döbbenettöl...És azóta is állítom, hogy ha így megy tovább az androidok fejlesztése, 4-5 év múlva már TÖKÉLETES HASONMÁSAI LESZNEK AZ EMBEREKNEK minden téren...Ráadásul az átlagember számára is megfizethető hasonmásai...Nos...Amennyiben láttál már pl. az ókori Rómában játszódó filmeket, vagy olvastál ilyen regényeket, akkor láthattad, hogy miként működött régen a rabszolgatartó világ...Voltak ugye az őshonos, szabad rómaiak, akik álltalában potom pénzekért bármikor vásárolhattak maguknak rabszolgákat bármely forgalmasabb piacon...Aztán amikor kifizették a vételárat, intettek a megvásárolt rabszolgának, hogy kövesse őket a lakásukba...Ott elmondták a rabszolgának hogy ezentúl mi lesz a dolga, és a továbbiakban ezek a rabszolgák csináltak helyettük GYAKORLATILAG MINDEN MUNKÁT...Főztek-mostak rájuk, elvégezték a ház körüli munkákat, dolgoztak a földeken, vagy a műhelyekben, megbízásokat teljesítettek, meg stb,stb...A ház ura meg csak a kedvtelléseinek élt a továbbiakban...És NEM PROBLÉMÁZOTT AZON, hogy "Jaj mi lesz velem ezentúl, miböl fogok élni, mivel már nincs szükség arra hogy dolgozzak"...A RABSZOLGÁI MUNKÁJÁBOL élt a továbbiakban...És ebben semmi kivetnivalót nem érzett, sőt, egyenesen örült neki...(A kapitalista "ember eszmény" ugye ekkoriban még ismeretlen fogalom volt a világban...) Szóval meglátásom szerint valami ilyesmi világ lesz a jövőben is...Az emberek bemennek majd az "androidboltokba", és mint manapság mondjuk a tévékészüléket, vagy a porszívót, megveszik a számukra legtetszetősebb androidot majd, aztán az androidot, vagy androidokat mondjuk BÉRBE ADJÁK MAJD a munkáltatóknak,ha már a ház körüli munkájukra nem lesz szükség...Mint pl. a "Szökevény robot" címü ifjúsági regényben is volt olvasható...Tanulságos kis gyerekregény ez a könyv...Hallottál már róla? Nekem gyerekként egyik kedvenc regényem volt...És érdekes leírását adja a szerintem is valami hasonló módon alakuló jövőnek, mint amilyen jövőt megálmodott a könyv szerzője...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 12:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Látom,még mindig nem érted ennek a jelenleg folyó "robotforradalomnak" a lényegét...És még mindig csak "automata gépekben" tudol gondolkodni...Pedig ezek a most fejlesztés alatt álló androidok már NEM automata gép kategóriák, hanem inkább már "mesterséges emberek"...Nézz csak meg néhány erröl szóló videót a neten! Ha jól tudom, az elmúlt év "legnagyobb robotsztárja" egy "Sophia" nevezetü android volt, ami már szinte hátborzongatóan emberi megjelenésü, és viselkedésü...Amikor én néztem ezeket a "Sophia" videókat, percekig szóhoz sem jutottam az ámulattol, és a döbbenettöl...És azóta is állítom, hogy ha így megy tovább az androidok fejlesztése, 4-5 év múlva már TÖKÉLETES HASONMÁSAI LESZNEK AZ EMBEREKNEK minden téren...Ráadásul az átlagember számára is megfizethető hasonmásai...Nos...Amennyiben láttál már pl. az ókori Rómában játszódó filmeket, vagy olvastál ilyen regényeket, akkor láthattad, hogy miként működött régen a rabszolgatartó világ...Voltak ugye az őshonos, szabad rómaiak, akik álltalában potom pénzekért bármikor vásárolhattak maguknak rabszolgákat bármely forgalmasabb piacon...Aztán amikor kifizették a vételárat, intettek a megvásárolt rabszolgának, hogy kövesse őket a lakásukba...Ott elmondták a rabszolgának hogy ezentúl mi lesz a dolga, és a továbbiakban ezek a rabszolgák csináltak helyettük GYAKORLATILAG MINDEN MUNKÁT...Főztek-mostak rájuk, elvégezték a ház körüli munkákat, dolgoztak a földeken, vagy a műhelyekben, megbízásokat teljesítettek, meg stb,stb...A ház ura meg csak a kedvtelléseinek élt a továbbiakban...És NEM PROBLÉMÁZOTT AZON, hogy "Jaj mi lesz velem ezentúl, miböl fogok élni, mivel már nincs szükség arra hogy dolgozzak"...A RABSZOLGÁI MUNKÁJÁBOL élt a továbbiakban...És ebben semmi kivetnivalót nem érzett, sőt, egyenesen örült neki...(A kapitalista "ember eszmény" ugye ekkoriban még ismeretlen fogalom volt a világban...) Szóval meglátásom szerint valami ilyesmi világ lesz a jövőben is...Az emberek bemennek majd az "androidboltokba", és mint manapság mondjuk a tévékészüléket, vagy a porszívót, megveszik a számukra legtetszetősebb androidot majd, aztán az androidot, vagy androidokat mondjuk BÉRBE ADJÁK MAJD a munkáltatóknak,ha már a ház körüli munkájukra nem lesz szükség...Mint pl. a "Szökevény robot" címü ifjúsági regényben is volt olvasható...Tanulságos kis gyerekregény ez a könyv...Hallottál már róla? Nekem gyerekként egyik kedvenc regényem volt...És érdekes leírását adja a szerintem is valami hasonló módon alakuló jövőnek, mint amilyen jövőt megálmodott a könyv szerzője...

Igen, én is láttam videókat, meg olvastam cikkeket "Sophia"-ról.Értem azt, hogy te a SAJÁT SZEMSZÖGEDBŐL mit látsz ebből. A saját kényelmes érdekeidet. Ez természetes. És értem azt is, hogy bérbe adnak neked robotokat, és az fog helyetted dolgozni. Otthon.
Ezt értem. Mindent megcsinál helyetted. Akár el is megy bevásárolni, takarít, kertészkedik stb.
(De aki bérbeadja neked, az is dolgozik. Abban az üzletben is lehet, hogy androidok dolgoznak majd, de fognak kelleni oda "emberek" is, hogy ezt felügyeljék. Esetleges hibák esetére. De jó, lépjünk túl ezen, hisz megrendelheted online...rendben.)
Csak tudod, - hogy is mondjam - mint Te is tudod, a mai világ nem csak ebből áll. Pl. "szolgáltatások" mindig lesznek. Mert azon felül is, hogy a robot dolgozik tehelyetted, lesznek még elvárásaid. El fogod várni azt, hogy biztonságos legyen a környék, ahol laksz, hogy megfelelő minőségű étel kerüljön az asztalodra, hogy valaki rendelkezésedre álljon, amikor sürgős orvosi segítségre van szükséged stb.
(A könyvről még nem hallottam)
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 13:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz írta:

Igen, én is láttam videókat, meg olvastam cikkeket "Sophia"-ról.Értem azt, hogy te a SAJÁT SZEMSZÖGEDBŐL mit látsz ebből. A saját kényelmes érdekeidet. Ez természetes. És értem azt is, hogy bérbe adnak neked robotokat, és az fog helyetted dolgozni. Otthon.
Ezt értem. Mindent megcsinál helyetted. Akár el is megy bevásárolni, takarít, kertészkedik stb.
(De aki bérbeadja neked, az is dolgozik. Abban az üzletben is lehet, hogy androidok dolgoznak majd, de fognak kelleni oda "emberek" is, hogy ezt felügyeljék. Esetleges hibák esetére. De jó, lépjünk túl ezen, hisz megrendelheted online...rendben.)
Csak tudod, - hogy is mondjam - mint Te is tudod, a mai világ nem csak ebből áll. Pl. "szolgáltatások" mindig lesznek. Mert azon felül is, hogy a robot dolgozik tehelyetted, lesznek még elvárásaid. El fogod várni azt, hogy biztonságos legyen a környék, ahol laksz, hogy megfelelő minőségű étel kerüljön az asztalodra, hogy valaki rendelkezésedre álljon, amikor sürgős orvosi segítségre van szükséged stb.
(A könyvről még nem hallottam)
És te mit szűrtél le ezekböl a "Sophia" videókbol Szami? Érdekelne a meglátásod...(És Hangya meglátása is érdekelne szokás szerint...)És legfőképpen az érdekelne, hogy te hogy nem látod azt, hogy ez a "Sophia", már gyakorlatilag MOST ember kategóriás android...Ráadásul néhány év múlva már Sophia is csak egy elavult játékszer lesz majd az akkori androidokhoz képest...Tetszik,nem tetszik, a technológiai fejlődést nemhiszem hogy meg lehetne állítani...Mint ahogy pl. az atombomba kifejlesztését sem lehetett...Akármilyen veszélyes eszköz is az a szerkezet...De ha már TÖKÉLETESEN ember kategóriás lesz egy androidnemzedék, akkor szerinted mi különbség lenne aközött, hogy mondjuk egy humanoid robot járőrözzön éjszakánként az utcákon rendőrként, avagy egy valódi ember? Ránézésre fel sem lehet majd ismerni azt, hogy melyik-melyik...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 13:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Tetszik,nem tetszik, a technológiai fejlődést nemhiszem hogy meg lehetne állítani...Mint ahogy pl. az atombomba kifejlesztését sem lehetett...Akármilyen veszélyes eszköz is az a szerkezet...

"Stephen Hawking így nyilatkozott 2014-ben a robotokról:

„Amint a robotok önálló tudatra ébrednek, egyre ügyesebben fogják újratervezni magukat. Hozzájuk képest az ember evolúciója korlátozott és lassú. Nem vagyunk versenyképesek, a robotok túl fogják szárnyalni az embereket. A teljes körű mesterséges intelligencia kifejlesztése az emberi faj végét jelentheti.""

Oké, oké, és biztos, hogy ezt akarjuk?
Veszélyesek-e a robotok?
Tessék, itt egy kis olvasnivaló
pro és kontra...

Miért, te olyan nyugodt vagy, ha arra gondolsz, hogy "meddig mehet ez el"? De ki hozta létre őket? Hát mi. Akkor ne csodálkozzunk semmin...
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 20. 17:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
És te mit szűrtél le ezekböl a "Sophia" videókbol Szami? Érdekelne a meglátásod...
És legfőképpen az érdekelne, hogy te hogy nem látod azt, hogy ez a "Sophia", már gyakorlatilag MOST ember kategóriás android...[/url]

Nem látom, nem látom...nem tudom, miért mondod ezt, én egy szóval nem mondtam, hogy nem látom.
Igazad van, pontosan úgy néz ki, mint egy agyonplasztikázott nő. Valóban nem nagy a különbség. Tulajdonképpen akkor már értem, hogy mire ez a nagy "mű"-őrület.
Viccet félretéve: Igen, hasonlít egy emberre, bár még hiányoznak az igazi finommmozgások, az arca merev, az emberi arcra jellemző, apró mimikai mozgások még nincsenek meg.

Mit is mondjak? Elismerem, hogy igen fejlett, de nekem a hideg futkorászik tőle a hátamon. Mivel NEM EMBER, tehát ne akarják elhitetni velem, hogy az. Mivel kevésbé emberi kinézettel is használható lenne arra, amire kell. Az a baj, hogy sztem. már most túlléptünk velük egy határt. És ismét felmerül bennem a kérdés: "Istent játszunk, vagy mi?" Tényleg ki akarjuk hívni magunk ellen a sorsot?

Most mennem kell, de még folytatom...
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 21. 08:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem tudom, meddig tudod módosítani a beírásodat Szami, maximum beidézed és egy újban folytatod.

Itt szinte minden hozzászólásban ember kinézetű robotokról beszéltek. A robotnak nem kell feltétlenül embernek kinéznie. Még egy háztartási, inas - szobalány -szakácsnő robotnak sem. Úgy gondolom, hogy az emberi külső csak a robottervezők játéka.

Szami a szakértői programokról beszélsz, amikor olyan példákat hozol, mint a sommelier.

Hajdan, olyan 30 éve sertepertéltem szakértői programok területén. Akkor még az volt a helyzet, hogy a program maximum annyit tudhatott, mint azok a szakértők, akiknek a tudásából összeállt a dolog. Mára már léteznek tanulni képes programok, amik saját tudásbázist képesek létrehozni, és ezzel minőségileg változott meg a helyzet, a program többre lehet képes, mint a legjobb szakértők csoportja.

Sommelier témában egy bor összetételét a legapróbb aromaanyagig egy jó folyadékkromatográf sokkal pontosabban megállapítja, mint Kis Pista bácsi ízlelő bimbói és szaglóhámja. Azt, hogy ez az aromaösszetétel milyen ételekhez illik legjobban, tanulás útján lehet elsajátítani. Nem látom lehetetlennek ezen a területen az ember helyettesítését.
Viszont a tanulás, a tudásbázis megszerzése ismereteim szerint csak emberi segítséggel történhet. Egészen addig, amíg nincs rögzítve, hogy milyen sav - aromaanyag viszony milyen ételekhez illik legjobban, az emberi érzékelés lesz, ami eldönti, hogy a szakértői program jól döntött-e.

Bármennyire kerestem, nem találtam olyan területet, ahol ne lenne igaz, hogy a végső döntés az emberé. Persze tévedhetek, és lehetnek olyan eredmények már a robotok területén, amikről nem tudok.

CSAK. Ha a végső döntés az emberé, az 1-2-3, korlátozott számú embert jelent a szakmai ismeretek csúcsáról. A robot, a szakértői program pedig milliókat szolgálhat ki emberek közbeavatkozása nélkül.
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 22. 19:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Nem tudom, meddig tudod módosítani a beírásodat Szami, maximum beidézed és egy újban folytatod.

Itt szinte minden hozzászólásban ember kinézetű robotokról beszéltek. A robotnak nem kell feltétlenül embernek kinéznie. Még egy háztartási, inas - szobalány -szakácsnő robotnak sem. Úgy gondolom, hogy az emberi külső csak a robottervezők játéka.

Szami a szakértői programokról beszélsz, amikor olyan példákat hozol, mint a sommelier.

Hajdan, olyan 30 éve sertepertéltem szakértői programok területén. Akkor még az volt a helyzet, hogy a program maximum annyit tudhatott, mint azok a szakértők, akiknek a tudásából összeállt a dolog. Mára már léteznek tanulni képes programok, amik saját tudásbázist képesek létrehozni, és ezzel minőségileg változott meg a helyzet, a program többre lehet képes, mint a legjobb szakértők csoportja.

Sommelier témában egy bor összetételét a legapróbb aromaanyagig egy jó folyadékkromatográf sokkal pontosabban megállapítja, mint Kis Pista bácsi ízlelő bimbói és szaglóhámja. Azt, hogy ez az aromaösszetétel milyen ételekhez illik legjobban, tanulás útján lehet elsajátítani. Nem látom lehetetlennek ezen a területen az ember helyettesítését.
Viszont a tanulás, a tudásbázis megszerzése ismereteim szerint csak emberi segítséggel történhet. Egészen addig, amíg nincs rögzítve, hogy milyen sav - aromaanyag viszony milyen ételekhez illik legjobban, az emberi érzékelés lesz, ami eldönti, hogy a szakértői program jól döntött-e.

Bármennyire kerestem, nem találtam olyan területet, ahol ne lenne igaz, hogy a végső döntés az emberé. Persze tévedhetek, és lehetnek olyan eredmények már a robotok területén, amikről nem tudok.

CSAK. Ha a végső döntés az emberé, az 1-2-3, korlátozott számú embert jelent a szakmai ismeretek csúcsáról. A robot, a szakértői program pedig milliókat szolgálhat ki emberek közbeavatkozása nélkül.
Azt hiszem, bármeddig lehet szerkeszteni egy hsz-t, csak ha már írtak utána, akkor kiírja, hogy ki, mikor és hányszor módosította. Ennek csak az a hátránya, hogy nem biztos, hogy visszaolvastok, mert már olvastátok.)

Igen, akartam ellenpéldaként felhozni, hogy miért nem egyszerű egy sommelier-t lecserélni egy androidra, meg terveztem még feltenni videót Sonjáról, meg más androidokról is ha már szóba került, de akkor ezeket most már majd külön.

Nos, szinte mindent leírtál a sommelier-ekről, amit én is akartam. És a hsz-ednek köszönhetően rájöttem, hogy mikor Titusz arról beszél, hogy az androidok nemsokára mindenhol át fogják venni az emberek munkáját, akkor ő az általános, úgymond egyszerűbb foglalkozásokat említi: viszonylag könnyebben megtanulható feladatsorok betanulását, begyakorlását alkalmazva, pl. takarítás, mosogatás, kertészkedés, járőrözés, emberekkel való kommunikáció, emberek kiszolgálása, segítése stb.

Az én példám viszont ezek szerint a „szakértői programok” még magasabb szintre való fejlesztéséről, androidokra történő alkalmazásáról szól(na).(?)
Vagyis amíg Titusz, csak "rabszolgaként" használná őket, én azon gondolkozom, hogy szakértőnek, kutatónak lehetne-e, s ha igen, akkor miként lehetne a mesterséges intelligenciát használni.
Így már jól mondom szerinted, szerintetek? (Titusz tőled is kérdezem)

Hangya, egyetértek veled abban, amit itt fejtegetsz. És bár igaz, hogy Pista bácsi meg nem tud pl. izotóp elemzést végezni, de képes arra, hogy a küllemi, íz- és illathibákat megállapítsa. Ami viszont egy automata elemzőnek megy nehezen. Smile

Egyfelől nagyon jó lenne, ha az emberi érzékelés egyszerűen tanítható és fejleszthető lenne, hisz nem kellene hosszú évek tapasztalata, tanulása, mert ha egyszer mindent megtanítunk egy mesterséges intelligenciának, amit mi tapintunk, látunk, szaglunk, ízlelünk, akkor az már megmarad, nem kell másnak újra tanulni, sőt az MI fejlődik is, fejleszti önmagát.

Másfelől sajnálnám is a dolgot, mert ez annyira emberi és egyedi…

Mit bánom én, ha takarít, vagy bonyolult számításokat old meg helyettem egy android, de hogy az érzékeléseket is átvegye tőlem, tőlünk?

Szóval: visszatérve Pista bácsi „egyéni” szaglószervére és ízlelőbimbóira. Igen, elképzelhető, hogy helyettesíthető lesz valamikor. Mintahogy bizonyos érzékszerveink bizonyos funkcióira van már helyettesítés. A szem, a látás kiváltása „könnyebb”. Ma már léteznek több területen olyan gyártósorok, melyek kilökik a sorból a nem megfelelő színű, méretű, vagy alakú termékeket. A szaglás, és ízlelés viszont sokkal bonyolultabb, és összetettebb dolog. A mesterséges orr, és mesterséges nyelv területén is folynak fejlesztési kísérletek több-kevesebb sikerrel. Addig viszont marad a „szakmailag profi szakértői EMBEREK-ből álló csoport”.

Vagyis visszajutottam oda, ahonnan indultam. Nem mondhatjuk ki a jelenlegi állás szerint, amit Titusz állít:
Titusz írta:
"még néhány év, és egyszerűen nem lesz szükség sehol sem a humán munkaerőre"..

Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 22. 20:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Visszatérve Sophia-ra.
Fenntartom azt, amit néhány hsz-el fentebb írtam, és egyetértek Hangya megállapításával is:
Idézet:

Valóban...miért fontos ez? Ahhoz, hogy nekünk/helyettünk dolgozzanak, nem kell, hogy ránk hasonlítsanak. Fontos, hogy tudjon "közlekedni" el tudja végezni a megfelelő feladatokat, de nekem jobban tetszenének, ha külső megjelenésében is robot-szerűek maradnának. Azért, mert az emberek mi vagyunk.
Ott, ahol "fontos" lenne, hogy ember kinézetűek legyenek, azokon a területeken én nem is használnám őket. Hogy mire is gondolok?
1. Az egyik a szex. Androidok, mint szexuális segédeszközök, olyan embereknek, akik erre vágynak, vagy akiknek csak erre futja...bár véleményem szerint aki meg van elégedve egy guminővel is egy igazi helyett, annak kár egy robot...a végén még túl jó lenne hozzá...na mindegy.
Erről már beszéltünk.

A másik: Minden olyan terület, ahol szükség van az emberi arc fontosságára, a mimikára, a testbeszédre, az emberi kreativitásra.
Pl. bemondónő, színész, vagy bármilyen művész.
Azért járok színházba, mert szeretem látni a színészek játékát, az arcukat, a mozgásukat, a beszédjüket. A színjátszáshoz hozzátartozik az ember egyedisége. Ha a színházban androidok lépnének fel, akik tökéletesen megtanulják a szerepet, akik nem rontanak, nem tévesztenek, akkor ez veszik/veszne el. Minden előadás ugyanolyan lenne. De kellenek a bakik, az esetleges rögtönzések, hibák stb. Vagy vegyünk egy festményt: Ha egy ember fest, akkor az is egyedi, a maga minden ecsetvonásával.
Ugyanez a helyzet a zenével, tánccal, sportokkal.

És akkor most íme 3 "humanoid robot"-lány:

Sophia

Mark1 (a Mark nem fiúnév?)

És Erica (Aryka)
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 22. 21:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nagyon egyetértek azzal, hogy az ember munkája belátható időn belül nem lesz felesleges.
Az viszont elképzelhető, hogy sokkal kevesebb ember munkájára lesz szükség. A mechanikus, jól algoritmizálható tevékenységeket lazán átvehetik robotok. Már a mai életünkben is láthatunk példákat,hogy a mosógépeket említsem elsőnek. Hajdan szétválogatták a ruhát, mosónap előtti este beáztatták. Beáztatták a fateknőt is, mert az összeeresztéseknél és a dugónál (a vízleeresztő nyílást tömtük el fadugóval) bizony eresztettek a fateknők. Ha vízzel álltak egy éjszakát, akkor bedagadtak. A fehér vászon és pamut holmit az üstben szódával kifőzték, a teknőben szappannal és kefével átmosták és a kádban öblítették. Utána kerültek sorra a világos tarka holmik, ezeket csak kétszer átmosták, a sötétebb tarka holmik és végül a sötét színű "munkás ruhák".
Azért részleteztem, mert belefér a korotokról alkotott világképembe, hogy ilyennel nem találkoztatok, nektek a tárcsás mosógépekkel kezdődött a mosásról való elképzelés.
Az automata gépeknél az volt a nagy ötlet, hogy a szokásos mosási sorrend helyett a szétválogatott ruhát fajtánként mossa.
A háziasszony gondolkodását is át kellett állítani, mert eleve másként kell gyűjteni a szennyest. És bele kell törődni, hogy sokkal több víz és mosószer fogy, a fehér ruhák mosóleve tökéletesen alkalmas lenne még a tarkák mosására, de a dolog jellegéből adódóan a csatornába megy. Az egyik kupac ruha második öblítővizében át lehetne öblíteni a következő mosószeres kupacot, de nem tudjuk így felhasználni, megy a csatornába.
No igen. Még a tárcsás mosógépek idején is asszony-nyűvő dolog volt a mosás, az automata mosógépeknél meg a berámolás meg a teregetés a munka. (Néha az is nehezemre esik. Very Happy )

Vagy nagy divatja van a kenyérsütő gépeknek. Néhány lisztfajtára programot csináltak, és reggel a család kenyér illatra ébredhet.
Legalább 25 éve magam sütöm a kenyeret. Három gépet elnyűttem, és negyediket nem vettem. Bedagasztom kézzel, kis kenyereket sütök, nem olyan nehéz munka. Viszont így tudok kovászos kenyeret csinálni, amihez nincs alkalmas program egyik gépen sem. Nem igazán lehet (vagy én nem tudom) a kelesztési időket kovász esetén megsaccolni. Van, hogy 4-5 óra alatt kész a kenyér, és van, hogy 6 óra is kell neki. És a gép nem tud döntéseket hozni, hogy még hagyom a kovászt kelni, vagy már gyorsan dagasztok. Tudhatna dönteni, de az ehhez szükséges érzékelők jelentősen megdrágítanák a gépet.

A hosszú lére eresztett szöveggel azt szerettem volna mondani, hogy egyrészt már napjainkban rengeteg okos, majdnem-robot szolgál bennünket.
Egyelőre messze vagyunk attól, hogy teljesen kiváltsa a munkánkat.

Kispisszig kajánság. A munkánkat megkönnyítő gépek dacára megoldjuk, hogy ne kelljen sokkal kevesebbet dolgoznunk.
Gyerek koromban, a teknőben mosás korában egy héten kétszer kaptam tiszta blúzt, a több ruhát is ennek megfelelően váltottuk. Ma meg...? Már nem veszi fel az ember másnap... Nyáron meg, napi három póló is a szennyesben landol, ha az ember a kertben bemaszatolta, vagy beleizzadt.

A hozzászólás legutóbb hangya által 2018. 01. 22. 21:21-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Yahoo Messenger MSN Messenger
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 01. 22. 21:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jaj, Titusz, ezt MUSZÁJ VOLT áthoznom ide...

Titusz írta:
...az én szántóm ahhoz nem elég nagy,hogy NAGYÜZEMI MÓDON IS lehessen rajta termelni, vagy hogy megérje rajta termelni, ezért csak háztáji növényeket vetettem mindig bele...Pl.burgonyát, hagymát, zöldséget, tököt, némi kukoricát, meg hasonlókat...De ez a terület mondjuk tényleg kicsit furcsán hatott mindig a hatalmas,géppel vetett búza, napraforgó, vagy kukoricatáblák között...És messziröl nézve elég szemetszúró dolog volt...Főleg úgy,hogy ugye háztáji kertművelésnél nem elsőrendü szempont a tökéletes, gyomírtó vegyszerekkel végzett teljes értékü gyomtalanítás...A burgonyák, hagymák, tökök, stb,stb, között elfér mindig némi fű meg gaz is, csak az a lényeg, hogy ne ölje ki a haszonnövényt...

Nézd csak, mit találtam!!!
Tartozik a cikkhez 2 videó is!!! Na mit szólsz?
Ez kellett volna neked is!!! Laughing Laughing Laughing
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Életkérdések Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Következő
3 / 12 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.