Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Kedvenc könyvek 4. - könyvajánló egymásnak (folytatás)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 05. 20. 09:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Ha már az Indul a bakterház-ról beszéltünk...a KÖNYVET olvasta valaki?

Rideg Sándor ajánlása már kapásból szimpatikus számomra:

"Jelen munkámat annak idején azért írtam... és ez alkalomként szolgált nekem arra is, hogy támadást intézzek a határtalan butaság világa ellen, amelyet tiszta szívből utáltam.”
Rideg Sándor

Nos, ha maga az író is így fogta fel a dolgokat, akkor annak én csak örülni tudok...
Igen...Én már olvastam Rideg Sándor ezen kisregényét, de különösebben nem voltam elájulva tőle...A filmváltozat nekem sokkal jobban tetszett...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 05. 22. 11:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mostanában,hogy ilyen esős,hűvös idő van kint,ismétcsak gyakran a kezembe kerül esténként a kiváló egykori régészprofesszorunk,László Gyula lebilincselő, és remekbe szabott ismeretterjesztő könyve, az "Emlékezzünk régiekröl"...Ez a sajnos nem túl terjedelmes mű nekem a " Képes történelem" sorozat egyik köteteként van meg,és már gyerekkoromban is kedvenc olvasmányom volt a hosszú téli,meg esős estéken...Érdekes dolog látni azt a könyv lapjain,hogy hajdanán hányfajta nép élt itt ebben a mi Kárpát medencénkben, meg annak is különösen a közepén...Rengeteg...Pedig sok ember szerintem a mai napig is abban van,hogy a Kárpát medence történelme 895-el kezdődött,meg velünk magyarokkal,holott ez nagyon nem így van...Aki nem hiszi ezt el, vagy érdekli a magyar honfoglalás előtti Kárpát-medence története, annak szerintem hasznos olvasmány lenne ez az érdekes könyv...(Igaz,a könyv adatai a 45 évvel ezelőtti tudásunkat mutatja be,azóta ugye sok minden új dolog is kiderült a témárol,de azért ettöl függetlenül mégiscsak egy időt álló remekmű ez a könyv...És annak minden sora,minden képe...) És ami engem legfőképpen lebilincselt ezen könyv kapcsán,az az volt,hogy a szerző nem TÖRTÉNÉSZKÉNT írta meg ,hanem RÉGÉSZKÉNT...Ez a dolog különösen "egzotikussá" tette szerintem ezt a remek kötetet...És különösen varázslatossá,érdekessé...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 07. 28. 14:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szami...Olvastam odaát az "elmélkedős" topikban,hogy nagy kedvenced a "Beszterce ostroma" című regény...Mi fogott meg ebben a regényben? Csak azért kérdem,mert nekem is nagy kedvencem volt mindigis ez a regény...És kiváncsi vagyok arra,hogy NEKED miért tetszett...Főleg úgy,hogy azért ez nem igazán egy romantikus lányregény...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 07. 28. 14:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Szami...Olvastam odaát az "elmélkedős" topikban,hogy nagy kedvenced a "Beszterce ostroma" című regény...Mi fogott meg ebben a regényben? Csak azért kérdem,mert nekem is nagy kedvencem volt mindigis ez a regény...És kiváncsi vagyok arra,hogy NEKED miért tetszett...Főleg úgy,hogy azért ez nem igazán egy romantikus lányregény...

Nem beszéltünk már erről?
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 07. 31. 13:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én nem emlékszem arra, hogy beszéltük volna itt a Beszterce ostromát...Mikor beszéltük szerinted?
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 01. 07:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Én nem emlékszem arra, hogy beszéltük volna itt a Beszterce ostromát...Mikor beszéltük szerinted?

https://harmonet.hu/forum/hn_vtopic.php?t=1643&hnp_nap=0&hnp_sorrend=asc&highlight=beszterce+ostroma&start=330

Figyelj arra, hogy abba a topicba már nem lehet írni, mert le lett zárva, mivel betelt, azóta már ebbe az újabb, 4.-be írunk.
Oké, oké, elismerem, nem műelemzést tartottunk, de beszéltünk már róla.

A magyar Don Quijote, kis őrült gróf, imádom!!!
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 01. 09:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

De látod,én pont a MŰELEMZÉST várnám tőled...Hogy mi ok álltal fogott meg ez a kisregény...Mondom,nekem is nagy kedvencem volt mindigis ez az írás...Már 10-12 éves koromban is ronggyá olvastam...Rettenetesen tetszett nekem a "bolond gróf" MINDEN TÁRSADALMI KORLÁTTOL MENTES,KÜLÖNC ÉLETE...Tudod Szami,a világon kétféle ember van...Az egyik típusu az álltalam "selejtnek" nevezett réteg, ami réteg tagjainak a TÁRSADALMI NORMÁK és szabályok egy ideális "mentőöv" mindig ahhoz,hogy a nyomorult,semmirevaló,selejt mivoltuk egyálltalán életben maradhasson ezen a világon...A másik típus pedig az olyan RENDKÍVÜLI EMBEREK HALMAZA, akik annyira fölötte állnak MINDENBEN az előző kategóriát képviselőknek,hogy ők a "társadalmi szabályok,és normák" nélkül is vígan ellennének...Sőt...Akkor éreznék csak igazán kiteljesedettnek és boldognak az életüket...Úgyhogy ez utóbbi kategóriás emberek számára a "társadalmi szabályok és normák" csak VISSZAHÚZÓ ERŐK...Meg akadályozó tényezők...Szóval nekem az tetszett rettenetesen ebben a nevezett kisregényben, hogy a főszereplő, aki a szerző sugalmazása szerint ugye egy "különleges ember" volt valójában, nem pedig bolond, TELJESEN SZABAD,KORLÁTOKTOL MENTES ÉLETET ÉLHETETT,a saját kis zárt világában...Hm...Hogy mit meg nem adnék én egy OLYAN jellegű életért,mint amilyet leírt Mikszáth a regényben...A fél gyerekkorom egy ILYEN ÉLET ábrándjával telt,mint amilyen életet élt a "bolond gróf"... Aztánmeg ugye tanulságos volt a történet vége is...Ami arra utalt jól érezhetően, hogy a " társadalmi birkaakolbol" nincs,és nemis lehet kiszállás...Még egy "Pongrácz István" grófnak se...Szóval zseniális alkotás volt szerintem ez a kisregény...És egyben szomorú, reménytelenséget is sugalló írás...(Bár ez utóbbi dolog annyira nem volt örvendetes jelenség szerintem,de legalább nem táplált illúziókat az olvasó irányába...)
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 07. 19:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nade térjünk át egy kicsit a klasszikus irodalomrol a mai krimik világába is egy kicsit...Mostanában esténként egy bizonyos "Anthony Grey" művésznevű illető remekbe megírt krimijét olvasgatom,aminek a címe az, hogy:"Buddha könnye"...Eddig meglehetősen tetszik a regény, viszont egyre erősebb a vélekedésem naprol-napra, hogy ennek az "Anthony Grey"-nek valszeg lehet valami köze a mi " Laci bácsinkhoz",azaz Lőrinc L. Lászlóhoz...A főszereplő karaktere, a cselekmény felvezetése, a nyelvezet,és az a jellegzetes L.L.L.-es humor nekem eléggé gyanússá teszi azért a dolgot...Szóval én egy percig se lennék meglepve,ha ennek a szórakoztató,remek kriminek is Laci bácsi lenne a valódi szerzője...Vagyha mégse,akkor valaki olyan,aki tökéletesen fel tudta venni az ő stílusát...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 07. 19:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Nade térjünk át egy kicsit a klasszikus irodalomrol a mai krimik világába is egy kicsit...Mostanában esténként egy bizonyos "Anthony Grey" művésznevű illető remekbe megírt krimijét olvasgatom,aminek a címe az, hogy:"Buddha könnye"...Eddig meglehetősen tetszik a regény, viszont egyre erősebb a vélekedésem naprol-napra, hogy ennek az "Anthony Grey"-nek valszeg lehet valami köze a mi " Laci bácsinkhoz",azaz Lőrinc L. Lászlóhoz...A főszereplő karaktere, a cselekmény felvezetése, a nyelvezet,és az a jellegzetes L.L.L.-es humor nekem eléggé gyanússá teszi azért a dolgot...Szóval én egy percig se lennék meglepve,ha ennek a szórakoztató,remek kriminek is Laci bácsi lenne a valódi szerzője...Vagyha mégse,akkor valaki olyan,aki tökéletesen fel tudta venni az ő stílusát...

Nézd, annyi L.L.L. könyvet olvastam, hogy én magam is tudnék Laci bácsi stílusában könyvet írni.

Sőt nem egy L.L.L."paródiakönyv" is megjelent.

Egyébként "AnthonyGrey-ről bővebben:

http://anthonygrey.hu/eletrajz.html
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 07. 19:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ne mán...Akkor ezen regény szerzője mégse L.L.L.? Hát én pedig mostanra esküdni mertem volna a dologra...Nade akkor belátom a tévedésemet,és ezúton is elnézést kérek akkor az igazi szerzőtöl...Viszont ez a kis malőr nem befolyásolja a vélekedésemet a regényröl, miszerint nekem nagyon tetszik eddig...És akárcsak Laci bácsi regényei, úgy ez a könyv is bővelkedik ám a nem mindennapi humorban...Rengeteget kacagok olvasás közben mindig, és ez az,ami miatt különösen tetszik nekem ez az írás...A jó humor láttán szinte elis siklik gyakran a figyelmem az amúgy szintén remek és brilliáns cselekmény mellett,ezt sajnos be kell hogy valljam...Pedig azért a cselekmény felvezetése se rossz...Ráadásul szinte alig van párbeszéd a könyvben,de annál több a leírás,úgyhogy akkor pont a kedvemrevaló ez a regény mindenféle értelemben...Csak gratulálni tudok a magam részéröl a szerzőnek...(Aki ugye mint akkor kiderült itt fentebb, nem L.L.L.)
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 08. 11:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szami...Majd valamikor írd már meg kimerítő részletességgel a meglátásaidat a "Beszterce ostroma" című regényröl...Már jó ideje várom a beszámolót...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 09. 07:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Szami...Majd valamikor írd már meg kimerítő részletességgel a meglátásaidat a "Beszterce ostroma" című regényröl...Már jó ideje várom a beszámolót...

Jól van, jól van, nem felejtettem ezt el, csak kicsit felelevenítettem az emlékeimet egy kis visszaolvasással.

Azt sajnálom, hogy az ember nem kapja kézhez azt a dolgozatot, amit az érettségin írt. Érdekes lenne azt most elolvasnom így sok-sok év távlatából.
Most - ha nem is olvastam teljesen újra - de átlapoztam a könyvet, mert majd 30 év távlatából csak a főbb vonalakra emlékeztem. Időközben az is beugrott, hogy persze, hogy kötelező olvasmány volt, nem ajánlott, hisz akkor nem foglalkoztunk volna vele több irodalom óra keretében, s az érettségin sem lett volna belőle választható esszékérdés.

Emlékszem, hogy Pongrácz grófot szerettem, valahol meg is értettem és sajnáltam is egyszerre. Kicsit csodáltam, és nem tudtam azt mondani, hogy őrült, csak hóbortos.
Sajnos, nem abban a korban élt, amelyben kellett volna. Akárcsak Don Quijote, Pongrácz István gróf is vívta a maga szélmalom harcát a maga által elképzelt világában.
Tulajdonképpen én a körülötte lévőket nem kedveltem, ugyanis némi pénzért mindenki benne volt a játékban, elnézték a hóbortjait, mitöbb, adták alá a lovat.
A városi elöljárók is ezzel a túszcserével, még akkor is, ha ideiglenesen mindenki jól járt, mert elkerülték a "harcot".
A nőnek/nőknek persze itt is jelen kell lenni. Pongrácz gróf nem szerelmes, egy olyan nőideált "kerget", ami számára elérhetetlen.
Asszonyt visz a házhoz, de nem nősülési szándékkal, hanem mert "kell" a beilleszkedéséhez, a szomszédokkal való kapcsolattartáshoz, mert azt azért tudja, hogy szüksége van rájuk.
Ezzel túllépi saját korlátait, saját "komfortzónáját", s végül emiatt is omlik össze az egész kialakított világa.
Tudja ő pedig, hogy ez nem a valóság, csak "játék", de hajtja valami csökönyös ragaszkodás a múlthoz, hogy annak úgy kell lennie, hisz ő gróf, hűnek kell lennie a rangjához.
Csak azt nem értem, hogy tudta elfogadni azt, hogy az "emberei" pénzért képesek együtt játszani vele, a "kedvére tenni". Gyűlölte az embereket, lehet, hogy ezzel is csak egy fricskát mutatott, ezzel is rájött, hogy az emberek nem érdemlik meg, hogy ennél többre tartsa őket.
Ugye a nőt (Estellát) is csak megvette, mert szükségem volt rá, de megvetette, nem tartotta nőnek, csak a játékához kellett, esze ágában sem volt elvennie feleségül, csak a "várúrnő" színpadi szerepéhez kellett. A komédiához.

Ő mindig lovagiasan, saját elveinek megfelelően, saját elképzelései mellett kitartva él... őrült, vagy hóbortos?
Ő a bolond - aki nemesi eszmék szerint él, - vagy mindenki más, aki körülötte él?
Apolka elvesztését már nem éli túl, mi hiába is értjük meg a "kis"lányt, és értünk vele egyet, (hisz apjaként tiszteli, kedveli őt és hálás neki, de mással akar együtt élni) Pongrácz gróf belebetegszik a tudatba, hogy gyámleánya (?) nem marad mindig mellette.
Számomra nem teljesen egyértelmű, hogy érzett-e némi szerelmet a lány iránt, vagy "csak" gyámleányának tekintette.
Utolsó lovagias ajánlatával belemegy a túszcserébe, hisz önmaga elveit nem adja fel...de ezzel az életét igen, teljesen összetörik. Persze nem kellett, hogy szerelemmel szeresse a lányt, elég volt neki a töréshez az is, hogy Apolka nem feltétel nélkül csak őt szerette.

Én legalábbis így látom. Most. Nem emlékszem már hogy az érettségin miket írtam Pongrácz gróf-ról, ahogy Don Quijote-vel kellett összehasonlítanom.

De most, hogy ezt az elemzésem visszaolvastam, teljesen ledöbbentem egy másfajta hasonlóságon.
Te is észrevetted?
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 11. 11:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hát...Pongrácz gróf,meg Don Quijote között felületesen nézve valóban van egy kis hasonlóság,de szerintem csak felületesen nézve...A derék Don szerintem valóban bolondnak volt ábrázolva,de István gróf karaktere szerintem azért nem volt "bolond"... Nagyon nem volt bolond...Én inkább egy " autista zseninek" láttam őkelmét a könyvben...Autista volt,mivel NEM VOLTAK JÓL LÁTHATÓAN IGÉNYEI AZ EMBERI KAPCSOLATOKRA, és mindeközben egy álomvilágban élő IDEALISTA is volt...Szóval egy jellegzetesen autista...Zseninek meg én azért tartanám,mivel ahogy te is megfigyelted a dolgot, TUDTA NAGYON JÓL AZT, hogy az embereket úgy álltalában nem szabad egy ÉRTELMES-OKOS EMBERNEK "emberszámba venni", mivel az emberek nagytöbbsége egyszerűen nem méltó arra,hogy egy értelmes-okos ember " emberként"kezelje őket...Mivel az emberek döntő többsége valójában egy állatnál is állatabb valami...És Pongrácz gróf ezt az örök nagy igazságot A JELEK SZERINT NAGYON IS JÓL TUDTA...Én EZZEL a felismeréssel magyarázom azt,hogy úgy viselkedett a körülötte lévő emberekkel,mint a barmokkal...Mivel azok is voltak mind...Barmok...Viszont amikor felbukkant a színen Apolka, a gróf szerintem EGY PILLANATRA MEGINGOTT A HITÉBEN,miszerint minden ember egy barom lenne igazábol...És bízni kezdett abban,hogy Apolka az pont egy ritka kivétel akkor...De aztán kiderült,hogy tévedett...Apolka sem tudta értékelni a gróf iránta megnyilvánuló jóindulatát,kedvességét,figyelmességét,áldozatkézségét,lovagiasságát...És szerintem ebbe betegedett bele aztán a gróf,és ezért lett aztán öngyilkos...A csalódottság okán...Hogy Apolka is csak hozta aztán idővel az "ostoba hülye tyúk" mentalitást...Miszerint inkább választott egy senkiházi,megbízhatatlan sunyi trógert férjjül, mint a TISZTESSÉGES-BECSÜLETES, őérte sokat tevő grófot...Zseniálisan ábrázolta szerintem Mikszáth ezt a folyamatot,meg ezt az egész helyzetet...Egy időtlen remekmű ez a regény...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 11. 12:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Hát...Pongrácz gróf,meg Don Quijote között felületesen nézve valóban van egy kis hasonlóság,de szerintem csak felületesen nézve...A derék Don szerintem valóban bolondnak volt ábrázolva,de István gróf karaktere szerintem azért nem volt "bolond"... Nagyon nem volt bolond...Én inkább egy " autista zseninek" láttam őkelmét a könyvben...Autista volt,mivel NEM VOLTAK JÓL LÁTHATÓAN IGÉNYEI AZ EMBERI KAPCSOLATOKRA, és mindeközben egy álomvilágban élő IDEALISTA is volt...Szóval egy jellegzetesen autista...Zseninek meg én azért tartanám,mivel ahogy te is megfigyelted a dolgot, TUDTA NAGYON JÓL AZT, hogy az embereket úgy álltalában nem szabad egy ÉRTELMES-OKOS EMBERNEK "emberszámba venni", mivel az emberek nagytöbbsége egyszerűen nem méltó arra,hogy egy értelmes-okos ember " emberként"kezelje őket...Mivel az emberek döntő többsége valójában egy állatnál is állatabb valami...És Pongrácz gróf ezt az örök nagy igazságot A JELEK SZERINT NAGYON IS JÓL TUDTA...Én EZZEL a felismeréssel magyarázom azt,hogy úgy viselkedett a körülötte lévő emberekkel,mint a barmokkal...Mivel azok is voltak mind...Barmok...Viszont amikor felbukkant a színen Apolka, a gróf szerintem EGY PILLANATRA MEGINGOTT A HITÉBEN,miszerint minden ember egy barom lenne igazábol...És bízni kezdett abban,hogy Apolka az pont egy ritka kivétel akkor...De aztán kiderült,hogy tévedett...Apolka sem tudta értékelni a gróf iránta megnyilvánuló jóindulatát,kedvességét,figyelmességét,áldozatkézségét,lovagiasságát...És szerintem ebbe betegedett bele aztán a gróf,és ezért lett aztán öngyilkos...A csalódottság okán...Hogy Apolka is csak hozta aztán idővel az "ostoba hülye tyúk" mentalitást...Miszerint inkább választott egy senkiházi,megbízhatatlan sunyi trógert férjjül, mint a TISZTESSÉGES-BECSÜLETES, őérte sokat tevő grófot...Zseniálisan ábrázolta szerintem Mikszáth ezt a folyamatot,meg ezt az egész helyzetet...Egy időtlen remekmű ez a regény...

Igen, így van.

A Don Quijote hasonlat nem (csak) az enyém. Hisz maga Mikszáth sem hagyja ki a műből, nem véletlen, hogy ő maga hívja fel rá az olvasó figyelmét, gondolom "enyhe" utalásként, célzásként kerül elő a regényben...
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 11. 12:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A "Hód" könyveket-krimiket olvastad valamikor Mattyasovszky Jenő tollábol? Vagy akár csak egyet-kettőt közzülük? Nekem gyerekkoromban ezek a kisregények is nagy kedvenceim voltak...
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Következő
10 / 13 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.