Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Kedvenc könyvek 4. - könyvajánló egymásnak (folytatás)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 15. 16:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igen, a győztesek írják a történelmet. Ha ők sértettek és meg kell ideologizálniuk azt a gyalázatot, amivel győztek, hát biztosan nem lesz hiteles az írásművük.

Tulajdonképpen az is nagy gond a diktatúrával, hogy ritkán biztosít sima, folyamatos átmenetet. A diktátor maga egy személyiség, sokmillióból egy, nincs aki a helyére kerüljön, aki folytatni lenne képes amit ő elkezdett.
Franco csinálta zseniálisan Spanyolországban. Előszedett a lomos ládából egy igen alkalmas királyt, akit még a nép is elfogadott. És máris (majdnem) kitört a demokrácia. Az átmenet mindenesetre zökkenőmentes volt.
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 15. 18:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Igen, a győztesek írják a történelmet. Ha ők sértettek és meg kell ideologizálniuk azt a gyalázatot, amivel győztek, hát biztosan nem lesz hiteles az írásművük.

Tulajdonképpen az is nagy gond a diktatúrával, hogy ritkán biztosít sima, folyamatos átmenetet. A diktátor maga egy személyiség, sokmillióból egy, nincs aki a helyére kerüljön, aki folytatni lenne képes amit ő elkezdett.
Franco csinálta zseniálisan Spanyolországban. Előszedett a lomos ládából egy igen alkalmas királyt, akit még a nép is elfogadott. És máris (majdnem) kitört a demokrácia. Az átmenet mindenesetre zökkenőmentes volt.

Hát nem. Mondok erre is egy példát: Hiroshima és Nagasaki atomtámadása. Tavaly sikerült eljutnom Japánba és mivel egy kedves magyar ismerősöm Hiroshimától nem messze lakik, őt is meglátogatván eljutottam a nevezett helyszínre is. És hát kiderült pár dolog a másik oldalról is, mint pl. az, hogy a kedves amerikaiak tudósokat küldtek a helyszínre, fura mód már másnap ott voltak és szépen jegyzeteltek, vizsgálgattak. Mint egy szép, nagy emberkísérletben. Nagasakiban ugyanígy. (Amúgy fotók is vannak erről, nem csak szájhagyomány.)

Igen, ez sem mindegy, mert ha épp van is megfelelő ember, utánára is kellene. Teljesen igazad van.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 14:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Valahogy nem vettem észre, hogy mennyit írtál ebbe a topikba, Titusz! Gondolom, a forgás levitte a legújabbak közül és nem tűnt fel a helyén, hogy van újdonság!
Élvezem, ahogy írsz a standard kedvenc olvasmányaidról. Melyik fordításban olvasod az Odüsszeiát? Szívesen olvastam hajdan én is, de annyira nem szólított meg, mint téged.

Marcus Auréliushoz. Nekem a diktátor nem feltétlenül ellenszenves. Öregségemre meggyőzödtem róla, hogy a demokrácia sokszor egy kalap szamócát sem ér. Olyan embereknek van beleszólásuk komoly ügyekbe, akik abban nem tudnak dönteni, hogy a "b" betű hasát jobbra, vagy balra kell alakítani. Aki meg tud írni, többnyire a saját, rövidtávú érdekei szerint szavaz, ha egyáltalán fel bírja mérni, mi a saját érdeke, és nem valakinek az agymosása alapján szavaz.
Az ország, a társadalom hosszútávú érdekeit többnyire egy diktátor képes figyelembe venni és a dolgok irányát ennek megfelelően megszabni. És tudni kell, hogy ez az irány nem feltétlenül esik egybe az emberek napi, pillanatnyi érdekeivel.
A történelemben felvilágosult abszolutizmusnak nevezzük, ha jól emlékszem, amikor a nagy hatalmú uralkodó az ország jövőjét figyelembe véve irányít.
Na...Hát miért nem tudtad "időtlen remekműként" értelmezni az Odüsszeiát? Zavart a régies,kacifántos nyelvezete? Engem mondjuk nem zavart sohasem...Az első egy-két oldal persze mindig nehézkesen megy olvasás közben,de aztán az ember hamar rá tud hangolódni a tömör nyelvezetre, és onnantol nekem mindig varázslatosnak tud tünni mind a cselekmény,mind pedig a kissé nehézkes nyelvezet hallatlan kifejezőereje...Nekem két változatban is megvan a mű magyar fordítása, az egyik egy német szerző álltal írt prózai feldolgozás magyar kiadása,a másik pedig ugye a klasszikus, Devecseri Gábor féle fordítás...Ez utóbbi fordítás szintén két példányban is megvan itthon...Nos...A Devecseri féle fordítást szoktam gyakrabban olvasni,mivel az azért mégiscsak közelebb áll az eredetihez,mint az eredetileg gyerekeknek szánt német feldolgozás...Te milyen egyébb fordításokrol tudol még? Én csak a fent említett két változatról hallottam eddig...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 14:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
A Sztrugackijokra te hívtad fel a figyelmemet.
Most a Nehéz istennek lenni-t olvasom éppen. Ami felettébb szórakoztat: a szcifibe burkolt tömény társadalomkritika. Annyira ötletes, ahogyan beburkolja (beburkolják), hogy a szovjet irodalomkritikán átcsússzon a könyv, de mindenki más értse.
Elég eseménydús a könyv, mégsem könnyű olvasmány, pontosan a társadalomkritika okán, ami sokszor leállítja az embert és újraolvasásra ösztönöz.
Olvastad?
Lényegében egy távoli bolygón, a földi emberiséghez hasonló társadalom nagyjából ezer évvel korábbi korban. A földi emberek pedig történelmi kísérletként megfigyelik az eseményeket. Elvben nem avatkoznak be, csak figyelnek. De persze, hogy beleavatkoznak.
Nem...Ezt a könyvet nem olvastam még,mivel azért nem minden könyvét olvastam a szerzőpárosnak, attol függetlenül,hogy valszeg megvan ez a regényük is itthon...Viszont a Sztugackijokkal is úgy vagyok pont, mint Lemmel...Olvastam néhány regényüket, aztán nem mertem többe belekezdeni,attól tartva,hogy az addigi tökéletes írói mivoltukban nehogy valamikor csalódnom kelljen...Ezért vagyok óvatos mostanában a Sztugackijokkal is...Nem nagyon akarok kockáztatni velük kapcsolatban se...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 15:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Ernle Bradfordtól A ​megtalált Odüsszeusz-t felvettem az olvasnivalóim listájára.
Hangulatos olvasmány Bradford könyve,csendes őszi estékre való...Viszont azért van a könyv koncepciójában egy olyan vonal, amivel én mondjuk nemnagyon értek egyet...Ez a vonal pedig a a szerzőnek az a feltevése, hogy az Odüsszeiában leírt cselekményeket megpróbálja mindig észrevétlenül és ügyesen RACIONALIZÁLNI...Azaz abból kiindulni,hogy Odüszeusz valszeg LÉTEZŐ SZEMÉLY VOLT, és az eposzban leírt dolgok nagyrésze mögött valós események álltak...Nos...A szerzővel ellentétben én nem gondolom azt, hogy az Odüsszeiát VALÓS ESEMÉNYEK IHLETTÉK, szerintem inkább csak annyi köze lehetett az eposznak a valósághoz,mint amennyi mondjuk Arany: "Toldi" címü verses elbeszélésének is...Azaz szinte semmi...Most csak képzeljük azt el magunknak, hogy mondjuk háromezer év múlva egy akkori kutatónak a kezébe akad a "Toldi"...Aztán annyira megtetszik neki,hogy megpróbálja kideríteni azt,hogy van-e valós magja a történetnek? A hosszas kutatómunka eredményeként aztán az illető írna mondjuk egy könyvet ami arról szólna,hogy a szerző sorra azonosítja a verses műben szereplő személyeket,és helyszíneket...Találna adatokat Toldirol,Lajos királyrol,a budai várrol, a Dunárol,a Margit szigetröl,stb,stb,aztán mindezekböl kihozná azt,hogy a "Toldi" valszeg valós történetet beszélt el,mivel több adatot és helyszínt is azonosítani lehet a mű alapján...Nos...Én pont ezen a hozzáállás miatt nem osztom Bradford koncepcióját és nézeteit azon téren,hogy az Odüsszeia helyszíneinek a beazonosítása után igyekszik azt a megállapítást sugallni,hogy a történet VALÓS ALAPOKON alapult...Pedig szerintem nem történtek meg a valóságban a kalandok az eposz hősével, aki amúgyis lehet hogy létezett,lehet hogy nem, de ha létezett is, az sem jelent semmit sem...Mivel ez esetben is szerintem csak annyi köze lehetett a kalandoknak az eposz hőséhez,mint mondjuk a Mátyás királyrol szóló mondáknak a valódi Mátyás királyhoz...De ez csak apró kis hibája a könyvnek,ami úgy összességében azért alapos,és szórakoztató olvasmány...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 15:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jadis írta:

Hát nem. Mondok erre is egy példát: Hiroshima és Nagasaki atomtámadása. Tavaly sikerült eljutnom Japánba és mivel egy kedves magyar ismerősöm Hiroshimától nem messze lakik, őt is meglátogatván eljutottam a nevezett helyszínre is. És hát kiderült pár dolog a másik oldalról is, mint pl. az, hogy a kedves amerikaiak tudósokat küldtek a helyszínre, fura mód már másnap ott voltak és szépen jegyzeteltek, vizsgálgattak. Mint egy szép, nagy emberkísérletben. Nagasakiban ugyanígy. (Amúgy fotók is vannak erről, nem csak szájhagyomány.)

Igen, ez sem mindegy, mert ha épp van is megfelelő ember, utánára is kellene. Teljesen igazad van.
Most nem azért mondom,de valahogy elég hihetetlen ez a történet az atomtámadás MÁSNAPJÁN a helyszínen méréseket végző jenki tudósokrol...Ne bolondozzunk már...Az atomtámadások után még jó ideig hadban állt az USA és Japán, úgyhogy ilyen körülmények között nem tudom hogy mit kerestek volna AMERIKAI tudósok Hiroshimában...Nem lehet az, hogy elírtad az időpontokat? A HÁBORÚ UTÁN(!!) valóban végeztek kutatásokat Hiroshimában jenki tudósok,lehet hogy még most is végeznek,nade azért mindjárt az atomtámadás másnapján még szerintem azért kicsit korai lett volna az ilyesmi dolog...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 16:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Érdekes olvasmány nagyon Marcus Aurelius császárnak az "Elmélkedései"...Ahányszor csak kézbe veszem ezt a művet,mindig elgondolkozom azon, hogy ezeket a mélyen szántó, és meglehetősen igaz gondolatokat egy EGYKORI RÓMAI CSÁSZÁR írta le...Nem egy számüzetésben élő kisember,meg nem egy,a világtól teljesen visszavonult filozófus, hanem egy RÓMAI CSÁSZÁR...Egy óriási birodalom ELSŐ EMBERE...Egy KORLÁTLAN HATALMU DESPOTA...És amikor ezekbe a dolgokba belegondolok,mindig teljesen elámulok,meg elképedek...Úristen...És ráadásul még mindezeket a dolgokat 2000 évvel ezelőtt írta! Hát...Most elképzelem azt hirtelen magamnak,ahogy mondjuk egy MAI POLITIKUS leül egy-egy fárasztó "munkanapja" után magának az íróasztalához, és nekiállna ilyesmi,Marcus Aurelius féle " Elmélkedéseket" írni...Aztán elképzelem magamnak azt is,hogy MANAPSÁG mi állna egy ilyen államfő ilyen jellegü "elmélkedéseiben"...Mondjuk nem kell hozzá nagy fantázia...Az illető mélyen szántó elmélkedéseket folytatna arról,hogy miképpen kell ügyesen hazudni a népnek,miképpen kell bolondítania őket,kihasználni,átverni,lehúzni a népet,miképpen kell meggazdagodni a közpénzek lenyúlásábol,hogyan kell mesteri módon lopni-csalni-hazudni, sütni a gesztenyénket a tűz mellett,eladni az országot,meg stb,stb,stb a végtelenségig...Aztán hogy mindezt elképzelem magamnak, hát csak még nagyobb tiszteletet érzek ezen rendkívüli,hajdani római császár iránt...Nem mindennapi jellem lehetett...

Én is nagyon szeretem Marcus Aurelius Elmélkedéseit.
Lehet, újra elő kéne vennem most? scratch

Úgyis itt van 4 szabad (minden relatív, persze) napom, lehet jól jönne...
Én is szívesen visszavonulnék a világtól...elegem van az emberekből. Rolling Eyes
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 17:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Én is nagyon szeretem Marcus Aurelius Elmélkedéseit.
Lehet, újra elő kéne vennem most? scratch

Úgyis itt van 4 szabad (minden relatív, persze) napom, lehet jól jönne...
Én is szívesen visszavonulnék a világtól...elegem van az emberekből. Rolling Eyes
Néha már elgondolkodom arról Szami,hogy nem-e te vagy én is? Persze ez csak vicc volt,de komolyra fordítva a szót, érdekes az,hogy mennyire hasonlóan látjuk sokszor a világot...Az,hogy én még nem őrültem meg teljesen ettöl a mai "világtól",az nem utolsósorban annak köszönhető, hogy világéletemben nagy irodalomrajongó voltam...És amikor benézek mondjuk a Hírkeresőre a neten, vagy balszerencsémre emberekkel vagyok kénytelen foglalkozni,meg szóba állni a való életben,bizony gyakran érzem úgy,hogy "a jó ég adná már azt valamikor, hogy olyan messze kerülhessek ettöl az elmebeteg világtól,meg ezektöl a nagyrészt szintén elmebeteg emberektöl,amilyen messzire csak lehet"...És mivel jelenleg más módom nincs arra,hogy "kivonuljak a világbol", hát akkor az irodalom segítségére szorulok e téren nagyon gyakran...Ezen belül is a klasszikus irodaloméra főképpen...Pl. Marcus Aurelius elmélkedései is sokat szoktak segíteni mindig,hogy valahogy túl tegyem magamat a világ elmebajain...Tiszta kabaré ez nem? Egy 2000 évvel ezelőtt élt illető elmélkedéseiböl kell gyakran erőt merítenem,meg magyarázatot találnom az engem foglalkoztató kérdésekre...Ez aztán igen,mi?
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 17:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Amúgy mit olvasol mostanában, Szami? Amennyiben persze van időd mostanában olvasgatni...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 17:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Amúgy mit olvasol mostanában, Szami? Amennyiben persze van időd mostanában olvasgatni...

Épp ma vettem a kezembe: Szerb Antal: A pendragon legenda c. regényét.

Ismered? Olvastad?

https://moly.hu/konyvek/szerb-antal-a-pendragon-legenda

Hangya, Jadis?
Ti olvastátok?
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.

A hozzászólás legutóbb Samantha által 2018. 10. 19. 19:42-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 19. 17:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Épp ma vettem a kezembe: Szerb Antal: A pendragon legenda c. regényét.

Ismered? Olvastad?

https://moly.hu/konyvek/szerb-antal-a-pendragon-legenda
Eddig még nem hallottam erröl a regényröl...Ha végeztél vele,majd írd meg azért a meglátásaidat róla...Na mindegy...Most lépnem kell mára,majd jövök még valamikor...Szia.
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 22. 10:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Jadis írta:

Most nem azért mondom,de valahogy elég hihetetlen ez a történet az atomtámadás MÁSNAPJÁN a helyszínen méréseket végző jenki tudósokrol...Ne bolondozzunk már...Az atomtámadások után még jó ideig hadban állt az USA és Japán, úgyhogy ilyen körülmények között nem tudom hogy mit kerestek volna AMERIKAI tudósok Hiroshimában...Nem lehet az, hogy elírtad az időpontokat? A HÁBORÚ UTÁN(!!) valóban végeztek kutatásokat Hiroshimában jenki tudósok,lehet hogy még most is végeznek,nade azért mindjárt az atomtámadás másnapján még szerintem azért kicsit korai lett volna az ilyesmi dolog...

Megnézem a dátumot és jelentkezem újra.
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 22. 12:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jadis írta:
Titusz írta:
Jadis írta:

Megnézem a dátumot és jelentkezem újra.

FBI ???
Titkos ügynökök?
(Jól van na, lehet csak én nőttem fel az X-akták-on!)
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 22. 12:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

FBI ???
Titkos ügynökök?
(Jól van na, lehet csak én nőttem fel az X-akták-on!)
Titkos ügynökök mondjuk szóba jöhetnének valóban,de Jadis TUDÓSOKROL írt,nem titkos ügynökökröl...Amúgy a titkos ügynökök verzió is elég valószínűtlen dolog,mivel ha jól tudom,az amik csak véletlenségböl dobták pont Hiroshimára aznap az atombombát...Több célpont közzül is választhattak a pilóták,Hiroshima csak azért kapta az atombombát,mert akkor és azon a környéken pont ott voltak a legmegfelelőbbek a meteorológiai viszonyok a bomba ledobásához....Nade ilyen helyzetben meg az esetleges ami ügynökök hogy tudtak volna olyan gyorsan a helyszínre jutni? 24 óra alatt? Szóval szerintem mégiscsak valami félreértés lehet Jadis hsz-ében...
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 09:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kibogarásztam, 1 hónap, rosszul emlékeztem.

Az első tudósok szeptemberben jelentek meg Hirosimában (egy fényképet találtam, az szeptember 27-én készült), illetve egy amerikai katona (Reid Dennis rádió és radar technikus) visszaemlékezése szerint ők már augusztusban a 20 mérföldre lévő Kure városában voltak (hajón érkeztek), innen mentek "városnéző" túrákra Hirosimába.

Hivatalosan 1947-ben alakult meg az ABCC (Atomic Bomb Casualty Commission) intézet, ahol az atombomba hatásait vizsgálták a túlélőkön (és a városon). 25 évre tervezték a vizsgálati időt a források szerint.
Viszont ebben az intézetben semmi mást nem csináltak, csak vizsgáltak, ehhez az intézethez nem tartozott kórház, a vizsgált személyek semmilyen ellátást nem kaptak. A forrás alapján 1953-ig ezen nem sikerült változtatni, hiába terjesztették fel a javaslatot többször is az amerikai Nemzeti Bizottság a Tudományos Kutatásért (National Commission for Scientific Research) intézetnél Washingtonban. Azt nem írja a forrás, hogy utána sikerült-e elérni változást.

(Forrás: Shinso Hamai: A-bomb Mayor - Warnings and hope from Hiroshima)
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Következő
2 / 11 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.