Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Kedvenc könyvek 4. - könyvajánló egymásnak (folytatás)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 10:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jadis írta:
Kibogarásztam, 1 hónap, rosszul emlékeztem.

Az első tudósok szeptemberben jelentek meg Hirosimában (egy fényképet találtam, az szeptember 27-én készült), illetve egy amerikai katona (Reid Dennis rádió és radar technikus) visszaemlékezése szerint ők már augusztusban a 20 mérföldre lévő Kure városában voltak (hajón érkeztek), innen mentek "városnéző" túrákra Hirosimába.

Hivatalosan 1947-ben alakult meg az ABCC (Atomic Bomb Casualty Commission) intézet, ahol az atombomba hatásait vizsgálták a túlélőkön (és a városon). 25 évre tervezték a vizsgálati időt a források szerint.
Viszont ebben az intézetben semmi mást nem csináltak, csak vizsgáltak, ehhez az intézethez nem tartozott kórház, a vizsgált személyek semmilyen ellátást nem kaptak. A forrás alapján 1953-ig ezen nem sikerült változtatni, hiába terjesztették fel a javaslatot többször is az amerikai Nemzeti Bizottság a Tudományos Kutatásért (National Commission for Scienticif Research) intézetnél Washingtonban. Azt nem írja a forrás, hogy utána sikerült-e elérni változást.

(Forrás: Shinso Hamai: A-bomb Mayor - Warnings and hope from Hiroshima)
Igen...A dolgok valóban ezen variáció szerint történhettek,mivel Japán szeptember 2-án kapitulált hivatalosan, ami ugye az atombombák ledobása után majd egy hónappal történt...Ezért is csodálkoztam egy kissé,hogy miként történhetett az,hogy már mindjárt az atomtámadás másnapján amerikai tudósok vizsgálódtak Hiroshimában...Ez teljes képtelenségnek tünt,ezért is kérdeztem rá konkrétan is a dologra...De így akkor már rendben van a dolog...Amúgy ha már az atombombákat emlegettük fentebb...Manapság ugye divatos dolog szánakozni a "szegény japánokon" akikre a "gonosz jenkik" atombombát dobtak...Csak éppen azt felejtik el ilyenkor sokan,hogy a háborút A JAPÁNOK KEZDTÉK,nem az amerikaiak...És ráadásul egy hadüzenet nélküli, aljas és sunyi támadással...Aztán miután az amik leverték hosszú harcban a japán haditengerészetet, TÖBB ESETBEN IS FELSZÓLÍTÁST ADTAK a japóknak a fegyverletételre...De azok fegyverletétel helyett eszelős harci szólamokat válaszoltak cserébe, "hogy az utolsó japán emberig fognak harcolni"...És szó sem lehet megadásrol...Hát...Ezek után meg akkor szerintem megérdemelték az atombombát...És nincs joguk síránkozni,meg sajnáltatni magukat...(Pontosan úgy,mint ahogy nekünk sincs jogunk síránkozni pl. A Budapesti ostrom pusztításai miatt 1945-ben...Végülis mi támadtuk meg az oroszokat eredetileg,nem pedig ők minket, ráadásul az ostrom előtt korrekt megadási ajánlatot is tettek Budapest védőinek a szovjetek,amit azok ugye kapásból vissza is utasítottak,hát akkor meg ezek után ne síránkozzunk mi se az ostrom pusztításai okán,akárcsak a japánok az atombombák miatt...Ahogy mondani szokás,aki szelet vet, az vihart arathat könnyedén...A japók is meg mi is szelet vetettünk,aztán vihart arattunk...Ennyi...Síránkozásnak emiatt helye nincs...Inkább tanulni kell az elkövetett hibákból... )
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 11:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Jadis írta:
Kibogarásztam, 1 hónap, rosszul emlékeztem.

Az első tudósok szeptemberben jelentek meg Hirosimában (egy fényképet találtam, az szeptember 27-én készült), illetve egy amerikai katona (Reid Dennis rádió és radar technikus) visszaemlékezése szerint ők már augusztusban a 20 mérföldre lévő Kure városában voltak (hajón érkeztek), innen mentek "városnéző" túrákra Hirosimába.

Hivatalosan 1947-ben alakult meg az ABCC (Atomic Bomb Casualty Commission) intézet, ahol az atombomba hatásait vizsgálták a túlélőkön (és a városon). 25 évre tervezték a vizsgálati időt a források szerint.
Viszont ebben az intézetben semmi mást nem csináltak, csak vizsgáltak, ehhez az intézethez nem tartozott kórház, a vizsgált személyek semmilyen ellátást nem kaptak. A forrás alapján 1953-ig ezen nem sikerült változtatni, hiába terjesztették fel a javaslatot többször is az amerikai Nemzeti Bizottság a Tudományos Kutatásért (National Commission for Scienticif Research) intézetnél Washingtonban. Azt nem írja a forrás, hogy utána sikerült-e elérni változást.

(Forrás: Shinso Hamai: A-bomb Mayor - Warnings and hope from Hiroshima)
Igen...A dolgok valóban ezen variáció szerint történhettek,mivel Japán szeptember 2-án kapitulált hivatalosan, ami ugye az atombombák ledobása után majd egy hónappal történt...Ezért is csodálkoztam egy kissé,hogy miként történhetett az,hogy már mindjárt az atomtámadás másnapján amerikai tudósok vizsgálódtak Hiroshimában...Ez teljes képtelenségnek tünt,ezért is kérdeztem rá konkrétan is a dologra...De így akkor már rendben van a dolog...Amúgy ha már az atombombákat emlegettük fentebb...Manapság ugye divatos dolog szánakozni a "szegény japánokon" akikre a "gonosz jenkik" atombombát dobtak...Csak éppen azt felejtik el ilyenkor sokan,hogy a háborút A JAPÁNOK KEZDTÉK,nem az amerikaiak...És ráadásul egy hadüzenet nélküli, aljas és sunyi támadással...Aztán miután az amik leverték hosszú harcban a japán haditengerészetet, TÖBB ESETBEN IS FELSZÓLÍTÁST ADTAK a japóknak a fegyverletételre...De azok fegyverletétel helyett eszelős harci szólamokat válaszoltak cserébe, "hogy az utolsó japán emberig fognak harcolni"...És szó sem lehet megadásrol...Hát...Ezek után meg akkor szerintem megérdemelték az atombombát...És nincs joguk síránkozni,meg sajnáltatni magukat...(Pontosan úgy,mint ahogy nekünk sincs jogunk síránkozni pl. A Budapesti ostrom pusztításai miatt 1945-ben...Végülis mi támadtuk meg az oroszokat eredetileg,nem pedig ők minket, ráadásul az ostrom előtt korrekt megadási ajánlatot is tettek Budapest védőinek a szovjetek,amit azok ugye kapásból vissza is utasítottak,hát akkor meg ezek után ne síránkozzunk mi se az ostrom pusztításai okán,akárcsak a japánok az atombombák miatt...Ahogy mondani szokás,aki szelet vet, az vihart arathat könnyedén...A japók is meg mi is szelet vetettünk,aztán vihart arattunk...Ennyi...Síránkozásnak emiatt helye nincs...Inkább tanulni kell az elkövetett hibákból... )

A Wikipedia szerint augusztus 15-én jelentették be a japánok a kapitulációt, 6 nappal a második bomba után, szeptemberben már csak az aláírás volt hátra.
Ezzel így nem teljesen értek egyet. Ha mondjuk abból indulunk ki, hogy oké, nem volt semmilyen más módszer a japánok megállítására, akkor sem értem, hogy 1. miért civilekre kellett dobi 2. miért mindjárt kettőt. Úgy gondolom, hogy egy támadás egy megfelelően nagy katonai támaszpontra is éppen elég lett volna megtoldva egy "ha nem kapituláltok, akkor a következő egy ugyanilyen lesz egy civil városra" üzenettel. Én továbbra is túlkapásnak tartom a két civil város legyilkolását a létező legpusztítóbb fegyverrel, aminek ráadásul évtizedekig tartó további káros hatásai is vannak.
(A magánvéleményem pedig az, hogy egyre sem lett volna szükség, mert a Szovjetunió belépésével ugyanúgy térdre kényszerültek /augusztus 9-én támadták meg a szovjetek Japánt/.)
Amúgy pedig minden harcoló oldal "büszkélkedhet" nagyon csúnya húzásokkal a II. világháborúban. Kivétel nélkül.

Mondjuk leginkább és alapvetően a háborúval nem értek egyet, de sajnos ezügyben nemigen hallgatják meg a véleményem a vezetők.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 12:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Augusztus 15-én a japánok nem jelentették be a kapitulációt, csak Hirohitó császár tett közzé egy rádió üzenetet a japán lakosság számára,amiben arról beszélt,hogy "Japánnak meg kell adnia magát,mivel már lehetetlenség folytatni a háborút"...De a hivatalos fegyverletétel csak szept.2-án történt...Amúgy abban egyet értünk tökéletesen,hogy a háború az egy mocskos és aljas dolog...És a civil lakosság bombázása is az...Viszont szerinted mit lehetett volna tenniük az amiknak egy olyan helyzetben,amikor MEGTÁMADJA ŐKET HADÜZENET NÉLKÜL JAPÁN, majd miután ennek ellenére legyőzik őket a Csendes óceáni harcokban, és TÖBBSZÖR IS MÉLTÁNYOS FEGYVERLETÉTELRE SZÓLÍTJÁK FEL ŐKET, csak az eszelős harci szólamokat kapják az amik feleletül? Mit kellett volna akkor szerinted csinálniuk? Ha hagyományosan partraszáll az amerikai haditengerészet Japánban,a becslések szerint amire elfoglalták volna a japán szigeteket,addigra kb.egymillió ami katona esett volna el,meg vagy tíz millió japán civil...Ez a variáció jobb lett volna? A másik dolog meg az,hogy akkoriban az amiknak CSAK AZ A KÉT ATOMBOMBÁJUK VOLT, amit bevethettek... Új bomba elkészítése csak kb.fél év múlva lett volna várható...De az is lehet,hogy csak egy év múlva...Addig akkor mit csináltak volna? Ment volna tovább a szörnyű háború? Voltak olyan tervek,hogy a két bombával csak erődemonstrációt fognak csinálni mondjuk a Tokiói öbölben, de aztán elvetették a dolgot...Mivel túl nagy volt a kockázata annak,hogy a fanatikus japánokat nem fogja megadásra bírni egy vértelen erődemonstráció, TÖBB FELHASZNÁLHATÓ ATOMBOMBÁJUK MEG NEM VOLT A JENKIKNEK...Úgyhogy ezt a két bombát kellett akkor MINNÉL ELRETTENTŐBB MÓDON FELHASZNÁLNIUK...Ezért döntöttek úgy az amik, hogy EGY NAGYVÁROS civil lakossága ellen fogják bevetni az első atombombát,és bíztak benne,hogy a másodikra már nem lesz szükség...Hát tévedtek...Az első bomba után a japók TOVÁBBRA SEM AKARTAK KAPITULÁLNI,hiába vártak az amik HÁROM NAPOT türelmesen a megadásra várva...Csak a hőbőrgést kapták továbbra is...Ezután dobták le akkor a második bombát is Nagaszakira...És hogy meggyőzzék végre a japánokat, BLÖFFÖLTEK EGY NAGYOT, miszerint van még sok atombomba a tarsolyukban...Pedig nem volt több bombájuk...De MINDENKI ŐRÜLT SZERENCSÉJÉRE a két atombomba elrettentő ereje,a sikeres blöff,és a borzalmas tömegmészárlás VÉGRE KIJÓZANÍTOTTA A JAPÁNOKAT...De a rettenetes népírtás nélkül ERRE KEVÉS ESÉLY LETT VOLNA...Szóval tartok tőle,hogyha nem két nagyváros civil lakossága ellen vetették volna be a bombákat, a japánok sohasem tértek volna észre...Írtózatosan eszelős társaság volt az akkoriban...Másképpen nem lehetett őket sehogyse megadásra bírni...Csak az atombombákkal sajnos...Én sem csípem a jenkiket úgy álltalában, kedvelem a japókat, főleg a nőiket, de ebben az esetben vitán felül az amiknak adok igazat...És jól tették, hogy azt tették amit...Amúgy annyira "állatok" voltak a jenkik,hogy még azt is megtették,hogy az atomtámadás előtt napokon keresztül RÖPLAPOKAT DOBÁLTAK LE SZÁZSZÁMRA pl.Hiroshimában is,amikben FIGYELMEZTETTÉK A JAPÁN LAKOSSÁGOT, hogy a saját érdekében hagyja el a nagyvárosokat,így Hiroshimát is,mivel NAPOKON BELÜL egy új,szörnyű fegyver kerül majd bevetésre a japán nagyvárosok ellen...A japók persze kiröhögték a figyelmeztetéseket...Hát...Ezek után akkor már tényleg csak magukra vethettek akkor...Legalábbis szerintem...
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 13:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Augusztus 15-én a japánok nem jelentették be a kapitulációt, csak Hirohitó császár tett közzé egy rádió üzenetet a japán lakosság számára,amiben arról beszélt,hogy "Japánnak meg kell adnia magát,mivel már lehetetlenség folytatni a háborút"...De a hivatalos fegyverletétel csak szept.2-án történt...Amúgy abban egyet értünk tökéletesen,hogy a háború az egy mocskos és aljas dolog...És a civil lakosság bombázása is az...Viszont szerinted mit lehetett volna tenniük az amiknak egy olyan helyzetben,amikor MEGTÁMADJA ŐKET HADÜZENET NÉLKÜL JAPÁN, majd miután ennek ellenére legyőzik őket a Csendes óceáni harcokban, és TÖBBSZÖR IS MÉLTÁNYOS FEGYVERLETÉTELRE SZÓLÍTJÁK FEL ŐKET, csak az eszelős harci szólamokat kapják az amik feleletül? Mit kellett volna akkor szerinted csinálniuk? Ha hagyományosan partraszáll az amerikai haditengerészet Japánban,a becslések szerint amire elfoglalták volna a japán szigeteket,addigra kb.egymillió ami katona esett volna el,meg vagy tíz millió japán civil...Ez a variáció jobb lett volna? A másik dolog meg az,hogy akkoriban az amiknak CSAK AZ A KÉT ATOMBOMBÁJUK VOLT, amit bevethettek... Új bomba elkészítése csak kb.fél év múlva lett volna várható...De az is lehet,hogy csak egy év múlva...Addig akkor mit csináltak volna? Ment volna tovább a szörnyű háború? Voltak olyan tervek,hogy a két bombával csak erődemonstrációt fognak csinálni mondjuk a Tokiói öbölben, de aztán elvetették a dolgot...Mivel túl nagy volt a kockázata annak,hogy a fanatikus japánokat nem fogja megadásra bírni egy vértelen erődemonstráció, TÖBB FELHASZNÁLHATÓ ATOMBOMBÁJUK MEG NEM VOLT A JENKIKNEK...Úgyhogy ezt a két bombát kellett akkor MINNÉL ELRETTENTŐBB MÓDON FELHASZNÁLNIUK...Ezért döntöttek úgy az amik, hogy EGY NAGYVÁROS civil lakossága ellen fogják bevetni az első atombombát,és bíztak benne,hogy a másodikra már nem lesz szükség...Hát tévedtek...Az első bomba után a japók TOVÁBBRA SEM AKARTAK KAPITULÁLNI,hiába vártak az amik HÁROM NAPOT türelmesen a megadásra várva...Csak a hőbőrgést kapták továbbra is...Ezután dobták le akkor a második bombát is Nagaszakira...És hogy meggyőzzék végre a japánokat, BLÖFFÖLTEK EGY NAGYOT, miszerint van még sok atombomba a tarsolyukban...Pedig nem volt több bombájuk...De MINDENKI ŐRÜLT SZERENCSÉJÉRE a két atombomba elrettentő ereje,a sikeres blöff,és a borzalmas tömegmészárlás VÉGRE KIJÓZANÍTOTTA A JAPÁNOKAT...De a rettenetes népírtás nélkül ERRE KEVÉS ESÉLY LETT VOLNA...Szóval tartok tőle,hogyha nem két nagyváros civil lakossága ellen vetették volna be a bombákat, a japánok sohasem tértek volna észre...Írtózatosan eszelős társaság volt az akkoriban...Másképpen nem lehetett őket sehogyse megadásra bírni...Csak az atombombákkal sajnos...Én sem csípem a jenkiket úgy álltalában, kedvelem a japókat, főleg a nőiket, de ebben az esetben vitán felül az amiknak adok igazat...És jól tették, hogy azt tették amit...Amúgy annyira "állatok" voltak a jenkik,hogy még azt is megtették,hogy az atomtámadás előtt napokon keresztül RÖPLAPOKAT DOBÁLTAK LE SZÁZSZÁMRA pl.Hiroshimában is,amikben FIGYELMEZTETTÉK A JAPÁN LAKOSSÁGOT, hogy a saját érdekében hagyja el a nagyvárosokat,így Hiroshimát is,mivel NAPOKON BELÜL egy új,szörnyű fegyver kerül majd bevetésre a japán nagyvárosok ellen...A japók persze kiröhögték a figyelmeztetéseket...Hát...Ezek után akkor már tényleg csak magukra vethettek akkor...Legalábbis szerintem...

A dátumot innen vettem: https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II. Itt úgy írja, hogy Japán augusztus 15-én kapitulált, a szerződést szeptember 2-án írták alá. A magyar oldal úgy fogalmaz, hogy bejelentették a kapitulációt, de a kapituláció ellenére a szovjetek tovább támadtak, ebből nekem az következik, hogy előtte volt kapituláció, aminek ellenére támadtak a szovjetek. Természetesen a wikipedia nem tévedhetetlen, de elég hivatalosnak tűnt.
(A fórum pedig nem engedi belinkelni a magyar oldalt, ha megteszem, üres hozzászólást jelenít meg.)

Mint fentebb írtam, egy bombát még elfogadhatónak tartok (bár szerintem a szovjetek belépésével, ez enélkül is eldőlt volna, de tegyük fel, nem akarták az amcsik erre bízni magukat), ha az első bomba után (amit én nem civil lakosságra dobtam volna, hanem stratégiailag megfelelően nagy stb. katonai támaszpontra, ami amúgy egy akkora szigeten elkerülhetetlenül közel lesz civil városhoz is... de nem mint elsődleges célpont) kellett volna sokkal nagyobb nyomást gyakorolni, blöffölni, ráadásul úgy, hogy egy bomba még mindig kéznél volt, ellentétben azzal, hogy a kettő után már semmi.

És nyilván Pearl Harbor nagyon rossz döntés volt Japán részéről, de azért az mégiscsak egy katonai támaszpont volt, nem pedig civil.

Akkoriban felmérhetetlen utóhatása pedig a hidegháború lett, ami pedig csak hajszálon múlt, hogy nem torkollt atomháborúba. (Ami amúgy lehet, a Földnek jobb lett volna hosszú távon, ha az emberiség akkor kiirtja magát.)
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 15:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A Wiképidia az Wikipédia...Egy amatőr,sokszor hozzá nem értő illetők álltal szerkesztett weboldal...És emiatt bizony sokszor írnak téves dolgokat is a szerkesztők...De nekem a Csendes-óceáni háború,meg úgy általában is a történelem a kedvenc érdeklődési terültem, úgyhogy az idők folyamán alapos és gazdag szakirodalmam gyűlt össze itthon, többek között a Csendes-óceáni háborúról is...Szóval hidd el,hogy én tudom jól a dolgot...Augusztus 15-én Hirohitó császár csak annyit tett,hogy RÁDIÓSZÓZATOT TETT a japán nép felé,amiben FELHÍVTA A JAPÁN NÉP ÉS A KORMÁNY FIGYELMÉT ARRA, hogy a háborút nem tudja folytatni tovább az ország...A gyakorlati hatalom amúgy sem az ő kezében volt, ő csak elvi állásfoglalást tett,és tehetett a kapituláció kérdésében...A következő 1-2 hétben aztán össze is ült a japán vezérkar és a kormány,és KONKRÉTAN IS ELKÉSZÍTETTE A KAPITULÁCIÓ MENETRENDJÉT...Augusztus 15 ÉS szeptember 2 KÖZÖTT...Szóval augusztus 15-én még messze nem kapitulált Japán..Csak a KÖVETKEZŐ KÉT HÉT FOLYAMÁN TÖRTÉNT MEG MINDEZ..És szept.2-án hivatalosan is megtörtént a kapituláció, egy amerikai sorhajó fedélzetén...Ezért szept.2 a japán fegyverletétel napja...A Wikipédia meg Wikipédia...A fenti hsz-emben levezettem azt részletesen,hogy MILYEN KÉNYSZERHELYZETEK OKÁN dobták le az amik az atombombákat pont két nagyvárosra...A fanatizmus az fanatizmust szül ugye előbb-utóbb...A japánok nem voltak a háború folyamán "úriemberek" az amikat,meg az ellenséges országok civiljeit illetően,hát akkor az amik sem voltak azok velük...Veszett kutyákkal nem szokott senki se túlságba is humánus lenni,vagy nem így van?Meg nemis lehetne ilyenekkel humánus az ember...Ha a japókkal LEHETETT VOLNA CIVILIZÁLT MÓDRA TÁRGYALNI,akkor gondolom az amik is mindenképpen elkerülték volna a civil lakosság atombombázását, dehát a japókkal NEM LEHETETT értelmesen tárgyalni...Mivel HARCOLNI AKARTAK AZ UTOLSÓ EMBERIG...Más módon nem lehetett megtörni őket,csak EMBERTELEN BRUTALITÁSSAL...Vannak akik csak ebböl tudnak érteni...Nos...A japók a második világháborúban pont ilyenek voltak...Eszelősek,és a végtelenségig fanatizáltak...Gondolod,hogy nagyon meghatódtak volna, ha az amik az atombombákat elpocsékolták volna holmi lőszerraktárak elpusztítására,vagy néhány hadihajó elsülyesztésére? Ugyanmár...Még Hiroshima elpusztítása után sem jött meg az eszük! Ezért kellett három nap múlva Nagaszakira is atomot dobni...De valszeg még ez se törte volna meg őket,ha nem füllentettek volna az amik egy óriásit azzal,hogy még "több tucat atombombájuk van",holott NEM VOLT MÁR EGY SEM Nagaszaki után...A szovjet támadásnak amúgy már nemsok jelentősége volt...Az már csak annyi volt,mint egy halott tigrist jól oldalba rúgni...Az atombombáknak köszönhetően Japán addigra már meg volt törve...De az atombombák nélkül a japók még a szovjet támadás után is fanatikusan harcoltak volna tovább...Minden jel szerint...
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 15:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Értelek. Ettől függetlenül én fizikusként továbbra is morálisan elítélem az atombomba bevetését, akkor is ha, ahogy mondod, nem volt más kiút.
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 16:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jadis írta:
Értelek. Ettől függetlenül én fizikusként továbbra is morálisan elítélem az atombomba bevetését, akkor is ha, ahogy mondod, nem volt más kiút.
Félreértés ne essék,ÉNIS ELÍTÉLEM MORÁLISAN AZ ATOMBOMBÁK BEVETÉSÉT, ÉS MINDEN HÁBORÚT IS, viszont bármennyire is humánus,és hívő ember vagyok, mindigis azon az állásponton voltam,hogy VAN EGY HATÁR,amin túl már nem lehet humánus módszerekkel élni,bármennyire is iszonyodik valaki az erőszaktól,és a brutalitástol....Mivel vannak emberek,és élőlények AKIK\AMIK MÁSBOL EGYSZERŰEN NEM ÉRTENEK... A legjobb szándék ellenére sem...Hát...A második világháború japán hadserege meg nemzedéke minderre iskolapélda volt, ezért én továbbra is egyetértek a magam részéröl azzal,hogy az amik atombombát dobtak rájuk...Bármilyen iszonyatos fegyver is volt az...De a japánok eszelős fanatizmusa SEM MARADT LE SEMMIVEL SEM AZ ATOMBOMBÁK SZÖRNYŰSÉGE MÖGÖTT...Ahogy mondani szokás, a japánok MAGUKNAK KERESTÉK A BAJT...És csak magukat okolhatják a történtekért...Nade szerintem zárjuk le ezt a szörnyű témát,és a továbbiakban majd térjünk vissza azért a topik eredeti témájához,a könyvek,és olvasmányok világába...
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 23. 17:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Nade szerintem zárjuk le ezt a szörnyű témát,és a továbbiakban majd térjünk vissza azért a topik eredeti témájához,a könyvek,és olvasmányok világába...

Egyetértek, térjünk vissza a könyvekre.

Ezúton gyorsan elmesélem, hogy a minap jártam antikváriumban és ugyan A kárhozott város nem volt meg nekik a Sztrugackij testvérektől, de más igen, úgyhogy megvettem A kölyök címűt. Olvastad tőlük?
És ugyanitt döbbentem rá arra, hogy én sok évvel ezelőtt (2005-2006 körül) már olvastam tőlük a Stalkert. A könyvre emlékszem, tetszett, szerettem, de a szerzők teljesen kiestek a fejemből. Kölcsön kaptam anno, ezért is tudom ennyire belőni a dátumot, mert tudom, kitől kaptam, de így sajnos a polcon nem maradt emlékeztető.

Hasonlóan jártam Csingiz Ajtmatovval is. Egy kollégával beszélgettünk a szerzőről és A ​versenyló halála című művéről. Ekkor még szentül hittem, hogy nem ismerem a szerzőt, mígnem rákerestem, és kiderült, hogy ő írta A ​tengerparton futó tarka kutya című könyvet, amit 14-15 éves koromban olvastam. Nagyon emlékszem rá, mert a nagyszüleimmel (magyar tanárok voltak) nyaraltunk és a magamnak vitt könyveket már elolvastam, így elkértem tőlük, ami náluk volt. Amiért emlékezetes az az, hogy olvasás után kérdezgettek a történettel kapcsolatban és nagyon elcsodálkoztak, hogy láthatólag értettem, hogy miről szól a könyv és ennek hangot is adtak. Még a történet is megmaradt főbb vonalakban, bár egy újraolvasást mindenképp megérne.
Titusz, te olvastál tőle?
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 24. 15:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Gyerekkoromban kezembe került néhány Ajtmatov regény meg novella,de a csuda tudja hogy miért, valahogy nem jött be nekem az író...Nem szeretem a túláradó érzelmeket a könyvekben...A Sztrugackijok művei többek között azért is a kedvenceim,mivel az álltalam eddig olvasott regényeik "sterilek" az "érzelmi drámákat" illetően...Viszont a "Kölyök" című művüket nem olvastam még,de lehet hogy nemis igen fogom,mivel mint azt írtam fentebb Hangyának is, akárcsak Lemmel, úgy a Sztugackijokkal sem akarok már manapság kockáztatni...Nehogy csalódnom kelljen idővel valamelyik művükben...Én szeretek ugyanis mindent és mindenkit "tökéletesnek" látni,és tudni...Ha meg valakit/valamit nem ilyennek látok,az nagyon le tud taglózni mindig,úgyhogy ezért nem akarok kockáztatni már az álltalam "tökéletesnek" elfogadott írókkal,meg a számomra eddig ismeretlen műveikkel..Jó-jó...Tudom,hogy mindez egy enyhe foku bogarasságnak tűnik,dehát sajnos én ilyen vagyok,meg voltam is világ életemben...Viszont a "Kárhozott várost" szerintem szerezd be akár a föld alól is, mert az egy akkora időtlen remekmű,amilyen kevés van a világon...Régebben leírtam már valamikor,de akkor most megismétlem mégegyszer: Abban a regényben szerintem benne van szinte minden,amit az emberekröl, a társadalmakrol, és az emberi lélektan lényegéröl tudni érdemes...Mondjuk én világ életemben utáltam az embereket,a társadalmi együttélést,éshát az esetemben ennek a regénynek az elolvasása csak még jobban megerősítette ezt az érzést,dehát nem vagyunk ugye egyformák, és lehet hogy a te esetedben meg pont az ellenkező hatást fogja eredményezni a regény elolvasása...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 10. 25. 16:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nade ha már fentebb emlegettünk itt Jadissal történelmi dolgokat,meg szóba kerültek az antikváriumok is...Nemrég sikerült megtalálnom az egyik antikváriumban a 11 kötetes, szovjet szerkesztésü, "Világtörténet" című,nálunk 1966-ban kiadott könyvsorozatnak mind a 10+1 kötetét...Mégpedig egész jutányos áron...(Ez utóbbi dolognak külön is örültem azért...)Hű...Hogy hány éve kerestem én már ezt a könyvsorozatot! Emlékszem,gyerekkoromban odahaza is megvolt a szüleimnek 10 kötet ebböl a könyvsorozatbol,(Igaz,még most is megvan nekik,de hiába kértem tőlük,nem akarták sehogyse később nekem adni őket...)éshát gyerekként rengeteget bújtam a hatalmas,vaskos kötetek mindegyikét...Igaz,erősen ideologizálva volt a téma marxista-leninista szemszögböl, nade aki ezt a kis negatívumot a helyén tudta kezelni mindig, annak nem okozott gondot sose a könyvsorozat erényeire koncentrálni...És mostmár akkor 30-40 év elteltével ismét bújhatom akkor a könyvsorozat köteteit...Ezt is megértem akkor...Már csak amiatt vagyok gondban egy kicsit,hogy hova tegyem az egyenként is hatalmas 11 kötetet? De majd szorítok helyet nekik valahogy a többi könyv között...Ez már a legkevesebb...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 11. 09. 11:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mint minden éven ilyentájban, azaz nov.első heteiben,úgy most is elővettem nemrég újra olvasásra Szerafimovics szovjet író remekbe szabott kisregényét, a "Vasáradat"-ot...Mondjuk már rengetegszer végigolvastam,de nálam ennek ellenére ezen regény újraolvasása minden évi "kötelező szertartás" ilyenkor, nov.7-e környékén...A regény ugyanis a szovjet-orosz polgárháború időszakában játszódik,és szerény meglátásom szerint az eddig általam olvasott "orosz polgárháborús" regények közzül a legjobb,és ha lehet ilyet mondani,egyben a "leghangulatosabb" irodalmi feldolgozás is...A szerző varázslatos tehetséggel ötvözte ugyanis ebben a regényében az adott idők sajátos "romantikáját" a kegyetlen és véresen brutális mészárlások leírásával...Ami események sajnos megkerülhetetlen dolgok ugye minden olyan regény esetében,amik ezzel a szörnyűséges,de mégis valamilyen formában felemelő időszakkal foglalkoznak...És a szerző javára szolgál az,hogy igyekszik nem egyoldaluan írni az akkoriban megszokott kegyetlen viselkedésekröl az ellenfeleket illetően...A megszokott sémákkal ellentétben, Szerafimovics ír bőven a vörösök kegyetlenkedéseiröl is azért,nemcsak a fehérekéröl...Érdekes dolog az,hogy miként is juthatott át mindez az akkori cenzúrán...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 11. 09. 11:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szóval érdekes,és furcsa regény ez a "Vasáradat"...És tényleg nem értem azt,hogy miként is engedte kiadni ezt a regényt ilyen formában az egykori sztálinista cenzúra? Vagy lehet hogy valójában nemis volt ott akkoriban olyan cenzúra,mint amilyennek manapság már beállítják? Sokszor elgondolkozom ezen a dolgon...Az ugyanis egy dolog,hogy a szerző a vörösöket sem állítja be egy fedhetetlenül humanista társaságnak,nemcsak a fehéreket...De ezen kívül akad még néhány dolog a regényben,aminek olvastán igencsak elcsodálkoztam...Pl.volt egy jelenet,amikor a szerző az egyik szereplő szájába olyan mondatot adott,hogy: "Kik ezek a bolsevikok?Senki nem tud róluk semmit...Egyesek azt mondják,hogy Moszkvábol jöttek,mások meg azt mondják, hogy A NÉMET CÁR KÜLDTE ŐKET OROSZORSZÁGBA,HOGY FELFORDULÁST CSINÁLJANAK"...Nem semmi ez a mondat...Főleg úgy,hogy a hajdani SZU-ban HÉTPECSÉTES TITOKKKÉNT KEZELTÉK AZT A TÉNYT, hogy Lenint VALÓBAN a német császár küldte 1917-ben Oroszországba német pénzzel ellátva,hogy "felfordulást csináljon"...Erröl a dologrol viszont igencsak tilos volt azért beszélni az akkori SZU-ban...Ebben a regényben viszont kétségtelenül utal rá a szerző...Furcsa, és meglehetősen bátor dolog volt ez szerintem a részéröl...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 11. 09. 12:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A másik kissé furcsa dolog a regényben az, hogy Szerafimovics jól láthatóan "rasszista" nézeteknek is hangot adott ebben a műben...(Legalábbis a mai liberális figurák "gondolkodásmódja" szerint nézve a dolgot...) Ugyanis a regény második felében a túlnyomórészt OROSZ MENEKÜLTEKBÖL álló szekérkaravánt el akarják ugye pusztítani a GRÚZOK...És ezen összecsapást megelőzően a szerző látványosan olyan mondatokat ad a szereplők szájába pl.,hogy "mi oroszok fehérképüek vagyunk,de azok a grúzok MÁSMILYENEK...AZOK ÁZSIAI, FEKETEKÉPÜ ALAKOK"...Aztán a szerző kerít alkalmat arra is,hogy többször is megemlítse úgymond a grúzok "mandulavágású, nőhódító fekete szemét"is.Az embernek egy pillanatra olyan érzése támadt mindig amikor erröl olvastam a regényben,hogy a szerző mintha LENÉZNÉ ÉS MEGVETNÉ AZ OROSZ NŐK AZON RÉSZÉT,akiknek bejött a grúzok "mandulavágásu fekete szeme"...Ráadásul kicsit rosszmájuan elhangzik olyan is kis idő múlva,hogy megjegyzi az egyik szereplő csakúgy mellékesen,hogy "Bár a grúzok NEM A MI FAJTÁNK,ázsiai, fekete képüek,DE A FEHÉR NŐKET NAGYON SZERETIK"...És mindez megintcsak valahogy olyan lenézően,megvetően hangzott,akárhogy olvastam is...Hiába na...Az oroszokrol köztudott volt mindigis,hogy rettenetesen utálták-utálják meg lenézik a náluk "színes bőrünek" számító kaukázusiakat... Nade hogy mindezt ENNYIRE NYÍLTAN és szókimondóan érzékelteti a szerző,hát az bizony már nem semmi...Ráadásul az meg aztán már tényleg felér egy borzalmas "rasszizmus rasszizmusával" ugye,hogy mindezen bevezető után az OROSZ MENEKÜLŐK könnyedén(!!!)elsöprik és KÍMÉLETLENÜL LEMÉSZÁROLJÁK a "pöffeszkedő",öntelt grúz katonai erőt, akiknek a szánalmasan,az életükért remegve, visítozva menekülni próbáló tagjait az őket üldöző oroszok PUSKATUSSAL verik agyon, mint holmi rühes kutyákat...Hát...Ez bizony egyértelmü utalás a "fehér ember" mindenféle értelemben vett fölényére a "színesek" fölött...Ezt egyszerűen nem lehet nem észrevenni...A MAI,ERŐSEN PC ŐRÜLETBE SÜLYEDT VILÁGBAN, szerintem egyszerűen ELKÉPZELHETETLEN LENNE egy ilyen regény kiadatása..."Demokrácia" ide vagy oda...És még örülhetne a szerző ha jól meg is nem hurcolnák még mellé ráadásnak...Viszont abban a "szörnyű sztálinista diktatúrában" a jelek szerint MEGJELENHETETT egy ilyen mondanivalóval,üzenettel bíró regény...Ráadásul úgy,hogy közben még maga SZTÁLIN is kaukázusi, grúz volt eredetileg...És az ország akkori irányítói közzül többen mások is...Aztán mégsem vitte el senki a szerzőt a "kaukázusiak-grúzok elleni hangulatkeltésért,és az őket érintő lekezelő hangnemért" a gulágra...Érdekes ez a dolog egy kissé nem? Hát...Tényleg érdekes...Nagyon érdekes...
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 11. 14. 15:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Érdekes dolog mondjuk az is,hogy a Sztrugackij testvérek azért nincsenek egyedül a kétszerzőjü regények műfajában...Van itthon még azért egy-két ilyesmi formátumu regény a könyvespolcaimon ,pl. Arthur Hailey-John Castle remek és izgalmas kisregénye, a "Rémület a levegőben"...Emlékszem,gyerekkorom egyik kedvenc olvasmánya volt ez a kisregény,de érdekes módon belőlem egész mást hozott ki az olvasása,mint ami az ugye elvárható lett volna...Ugyanis amikor egy kisgyerek elolvas egy ILYEN "repülős regényt", általában mi szokott kisülni belőle? Na ugyan mi...Hát az,hogy az adott kisfiú is szeretne majd nagykorában pl. PILÓTA lenni,vagy nem így van? Nos...Az én esetemben szokás szerint pont a fordítottja jött elő ennek a sémának...És már kisiskolásként elhatároztam,hogy SOHA,DE SOHA NEM FOGOK FELÜLNI REPÜLŐGÉPRE AZ ÉLETBEN...Mert esélyt sem akartam adni annak,hogy ILYEN veszélyes szituba kerüljek bármikoris,mint amilyenbe kerültek a regény szereplői...Annyit nemér az egész "légiközlekedés" a számomra...Szóval én személy szerint azok táborát gyarapítottam ezen olvasmány után,akik inkább vonatoznak napokat,heteket,minthogy repülőgépre üljenek bármikoris...Nem a "félelem okán",hanem a JÓZAN MÉRLEGELÉS alapján...Szóval az esetemben ennyire meghatározó dolog volt ennek a kisregénynek az elolvasása...Ami kisregény amúgy egy nagyon jó olvasmány, csak hát jó szokás szerint meglehetősen rövid...Hm...A csudának nem tudták a szerzők ezt a témát is kibontani vagy 1000 oldal terjedelemben legalább? AKKOR még milyen jó olvasmány lett volna ez a regény is,mint oly sok más egyébb regény is...Sose értettem az olyan írókat,akik képesek arra,hogy egy JÓ ALAPTÉMÁT elpazaroljanak mondjuk 150 rövid kis oldalra...Hát milyen írók már az ilyenek??? Hát milyenek lennének..."Megélhetési írók",mint pld. L.L.L...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 11. 14. 16:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Mint minden évben ilyentájban, azaz nov.első heteiben,úgy most is elővettem nemrég újra olvasásra...
( Szerafimovics szovjet író remekbe szabott kisregényét, a "Vasáradat"-ot...Mondjuk már rengetegszer végigolvastam,de nálam ennek ellenére ezen regény újraolvasása minden évi "kötelező szertartás" ilyenkor, nov.7-e környékén..)

Érdekes ez számomra...hogy valaki ilyen "tudatosan" képes évről-évre, ugyanabban az időszakban elővenni ugyanazt a könyvet.
(Nem sokkal ez előtt - talán pár hete vagy hónapja- is olvastam tőled hasonló megnyilvánulást.) "Minden" könyvvel ezt csinálod???
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Következő
3 / 13 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.