Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Ilyen volt - ilyen lett
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, ... 16, 17, 18  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Mágikus helyek
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 18. 06:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz!
Az általam legutóbb linkelt cikk arról szól, hogy a szobor a 4-es metró építésekor került VISSZA mostani, méltó helyére. Nem a városrendezők agyatlan gondolatának tartom a szobor eredeti helyre való visszaállítását.
Újra hangsúlyozom, (annak ellenére, hogy tudom, hogy nem az a fő problémád, hogy visszakerült a szobor, hanem az, hogy eltüntették a gombát), hogy a Baross szobor régebb óta volt a Baross téren, mint a forgalomirányító gomba...nagyobb múlttal rendelkezik, többen emlékeznek rá, mint a gombára. Tehát ezért általánosságban is kevesebb ember aggódott/tiltakozott az elvesztéséért. (Szemben az Örs vezér téri, vagy a Móricz Zsigmond körtéri forgalomirányító gombával.)

Értem én, hogy Te (is) a gombát siratod, mert amikor Te jártál arra, te azt láttad a középpontban, neked az volt ott akkor emlékezetes, mint a tér fő jellegzetessége.

Nekem is hiányzik a látképből, de nyilván nem az számított, hogy mit gondol egy "maroknyi" embercsoport. Lehet, hogy anno. Te a Keletiben a gombánál beszéltél meg randevúkat, én is jártam arra párszor. De ha már rakérdeztél, hogy vajon ma lehetne-e randevúzni a szobornál, akkor válaszolok: nem, manapság biztos nem randevúznék ott, mert megfulladnék a benzingőzben. Viszont a 90'-es években még lehetett randevúkat megbeszélni a szoborhoz. Ott hátul jobb volt, és kevesebb ember lézengett arra, mint a gombánál. De ha már itt tartunk, szerintem sokkal több randevú zajlott a Móricz Zsigmond körtéri gombánál. Azt is meg akarták szüntetni - minthogy eredeti funkciójukat elvesztették ezek a forgalomirányító helységek - és úgy rémlik, hogy az elég nagy elégedetlenséget váltott ki az emberekből. Így hát örüljünk annak, hogy legalább a Móricz Zsigmond körtéren megmaradt "A Gomba". Talán pont azért, (és azért volt nagyobb visszhangja), mert anno. az inkább volt a Budapesten élő, budapesti fiatalok találkahelye, mint a Keletiben a gomba. Én is többet randevúztam a Körtéren, mint a Keletiben.

A hozzászólás legutóbb Samantha által 2018. 04. 18. 08:17-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 18. 07:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A könyvesből hozom:
Idézet:
És oh, micsoda véletlen! De jó, hogy említed a Keleti pályaudvart. Smile
Te hogy emlékszel a Baross szoborra, hogy mikor hol állt? Te is úgy vélted a 80-as - 90-es években, mint ahogy én akkortájt a nálam néhány évtizeddel idősebb ismerőseimtől számtalanszor hallottam, hogy "eldugták oda hátra a szobrot"?
És a forgalomirányító gombára emlékszel?
"Ilyen volt-ilyen lett" topic Wink
Smile

Időpontokra nem emlékszem, de amióta tudok a Baross szoborról, az mindig el volt dugva Keleti mögött. Ha a bejárattal szemben álltál, akkor a pályaudvar mögötti téren állt, ahonnan pl a postára lehetett bejutni.
Talán a 2-es metro kapcsán, az aluljáró építése miatt tették oda.

Forgalomirányító gomba? Ilyenre nem emlékszem.
Ha kijöttél a kettes metróból, szemben volt a pályaudvar. Na akkor volt ott valami épület, de hogy mi volt a funkciója...?
Megnéztem egy légi felvételt a barosstéri aluljáróról. Látom benne a "gombát", de becsületszavamra nem emlékszem rá. Sad

Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 19. 19:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
A könyvesből hozom:
Idézet:
És oh, micsoda véletlen! De jó, hogy említed a Keleti pályaudvart. Smile
Te hogy emlékszel a Baross szoborra, hogy mikor hol állt? Te is úgy vélted a 80-as - 90-es években, mint ahogy én akkortájt a nálam néhány évtizeddel idősebb ismerőseimtől számtalanszor hallottam, hogy "eldugták oda hátra a szobrot"?
És a forgalomirányító gombára emlékszel?
"Ilyen volt-ilyen lett" topic Wink
Smile

Időpontokra nem emlékszem, de amióta tudok a Baross szoborról, az mindig el volt dugva Keleti mögött. Ha a bejárattal szemben álltál, akkor a pályaudvar mögötti téren állt, ahonnan pl a postára lehetett bejutni.

Ha kijöttél a kettes metróból, szemben volt a pályaudvar. Na akkor volt ott valami épület, de hogy mi volt a funkciója...?
Megnéztem egy légi felvételt a barosstéri aluljáróról. Látom benne a "gombát", de becsületszavamra nem emlékszem rá. Sad

Így van. A szobor ott volt - a 80-as, 90-es években biztosan - oldalvást a Posta előtt.

Igaz, ezen a képen a Posta nem látszik.

A gomba meg - mint már te is látod a légifelvételen - tulajdonképpen a metró felett.

Érdekes, nem emlékszem azokra a "buborékokra" a földön.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 19. 20:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nos, nyomoztam...meg akartam tudni, hogy mettől meddig volt a szobor nem eredeti helyén, illetve, hogy mikor épült a metró és mettől-meddig állt a gomba. Nem kis munkámba került, de minden percét élveztem, és úgy gondolom megérte. Smile
Nos:
Először is a Baross szobor "vándorlása" képekben.

1884-ben: Szobor van, természetesen gomba még nincs...

1912-ben szintén:

1960-as évek közepe: Még nincs gomba...de már szobor sincs.

1970-es évek eleje: Már ott a forgalomirányító gomba

Baross tér a felújítás előtt:

Keresgélés közben találtam erre az oldalra, így megtaláltam a konkrét dátumokat is.
Határozottan ajánlom elolvasásra - én rengeteget tanultam belőle - a főbb dátumokat most kimazsoláztam belőle, de vétek lenne nem végigolvasni az egészet.

"A pályaudvar 1881 és 1884 között épült fel."
"A főhomlokzata előtt a régi fényképeken egy parkosított szigetekkel tarkított teret látunk, melynek nincs neve...Közepén 1898. november 20-án adták át a későbbi névadó, Baross Gábor szobrát."
"A szobor 1968-ig állt eredeti helyén, amikor is a tér átépítése miatt lebontották, három esztendeig a Fiumei úti sírkertben vesztegelt, majd kissé eldugva újra felállították a pályaudvar indulási oldala mellett."
"Innen került vissza 2013. december 7-én majdnem az eredeti helyére, a pályaudvar előterébe."

"A második világháború alatt a tér tönkrement. A Baross-szobor lezuhant talapzatáról, a sínek megrongálódtak. 1945 nyarán – egy fotó tanúsága szerint – gyerekek strandoltak a pályaudvar előtti, 1926-ban létesült szökőkútmedencében."
(Szami csodálkozó megjegyzése: szóval réges-régen még szökőkút is volt...)
"Az ötvenes években megkezdődött a metróállomás kiépítése, majd hamarosan félbe is maradt."
"A metróépítést 1962-ben újraindították, és ennek következményeként a hatvanas évek második felében alakult ki a Baross tér általunk ismert képe..."
"A Baross-szobrot 1968-ban elbontották, helyette egy gomba alakú, körpanorámás diszpécsertorony emelkedett a tér fölé.
(Szami megjegyzése: Igen, Titusz, előkerült a torony!)

Nagy örömömre - és úgy vélem Titusz is örülni fog - nyomozómunkám során találtam ezt a képet.
Titusz, épül a gomba!!!

Forrás:

http://fokert150.hu/images/baross-ter-epitese-1968-1969/

Nézzétek meg az itt szereplő többi képet is. Én ámultam, bámultam...

Nos, akkor visszatérek az előző cikkből való mazsolázáshoz:
"A négyszintes csomópontot 1969. december 22-én vehette birtokba a közönség, 1970. április 3-tól pedig már metróval is megközelíthetővé vált a tér."
" jelenlegi arculatváltást (Szami megjegyzése: a cikk 2014-es!!!) természetesen az újabb közlekedési változások indukálták, elsősorban a 4-es metró forgalmának becsatlakozása. De például az is, hogy az elmúlt negyven évben a teret érintő villamosforgalom minimálisra csökkent. És nem kevésbé fontos ösztönző volt, hogy a tér objektumai elhasználódtak, s az utóbbi időben inkább már viszolygást keltettek, mint vonzalmat. A Baross tér egy nagy emberlerakó lett a kelet-európai változások nyomán, ami a tér igényességi szintjének erodálódásához is vezetett.Arab pénzváltók, hajléktalanok, csellengő munkanélküliek, illegális árusok jellemezték a teret, no meg talán az egyetlen kedves színfoltként a „gödör” ülőkövein sakkozók. Mindez egyáltalán nem emelte a naponta itt áthaladó 400 ezer gyalogos komfortérzetét. Nem beszélve a hosszú gyaloglásokról egy-egy távolabbi megállóig.
A térrendezésre 1999-ben kiírt pályázatot.."
"...a teret 2008-ban már megbolygatták..."

És 2014-ben adták át mostani formájában. Tehát a gombát valamikor 2008-ban - vagy valamivel utána bontották el. Azt még pontosan nem találtam meg, hogy mikor.

Végezetül hozok még egy "Ilyen volt-ilyen lett bejegyzést a Baross térről, és a Keleti Pályaudvarról sok-sok képpel:
2014 - birtokba vették az emberek a Baross teret
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 19. 21:00    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Baross tér -2013.
A felszín alatt Sad

https://m.galeria.index.hu/belfold/2013/03/12/a_baross_teri_aluljaro/index.php

És a kapcsolódó cikk:

https://index.hu/belfold/budapest/2013/03/22/lezarjak_a_baross_teri_aluljarot/
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 21. 17:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz!
Az általam legutóbb linkelt cikk arról szól, hogy a szobor a 4-es metró építésekor került VISSZA mostani, méltó helyére. Nem a városrendezők agyatlan gondolatának tartom a szobor eredeti helyre való visszaállítását.
Újra hangsúlyozom, (annak ellenére, hogy tudom, hogy nem az a fő problémád, hogy visszakerült a szobor, hanem az, hogy eltüntették a gombát), hogy a Baross szobor régebb óta volt a Baross téren, mint a forgalomirányító gomba...nagyobb múlttal rendelkezik, többen emlékeznek rá, mint a gombára. Tehát ezért általánosságban is kevesebb ember aggódott/tiltakozott az elvesztéséért. (Szemben az Örs vezér téri, vagy a Móricz Zsigmond körtéri forgalomirányító gombával.)

Értem én, hogy Te (is) a gombát siratod, mert amikor Te jártál arra, te azt láttad a középpontban, neked az volt ott akkor emlékezetes, mint a tér fő jellegzetessége.

Nekem is hiányzik a látképből, de nyilván nem az számított, hogy mit gondol egy "maroknyi" embercsoport. Lehet, hogy anno. Te a Keletiben a gombánál beszéltél meg randevúkat, én is jártam arra párszor. De ha már rakérdeztél, hogy vajon ma lehetne-e randevúzni a szobornál, akkor válaszolok: nem, manapság biztos nem randevúznék ott, mert megfulladnék a benzingőzben. Viszont a 90'-es években még lehetett randevúkat megbeszélni a szoborhoz. Ott hátul jobb volt, és kevesebb ember lézengett arra, mint a gombánál. De ha már itt tartunk, szerintem sokkal több randevú zajlott a Móricz Zsigmond körtéri gombánál. Azt is meg akarták szüntetni - minthogy eredeti funkciójukat elvesztették ezek a forgalomirányító helységek - és úgy rémlik, hogy az elég nagy elégedetlenséget váltott ki az emberekből. Így hát örüljünk annak, hogy legalább a Móricz Zsigmond körtéren megmaradt "A Gomba". Talán pont azért, (és azért volt nagyobb visszhangja), mert anno. az inkább volt a Budapesten élő, budapesti fiatalok találkahelye, mint a Keletiben a gomba. Én is többet randevúztam a Körtéren, mint a Keletiben.
Ne mán...Csak nem azt akarod mondani, hogy a Móricz Zsigmond körtéri gomba elbontása kapcsán álltalános felzúdulás volt, és ezért aztán meg is hagyták, míg a Keletiben lévő gomba sorsa a kutyát sem érdekelte? Ez aztán igen...Lehet hogy nekem is inkább a MZS. körtéren kellett volna inkább az időm javát tölteni, nem pedig a Keletiben...Ott legalább akkor értelmes emberek laktak, vagy mászkáltak,nemúgy mint a Keleti környékén...A Keleti környékén élő lakosokra akkor kár egy szót is vesztegetni, szégyeljék magukat, aztán ennyi...Amúgy én találkákat sohasem beszéltem meg a Keletinél lévő gomba alá, mivel az a környék hajdanán, amikor még énis Pesti lakos voltam, mindenféle négerek törzshelye volt, úgyhogy állandóan lófrászott ott néhány néger a gomba környékén, de ettöl függetlenül szerintem a gomba mégiscsak egy jellegzetes objektuma volt a Baross térnek, ami nélkül szerintem a Baross tér már csak az árnyéka önmagának...A belinkelt képekröl ez szerintem egyértelmüen látszik is...Újra felállított Baross szobor ide vagy oda...Én nem értem, hogy miként is nem jutott az az eszébe senkinek sem, hogy mondjuk a gombát meghagyják pl. valami fagyizónak, vagy kis büfének, vagy valami minipresszónak...Mondjuk én nem jártam sose a gomba belsejében, de valszeg remek, és hangulatos kilátás lehetett belőle az egész Baross térre...Így akkor akár még kilátóként is funkcionálhatott volna...És egy olyan jelképe lehetett volna a Baross térnek, mint mondjuk Miskolcnak az Avasi kilátó...Dehát ugye a "magyar politikus, és városvezető" kifejezés az egy külön fogalom már a világban, éshát ezen a dolgon akkor nemis lehet csodálkozni...
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 21. 18:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz, valszeg a Keletiben lévő gomba annyira elamortizálódott, lepukkant 40 év alatt, hogy azért sem fordítottak rá különösebb figyelmet. Őszintén nem emlékszem, hogy nézett ki a "vége felé".
A 90'-es évek második fele után már nemigen jártam arra.
Kerestem, de nem találtam róla bontás előtti képeket...
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 21. 18:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:

A Baross szoborra énis emlékszem amúgy, láttam anno sokszor a Keleti mögött "eldugva"...Bár szerintem egyálltalán nem volt eldugva, nagyonis jó helyen állt...Baross Gábor egy tiszteletreméltó és zseniális ember volt a maga idejében, éshát paradox módon én pont ezért is éreztem mindig úgy, hogy OTT VOLT A LEGJOBB HELYEN A SZOBRA a Keleti mögött...Mert a régi helye az egy egyfajta "méltóságot" adott a szobornak, és a névadójának is, mivel KULTÚRÁLT KÖRNYEZETBEN és területen ÁLLT, ahol viszonylag kis átmenő forgalom volt, így aki tiszteletét akarta tenni Baross Gábor munkássága előtt, az ezt megtehette CSENDES,MÉLTÓ KÖRNYEZETBEN megállva a szobra előtt...Ma viszont? Ugyan hogy lehet már tisztelettel megállni egy kicsit is a szobor előtt? A szobor körül mindenféle kocsik,buszok, népek, trógerek kavarognak,éshát hangzavar,benzingőz meg minden egyébb finomság is ráadásnak, szóval olyan az egész szobor környéke mint egy óriási pöcegödör, de akkor ugye egyesek szerint "végre méltó helyen" áll ismét a szobor...A nagyvárosi szenny, népkavargás,mocsok, és bűz kellős közepén...Hát igen...ILYEN ezeknek a mai embereknek,döntéshozóknak a szellemi színvonala...Olyan pont, amilyet látunk...De inkább már nemis mondok semmit sem erre az egész elmebajra...Ez Magyarország, és EZ akkor Budapest...
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 21. 22:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha, csak leborulni tudok a munkád előtt!!

notworthy
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 22. 11:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Samantha, csak leborulni tudok a munkád előtt!!

notworthy

Smile
Köszönöm Hangya, kedves Tőled, de én csak összeollóztam innen-onnan.
És úgyis kíváncsi voltam rá.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 24. 21:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Ne mán...Csak nem azt akarod mondani, hogy a Móricz Zsigmond körtéri gomba elbontása kapcsán álltalános felzúdulás volt, és ezért aztán meg is hagyták...

Mint megtudtam, a Móricz Zsigmond körtéri "Gomba" műemlék, így védettséget is élvezett.

Mi legyen a Móriczon a gombával? - 2009 május

Ilyen lesz a Móricz Zsigmond körtér - 2009 október

Gombalányok buzdítanak szavazásra a Móriczon - 2010 március

Milyen a Móricz Zsigmond körtér az átadás után? - 2013 december

Azért nem volt fenékig tejfel a Körtéri Gomba megmentése, felújítása sem. Mondhatni mi pénzbe került...megérte? Vajon a Keletiben lévő gomba megmentése is ekkora huzavonával járt volna? Valószínűleg.

Körtéri gomba - átadás helyett összeomlás? - 2013 július

És akkor képekben: ilyen volt-ilyen lett:

Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 25. 14:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz írta:
Ne mán...Csak nem azt akarod mondani, hogy a Móricz Zsigmond körtéri gomba elbontása kapcsán álltalános felzúdulás volt, és ezért aztán meg is hagyták...

Mint megtudtam, a Móricz Zsigmond körtéri "Gomba" műemlék, így védettséget is élvezett.

Azért nem volt fenékig tejfel a Körtéri Gomba megmentése, felújítása sem. Mondhatni mi pénzbe került...megérte? Vajon a Keletiben lévő gomba megmentése is ekkora huzavonával járt volna? Valószínűleg.

Érdekes dolog az, hogy a M.ZS. körtéri gombát milyen közfigyelem övezte végig, míg a jelek szerint a Keletinél lévő forgalomirányító torony sorsa senkit sem érdekelt...De erröl már filóztam fentebb is,egy másik hsz-ben...Pedig UGYANAZON VÁROSROL VAN SZÓ...Ezek szerint ennyire másfajta emberek élnének más-más kerületekben? Nade néha nemis bánom azt, hogy eljöttem az idők folyamán Peströl...Főleg azok után nem bánom, hogy immár a Keletinél állt gomba is már a múlt idők emléke csak...Dehát ahogy mondani szokás, én örökre emlékezni fogok rá, a Pestiek meg csak had élvezzék akkor az "új, modern" Baross teret...Egészségükre akkor...
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 25. 15:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Samantha írta:
Titusz írta:

Érdekes dolog az, hogy a M.ZS. körtéri gombát milyen közfigyelem övezte végig, míg a jelek szerint a Keletinél lévő forgalomirányító torony sorsa senkit sem érdekelt...De erröl már filóztam fentebb is,egy másik hsz-ben...Pedig UGYANAZON VÁROSROL VAN SZÓ...Ezek szerint ennyire másfajta emberek élnének más-más kerületekben? Nade néha nemis bánom azt, hogy eljöttem az idők folyamán Peströl...Főleg azok után nem bánom, hogy immár a Keletinél állt gomba is már a múlt idők emléke csak...Dehát ahogy mondani szokás, én örökre emlékezni fogok rá, a Pestiek meg csak had élvezzék akkor az "új, modern" Baross teret...Egészségükre akkor...

Szegény Baross téren ma már igen nagy a forgalom.
Az "öregek" szép lassan elfelejtik, a "középkorúak" siratják, nosztalgiáznak, a fiatalok meg már így ismerik. Mondjuk volt olyan korszaka a térnek, amikor nagyon lepusztult volt. Örülj, hogy úgy nem láttad.
De találtam ám én olyan cikket is, amelyben az látszik hogy vannak akik le akarták bontani a Körtéri gombát. Mindig van két tábor.
Műemlékvédett. Ezért maradt meg. A Baross téri gomba nem volt az. Az Örs vezér térinek még nem néztem utána, pedig az is megmaradt. Na, majd rákeresek...
Egyébként nagyon sok minden változott a fővárosban az utóbbi évtizedekben.
Lehet, már rá sem ismernél.
Már egy budapesti is rácsodálkozik, ha nem jár valamerre néhány évig...
Majd még keresgélek más helyeket is.
Van valami olyan a fővárosban, aminek a múltja/jelene érdekel konkrétan?
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 04. 25. 15:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Szegény Baross téren ma már igen nagy a forgalom.
Az "öregek" szép lassan elfelejtik, a "középkorúak" siratják, nosztalgiáznak, a fiatalok meg már így ismerik. Mondjuk volt olyan korszaka a térnek, amikor nagyon lepusztult volt. Örülj, hogy úgy nem láttad.
De találtam ám én olyan cikket is, amelyben az látszik hogy vannak akik le akarták bontani a Körtéri gombát. Mindig van két tábor.
Műemlékvédett. Ezért maradt meg. A Baross téri gomba nem volt az. Az Örs vezér térinek még nem néztem utána, pedig az is megmaradt. Na, majd rákeresek...
Egyébként nagyon sok minden változott a fővárosban az utóbbi évtizedekben.
Lehet, már rá sem ismernél.
Már egy budapesti is rácsodálkozik, ha nem jár valamerre néhány évig...
Majd még keresgélek más helyeket is.
Van valami olyan a fővárosban, aminek a múltja/jelene érdekel konkrétan?
Persze hogy van...Mivel hajdan ismertem jól az egész várost, hát érdekel az egész belváros mai állapota...Szóval ha találsz cikkeket-képeket bármely fontosabb Pesti tájékrol, akkor tedd be majd ide...Pl. a Margit szigetröl, a Deák térröl, a várrol, a Váci útcárol, a Nyugati teréröl, meg stb,stb...
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 08. 21:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Örs vezér tere régen és most...és a jövő:
60'-as évek:

Meglepő. Az egyetlen "ismerős" a kép bal középső, kissé fentebbi részén lévő panelház, ill. a középső rész, ahol a buszok mostanában is hasonlóan gyülekeznek, akárcsak az akkori villamos helyén most a 3-as 62-es. A számomra a 80-as 90-es évekből ismerős és szeretett Sugár, a Gomba és a butiksor még sehol sincs. Megdöbbentő ez a kép így hogy belegondolok, hogy mi minden történt ott az utóbbi több, mint 50 év alatt.
A mai Árkád Üzletközpont helyén még erdő látható.

A Sugár felől nézve. Bal oldalt a túloldalon a metró.

Nagyjából ugyaninnen, már a Sugár megépülése után 1981-ben:

Idézet: "A Sugár egy évvel a nyitás után, 1981-ben. A pavilonok még valószínűleg ideiglenesek (karácsonyi vásár van), a későbbi bódésor helyén még virágágyás van. Háttérben a szocreál TOTÓ-LOTTÓ ház".

Emlékszem a "Lottóházra"...gyerekkoromban sokat jártam arra a szüleimmel. Mindig néztem hogy mekkora.

1986-ban, már színesben ismét a másik oldalról nézve:

Látszik a HÉV, a Sugár és ott a Gomba is. Viszont, ha jól látom, még ekkor sincs pavilonsor, csak a virágágyás.

Nem is tudom az mikor került oda. Az alábbi cikk a - sokak által szidott - bódésor bontásáról közvetít. Az is igaz viszont, hogy annak a bódésornak csak a hátsó részét bontották el, a Gombához közelebbi része, még most is megvan, igaz, kicsit átalakulva. És hiába egyesek rosszallása, a metrófeljárónál is vannak a mai napig ilyen-olyan bódék, meg pavilonok.

A következő két kép a villamosvonalak átalakítása és az Árkád építése előtt készült.
Ez szerintem a 90'-es évekből van, mert igen valószínű, hogy a Sugár mellett baloldalt hátra az a kék-sárga épület már az IKEA első része, - ami 90'-ben épült. Mindenesetre itt már megvan a pavilonsor. A 86-os képem meg ugye még nem volt. Az autókon viszont látszódik a következő 2000-ben készült képekhez képest, hogy azért régebbiek.

Ez viszont már 2000-ből való:

És mostanság az Árkáddal együtt:

És íme, a legújabb tervek

Hááát...ööö...izé.
Érdemes elolvasni a kommenteket.
Azok elolvasása nélkül is két kérdésem volt alapból:
1. Hova teszik a sok buszt és trolit, amelyek most a Sugár előtt járnak?
2. Hány évig lesz Bp. egyik legforgalmasabb pontján feltúrva emiatt? Na és mennyiért?

Nem tudom miért fáj sokaknak az, ahogy most néz ki. Nem annyira borzalmas, mint ahogy ez a cikk is savazza.

Nekem speciel semmi bajom nincs vele, bár én jobban szerettem az Árkád nélkül.

Egyébként az IKEA 1990-ben, az Árkád 2002-ben nyitott.

Források:
https://m.galeria.index.hu/urbanista/2016/07/27/az_ors_vezer_ter_tortenete/index.php?current_image_num=14#14
https://index.hu/urbanista/2016/08/01/miert_ilyen_remenytelenul_otvar_hely_az_ors_vezer_tere/
http://www.vasutallomasok.hu/allomas.php?az=orsv
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Mágikus helyek Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, ... 16, 17, 18  Következő
2 / 18 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.