Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Ilyen volt - ilyen lett
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Mágikus helyek
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Titusz
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 09. 16:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Örs vezér tere régen és most...és a jövő:
60'-as évek:

Meglepő. Az egyetlen "ismerős" a kép bal középső, kissé fentebbi részén lévő panelház, ill. a középső rész, ahol a buszok mostanában is hasonlóan gyülekeznek, akárcsak az akkori villamos helyén most a 3-as 62-es. A számomra a 80-as 90-es évekből ismerős és szeretett Sugár, a Gomba és a butiksor még sehol sincs. Megdöbbentő ez a kép így hogy belegondolok, hogy mi minden történt ott az utóbbi több, mint 50 év alatt.
A mai Árkád Üzletközpont helyén még erdő látható.

A Sugár felől nézve. Bal oldalt a túloldalon a metró.

Nagyjából ugyaninnen, már a Sugár megépülése után 1981-ben:

Idézet: "A Sugár egy évvel a nyitás után, 1981-ben. A pavilonok még valószínűleg ideiglenesek (karácsonyi vásár van), a későbbi bódésor helyén még virágágyás van. Háttérben a szocreál TOTÓ-LOTTÓ ház".

Emlékszem a "Lottóházra"...gyerekkoromban sokat jártam arra a szüleimmel. Mindig néztem hogy mekkora.

1986-ban, már színesben ismét a másik oldalról nézve:

Látszik a HÉV, a Sugár és ott a Gomba is. Viszont, ha jól látom, még ekkor sincs pavilonsor, csak a virágágyás.

Nem is tudom az mikor került oda. Az alábbi cikk a - sokak által szidott - bódésor bontásáról közvetít. Az is igaz viszont, hogy annak a bódésornak csak a hátsó részét bontották el, a Gombához közelebbi része, még most is megvan, igaz, kicsit átalakulva. És hiába egyesek rosszallása, a metrófeljárónál is vannak a mai napig ilyen-olyan bódék, meg pavilonok.

A következő két kép a villamosvonalak átalakítása és az Árkád építése előtt készült.
Ez szerintem a 90'-es évekből van, mert igen valószínű, hogy a Sugár mellett baloldalt hátra az a kék-sárga épület már az IKEA első része, - ami 90'-ben épült. Mindenesetre itt már megvan a pavilonsor. A 86-os képem meg ugye még nem volt. Az autókon viszont látszódik a következő 2000-ben készült képekhez képest, hogy azért régebbiek.

Ez viszont már 2000-ből való:

És mostanság az Árkáddal együtt:

És íme, a legújabb tervek

Hááát...ööö...izé.
Érdemes elolvasni a kommenteket.
Azok elolvasása nélkül is két kérdésem volt alapból:
1. Hova teszik a sok buszt és trolit, amelyek most a Sugár előtt járnak?
2. Hány évig lesz Bp. egyik legforgalmasabb pontján feltúrva emiatt? Na és mennyiért?

Nem tudom miért fáj sokaknak az, ahogy most néz ki. Nem annyira borzalmas, mint ahogy ez a cikk is savazza.

Nekem speciel semmi bajom nincs vele, bár én jobban szerettem az Árkád nélkül.

Egyébként az IKEA 1990-ben, az Árkád 2002-ben nyitott.

Források:
https://m.galeria.index.hu/urbanista/2016/07/27/az_ors_vezer_ter_tortenete/index.php?current_image_num=14#14
https://index.hu/urbanista/2016/08/01/miert_ilyen_remenytelenul_otvar_hely_az_ors_vezer_tere/
http://www.vasutallomasok.hu/allomas.php?az=orsv
Hát Szami...Ahogy elnézem ezt a hsz-edet is, megintcsak üdvözöltem nagy költőien a városrendezők nőági felmenőit, akárcsak a Baross tér esetében...Szegény Örs vezér terét is jól elintézték akkor ahogy elnézem...Érdekes dolog, hogy EZ A KÉT TÉR volt annó a két "kedvenc" terem, aztán pont ezt a kettőt tették tönkre a leginkább az elmúlt 1-2 évtizedben...Dehát akkor ez van...
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 09. 18:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz, szerintem nem nagyon találni a fővárosban olyan helyet, ami ne változott volna sokat 25-30 év alatt.
A kilencvenes években mindenfelé megnyíltak a mindenféle plázák, rengeteg kisebb-nagyobb kínai üzlet nyílt, rengeteg irodaház épült. Kiépült a tömegközlekedés (lásd csak a bemutatott Keleti és az Örs környékét.)
Hangya, Jadis, javítsatok ki, ha rosszul mondom.

Talán a Budai Vár és a Margitsziget változott legkevésbé.
Például azóta a Duna felett két új híd is ível át Pest és Buda felett.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 15. 11:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz, szerintem nem nagyon találni a fővárosban olyan helyet, ami ne változott volna sokat 25-30 év alatt.
A kilencvenes években mindenfelé megnyíltak a mindenféle plázák, rengeteg kisebb-nagyobb kínai üzlet nyílt, rengeteg irodaház épült. Kiépült a tömegközlekedés (lásd csak a bemutatott Keleti és az Örs környékét.)
Hangya, Jadis, javítsatok ki, ha rosszul mondom.

Talán a Budai Vár és a Margitsziget változott legkevésbé.
Például azóta a Duna felett két új híd is ível át Pest és Buda felett.
Hát igen...A világ az már csak olyan tényleg, hogy állandóan változik...Pedig de jó volna szerintem, ha sosem változna semmi...Amúgy szörnyű látvány lehet akkor mostanra a pesti belváros...Ahogy írod, "plázák mindenfelé, meg elüzletiesedés"...El tudom képzelni a dolgot...Csak az vígasztal, hogy én akkor még láttam az ide is begyűrűző "fogyasztói társadalom" előtti Budapestet, és ezeket az emlékeket már nem tudja elvenni senki...A mai fiatalok meg akkor csak élvezzék nyugodtan a "plázák-irodaházak" mai Budapestjét...Válljék az egészségükre...De az jó dolog lehet, hogy legalább a Margit sziget meg a vár megmaradt úgy-ahogy a régi állapotában...Bár ki tudja hogy az is meddig lesz még így? Ebben a mai világban nem lehet biztosra venni sose semmit...
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 25. 22:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Dagály strand.

Diákkorom nagy "szerelme".
Sokat jártam ott, főként barátnőmmel.Tinédzserként az volt számunkra az egyik legnagyobb elfoglaltság. Nyáron strandolni jártunk, szórakoztunk, jól éreztük magunkat, kint volt a nagy 50 m-es úszómedence. Hatalmas zöldterület, rengeteg fa, medencék, termál víz. Fiatalként is nem csak úsztunk, vagy lubickoltunk, hanem volt, hogy nyugodtan, csendben mi is beültünk a termálfürdőbe, az idősek közé. Főként télen, amikor a benti fedett úszómedencében úsztunk, s utána jó volt beülni a termálba, miközben láttuk a medencéből a havas tájat. Erős, érdekes kontrasztot adott, hogy kint hó van, mínuszok, de mi egy szál fürdőruhában ültünk, melegedtünk a gőzölgő termálvízben. Idős nénik beszélgettek, idős bácsik sakkoztak az úszó sakktáblákon.
Azt tervezetük, majd ha mi is ilyen öregek leszünk, és nyugdíjasok leszünk, és ráérünk, és már mi is nehezen fogunk járni, akkor majd mi is napokat töltünk itt.

Sok velünk egykorú is volt.
Lángost ettünk, meg palacsintát, s bár "órákat" álltunk sorba a forró betonon - ha a füvön felejtettük a papucsunk - megérte.
Most örültünk, hogy újra megnyitott. Csak képeket nézegettem a neten, nem mentünk még el, de sírni tudnék.
A hatalmas zöldterületet beton váltja fel. Nem látom a füves részt, ami a medencéktől, egészen a Dunáig tartott - még ha a Duna és a strand terület között volt is egy kerítés. Sem azt a rengeteg fát, ami ott volt.
A 90-es években meglévő, "sima" oroszlános, pancsolós medencét a 2000-s években hullámmedencévé alakították, az jó volt.
A kinti medencéket élménymedencévé alakították, rendben, az is jó volt, bár nem azt szoktam meg.
De most?
Hamarosan hozom a képeket, melyek, azt hiszem önmagukért fognak beszélni.
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 26. 19:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem csak te gondolod, hogy a Dagályt tönkretették. Van más netes ismerősöm is, aki zokon veszi az ott végrehajtott átalakításokat. Ráadásul ő sokkal kevésbé visszafogottan nyilatkozik, mint te. Smile
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 26. 22:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Nem csak te gondolod, hogy a Dagályt tönkretették. Van más netes ismerősöm is, aki zokon veszi az ott végrehajtott átalakításokat. Ráadásul ő sokkal kevésbé visszafogottan nyilatkozik, mint te. Smile

Pedig nagyon fél vagyok háborodva!
De nagyon visszafogom magam.
És még olvastam is, hogy védeni, óvni fogják a fákat! Na persze. A Duna parton lévő/volt fákat kivágták. Az összeset. Azt a hatalmas jegenyesort. Szinte meg lehet számolni, az egész strand területén nincs több 15, max. 20 fánál.
Megmutathatom. Mutathatok képeket, tehetek fel videót, bármit. Igazából ezt az egészet csak az látja, az tudja, az érzi át, aki látta, tapasztalta anno.
Nem akarok csúnya dolgokat mondani, szidni mindenkit, akinek csak egy csepp köze is van ehhez. Pedig szívem szerint most megtenném.
Mindig tönkre kell tenni azt, ami jó, ami szép. Mi baj volt úgy a Dagállyal? Kinek a szemét bántotta az, hogy nem egy kő és betonrengeteg volt? Na, hát most már akkor az.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 26. 23:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Dagály Strandfürdő, képek.

Régen: A kép elvben 2013-as, de húsz évvel azelőtt nagyjából ugyanígy nézett ki, bár akkor a kinti medencék még kevésbé voltak modernek.Csak fehérre festett volt, ülőkékkel (padokkal) és lépcsőkkel voltak ellátva, és cirka 3 naponta takarították egy-egy részét, nem volt feltöltve mindig mindegyik. Az éppen üres részt a vendégek napozni, pihenni használták.

Most:

A kép más szögből készült, de mindenki el tudja forgatni fejben 90 fokkal balra...
Nézzétek meg az első kettőhöz képest: A Duna parton egy fa sem maradt, azon az oldalon 8 db fát számolok a strand teljes hosszán. Az a 8 db régen is ott volt, de látható, hogy a mögöttük lévőek eltűntek.

Nem beszélve a strand területén lévő többi fáról...csak a vak nem látja a különbséget.

Az alábbi cikkekben is látható mindez.

1. Dagály fürdő és uszoda bemutatása. A cikk 2010-ben készült.
Jól látható a kis Gomba medence. Azt sem tudom, hogy az miért nem maradhatott meg. Különleges volt. Mindenki szerette.

2. Egy hónap és bezár a Dagály. A cikk 2016-ban készült.

3. Megnyitott a felújított Dagály strand - 2018 augusztus

Nagy felháborodásomban lévő keresgélésem során találtam rá ERRE az "előtte-utána" fotósorozatra.

Ismeretlenül is köszönöm a készítőjének.
Ajánlom ezt azoknak is, akik azt állították, hogy nem bántják a fákat, sőt újakat telepítenek.

"Odafigyelnek a fákra
A munkaterületen kiemelt figyelmet fordítanak a meglévő faállomány megóvására. A felújítás során a beruházó a szükséges fapótlásról is gondoskodik, és a strand területén összesen 103 új fát fognak telepíteni, több mint 200-at pedig a XIII. kerülettel kötött megállapodás keretében a kerület többi részén fognak elültetni."

Forrás: http://m.origo.hu/gazdasag/20161222-ilyen-lesz-a-dagaly-strand-a-vb-utan-latvanytervek.html

Ha nem látják azt, hogy ez mégsem így történt, akkor tudok ajánlani számukra egy jó szemészorvost...

Persze, itt szerepel, hogy : "Ez a cikk 1 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek."
Na igen. Szóval ennyi. Nehogy egy szót is szóljak...
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 06:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem vagyok egy strandrajárós, életemben nem voltam a Dagályon. Mégis sajnálom, hogy ilyen rombolást vittek végbe azért a pocsék épületért, amit a hídról is látok rendszeresen.
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 08:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Nem vagyok egy strandrajárós, életemben nem voltam a Dagályon. Mégis sajnálom, hogy ilyen rombolást vittek végbe azért a pocsék épületért, amit a hídról is látok rendszeresen.

Na igen, azért aztán tényleg megérte!!!
Nem tudom miért kellett miatta a strand EGÉSZ területét megbolygatni? A Margitszigeten gondolom jártál/jártatok, ismeritek.
Érdekes módon a 3o-as években fel lehetett ott építeni egy uszodát a Duna-parton, egy már meglévő strand mellett, a Margitsziget-en (feltehetően) úgy, hogy minél kevésbé sérüljenek az "ősfák"? (Persze, lehet, ha az akkori kor emberét megkérdezném, ő is zúgolódna, nem tudom.)
De itt, semmiképpen nem azt látom, hogy a LEGKISEBB TERMÉSZETI VESZTESÉGGEL próbálták volna megoldani a modernizálást. Pl. azzal egyetértek, hogy ha a Dagályban ma már nincs szükség akkora irodaépületre, mint, ahogy az kellett anno 30 évvel ezelőtt, akkor azt alakítsák át, hogy hasznos legyen a mostani igényeknek. Ez rendben van.

A lentebb, általam 3.-ként feltett cikkben írják:
"A visszajáró vendégek közül legtöbben talán az ikonikus félgömb alakú “gomba” medence elbontását, és az ősfás részek megritkítását sajnálták a legjobban."

Ősfás részek megritkítása??? Igen eltérő véleményen vagyunk akkor, hogy meddig ritkítás, és meddig szinte kiírtás az, amit műveltek.

(Igen, és úgy látszik örökös "gombaharc" folyik a fövárosban. Smile
A Móricz Zsigmond körtér-i megúszta, a Keleti-ben lévő meg ez nem... )

"A park Duna Aréna felőli része valóban még kicsit kopár, bár elég sok új fát ültettek, ezeknek kell még jópár év, amíg megnőnek annyira, hogy újra kellő árnyékot adjanak. Addig kifeszített napvitorlákkal akarják majd kényelmesebbé tenni a környezetet a strandolóknak."

Most komolyan: én nem vagyok sem kertész, sem biológus...de tényleg külön egyetemi végzettség kell ahhoz, hogy tudjuk, hogy 100 éves fák kivágása és helyettük ötödannyi új ültetése a betonjárdák közé, nem azt jelenti, hogy 5 év múlva ugyanúgy fog kinézni, mint mielőtt szétcs...-ték, szétrombolták az egészet? A most ültetett fák nem fognak élni 100 évet, mint az "ősfák", ugyanis a gyökereik nem fognak tudni hova terjeszkedni. Csak meg kell nézni. Áll egy fa, körbeépítve a szép járdával. Hány év múlva fogja feltörni a betont? Ugyanmár, elhiszi valaki ezt a dumát? A 30 évvel ezelőtti strandon is láttam a hepehupákat a járdán, a fák gyökerei miatt, de nagyon sok helyen az országban, vagy bárhol a világon látszik, hogy ha egy nagy fa lombja terjeszkedik, akkor a gyökere is, és simán feltöri a betont is. Sőt, mintha ált iskola legkésőbb 6. osztályában !!! tanultam volna, hogy egy lombos fának akkora gyökere van, amekkora a lombja. Akkor? Most mit okoskodnak megint?
Persze, megint én vagyok a hülye, hogy nem akarom elhinni ezt a hülye dumát.
De adja csak az ég, hogy terjeszkednek azok a fák. Viszont sajnos nem fognak, mert nagyon le van csökkentve az életterük, sokkal hamarabb tönkremennek, elpusztulnak. Akkor meg majd vonogatják a vállukat és majd közlik, hogy minek ültessünk újat, úgy sem fog megmaradni...az ilyen embereket kellene annyival kevesebb oxigénhez juttatni, amennyit az általuk kivágott fák termeltek volna. (És akkor még finoman fogalmazok...)

Ugyanez megy akkor, amikor arról van szó, hogy kívágunk egy csomó fát, mert építünk egy újabb bevásárlóközpontot, vagy irodáházat. Persze klímásat...
De hát a tetejére ültetünk fákat!!! Igaz, hogy kivágunk itt is NÉHÁNY ŐSFÁT, de TELEPÍTÜNK újakat!
Nem fogja fel az a csökött agyuk, hogy a kettő nem ugyanaz???!!!
Százéves fák kivágása helyett néhányat ültetnek egy ÉPÜLET TETEJÉRE. És még vállon is veregetik magukat!
És akkor csodálkoznak, hogy üvegházhatás...óh vajon miért???
Na jó, sikerült jól felidegesítenem magam... Evil or Very Mad
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 09:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Vagy két napja olvastam a hírkeresőn egy cikket,miszerint ebben az országban a népek FELE nemis abban a munkakörben dolgozik,amiröl végzettsége van...Szóval akkor szerintem nincs is min csodálkozni sosem...Ez az ország mindigis híres volt a lakói "nagy szakértelméröl", de manapság meg ugye különösen híres...Akkormeg mit csodálkozol itt bármin is, Szami? Senkiházi,semmihez sem értő senkik ülnek ISZONYATOS PÉNZEKÉRT gyakorlatilag MINDEN VEZETŐ POZÍCIÓBAN manapság, és ráadásul semminek semmi következménye nincs ebben az országban...A Dagály strandot én mondjuk nem ismerem, mivel még sohasem voltam ott,de ha azt mondod,hogy jól tönkretették az állatok,akkor hiszek neked...Végülis a Keleti példáján már megedződtem kissé...És azóta ha a "felújítás" szót meghallom valahol,egyböl a "tönkretétel" kifejezés ugrik be róla nekem...Aztán ennyi...Itt már minden a FEJE TETEJÉRE VAN ÁLLVA EBBEN AZ ORSZÁGBAN ahogy mondani szokás,minek pont a szavak jelentése lenne kivétel? Az sem kivétel...
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 10:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szami, nem idézlek be, de csatlakozom hozzád.
A 30-as években az uszoda építése nem rombolt akkorát, mint egy mai építkezés. A földmunkákat (munkákat) ugyanis nem mamut méretű, hatalmas helyigényű gépek végezték, hanem emberek ástak és hordták el a földet. A szükséges terület 2-3 méterrel haladta meg az uszoda méretét. A falakat téglából ember rakta, ha beton kellett, ott keverték, a száraz alapanyagokat kellett odaszállítani, nem a vízzel megspékelt betont. És így tovább...
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 10:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Vagy két napja olvastam a hírkeresőn egy cikket,miszerint ebben az országban a népek FELE nemis abban a munkakörben dolgozik,amiröl végzettsége van...Szóval akkor szerintem nincs is min csodálkozni sosem...Ez az ország mindigis híres volt a lakói "nagy szakértelméröl", de manapság meg ugye különösen híres...Akkormeg mit csodálkozol itt bármin is, Szami? Senkiházi,semmihez sem értő senkik ülnek ISZONYATOS PÉNZEKÉRT gyakorlatilag MINDEN VEZETŐ POZÍCIÓBAN manapság, és ráadásul semminek semmi következménye nincs ebben az országban...A Dagály strandot én mondjuk nem ismerem, mivel még sohasem voltam ott,de ha azt mondod,hogy jól tönkretették az állatok,akkor hiszek neked...Végülis a Keleti példáján már megedződtem kissé...És azóta ha a "felújítás" szót meghallom valahol,egyböl a "tönkretétel" kifejezés ugrik be róla nekem...Aztán ennyi...Itt már minden a FEJE TETEJÉRE VAN ÁLLVA EBBEN AZ ORSZÁGBAN ahogy mondani szokás,minek pont a szavak jelentése lenne kivétel? Az sem kivétel...

Titusz, a vezetőnek bizonyos szint felett nem kell értenie ahhoz, amit az emberei csinálnak. A vezetőnek irányítani kell tudni és azt kell tudnia, melyik beosztottja ért a feladathoz. Mert a baj ott kezdődik, ha a beosztott, aki megkapja a feladatot, nem ért hozzá.

A késő Kádár rendszerben ez működött. Csináltam én olyan munkát, amit végül a miniszter írt alá, nem is egyszer. Nem azért, mert valaki lettem volna, vagy a miniszter tudta volna, hogy létezem. A miniszter kiadta a feladatot az én nagy-nagy főnökömnek, mert az ő illetékességébe tartozott a dolog. A nagy-nagy főnök továbbadta a nagyfőnökömnek, és így szépen a létrán lejutott hozzám, aki benne voltam a témában, ismertem ágát-bogát és meg tudtam értelmesen csinálni.
A rendszerváltáskor egyből megszűnt ez a rendszer, és olyan szarvashibák követődtek el, hogy az ember szívesen visított volna. Kár lenne, ha máig nem jöttek volna rá a "fiúk", hogy a munkát azzal kell elvégeztetni, aki ért hozzá. A főnöknek meg az a dolga, hogy tudja, ki ért hozzá és biztosítsa annak az embernek a munkafeltételeit.
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 11:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Titusz írta:

Titusz, a vezetőnek bizonyos szint felett nem kell értenie ahhoz, amit az emberei csinálnak. A vezetőnek irányítani kell tudni és azt kell tudnia, melyik beosztottja ért a feladathoz. Mert a baj ott kezdődik, ha a beosztott, aki megkapja a feladatot, nem ért hozzá. ...A munkát azzal kell elvégeztetni, aki ért hozzá. A főnöknek meg az a dolga, hogy tudja, ki ért hozzá és biztosítsa annak az embernek a munkafeltételeit.

Oh, ehhez muszáj hozzászólnom...
Valahol mindkettőtöknek igaza lehet, ez nyilván "területfüggő" is.
Ez nálunk most is így működik...részben.
Mert sokminden függ a középvezetőktől.
Az én közvetlen felettesem - őáltala is bevallottan - nem tudná elvégezni a munkámat. Pedig mind elméleti, mind gyakorlati szinten ért hozzá. (Tehát strandépítős példámnál maradva, ő nem tudná megtervezni, majd kiásni "helyettünk" strandot, de tudja, hogy mi szükséges hozzá, és azt is tudja, hogy melyik beosztottja a munka mely részét tudná a legtökéletesebben megcsinálni.
Nos, őfelette ez már nem biztos, hogy így van. Mert az ő felettese, meg annak a felettese nemigazan szakmabeli, és szokott ám előállni olyan vad ötletekkel, hogy mi csak a szánkat tátjuk. És nem azért nem tudjuk megcsinálni, mert alkalmatlanok vagyunk a feladatra, hanem mert lehetetlen agyatlanságot kérnek. Szóval, ha EKKOR a középvezető nem tud/vagy nem akar felfelé kommunikálni, akkor születnek agyatlan dolgok. Jó esetben valami kompromisszum születik, amit a dolgozók is úgy végeznek el, hogy azért megmaradjon a szakma becsülete. A felsővezetés is megnyugszik. Magyarán a kecske is jól lakik, és a káposzta is megmarad.

Kétlem, hogy az uszodaépítésnél ez történt. Tegyük fel, hogy a "dolgozók" tudták, hogy ez így nem lesz jó. És? Mit tudtak tenni? Nekik csak "ásni" kellett. Végrehajtottak egy "parancsot" akkor is ha nem értettek egyet vele. (Hiába ért hozzá szakmailag, és tudja, hogy az úgy nem lesz jó.) Mert ha ő nem csinálja meg, találnak helyette 30 másikat, aki hajlandó lesz rá...nos ez a baj sok helyen. Lehet, hogy "okosabb" a kisember, de ha nem akar éhen halni, akkor meg kell ezt csinálnia. Épp ezért nem is a földet túró munkásokat szidtam. Hanem a "vezetést"...
Na persze, az is lehet, hogy itt egyesek mindent ledózeroltak volna, s az, hogy maradjon némi zöldterület, az egy középvezető érdeme...elvégre bármi megtörténhet.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 11:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:

Titusz, a vezetőnek bizonyos szint felett nem kell értenie ahhoz, amit az emberei csinálnak. A vezetőnek irányítani kell tudni és azt kell tudnia, melyik beosztottja ért a feladathoz. Mert a baj ott kezdődik, ha a beosztott, aki megkapja a feladatot, nem ért hozzá.

A késő Kádár rendszerben ez működött. Csináltam én olyan munkát, amit végül a miniszter írt alá, nem is egyszer. Nem azért, mert valaki lettem volna, vagy a miniszter tudta volna, hogy létezem. A miniszter kiadta a feladatot az én nagy-nagy főnökömnek, mert az ő illetékességébe tartozott a dolog. A nagy-nagy főnök továbbadta a nagyfőnökömnek, és így szépen a létrán lejutott hozzám, aki benne voltam a témában, ismertem ágát-bogát és meg tudtam értelmesen csinálni.
A rendszerváltáskor egyből megszűnt ez a rendszer, és olyan szarvashibák követődtek el, hogy az ember szívesen visított volna. Kár lenne, ha máig nem jöttek volna rá a "fiúk", hogy a munkát azzal kell elvégeztetni, aki ért hozzá. A főnöknek meg az a dolga, hogy tudja, ki ért hozzá és biztosítsa annak az embernek a munkafeltételeit.
Igen...Ez így van,ahogy mondod...Nyilvánvaló dolog az,hogy egy IGAZGATÓNAK, vezetőnek, nem szükséges az,hogy KONKRÉTAN IS értsen egy-egy adott szakterülethez...Viszont cserébe MAXIMÁLISAN ÉRTENIE KELL AZ EMBEREKHEZ...De ez viszont a számára már alapkövetelmény...Ahogy mondani szokás,egy jó vezető pont attól jó vezető,hogy TUDJA AZT,HOGY KIKKEL,MILYEN EMBEREKKEL KELL KÖRÜLVENNIE MAGÁT...(Olyanokkal,akik viszont vele ellentétben magas szakmai képességekkel bírnak...) Sztálinrol maradt fenn ugye az anekdota,miszerint egyszer megkérdezte tőle valami közeli barátja vagy családtagja,hogy OLYAN EMBEREKET,mint amilyen ember mondjuk Berija, Zsukov,Vorosilov, meg a hasonlók,hogy a csudában tud megtűrni a közvetlen munkatársai között??Amikor "ezt csinálnak-azt csinálnak,ez van a rovásukon,az van a rovásukon"...Mire állítólag Sztálin így felelt:"Ezek az emberek EREDMÉNYEKET ÉRNEK EL FOLYAMATOSAN, tehát jól végzik a munkájukat...(Mármint persze Sztálin szemszögéböl nézve a dolgokat...)Akkormeg miért kéne másokkal körbe vennem magamat"? Hát igen...EZ a mentalitás tette azt,hogy a hajdani SZU koldusként kezdte Sztálin alatt a történetét, és 30 év múlva VILÁGTÉNYEZŐRE JUTOTT...Szóval sok rosszat lehet mondani Sztálinrol, de azt hogy TEHETSÉGTELEN,SEMMIRE VALÓ VEZETŐ LETT VOLNA, azt azért nem...Mivel ha máshoz nemis,de,AZ EMBEREI KIVÁLASZTÁSÁHOZ nagyon értett...Pont úgy,mint ahogy mondjuk Hitler is...Ma viszont ott a gond,hogy a mi szép hazánk első emberei az elmúlt 28 évben EGYTÖL-EGYIG senkiházi,emberek kiválasztásához nem értő, tehetségtelen vezetők voltak mind...És ENNEK isszuk a levét a mai napig is...Nem véletlen ugyanis az a mondás,hogy " A fejétöl bűzlik a hal mindig"...
Titusz
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 08. 27. 12:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Oh, ehhez muszáj hozzászólnom...
Valahol mindkettőtöknek igaza lehet, ez nyilván "területfüggő" is.
Ez nálunk most is így működik...részben.
Mert sokminden függ a középvezetőktől.
Az én közvetlen felettesem - őáltala is bevallottan - nem tudná elvégezni a munkámat. Pedig mind elméleti, mind gyakorlati szinten ért hozzá. (Tehát strandépítős példámnál maradva, ő nem tudná megtervezni, majd kiásni "helyettünk" strandot, de tudja, hogy mi szükséges hozzá, és azt is tudja, hogy melyik beosztottja a munka mely részét tudná a legtökéletesebben megcsinálni.
Nos, őfelette ez már nem biztos, hogy így van. Mert az ő felettese, meg annak a felettese nemigazan szakmabeli, és szokott ám előállni olyan vad ötletekkel, hogy mi csak a szánkat tátjuk. És nem azért nem tudjuk megcsinálni, mert alkalmatlanok vagyunk a feladatra, hanem mert lehetetlen agyatlanságot kérnek. Szóval, ha EKKOR a középvezető nem tud/vagy nem akar felfelé kommunikálni, akkor születnek agyatlan dolgok. Jó esetben valami kompromisszum születik, amit a dolgozók is úgy végeznek el, hogy azért megmaradjon a szakma becsülete. A felsővezetés is megnyugszik. Magyarán a kecske is jól lakik, és a káposzta is megmarad.

Kétlem, hogy az uszodaépítésnél ez történt. Tegyük fel, hogy a "dolgozók" tudták, hogy ez így nem lesz jó. És? Mit tudtak tenni? Nekik csak "ásni" kellett. Végrehajtottak egy "parancsot" akkor is ha nem értettek egyet vele. (Hiába ért hozzá szakmailag, és tudja, hogy az úgy nem lesz jó.) Mert ha ő nem csinálja meg, találnak helyette 30 másikat, aki hajlandó lesz rá...nos ez a baj sok helyen. Lehet, hogy "okosabb" a kisember, de ha nem akar éhen halni, akkor meg kell ezt csinálnia. Épp ezért nem is a földet túró munkásokat szidtam. Hanem a "vezetést"...
Na persze, az is lehet, hogy itt egyesek mindent ledózeroltak volna, s az, hogy maradjon némi zöldterület, az egy középvezető érdeme...elvégre bármi megtörténhet.
Szami...Tudod hogy mi jutott eszembe erröl a "strandfelújításrol" konkrétan is? A KORRUPCIÓ...Ezt az egész országot ugye EGYES-EGYEDÜL a KORRUPCIÓ tartja még úgy-ahogy egyben...Akkormeg mit csodálkozol azon,hogy pl. a Dagályban kivágták a szép régi fákat,meg mindent leöntöttek betonnal!? Hát honnan tudod te azt,hogy mondjuk a tervek készítőjének vagy akár a pályázat ki írójának, kik meg mik az ismerősei,cimborái,puszipajtásai,haverjai,üzlettársai? Lehet hogy a terv készítőjének volt egy haverja akinek mondjuk volt egy beton keverő üzeme...Vagy egy szállítmányozó cége...Olyan valaki,aki jól meg tudta szedni magát mondjuk a rengeteg beton előállításábol...Meg a kiszállításábol...Meg a FELESLEGES építkezésekböl...Meg a szintén felesleges átalakításokbol...Manapság MINDEN,DE MINDEN a pénzröl,a mutyirol,a korrupciórol szól ebben az országban...Akkormeg gondolod,hogy pont a Dagály "felújítása" maradt volna ki ebböl a koncepcióbol? A PARKOSÍTÁSBOL, a füves területek növeléséböl szerinted hogy tudná megszedni magát a sok szemétláda? Sehogy...De a BETONBOL,AZ INDOKOLATLAN FÖLDMUNKÁKBOL,ÉPÍTKEZÉSEKBÖL viszont annál inkább meg tudják magukat szedni sokan...Ennyi a lényeg szerintem...
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Mágikus helyek Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Következő
3 / 18 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.