Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Meditáció
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Asztro - Ezo
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 02. 13. 11:04    Hozzászólás témája: Meditáció Hozzászólás az előzmény idézésével

Most találtam meg Hamvas Béla Meditáció című művét!
Erről az jutott az eszembe, hogy ilyen téma még nincs így külön.
Arra szeretnélek benneteket megkérni, hogy ide különböző technikákat és leírásokat "rakjatok be".
Szívesen olvasnék és beszélgetnék veletek ezekről!

Ízelítőül:
MEDITÁCIÓ

Hamvas Béla

Idézet:
Egészen természetes, hogy ebben a pillanatban, bármilyen érdekes lenne is, a legújabb meditációs módszerekre kitérni még csak vázlatosan sem lehet. Mindössze utalni kell Coué és Baudouin eljárásaira, a nancy-i pszichiatherápia rendkívüli jelentőségére, C.G. Jung tanácsaira (főként a Tai I Gin előszavában a mandalákról írt részre), a darmstadti Bölcsesség iskolájára, ahol E. Rousselle ért el számottevő eredményeket és Swami Vitekananda műveire. Nem lehet kitérni az európai megelőző kísérletekre sem, Molinos spanyol szerzetes soledad-szabályaira, Loyola Ignác exercitiumaira (legújabban Przywara igen kitűnő kiadásában) és a XVIII. század több angol és német kezdeményezésére. Tény az, hogy Európában igen sok meditációs módszert próbáltak ki, de általános egyik sem lett.

Idézet:
A keleti módszerek közül pedig egyet sem vehetünk át, mert a keleti ember pszichológiai alkata a mienktől alapvető módon különbözik. A legközelebb hozzánk a dhyana (a japán "zen") áll és ezt még a görögök is haszonnal alkalmazták, de később elfelejtették.

Ma a pszichológia legnagyobb problémája a meditációs módszer kidolgozása. Ebből a szempontból Freud hatása volt számottevő.

Aquarel
Neofita

HozzászólásElküldve: 2007. 02. 13. 14:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egy ideig használtam az agykontrollt, mint afféle irányított meditációt, bár nem vagyok benne biztos, hogy az is meditációnak számít, de a "önprogramozás" mindenképpen mély tudatállapotban történik.
Később hanganyagot próbáltam ki, amely a képzelettel dolgozik, nagyon könnyű volt, mert a képzelet lekötötte az elmém és a gondolataim nem kószáltak el. Ugyanezzel a módszer dolgozott csakrákkal is, és párbeszédet teremtett a belső énemmel. Ezt a módszert nagyon hatásosnak találtam. Mostanában próbálom elsajátítani a meditációt mindenféle külső segítség nélkül, néha sikerül, néha nem, megesik, hogy egyszerűen túl nyugtalan vagyok, és nem működik a gondolatokra nem figyelés. Ilyenkor mindig azt képzelem, hogy a kék eget nézem, és a gondolatok felhők formájában tovaúsznak. Amikor viszont sikerül elérnem a lecsendesült állapotot, általában még csak néhány pillanatra akkor teljesen feloldódom. Eleinte úgy érzem, hogy forgok, vagy hogy nem egyenesen tartom magam, hanem mintha kicsit jobbra dőlnék. Ez nem tudom miért lehet Smile
Tisztában vagyok, hogy meditáció terén kezdő vagyok, ezért szívesen olvasnám mások tapasztalatait is.
greenblue
Mester

HozzászólásElküldve: 2007. 02. 13. 16:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A legegszerűbb meditációs technika az,hogy leülsz kényelmesen,hátad egyenesen,kezed tenyérrel fölfelé a combodon pihen,behunyod a szemed,és csak a lélegzetedre figyelsz.Hogyan áramlik be és ki a levegő.Aztán,amikor már egyenletesen lélegzel,elképzelheted,hogy nem levegőt szívsz be,hanem békét.A levegő kifújásánál érezheted,hogy feszültséget,nyugtalanságot lélegzel ki. A béke elkezdi feltölteni a testedet a lábujjaidtól fölfelé.Ha ezt megteszed,csodálatosan ellazulsz,nyugodttá és békéssé válsz.
Ezen kívül még nagyon sok technika létezik,mindenkinek más-és más válik be,ha gondoljátok,még alkalomadtán leírhatok egy párat.
dorotthy
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2007. 02. 13. 16:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

greenblue írta:
Aztán,amikor már egyenletesen lélegzel,elképzelheted,hogy nem levegőt szívsz be,hanem békét.A levegő kifújásánál érezheted,hogy feszültséget,nyugtalanságot lélegzel ki.

Indiai barátnőm bocsátott hazautamra a következő mantrával:
Touching love, I breathe in.
Touching love, I breathe out.

Olyan szép...
Aquarel
Neofita

HozzászólásElküldve: 2007. 02. 13. 16:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

greenblue írta:
A legegszerűbb meditációs technika az,hogy leülsz kényelmesen,hátad egyenesen,kezed tenyérrel fölfelé a combodon pihen,behunyod a szemed,és csak a lélegzetedre figyelsz.Hogyan áramlik be és ki a levegő.Aztán,amikor már egyenletesen lélegzel,elképzelheted,hogy nem levegőt szívsz be,hanem békét.A levegő kifújásánál érezheted,hogy feszültséget,nyugtalanságot lélegzel ki. A béke elkezdi feltölteni a testedet a lábujjaidtól fölfelé.Ha ezt megteszed,csodálatosan ellazulsz,nyugodttá és békéssé válsz.
Ezen kívül még nagyon sok technika létezik,mindenkinek más-és más válik be,ha gondoljátok,még alkalomadtán leírhatok egy párat.

Én ha ideges vagyok vagy izgulok, ezt használom, olyan változtatással, hogy békét és nyugalmat lélegzek be, kilégzéskor pedig érzem hogy a béke és nyugalom szétáramlik a hasamban. Nagyon hatásos. Ülve viszont nehezen megy, mert szédülni szoktam.
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 02. 13. 16:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Aquarel írta:
Egy ideig használtam az agykontrollt, mint afféle irányított meditációt, bár nem vagyok benne biztos, hogy az is meditációnak számít, de a "önprogramozás" mindenképpen mély tudatállapotban történik.
Később hanganyagot próbáltam ki, amely a képzelettel dolgozik, nagyon könnyű volt, mert a képzelet lekötötte az elmém és a gondolataim nem kószáltak el. Ugyanezzel a módszer dolgozott csakrákkal is, és párbeszédet teremtett a belső énemmel. Ezt a módszert nagyon hatásosnak találtam. Mostanában próbálom elsajátítani a meditációt mindenféle külső segítség nélkül, néha sikerül, néha nem, megesik, hogy egyszerűen túl nyugtalan vagyok, és nem működik a gondolatokra nem figyelés. Ilyenkor mindig azt képzelem, hogy a kék eget nézem, és a gondolatok felhők formájában tovaúsznak. Amikor viszont sikerül elérnem a lecsendesült állapotot, általában még csak néhány pillanatra akkor teljesen feloldódom. Eleinte úgy érzem, hogy forgok, vagy hogy nem egyenesen tartom magam, hanem mintha kicsit jobbra dőlnék. Ez nem tudom miért lehet Smile
Tisztában vagyok, hogy meditáció terén kezdő vagyok, ezért szívesen olvasnám mások tapasztalatait is.

Köszönöm, hogy megosztottad velünk! love5
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 02. 13. 16:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

greenblue írta:
wav
főnixmadár
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 11. 00:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

greenblue írta:

Engem nagyon érdekel,várom a tanácsaidat.

sunny fx
amanita
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 11. 07:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Idea A Nagy Invokáció Idea

Isten elméjének Fénypontjából
Sugározzék fény emberelmékbe.
Világosság szálljon le a Földre.

Isten Szívének Szeretetpontjából
Áradjon szeretet emberszívekbe.
Bár térne vissza Krisztus a Földre.

A központból, ahol Isten Akarata ismert
Vezérelje Szándék az emberek kis akaratait
A Cél felé, mit a Mesterek ismernek és szolgálnak.

A központból, melyet az emberi fajnak nevezünk
Váljon valóra a Szeretet és Fény terve
A gonosz lakának ajtaját bezárva.

Fény és Szeretet és Erő állítsa helyre a Tervet a Földön.

http://www.csillagsziv.hu/index.php?mod=news_read&newsid=38
greenblue
Mester

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 11. 12:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Főnixmadár,íme még egy:
Behunyom a szemem. Figyelmemet mind jobban és jobban mellkasom közepére összpontosítom, ahol a spirituális szívem,azaz,a szívcsakrám van. Elképzelem, hogy ott egy szép szobám van. Egy szép, de egyszerű, tiszta szoba, ahol valóban otthon érzem magam. Ez a szív-szobám. Ahogy ülök a szív-szobámban, hallom, hogy kopogtatnak. Vendégem érkezik. Ajtót nyitok és beengedem őt. A vendégem neve: Egyszerűség. Az egyszerűség emberi alakban látogat meg. Amikor belép a szív-szobámba, lénye átitatja az egész szobámat és ezáltal engem is. Vendégemet hellyel kínálom. Leülünk és társalgunk, ezáltal lényem az ő lényével egyesül. Aztán ismét kopogtatnak. Ismét vendégem érkezik. Ajtót nyitok és behívom őt. Az Őszinteség lép be, emberi testben. Az Őszinteség a szív-szobámban azonnal otthon érzi magát, és lénye kitágul, kiterjed. Az egyszerűségben az őszinteség természetes módon virágozni kezd. Elárasztja szívemet és egész lényemet. Az egyszerűség az őszinteség táptalaja, míg az őszinteség az élet egyszerűségét támogatja. Az új vendégemet is hellyel kínálom. Most már hármasban társalgunk, amikor ismét kopog valaki. Megyek ajtót nyitni, és egy új vendéget tessékelek be. A harmadik vendégem neve, Szeretet. Képzeld, egy ember, aki a szeretetet testesíti meg. Ha csak ránézek, vagy hozzászólok, már elönt az, ami ő, a szeretet. Átjárja szív-szobámat és legyökerezik ott, mert az egyszerűség és őszinteség alapján a szeretet beágyazódik, gyökeret hajt. Szívemből szétárad, és betölti egész lényem. Csak szeretetet érzek. Én a szeretet vagyok ... Én csupa szeretet vagyok.
Mállottviksz néne
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 11. 16:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

itt szokott lebegni az ELO bannere .. abban látszik a "relaxációs technikák" című füzetke.. na az tele van minden ilyesmivel, és nagyon nagyon hasznos olvasmány, és tanulmány ...

Ha valaki gondolja, érdemes esetleg belefogni Very Happy
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 12. 07:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Embarassed Embarassed Technikásan én nem tudok... Technika nélkül könnyebb nekem. Eleinte azt hittem, ez fogyaték, restelltem is magam rendesen. Nagy örömmel vettem meg Szepes Máriának azt a könyvét, ami azt ígéri, bevezet a meditáció gyakorlatába. Kazetta, CD nincs. Az első meditációs gyakorlat valahogy úgy néz ki, hogy napsütötte úton indulok egy hegyre, jobbra bükkfaerdő, balra makkfaerdő, középen rekettyés. Az úton látok mindenféle köveket, balra fordulok, ott látok egy szépséges butáng bokrot (olyan bokrot, amilyet életemben nem láttam), a jobb kanyar után a nap sugarai a bal fülcimpámat érik telibe és így folyamatosan több mint egy oldalon keresztül. Sokkot kaptam. A memoriter iskolás koromban sem ment. Hogy fogom ezt megjegyezni. Honnan tudom, mikor kell balra, mikor jobbra kanyarodni, hogy képzelem el a soha nem látott növényeket, amik közé leülök megpihenni... Megmérgelődtem, becsuktam a könyvet, földhöz éppen nem vágtam és elég csúnyát gondoltam az ezotéria hazai nagyasszonyáról. Azóta sem próbálok könyvből. Ha nem megy magamtól, hagyom, mert híve vagyok a "ami nem megy, azt nem erőltetjük" hozzáállásnak.
amanita
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 12. 08:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

greenblue írta:
Kedves Főnixmadár,íme még egy:
Behunyom a szemem. Figyelmemet mind jobban és jobban mellkasom közepére összpontosítom, ahol a spirituális szívem,azaz,a szívcsakrám van. Elképzelem, hogy ott egy szép szobám van. Egy szép, de egyszerű, tiszta szoba, ahol valóban otthon érzem magam. Ez a szív-szobám. Ahogy ülök a szív-szobámban, hallom, hogy kopogtatnak. Vendégem érkezik. Ajtót nyitok és beengedem őt. A vendégem neve: Egyszerűség. Az egyszerűség emberi alakban látogat meg. Amikor belép a szív-szobámba, lénye átitatja az egész szobámat és ezáltal engem is. Vendégemet hellyel kínálom. Leülünk és társalgunk, ezáltal lényem az ő lényével egyesül. Aztán ismét kopogtatnak. Ismét vendégem érkezik. Ajtót nyitok és behívom őt. Az Őszinteség lép be, emberi testben. Az Őszinteség a szív-szobámban azonnal otthon érzi magát, és lénye kitágul, kiterjed. Az egyszerűségben az őszinteség természetes módon virágozni kezd. Elárasztja szívemet és egész lényemet. Az egyszerűség az őszinteség táptalaja, míg az őszinteség az élet egyszerűségét támogatja. Az új vendégemet is hellyel kínálom. Most már hármasban társalgunk, amikor ismét kopog valaki. Megyek ajtót nyitni, és egy új vendéget tessékelek be. A harmadik vendégem neve, Szeretet. Képzeld, egy ember, aki a szeretetet testesíti meg. Ha csak ránézek, vagy hozzászólok, már elönt az, ami ő, a szeretet. Átjárja szív-szobámat és legyökerezik ott, mert az egyszerűség és őszinteség alapján a szeretet beágyazódik, gyökeret hajt. Szívemből szétárad, és betölti egész lényem. Csak szeretetet érzek. Én a szeretet vagyok ... Én csupa szeretet vagyok.

Ez annyira gyönyörű:
küldök érte
1 szívcsakra képet Smile

Halacska
Neofita

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 12. 08:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Hangya! Úgy látom, Szepes Máriának nálad sikerült épp az ellenkező hatást elérnie Smile De ahogy olvasgatom a bejegyzéseidet, úgy látom, hogy általában -nagyon okosan- inkább a belsődre és a saját igényeidre hallgatsz. Én is azt mondom, hogy ha azzal nem ártunk sem másoknak, sem magunknak, akkor mindig kövessük belső hangunkat.

Amúgy én évekkel ezelőtt jártam meditálni egy kis zen buddhista csoportba. Ott leültünk lótuszülésben a földre, kezünket az ölünkben egymásra helyeztük, és szemünket egy kb. 1 méterrel előttünk lévő pontra szegeztük. (Állítólag azért jó nyitott szemmel meditálni, mert így sokkal kevésbé kalandoznak el a gondolataink, mintha csukott szemmel a fejünkbe néznénk, ahol ugyebár gondolatkavalkád van.) Ebben a testhelyzetben igazából nincs is más dolgunk, mint kiiktatni a gondolatokat, ami valljuk be nem is könnyű. Viszont segít, ha a külvilág apró zajaira figyelünk, mint egy gyermek, aki most eszmél a világra. Igazából csak hallgatózunk, gondolkodás nélkül. Olyan érzés, mintha egy másik síkról, kívülről szemlélnénk a világot, vagy mintha űrlények lennénk, akik most csöppentek ide.

Amikor a meditációról beszélgettem a csoport vezetőjével, ő azt mondta, hogy tulajdonképpen bármilyen élethelyzetben lehet meditálni, a lényeg hogy csak és kizárólag szemléljük a világot. Ha pl. fogat mosok, csak figyeljem ahogyan mozog a fogkefe a számban és másra ne is gondoljak. A lényeg, hogy kiürítsem a fejem.

Ha pedig a fejem fáj (este), ez a technika mindig segít elalvás előtt: hanyatt fekve úgy szívom be a levegőt, hogy elképzelem, amint tiszta, friss, átlátszó energiát szívok magamba. Ez végigjárja a testem, kilégzésnél pedig koszos, szürke füst formájában távozik belőlem minden fájdalom és negatív energia. Így tulajdonképpen kieresztem a fájdalmat a fejemből.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2007. 03. 12. 10:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Halacska írta:
Amikor a meditációról beszélgettem a csoport vezetőjével, ő azt mondta, hogy tulajdonképpen bármilyen élethelyzetben lehet meditálni, a lényeg hogy csak és kizárólag szemléljük a világot. Ha pl. fogat mosok, csak figyeljem ahogyan mozog a fogkefe a számban és másra ne is gondoljak. A lényeg, hogy kiürítsem a fejem.

Very Happy Ez a fogmosásos technika, ez megy nekem is, nem csak fogmosással. Véletlenül jöttem rá. Régen, amikor dolgozóba jártam, bizonyos nagy figyelmet igénylő feladatokat estére halasztottam, amikor senki és semmi nem vonta el már a figyelmemet. Úgy fogalmaztam magamban, hogy vagyunk a feladat és én. "Láttam" a részleteket és mégis ráláttam az egészre. Amikor rájöttem, hogy ezt rendszeresen meg tudom tenni, nem csak feladatok elvégzése érdekében, elkezdtem alkalmazni. Very Happy
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Asztro - Ezo Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Következő
1 / 16 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.