Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Temető
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Mágikus helyek
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 15:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Anyámmal soha nem beszélgettünk arról, hogy ő majd hogyan szeretné.Amikor meghalt ott toporogtam, hogy most hogy is? mit is?Végülis a hamvasztás mellett döntöttem - nem tudom megmondani miért, mert nem volt semmi külső "kényszerítő" körülmény.Ez azóta is néha hirtelen belémvág, mintha valami rosszat tettem volna Rolling Eyes .Olyan fura érzés.
Azt hiszem az jobb, ha az ember tudja, a másik mit szeretne.Ha nem sajátmagának kell erről döntenie, hanem valakinek a kívánságát teljesíteni.
Ha a férjem azt kérné, hogy szórassam szét a hamvait, hát nem mondom, hogy könnyen tudnám megtenni, de biztos megtenném, mert ez az ő kívánsága.
Egy biztos, már beszélgettünk erről, és még kell róla beszélgetni félretéve a babonás érzéseket, a rosszérzéseket ami ezt a témát lengi körül.
Szerintem ez abban is segít, hogy majd annakidején a gyászunkat jobban (ezt nem arra értem, hogy jobban tudjuk megúszni, hanem úgy, hogy megfelelőbben) tudjuk elfogadni, feldolgozni.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
hana
tünde

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 15:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Xifu írta:
Anyámmal soha nem beszélgettünk arról, hogy ő majd hogyan szeretné.Amikor meghalt ott toporogtam, hogy most hogy is? mit is?Végülis a hamvasztás mellett döntöttem - nem tudom megmondani miért, mert nem volt semmi külső "kényszerítő" körülmény.Ez azóta is néha hirtelen belémvág, mintha valami rosszat tettem volna Rolling Eyes .Olyan fura érzés.
Azt hiszem az jobb, ha az ember tudja, a másik mit szeretne.Ha nem sajátmagának kell erről döntenie, hanem valakinek a kívánságát teljesíteni.
Ha a férjem azt kérné, hogy szórassam szét a hamvait, hát nem mondom, hogy könnyen tudnám megtenni, de biztos megtenném, mert ez az ő kívánsága.
Egy biztos, már beszélgettünk erről, és még kell róla beszélgetni félretéve a babonás érzéseket, a rosszérzéseket ami ezt a témát lengi körül.
Szerintem ez abban is segít, hogy majd annakidején a gyászunkat jobban (ezt nem arra értem, hogy jobban tudjuk megúszni, hanem úgy, hogy megfelelőbben) tudjuk elfogadni, feldolgozni.

Az én Anyukám megmondta, hogy hamvasszuk el, nem akar kimenni a hideg temetőbe egyedül Crying or Very sad és vigyük haza.
Nagyon megkönnyebbültem, mert én is így szerettem volna. Sokkal jobb, hogy otthon van. De azt az érzést, amikor elmentünk az urnáért. Neutral Azt senkinek sem kívánom.

Nagyapámat viszont nem hamvasztották, de valamiért jó kimenni a sírhoz. Attól, hogy Nagyanyám is oda fog menni, attól az érzéstől nagyon félek. Neutral
linus
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 15:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hana írta:
.... Attól, hogy Nagyanyám is oda fog menni, attól az érzéstől nagyon félek. Neutral

Nekem most is együtt vannak a nagyszüleim. Mikor a Mami meghalt, akkor a Nagypapi kérte, hogy dupla helyet vegyünk. És mikor elment, a Mami urnája mellé került az övé is.
Csoda, hogy jókedvű vagyok."
(Magister Martinus)
Vissza az elejére
hana
tünde

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 16:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

linus írta:
hana írta:
.... Attól, hogy Nagyanyám is oda fog menni, attól az érzéstől nagyon félek. Neutral

Nekem most is együtt vannak a nagyszüleim. Mikor a Mami meghalt, akkor a Nagypapi kérte, hogy dupla helyet vegyünk. És mikor elment, a Mami urnája mellé került az övé is.

A hitem próbája lesz az Ő halála. Tudom. És azt is tudom, hogy ha van halál, ami után az Élet nem lehet az, ami volt, akkor ez az lesz. Már most is ez elől menekülök, ezt is tudom. Jó messzire eljöttem, igaz? Wink Neutral Sad Surprised
linus
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 16:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hana írta:
A hitem próbája lesz az Ő halála. Tudom. És azt is tudom, hogy ha van halál, ami után az Élet nem lehet az, ami volt, akkor ez az lesz. Már most is ez elől menekülök, ezt is tudom. Jó messzire eljöttem, igaz? Wink Neutral Sad Surprised

Igaz, ami igaz...tényleg messze mentél.
Nem, valóban nem lesz ugyanolyan Élet utána. Ha valaki elmegy, mindenképp változik sok minden. Te is.
Nade arra gondolj, hogy mindazt, amit tőle kaptál, már benned van, te őrzöd.
(Magister Martinus)
Vissza az elejére
marilyn
Neofita

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 16:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mikor a nagypapám meghalt, én sem tudtam sírni, igaz nagyon kicsi voltam. Pesten laktak, és mindig vonattal mentünk fel hozzájuk, imádtam, talán őt a legjobban a családból. Tudtam, hogy baj van, mert nem ő jött ki elénk az állomásra, pedig előtte mindig ott várt minket...
Ráadásul kocsival jött értünk a nagynéném, meg egy férfirokon, akit azelőtt nem is láttam soha. Ő félrehívta anyámat, és a túloldalon jöttek a kocsihoz, amibe közbe a nagynéném beültett, mire odaértünk anyám sírt... Nem voltam hülye kicsinek sem, egyből tudtam, hogy mi történt, de a testvéreim csak ijedten pislogtak, és nem merték megkérdezni, hogy mi történt. Én meg próbáltam emésztgetni a dolgot. Nem ment, el sem tudtam képzelni, hogy a papám nem lesz otthon... Aztán a nagymamám is sírva fogadott minket, és elmesélte, hogy a papám nem engedte, hogy kihívja a mentőket, mert nem akart kórházban meghalni... otthon halt meg... Crying or Very sad
Ez volt az első, hogy találkoztam a halállal, és nem tudtam sírni, csakis azért bőgtem a temetésen, mert mindenki sírt, és szégyelltem volna, ha én nem sírtam volna... Érdekes, a temetés után álmodtam sokat a nagypapámmal, főleg azt, hogy találkozom vele a vonaton...

Egyébként én is szeretek a temetőben sétálgatni, valahogy megnyugtat, és a legtöbb temető szép is... Ami azt illeti egy régi temetővel szemben laktunk régebben, amit már teljesen benőttek a fák, és a bokrok, odajártunk játszani a szomszédgyerekekkel. Smile
ugorjak-e, vagy csak lépjek?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
hana
tünde

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 16:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

linus írta:
hana írta:

Igaz, ami igaz...tényleg messze mentél.
Nem, valóban nem lesz ugyanolyan Élet utána. Ha valaki elmegy, mindenképp változik sok minden. Te is.
Nade arra gondolj, hogy mindazt, amit tőle kaptál, már benned van, te őrzöd.

Köszönöm.
bera
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 17:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Anyumat is és engem is pici korunktól megtanított a nénikénk arra, hogy ha már Ő nem lesz, hogyan kell - illik gondozni a temetőt, neki ez nagyon fontos.
Szerencsére a rokonság nagy része egy parcellába van temetve, pár lépésre egymástól, csak dédnagypapám van másik temetőben.
1 hónapja még nénikém kisfia is másik sírocskában pihent, de exhumáltattuk a maradványait és dédimamám sírjába tetettük, ahol a bácsikám urnája is van.
Nénikém már rég meghagyta, hogy a halála esetén mit-hogy intézzek, mivel én fogom eltemetettni is / vele lakom, én ápolom majd meg, ha már arra szorul / Nos, hagyományos temetést szeretne, vagyis még majd jönnek a " Rózsafüzéresek" imádkozni, mert Ő is közéjük tartozik.
Különös dolog, de bácsikám nem szerette volna a hamvasztást, de mégis hamvasztva lett és azt sem tudta, hogy oda tesszük, ahova lett., végül - csupán azért, hogy ne legyen a család szana-szét a temetőben.
Azt vettem észre, hogy az urnás temetés valahogy könnyebb a családnak, rokonoknak, ismerősöknek...Legalábbis én jobban viseltem, hogy nincs ott a test.
Nem akartam a párom nagypapájának temetésén sem bemenni a ravatalhoz, mert nyitott koporsós ravatal volt, de rokon lévén muszáj volt és ha akartam, ha nem, meg kellett néznem szegény öreget...
Sad
Van, aki azt mondja: " a halottaknak a temetőben a helyük..." és rosszul vannak még a gondolattól is, hogy hazavigyék a hamvakat egy urnában - az idősebb korosztály ilyen.
Nekem mindegy hamvasztanak vagy sem, tegyenek a családom mellé valahogy, ha eljön az ideje.
Nem könnyű pici korom óta azt hallgatni, hogy ha nénikém meghal mik a teendők, de neki fontos ezt akár naponta átismételni, pedig már álmomból felébresztve is hibátlanul felmondom... Rolling Eyes
De a legszörnyűbb a szomszéd házaspár pici kislányának a temetése volt, szegénykém 4 és fél hónapot élt... Crying or Very sad
Az nagyon megviselt mindenkit, a sírásókat, az atyát, aki temette - mindenkit -tényleg...
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 17:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A németeknél (pl. Bajoroszágban) az volt a szokás falun, hogy azt a deszkát, amin felravatalozták a halottat, a temetés után felállították.Ez a legtöbbször a falu határában egy fontosabb út mentén volt.Eleinte csak egy egyszerű deszka volt ez, éppen csak az elhunyt adatai voltak belevésve.Később szebben faragottak lettek, és még kis versikéket is írtak hozzá, ami az elhunytat jellemezte.
Manapság egyre jobban odafigyelnek ezekre a még több helyen fellelhető halotti deszkákra (németül Totenbrett) és hacsak lehet, restaurálják és kiállítják őket.

http://www.ahnenforschung-benz.de/gedenk4.htm
(ha alul az egyes deszkákra kattintotok, akkor jobbra mellette megjelenik nagyobban, és a szöveg is látható)

A hozzászólás legutóbb Xifu által 2007. 05. 30. 10:19-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 17:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Láttam egy dokufilmet, amiben néhány olyan családot mutattak be, akiknek meghalt a gyermekük.Azontúl, hogy ez talán még szomorúbb mindennél, nagyon megdöbbentő volt, ahogy ezek a szülők ezt feldolgozták ill. nem tudták feldolgozni.De mindegyikük szívesen beszélt róla, és jó volt hallgatni ezeket a gondolatokat, mert rengeteg bölcsességet adtak át - életről, halálról.Ekkor éreztem először azt, hogy mennyire fontos dolog erről beszélni, ill. kimondani azt amit gondolunk róla, ami a fejünkben van.Mert az ember, ha nem is mindennap, de gondolkodik erről, csak nem beszéli ki.
linus
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 17:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Épp valamelyik nap gondolkodtam azon, hogy ha majd gyerekim lesznek, akkor hogyan fogok majd nekik a halálról beszélni.

Ti, gyermekesek, hogyan csináltátok?
(Magister Martinus)
Vissza az elejére
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 17:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Németországban nagyon rendezettek a temetők.Úgy németesen minden élire-lapjára.De nagyon szépek, és a locsolókutaknál mindig van egy csomó már vízzel feltőltött locsolókanna - senkinek nem jut eszébe elvinni.....
A nagyvárosi temetők viszont irdatlan nagyok tudnak lenni.Hamburgban (Ohlsdorf) direkt buszjárat van, akkora.

Sokáig az apukám sírján is egy életnagyságú angyalszobor állt, és a szülői ház irányába nézett.Ezt nem mi akartuk így, így alakult.Aztán egy felújítás alkalmával lekerült onnan.Valahogy nem bánom, nem tetszett igazán sosem Embarassed
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 17:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

linus írta:
Épp valamelyik nap gondolkodtam azon, hogy ha majd gyerekim lesznek, akkor hogyan fogok majd nekik a halálról beszélni.

Ti, gyermekesek, hogyan csináltátok?

Nekem könnyű is volt, meg nem is.A munkám miatt sok halállal találkoztam már.Néha beszélgetünk is róla otthon, és így került be szépen lassan ez a téma a mindennapokba.
szrokkadi
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 19:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ez egy nagyon szomorú topik.. Sad
linus
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2007. 05. 29. 19:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szrokkadi írta:
Ez egy nagyon szomorú topik.. Sad

Miért gondolod így?
(Magister Martinus)
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Mágikus helyek Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Következő
3 / 17 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.