Táplálkozási MÍTOSOKK
Címlap / Szépség-Egészség / Táplálkozási MÍTOSOKK

Táplálkozási MÍTOSOKK

HarmoNet Ezotéria-Horoszkóp-2024-03-29

Az egészségmegőrzési igény arra vezet bennünket egyszerű halandókat, akik nem vagyunk jártasak az orvostudományban, hogy bedőljünk a legelső jól hangzó érvnek. És nem kell bennünket különösebben meggyőzni, mert hallottunk ezt-azt a riasztó statisztikákról, a rákról, a légszennyeződésről, a tartós stressz hatásáról a szervezetre, ezért kapva-kapunk az alkalmon, hogy az életünk meghosszabbításában hihessünk... 

Az egészségmegőrzési igény arra vezet bennünket egyszerű halandókat, akik nem vagyunk jártasak az orvostudományban, hogy bedőljünk a legelső jól hangzó érvnek. És nem kell bennünket különösebben meggyőzni, mert hallottunk ezt-azt a riasztó statisztikákról, a rákról, a légszennyeződésről, a tartós stressz hatásáról a szervezetre, ezért kapva-kapunk az alkalmon, hogy az életünk meghosszabbításában hihessünk. Az ilyen újkori egészségmítoszok, hogy fogyasszunk inkább tengeri sót, barna cukrot, böjtöljünk, ne együnk húst, aki cigarettát szív annak fokozott mennyiségben van szüksége C-vitaminra, és hasonlók, valójában többet ártanak, mint segítenek. Ha az orvos azt mondja, hogy étrendünk legyen kiegyensúlyozott, és legyünk mértékletesek, mert ahogy Paracelsus mondta: "A mi a környezetünkből a szervezetbe kerül az mind méreg lehet, ez csak az adagtól, a mennyiségtől függ", az nem fog meg bennünket, mert ez, ugye, nem érdekes. Ezt társalgás közben nem lehet bevetni, mint témát. De milyen izgalmas fölfedezés, hogy azért kell böjtölni, mert bélbolyhokban évtizedes "maradványok" vannak, vagy pedig a sav-lúgos arányt hogyan kell fenntartani a szervezetben! És rögtön úgy érezzük, részei vagyunk az isteni kinyilatkozatásnak, és az egészségünk a mi kezünkben van. Kellemes érzés: mi tudjuk a megoldást.

Megkérdeztük dr. Zajkás Gábort, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet igazgatóhelyettes főorvosát hogyan vélekedik mindezekről a szakember szemszögéből.

Tengeri só
A sóbányákból kitermelt só éppúgy tengervízből származik tehát ugyanaz, mint a tengeri só, amelyet lepárlással nyernek, legfeljebb több jódot tartalmaz. Magyarországon a férfiak négyszeresét, a nők háromszorosát fogyasztják az ajánlott sóbevitelnek. A lakosság 25%-a sóérzékeny, ami genetikai adottság és azt jelenti, hogy rendszeres sóbeviteli többlet súlyos kockázatot jelent a magas vérnyomás kialakulását tekintve, és a betegség maga is kockázati tényezője az infarktusnak és a sztróknak. A magas vérnyomásnak több rizikófaktora van például az elhízás, a rendszeres alkoholfogyasztás, az elégtelen kálium- és persze a túlzott sóbevitel. Magyarországon a nők halálozásának több mint 55 %-a keringési betegségekből származik, ebben nyilvánvalóan szerepe van a magas vérnyomásnak, és a betegség kialakulásához vezető táplálkozási kockázati tényezőknek. A hagyományos, bizonyítékokon alapuló orvoslás és a természetgyógyászat egyetért abban, hogy a túlzott sóbevitelt meg kell szüntetni, a különbség abban van, hogy a hagyományos orvoslás szerint erre nem megfelelő módszer a közönséges só helyettesítése tengeri sóval.

Barna cukor
- Az a hiedelem él a lakosságban, hogy kevesebb a cukortartalma, mint a fehércukoré. -

Valójában csak arról van szó ebben az esetben, hogy ez egy közti termék a cukor-előállításban, aminek a tisztasága még nem érte el a fehér cukorét, tehát gyakorlatilag a kettő ugyanaz ...

- Létezik, olyan elmélet, amely azt állítja, hogy barnacukrot kell azért kell fogyasztani, mert a fehéret nem tudja a máj lebontani.

Nem a máj bontja le a cukrot, hanem a vékonybélben lévő enzimek szőlőcukorrá és gyümölcscukorrá. A vércukor tulajdonképpen szőlőcukor ez a sejtek energiaforrása, étkezés után a vércukor megemelkedik, ekkor a máj a vérben lévő szőlőcukorból keményítőt készít és elraktározza. Étkezés után két-három órával a vércukor szintje csökken, ekkor a máj a raktározott keményítőt újra lebontja szőlőcukorrá, és a sejtek hozzájutnak energiaforrásukhoz.

- Vagyis a barnacukor fogyasztásának körülbelül annyi értelme és gyakorlati haszna van, mint gyíkszőrből bundát készíteni.

Böjt
- Egyes elméletek azzal érvelve ajánlják a böjtöt, és az ezzel járó beöntéseket, mert a bélbolyhokban évtizedes bélsár reked meg, és a szervezet ezzel "önmérgezi" magát újra és újra, és ez táptalajává válik sok betegségnek. Ami logikusnak tűnik a laikus számára az, hogy a sebet is kitisztítjuk mielőtt további kezelésnek vetnénk alá.

Csakhogy: a beöntés károsítja a vastagbélben lévő bélflórát, és eltávolítja a hasznos mikrobákat. A beöntés alkalmazásának van megfelelő orvosi indikációja, ebben nem szerepel a böjt támogatása, illetve méregtelenítés, de meghatározott esetekben, terápiás, vagy diagnosztikus beavatkozás előkészítése céljából az orvos elrendeli beöntés adását. Ami a bélbolyhokat illeti természetesen nincs köztük bélsár, hiszen az csak a vastagbélben keletkezik, viszont táplálék alkotóelemek valóban körülöttük és a bélbolyhokat segítik a használható elemek felszívódását, külön tisztításra nem szorulnak. Szerencsére a beöntések nem is érik el a vékonybelet és a bélbolyhokat, nagy baj volna, ha úgy lenne.

A böjt - valójában koplalásról van szó, nem böjtről - bélrenyheséget okozhat, és amikor székletürítés csak két-három naponként van, az növeli a veszélyét annak, hogy a vastagbél falában kis tasakocskák képződnek. Ezekben valóban pang a váladék, bélsár, elszaporodnak a baktériumok és a tasakok és a vastagbél gyulladásos megbetegedése alakul ki. A vastagbél megfelelő állapotához és működéséhez a teljes őrlésű és korpát tartalmazó kenyér és péksütemények, valamint a zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök rendszeres, napi fogyasztása szükséges. Célszerű volna e tekintetben is változtatni táplálkozási szokásainkon.

A koplalás nem tisztít. Annyi történik, hogy a test kénytelen a saját raktáraihoz nyúlni (máj, izomzat), és keményítőt, majd később zsírszövetet bontani és már huszonnégy órás koplalás alatt a szervezetet károsító melléktermékek keletkezhetnek.

Vitaminok
- "A természetes vitaminok jobbak, mint a szintetikusak". Ez így nem igaz?

Kémiailag ugyanaz mind a kettő. Ha viszont természetes formában fogyasztjuk a vitaminokat, akkor vitaminok mellett a szervezet számára fontos egyéb tápanyagok, táplálék alkotóelemek is a szervezetbe kerülnek. A természetes vitaminforrások mellett szól, hogy ilyen módon nem jöhet létre túladagolás, de a gyógyszeres formák esetén, ha valaki nem olvassa el, illetve nem követi a címkén található figyelmeztetést, akkor előfordulhat, hogy több tablettát szed be a vitamin készítményből, mint amennyi szükséges.

Dohányzás és a C-vitamin
- A dohányosok tudják, hogy a nikotin miatt nagyobb a C-vitamin szükségletük.

Azt viszont nem tudják, hogy a C-vitamin gyorsítja a nikotin kiürülését a szervezetből, vagyis létrejön egy ördögi kör, mert a nikotin gyorsabban ürül ki, ezért hamarabb jelentkezik a nikotinéhség, ezért a dohányos többször fog rágyújtani, mint C-vitamin tabletta nélkül tenné.
Nyomtatás NYOMTATÁS konyvjelzo_ikon

Képforrás: Canva Pro adatbázis.




 
 
[ 5888 ]
spacer
Szólj hozzá!
spacer 

 
 


Hapci naptár
szerelmi_joslat
Szerelmi kötés
Önismereti jóslat
slide-tarot
 
 
x