Mit egyen a baba? A táplálás lépésről lépésre
Címlap / Otthon / Mit egyen a baba? A táplálás lépésről lépésre

Mit egyen a baba? A táplálás lépésről lépésre

HarmoNet Ezotéria-Horoszkóp-2024-03-29

Csodálatos élmény szülővé válni, ám óriási felelősség is. Hiszen kisbabánk az első perctől kezdve számít ránk. Mi pedig a legjobbat szeretnénk neki mindenből adni. Hogy mi is a legjobb? Nos, ezt nem mindig könnyű eldönteni, hiszen annyi eltérő információ zúdul ránk nap, mint nap. Összeszedtünk minden alapvető tudnivalót, amelynek betartásával kialakíthatjuk a megfelelő étrendet babánk számára a születésétől egészen három éves koráig. 

Születés után 1. korszak: 0-6. hónap
A baba életének első évei alapozzák meg a felnőttkort is. A megfelelő táplálásnak ekkor kiemelkedő szerepe van, hiszen négy hónapos korban a bevitt energia 30 százalékát fordítja szervezetünk a növekedésre. Csak összehasonlításul: ez a szám három éves korra mindössze 2 százalék lesz. Nagyon fontos tehát, hogy mit adunk enni babánknak az első három évben.

A születést követő első 4-6 hónapban az anyatej az ideális táplálék. Az anyatej biztosítja a megfelelő fejlődést, hiszen az anyatej könnyen emészthető, a benne lévő tápanyagok mennyisége optimális és hasznosulásuk ideális. Az anyatej emellett segíti a csecsemő egészséges bélflórájának kialakulását és megőrzését, számos, a baba fejlődését elősegítő anyagot tartalmaz, csökkenti az allergia kialakulásának veszélyét, és támogatja a kicsi immunrendszerét a kórokozókkal szemben. Az anyatej tehát az első 4-6 hónapban mind mennyiségben, mind minőségben is biztosítja a baba számára az optimális tápanyagellátást. A szoptatás azonban ennél sokkal több: ez a meghitt anya-gyermek kapcsolat első mérföldköve.

Mennyit egyen a baba?
A baba általában jelzi, hogy mikor éhes, és egyéni eltérések is lehetnek, de az optimális fejlődéshez szükséges anyatejmennyiség ennek ellenére nagy vonalakban meghatározható. Az első órában néhány csepp, majd az első napon körülbelül 70-125 ml az ideális mennyiség. A 2-5. napon 250-300 ml ajánlott, öt-tíz alkalomra elosztva, míg az első hónap hátralévő részében 750-800 ml-t esznek átlagosan a babák naponta.

Kezdjük a hozzátáplálást! 2. korszak: 6-8. hónap
Úgy tűnik, hogy a babánk mostanában már nem lakik jól csak anyatejjel? Nagyon érdeklődő lesz, amikor minket lát enni? Esetleg már rá is mutatott egy-egy ételre? Lehet, hogy eljött a hozzátáplálás ideje.

Az egyéni fejlődéstől függően 4-6 hónapos kor után már nem elég a babák számára eddig kizárólagosan adott anyatej vagy tápszer: ekkortól ajánlott a szilárd ételek fokozatos bevezetése a baba étrendjébe.

Lényeges, hogy a hozzátáplálás lehetőség szerint még a szoptatás ideje alatt elinduljon, és ne kezdődjön a 17. hétnél előbb, de ne is halasszuk a 26. hétnél későbbre, mert ezzel nagyban növeljük többek között az allergia kialakulásának kockázatát.

Hozzátáplálás során az új ételek adásának sorrendje nem szigorú előírások szerint történik, hanem a baba igényeinek és fejlettségének megfelelően. Azonban a kíméletes bevezetés érdekében jó, ha néhány szabályt azért betartunk.

Ehhez az időszakhoz érdemes megfogadni a tanácsot, hogy kezdetben napi 1-2 étkezés során adjunk új típusú ételt, és fokozatosan emeljük a mennyiséget.

Az új ételek egyenként kerüljenek bevezetésre és közöttük legalább 3-5 nap teljen el. Az új ételeket érdemes délelőtt megkóstoltatni, ugyanis ha fellép bármilyen allergiás reakció, akkor azt délután és este könnyebben észrevesszük, még az éjszakai pihenés előtt. Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy a babánk teljesen egészséges és nyugodt legyen, tehát lehetőség szerint ne utazás közben vagy számára idegen helyen kísérletezzünk új étellel. Az ideális mennyiség az első kóstoltatásra 10-20g, ami a következő napokban a baba igényeinek megfelelően növelhető. Ha az első próbálkozáskor úgy tűnik, hogy nem ízlik a babának az újdonság, próbáljuk meg másnap, vagy akár egy héttel később.

A népszerű kétkanalas módszert kipróbálhatjuk a hozzátáplálás kezdeti szakaszában. A kétkanalas módszer azt jelenti, hogy a kisbabánál és a szülőnél is van egy-egy kanál. Miközben a baba felfedezi a kanál használatát, a szülő ténylegesen is megeteti a picit. Etetés előtt készítsünk mindent a közelünkbe a bébiételtől a partedlin át a kiskanálig, hogy minél nyugodtabb körülmények között történjen az étkezés. Különösen, ha éppen egy új ízt akarunk mutatni a babánknak.

A hozzátáplálás első heteiben minél folyékonyabb állagú legyen az étel, amit a babánknak adunk: éppen elég neki az új ízeket kipróbálni, az étel állaga hasonlítson minél inkább az anyatejre. Ebben az átmeneti időszakban ezért praktikus a különböző tejpépeket kipróbálni: úgy kóstol meg új ízeket a babánk, hogy folyékony táplálékot vesz magához. Néhány hét múlva aztán adhatunk sűrűbb pürét vagy sűrűbbre készített tejpépeket is. A tejpépek után az első ételek lehetnek a gyümölcsök és a zöldségek, püré formájában.

Meddig folytassam a szoptatást?
Az új ételek bevezetése nem a szoptatás helyettesítése vagy befejezése miatt történik, hanem annak kiegészítésére: a folyékony, tejalapú táplálást 1 éves korig folytassuk továbbra is. Ha az anyatej mennyisége a hozzátáplálás ellenére sem elegendő, adjunk az életkornak megfelelő tápszert vagy tejpépeket.

 
  4-6 hótól 6-8 hótól 8-12 hótól 12 hó után
Gabonafélék rizs, kukorica, szentjánoskenyér búza, zab, árpa, rozs    
Gyümölcs alma, őszibarack, meggy banán, körte, gesztenye szilva, cseresznye, sárgabarack, sárgadinnye, görögdinnye áfonya, ribizli, málna, eper, déligyümölcsök: narancs, citrom, mandarin, kivi, mangó, ananász
Zöldség burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla saláta, cukkini, spárgatök, brokkoli, zöldbab, zöldborsó (csak passzírozva), fehérrépa, uborka kelbimbó, karalábé, karfiol, kelkáposzta, spenót, sóska, padlizsán, paradicsom, kukorica bab, lencse, felesborsó, csicseriborsó, tofu
Hús   csirke, pulyka, édesvízi hal, nyúl borjú, marha, sertés, máj (hetente egyszer), tojássárgája tojásfehérje, kacsa, liba
Tejtermékek     babajoghurt, natúr joghurt, kefir, sajt, túró: főzelék vagy gyümölcs kiegészítéseként gyümölcsös joghurt, túrókrém, túró rudi, tejföl, tejszín, juhtúró, kecskesajt, vaj
Fűszerek   petrezselyem, kapor, zellerlevél, metélőhagyma hagyma, fokhagyma sütve vagy főzve, bazsalikom, kakukkfű, lestyán  
Egyéb   növényi olaj (1 dl főzelékhez 1 kávéskanállal) rántás helyett sűrítésre rizs-kukoricapehely rágnivalók felügyelet mellett: kiflivége, kenyérhéja, főtt zöldség és gyümölcs őrölt olajos magvak, méz, gyógyteák

Gyümölcsök esetében az alma és az őszibarack után óvatosan idénygyümölcsként a sárgadinnye, a meggy, a cseresznye, a jó minőségű, hámozott szilva, majd a toleranciának és érzékenységnek megfelelően a körte és a déligyümölcsök következzenek. A gyümölcsöt lé, majd pép formájában adjuk. Ne cukrozzuk, ne adjunk hozzá kekszet vagy babapiskótát.


A zöldségek bevezetését burgonyával kezdjük, és a főzelékek sűrítése is ezzel történjen az első életévben. A burgonya után a sárgarépa, a cékla, a saláta, a sütőtök, a tök, a gesztenye, a brokkoli, a kelbimbó, a spenót, a zöldborsó, a zöldbab és a spárga következzék. Magas, nehezebben emészthető rosttartalmuk miatt a kelkáposztát, karalábét, karfiolt csak 8 hónapos kor után próbáljuk ki. Spenótot, sóskát magas oxalát-tartalmuk miatt csak hetente egy alkalommal ajánlott adni.

A pürék bevezetését szoptatást követően 1-2 kanállal kezdjük, a következő napon 3-4, majd 6-8 kanálnyira emeljük az adagot, és így folytatva mindig duplázva az előző napi mennyiséget. Ahogy növeljük a gyümölcs mennyiségét, arányosan csökkenjen az anyatejbevitel. Ezzel a tempóval 7-10 nap alatt kiválthatunk egy szoptatást. Általában 1 -3 hét alatt célszerű egy szoptatást teljesen helyettesíteni. Legutoljára a reggeli, illetve az esti szoptatást hagyjuk el.

Húst a tejpépek, a gyümölcsök és a zöldségek bevezetése után 1-2 hónappal, de leghamarabb 6 hónapos kortól ajánlott adni a babánknak. Lehetőség szerint zsírtalanított hús ajánlható. Húskészítményt, felvágottat ne adjunk a csecsemőnek. A szálkamentes, édesvízi hal adása táplálkozás-élettani szempontból hasznos.

(Cikkünk a második oldalon folytatódik!)
Nyomtatás NYOMTATÁS konyvjelzo_ikon

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


Cikkünk folytatódik, lapozz!


 
 
[ 69571 ]
spacer
Szólj hozzá!
spacer 

 
 


Hapci naptár
szerelmi_joslat
Szerelmi kötés
Önismereti jóslat
slide-tarot
 
 
x